Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi θα ανακοινώσει το δικό της mobile SoC στις 28 Φεβρουαρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Xiaomi εργάζεται εδώ και αρκετό καιρό πάνω στο δικό της SoC (System-on-Chip) σε μία προσπάθεια να ανεξαρτητοποιηθεί από εταιρείες όπως η Qualcomm και MediaTek, έχοντας περισσότερο έλεγχο πάνω στα προϊόντα της, στις τιμές τους κ.ά.

Η εταιρεία έκανε γνωστό επίσημα ότι πρόκειται στις 28 Φεβρουαρίου να αποκαλύψει το δικό της Pinecore SoC (να σημειώσουμε σε αυτό το σημείο ότι η ονομασία “Pinecore” θα είναι η Αγγλική ονομασία της εταιρείας). Δυστυχώς, δεν γνωρίζουμε και πολλά αυτή την στιγμή για το νέο chipset της εταιρείας, ωστόσο ξέρουμε ότι πρόκειται να κάνει την εμφάνιση του παράλληλα με την συσκευή Mi 5c γνωστή και με την ονομασία ως “Meri”.

 

Επίσημα πολλαπλά αποτελέσματα στο Geekbench υποδεικνύουν ότι το κινητό βασίζεται σε ένα νέο SoC που ενσωματώνει οκταπύρηνο επεξεργαστή και διαθέτει 3GB RAM ενώ τρέχει Android 7.1.1 (αν και τα πρωτότυπα που διέρρευσαν δείχνουν ακόμη Android 6.0).

 

Όπως αναφέραμε, το ότι η Xiaomi ετοιμάζει το δικό της SoC δεν είναι μυστικό. Σύμφωνα με τον Κινέζο ειδικό πάνω στην αγορά των ημιαγωγών Lao yao, η Pinecore Electronics δημιουργήθηκε από την Xiaomi με τη βοήθεια της κατασκευάστριας chip Leadcore τον Νοέμβριο του 2014. Οπότε το project βρίσκεται σε φάση ανάπτυξης για περισσότερα από δύο χρόνια πιθανότατα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: Engadget
Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μπει πολύ άγρια στο παιχνίδι η Xiaomi. Αντίστοιχη τακτική με δικά τους SoC έχουν οι κορυφαίοι του χώρου όπως η Samsung, η Apple και η Huawei.

 

Θεωρητικά με αυτή την κίνηση θα δούμε καλύτερο software optimization για δεδομένο hardware.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα πρώτη φορά xiaomi..Κάτοχος πλεον mi note 2..! Το κινητό είναι τουμπανο- πυρηνοκίνητο..!! Έχω μόνο παρά πολύ καλά λόγια να πω για αυτη την εταιρεια..!! Απλά respect

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστη κινηση απο μεριας xioami που κινειται επιθετικα κ σε σωστες κατευθυνσεις

 

λιγο να προσεξουν το software των φωτογραφικων της πρεπει (βλεπε pixel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα respect κι απο μενα για την Xiaomi!

Iphone user απο το 3GS αλλα αυτη η εταιρια μου αρεσει ολο και περισσοτερο ..

Εχω αγορασει πανω απο 8 συσκευες για κοντινα/συγγενικα προσωπα και ολα τους για τα χρηματα τους τουμπανα.

Αυτη η κινηση θα ταραξει τα νερα πιστευω , αρκει να μην ''βγει το ονειρο'' αληθινο που εχω, κ πανε οι τιμες στον Θεο σιγα σιγα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα respect κι απο μενα για την Xiaomi!

Iphone user απο το 3GS αλλα αυτη η εταιρια μου αρεσει ολο και περισσοτερο ..

Εχω αγορασει πανω απο 8 συσκευες για κοντινα/συγγενικα προσωπα και ολα τους για τα χρηματα τους τουμπανα.

Αυτη η κινηση θα ταραξει τα νερα πιστευω , αρκει να μην ''βγει το ονειρο'' αληθινο που εχω, κ πανε οι τιμες στον Θεο σιγα σιγα..

