Προς το περιεχόμενο

[Powerbank] Xiaomi Powerbank 10000mAh@banggood ~ $14.39


JohnnyX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17,5 ευρω το 10000 και 29 το 20000 στο μπανγκγκουντ. εσεις που παρακολουθειτε την τιμη του ρε παιδια, και ξερετε, αξιζει να χτυπησω τωρα το παουερμπανκ ή θα βγουν παλι συντομα καλυτερεςπροσφορες?

και τελος, το 20000 διαβαζω πως δεν εινα ιτοσο και ειναι πιο πολυ σαν 14000. η ερωτηση μου για εσας που εχετε ασχοληθει με τα χιαομι, το 20000 εχει διπλασια χωρητικοτητα απο το 10.000, ή η διαφορα ειναι πολυ μικροτερη (10000-14000) οπως διαβαζα σε αλλα θρεντ? σας ευχαριστω

 

To 10άρι με κουπόνι mipb2 αυτή τη στιγμή βγαίνει στα 14€. Μην το σκέφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη για τα 2 δεκαρια ειναι οσο το 20αρι. οποτε αν η μπαταρια ειναι διπλασια στο 20αρι, ισως το χτυπησω για να φορτιζει και η δικια μου. βεβαια και με 2 δεκαρια γινεται η δουλεια. χρειαζομαστε και πριζα να αγορασουμε ε? εχω μια απ οενα ρασπμπερι παλιο, που ειναι 2mah. λογικα θα με βολεψει μια χαρα σωστα? να στε καλα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμη για τα 2 δεκαρια ειναι οσο το 20αρι. οποτε αν η μπαταρια ειναι διπλασια στο 20αρι, ισως το χτυπησω για να φορτιζει και η δικια μου. βεβαια και με 2 δεκαρια γινεται η δουλεια. χρειαζομαστε και πριζα να αγορασουμε ε? εχω μια απ οενα ρασπμπερι παλιο, που ειναι 2mah. λογικα θα με βολεψει μια χαρα σωστα? να στε καλα παιδια

Το θέμα είναι εσύ τι χρειαζεσαι απο άποψη μεγέθους. Η χωρητικότητα των power bank είναι η χωρητικότητα αποθήκευσης του φορτίου, όχι η χωρητικότητα φόρτισης. Οποτε μην περιμένεις να εχεις ενα κινητό με 3500mAh μπαταρία κ να το φορτίσεις 3 φορες. Το 10αρι θα στο φορτίσει 2 φορες πλήρως.

 

Τώρα στο σύνολο λογο διαφορετικών μπαταριών αν πάρεις 2 10000mAh μπαταρίες (μιλάω xiaomi power bank 2 ) θα έχει στο σύνολο 15% καλύτερη απόδοση.

Αυτό οφείλεται στις διαφορετικές μπαταρίες, μερικές σελίδες πίσω το αναλύουμε αυτό νομιζω.

 

Προφανώς για να τα φορτίσεις θα θέλεις φορτιστή, αν εχεις του κινητού αρκεί όπως κ αυτός που εχεις απο το ρασμπερι κανει.

 

 

τη διαφορά έχει το Xiaomi Power Bank 2 με το πρώτο?

Quick Charge 2, άλλο σχημα τελείως κ 10-15% καλύτερη απόδοση σε σχέση με το παλιό.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. θα παρω λοιπον 2 δεκαρια. δε διαβαζω πουθενα βεβαια, τι καλωδια εχει μεσα το powerbank... μπορει καποιος να βοηθησει? αν καταλαβαινω σωστα, εχει σιγουρα το mini-usb σε usb για να το φορτιζεις. και κανενα αλλο. αρα θα χρειαστω να παρω ενα καλωδιο usb σε usb για να φορτιζω το λαπτοπ και ενα usb σε usb typε c για να φορτιζω το κινητο. (μπαι δε γουει δεν εχω δοκιμασει ποτε να φορτισω λαπτοπ απο τη θυρα usb. γινεται, ή πρεπει να παρω ειδικο καλωδιο που απο τη θυρα usb του Powerbank να βγαζει στρογγυλο κυκλικο που καρφωνεται στη θυρα ρευματος του λαπτοπ?