 

 

Δεν ειναι ονειρο αλλα λογική. Θυμάσαι πόσο φθηνότερο ήταν το Galaxy S απο τα iPhone; Γιατι η Samsung ήταν αιώνες πίσω και ήθελε να φτάσει την Apple. Τώρα τα S ειναι στην ιδια τιμή. Το ιδιο θα κανει και η Xiaomi. Αν ποτέ φτάσει να χτυπάει σε πωλήσεις Apple/Samsung οι τιμές θα φτάσουν στα ιδια επιπεδα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι βγάζει δικό της soc σημαίνει πολλά:

Α) μεγαλύτερο ποσοστό κέρδους

Β) αποφασίζει η ίδια ποτέ θα "σκοτώνει" το κάθε μοντέλο, αφού δε θα βγάζει οδηγούς για επόμενη έκδοση android. Όποτε δε θα βγαίνουν και custom roms με καινούργιες εκδόσεις.

Γ) Τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα για τους προγραμματιστές, λόγω των πολλών και διαφορετικών συνθέσεων.

Δε βλέπω κάποιο πλεονέκτημα για τον αγοραστή. Μπορεί να είναι λίγο καλύτερο σε επιδόσεις από τους snapdragon, μπορεί να έχουν λίγο καλύτερη θερμική συμπεριφορά κτλ, αλλά στην τελική τα οφέλη αυτά είναι λιγότερο σημαντικά, αφού δεν είναι τόσο μεγάλες οι διάφορες τους σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Τα μειονεκτήματα όμως είναι μεγάλα... Εξάλλου το hardware δεν αξίζει τίποτα χωρίς το software. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που το βελτιστοποιημένο software με μέτριο hardware, κερδίζει σε εμπειρία χρήσης απέναντι σε ένα καλύτερο hardware με κακό optimization στο software.

Ας μη ξεχνάμε και τη πρόσφατη ανακοίνωση της Huawei, όπου πέταξε στα σκουπίδια περσινά μοντέλα της, επιπέδου ναυαρχίδας, με ικανότατο hardware...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic αλλά όσο κι αν την πάω σαν εταιρία την xiaomi αυτό το miui μου κάθεται στο λαιμό....Ξέρω σε πολλούς φαίνεται εύχρηστο αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα respect κι απο μενα για την Xiaomi!

Iphone user απο το 3GS αλλα αυτη η εταιρια μου αρεσει ολο και περισσοτερο ..

Εχω αγορασει πανω απο 8 συσκευες για κοντινα/συγγενικα προσωπα και ολα τους για τα χρηματα τους τουμπανα.

Αυτη η κινηση θα ταραξει τα νερα πιστευω , αρκει να μην ''βγει το ονειρο'' αληθινο που εχω, κ πανε οι τιμες στον Θεο σιγα σιγα..

Καλα κινητα απο πλευρας specs,αλλα το Miui ειναι για τα μπαζα. Ισως το χειροτερο skin αυτη τη στιγμη στο android.

 

Οσο για την ειδηση,εμπρος στον δρομο που χαραξε και χαραζει η Huawei με τους δικους της Kirin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κινητα απο πλευρας specs,αλλα το Miui ειναι για τα μπαζα. Ισως το χειροτερο skin αυτη τη στιγμη στο android.

 

Οσο για την ειδηση,εμπρος στον δρομο που χαραξε και χαραζει η Huawei με τους δικους της Kirin.

 

Eχει και theme store.  Δοκιμασε το Flyme 0S η το Paper θεμα και θα δεις πως το "χαλια" skin μεταμορφωνεται με 2 κλικ σε πριγκιπησα απο τα παραμυθια. Σαν πρακτικοτητα και λειτουργηκοτητα το Miui δεν παιζεται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με το καλό να έρθει το 5C/6C, με pinecone που να μπορεί να πέρνει τα Android updates όπως οι Qualcomm και όχι όπως οι Mediatek. Και εννοείται με καλές επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...pinecone και όχι pinecore...

...όσο γιά το miui 8, εύκολα η καλύτερη android version...

 

Βαλανε app drawer? δεν χρειαζεται να κανεις 500 ρυθμισεις για να μην κλεινει τις εφαρμογες απο την μνημη? Αν οχι πως ειναι οχι η καλυτερη... αλλα απλα αποδεκτη!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...