σας ευχαριστω πολυ και σορυ για τις νουμπικες ερωτησεις

 

υγ. αυτη η θηκη κανει γιτ το powerbank?

https://www.banggood.com/Silicone-Protective-Back-Cover-Case-For-Xiaomi-Mi-2nd-Generation-Power-Bank-10000mAh-p-1128281.html?rmmds=search

 

υγ. ακυρο, το εψαξα, δε φορτιζεται το λαπτοπ. κριμα. αρα το 10.000 για το κινητο ειναι ταμαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θύρα USB του λαπτοπ δεν γινεται να χρησιμοποιείς για να το φορτισεις και γενικα με power bank δεν θα μπορεις να φορτισεις ένα λαπτοπ προς το παρον.

Οσο για την θηκη αυτή, την εχω παρει για το power bank 2 και ευτυχώς που ρώτησες, δεν είναι καλή και μην την παρεις γιατι δεν εφαρμοζει σωστά στο power bank. Είναι πολύ χαλαρή και μικρότερη σε υψος από τη συσκευη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και ένα ανταπτορακι σε usb type c και να χρησιμοποιήσεις το παρεχόμενο καλώδιο!

τα ανταπτορακια δε με τρελαινουν. οποτε πηρα, μια εκαναν καλη επαφη μια οχι.

οποτε ψαχνω ενα καλωδιο 30 εκατοστα (και πιο μικρο ισως), που να ειναι usb 3.0 (ή usb 3.1) και να ειναι η αλλη ακρη usb type c. στο εβαυ ομως, παρολο που λενε πως ειναι 3.1, ειναι ασπρα. δεν παιζει το χρωμα ρολο? εχετε κανα λινκ για τετοιο κοντουλι καλωδιακι? πχ αυτο εδω, δε μου γεμιζει το ματι... http://www.ebay.com/itm/1FT-USB-C-3-1-Type-C-Data-Charger-Charging-Cable-For-Samsung-Galaxy-S8-S8-Plus-/352042232573?

 

 

υγ. ισως να πρεπει να παρω την type c βερσιον του παουερμπανκ για να εχω και το καλωδιο για το κινητο μου στη συσκευασια. σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ανταπτορακια δε με τρελαινουν. οποτε πηρα, μια εκαναν καλη επαφη μια οχι.

οποτε ψαχνω ενα καλωδιο 30 εκατοστα (και πιο μικρο ισως), που να ειναι usb 3.0 (ή usb 3.1) και να ειναι η αλλη ακρη usb type c. στο εβαυ ομως, παρολο που λενε πως ειναι 3.1, ειναι ασπρα. δεν παιζει το χρωμα ρολο? εχετε κανα λινκ για τετοιο κοντουλι καλωδιακι? πχ αυτο εδω, δε μου γεμιζει το ματι... http://www.ebay.com/itm/1FT-USB-C-3-1-Type-C-Data-Charger-Charging-Cable-For-Samsung-Galaxy-S8-S8-Plus-/352042232573?

 

 

υγ. ισως να πρεπει να παρω την type c βερσιον του παουερμπανκ για να εχω και το καλωδιο για το κινητο μου στη συσκευασια. σωστα?

εγω φιλε που εχω 1+3Τ με ενα επωνυμο ανταπτορακι κανω την δουλεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να φταίει το οτι ειχα παρει κινεζια ανταπτορακι, τι να πω...

Στις φωτο και σε ενα βίντεο που είδα, δεν πολύ κατάλαβα. Η άλλη θυρα του παουερμπανκ ειναι mini usb? Για να πάρω άμα ειναι ενα επώνυμο λοιπόν ανταπτορακι να ξεμπερδεύω αν ειναι. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω αυτο. Απλα λεω πως το καλώδιο που εχει, ειναι mini USB σε USB. Αρα έναν ανταπτορα καλο άμα βρω απο mini USB σε USB, έγινα. Ο καλος ανταπτορας βέβαια παλι θεμα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω αυτο. Απλα λεω πως το καλώδιο που εχει, ειναι mini USB σε USB. Αρα έναν ανταπτορα καλο άμα βρω απο mini USB σε USB, έγινα. Ο καλος ανταπτορας βέβαια παλι θεμα ειναι...

απλα ειναι τα πραγματα ,φορτιστης υπαρχει; ειναι fix με το καλωδιο του; αν ναι χρειαζεσαι 2 ανταπτορακια , ενα απο type-c σε usb και ενα usb σε type-c ,  το powerbank συνοδευετε με ενα μικρο καλωδιακι usb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ειναι τα πραγματα ,φορτιστης υπαρχει; ειναι fix με το καλωδιο του; αν ναι χρειαζεσαι 2 ανταπτορακια , ενα απο type-c σε usb και ενα usb σε type-c ,  το powerbank συνοδευετε με ενα μικρο καλωδιακι usb

ο φορτιστης μου δεν ειναι fixed. για να ειμαστε ακριβεις, το καλωδιο που δινει το παουερμπανκ, τι ειναι?

mini usb σε usb?

micro usb σε usb?

γιατι αφου δεν εχω φορτιστη fixed, το υπαρχον καλωδιο μια χαρα μπορει να χρησιμοποιηθει, αν βρω τον σωστο ανταπτορα.

πρεπει να παρω ανταπτορα mini usb σε usb type c? ή micro usb σε usb type c? (το κινητο μου εχει θυρα type c)

 

επισης, αν εχει καποιος να προτινει καποιον... γιατι διαβαζω πως ο ανταπτορας μπορει να παιξει ρολο και αν δεν ειναι σωστος (usb 3) να μη μπορει να φορτιστει το κινητο γρηγορα. ναι λεπτομερειες, το ξερω...γιαυτο ρωταγα μηπως αντι να μπλεξω με ανταπτορα, να επαιρνα ενα καταλληλο καλωδιο usb3. απλα η ολη μου απορια ξεκινησε με το αν τα usb 3.1 καλωδια μπορουν να ειναι και λευκα. ή μονο μπλε ειναι (το πλαστικουλη στο βυσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φορτιστης μου δεν ειναι fixed. για να ειμαστε ακριβεις, το καλωδιο που δινει το παουερμπανκ, τι ειναι?

mini usb σε usb?

micro usb σε usb?

γιατι αφου δεν εχω φορτιστη fixed, το υπαρχον καλωδιο μια χαρα μπορει να χρησιμοποιηθει, αν βρω τον σωστο ανταπτορα.

πρεπει να παρω ανταπτορα mini usb σε usb type c? ή micro usb σε usb type c? (το κινητο μου εχει θυρα type c)

 

επισης, αν εχει καποιος να προτινει καποιον... γιατι διαβαζω πως ο ανταπτορας μπορει να παιξει ρολο και αν δεν ειναι σωστος (usb 3) να μη μπορει να φορτιστει το κινητο γρηγορα. ναι λεπτομερειες, το ξερω...γιαυτο ρωταγα μηπως αντι να μπλεξω με ανταπτορα, να επαιρνα ενα καταλληλο καλωδιο usb3. απλα η ολη μου απορια ξεκινησε με το αν τα usb 3.1 καλωδια μπορουν να ειναι και λευκα. ή μονο μπλε ειναι (το πλαστικουλη στο βυσμα)

αφου δεν ειναι fix ο φορτιστης με το καλωδιο, τοτε με το καλωδιο που εχει μεσα φορτιζεις το power bank  ,παει αυτο ,για να καταλαβεις η εισοδος που εχει το power bank ειναι σαν αυτην που εχουν σχεδον ολα τα κινητα ,τωρα για να φορτιζεις το κινητο εχεις το υπαρχων καλωδιο του κινητου ,αρα δεν χρειαζεσαι τιποτα

 

edit τωρα δεν ξερω αυτο το type-c αν δεχετε φορτιση απο usb 2 ,για να το καταλαβεις συνδεσε το κινητο σε pc -usb2 και δες αν φορτιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...