Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi θα ανακοινώσει το δικό της mobile SoC στις 28 Φεβρουαρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει μπει πολύ άγρια στο παιχνίδι η Xiaomi. Αντίστοιχη τακτική με δικά τους SoC έχουν οι κορυφαίοι του χώρου όπως η Samsung, η Apple και η Huawei.

 

Θεωρητικά με αυτή την κίνηση θα δούμε καλύτερο software optimization για δεδομένο hardware.

Γκουχου γκουχου ...μάλλον θα μπέρδεψες την Apple ..cpu made in Samsung, flash memory made by samsung

"Τις συμπαθώ και τις δύο,φιλικά  :D "

 

Όπως είπατε πολύ, το hardware δεν λεει τίποτα, βλέπε iphone 4&5 να δουλέυουν ακόμα, ΑΛΛΑ και macbook 2009 imac 2009 με 1st gen c2d i5 i7 τρέχουν καλύτερα απο σημερινούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ενφιαφέρουσα εξέλιξη από μια εταιρεία που παρότι δεν εχω περάσει κινητό της στα χέρια μου κερδίζει απόλυτα το σεβασμό μου με το vfm των προϊόντων της!

Ας ελπίσουμε πως είναι μια κίνηση "τύπου" Apple ή έστω Samsung και Huawei με software που να αξιοποιεί στο μέγιστο βαθμό το hardware τους και όχι να είναι απλά μια κίνηση μείωσης του κόστους παραγωγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει και theme store.  Δοκιμασε το Flyme 0S η το Paper θεμα και θα δεις πως το "χαλια" skin μεταμορφωνεται με 2 κλικ σε πριγκιπησα απο τα παραμυθια. Σαν πρακτικοτητα και λειτουργηκοτητα το Miui δεν παιζεται!

Υπαρχει το stock android(nexus,pixel)

υπαρχουν οι εκδοσεις πολυ κοντα σε αυτο ( Motorola,htc,Oneplus,Sony και ισως και της LG οι τελευταιες εκδοσεις στις ναυαρχιδες της)

υπαρχει το κλασσικο Touchwiz και

τελευταιο το miui(huawei,xiaomi κλπ)

 

Αυτα τουλαχιστον στα πιο γνωστα κινητα που εχουμε στην Ελλαδα.

 

Απο προσωπικη εμπειρια χρησης,ενω τα xiaomi στα χρηματα τους ειναι οι value for money επιλογες για το πληρες πακετο που προσφερουν,το μονο πραγματικα μαυρο ας το πουμε σημειο ειναι το miui που εχουν για μενα παντα.Το ειδα σε γνωστο μου που πηρε προσφατα το Redmi note 3,το ειδα σε αλλο γνωστο μου με το p8(παρολο που η huawei φενεται να εχει ριξει λιγο παραπανω δουλεια)

 

Και φυσικα δεν χρειαζεται να σχολιασω κατι οταν γραφονται τετοια σχολια σε τεχνολογικο forum.Ανωτερο το miui απο stock android και τις εκδοσεις κοντα σε αυτο,μαλιστα το διαβασαμε και αυτο.

όσο γιά το miui 8, εύκολα η καλύτερη android version...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και iPhonakias έχω αγοράσει ένα redmi note 3 SE για δεύτερο τηλέφωνο μπορώ να πω ότι η xiaomi βγάζει τουμπανακια κινητά για τα λεφτά που έχουν , αλλά βρε σει Xiaomi γιατί δεν τα σκας στη Samsung να αγοράσεις καλύτερο λογισμικό για τις κάμερες να μπορούμε να τραβάμε και καμία φωτογραφία; ωραία τα 10πυρινα και τα 6GB σε τηλέφωνα που έχεις βγάλει αλλά σε όλα τα κινητά οι φωτογραφίες και τα βίντεο είναι "ΤΑΦΟΣ ΑΝΟΙΚΤΟΣ"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθεί να "κλείσει" το σύστημα της με custom hardware και δικό της UI, αλλά Apple. Αυτό για να γίνει χρειάζεται δικό της hardware ΚΑΙ software.Οταν λέμε software εννοούμε λειτουργικό, όχι skin. Από τη στιγμή που δεν έχει τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο, τότε ίσως να προσπαθεί να ορίσει τη μοναδική της ταυτότητα. Για να κανείς κάτι τέτοιο θα πρέπει το skin σου να έχει μοναδικές δυνατότητες-ευκολίες και όχι να είναι απλά μοναδικό εμφανισιακά. Κάπου εκεί το χάνει. Προσωπικά στην περίπτωση του android θα έπρεπε να υπάρχουν όσο το δυνατό λιγότερα SoC αν θελουμε να έχει τη μέγιστη δυνατή εμπειρία χρήσης. Αυτό το χάος που γίνεται δε βοηθάει τον χρήστη. Γνώμη μου πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει το stock android(nexus,pixel)

υπαρχουν οι εκδοσεις πολυ κοντα σε αυτο ( Motorola,htc,Oneplus,Sony και ισως και της LG οι τελευταιες εκδοσεις στις ναυαρχιδες της)

υπαρχει το κλασσικο Touchwiz και

τελευταιο το miui(huawei,xiaomi κλπ)

 

Αυτα τουλαχιστον στα πιο γνωστα κινητα που εχουμε στην Ελλαδα.

 

Απο προσωπικη εμπειρια χρησης,ενω τα xiaomi στα χρηματα τους ειναι οι value for money επιλογες για το πληρες πακετο που προσφερουν,το μονο πραγματικα μαυρο ας το πουμε σημειο ειναι το miui που εχουν για μενα παντα.Το ειδα σε γνωστο μου που πηρε προσφατα το Redmi note 3,το ειδα σε αλλο γνωστο μου με το p8(παρολο που η huawei φενεται να εχει ριξει λιγο παραπανω δουλεια)

 

Και φυσικα δεν χρειαζεται να σχολιασω κατι οταν γραφονται τετοια σχολια σε τεχνολογικο forum.Ανωτερο το miui απο stock android και τις εκδοσεις κοντα σε αυτο,μαλιστα το διαβασαμε και αυτο.

Τι δε σου αρεσει ακριβως δηλαδη στο Miui?

Γιατι το λες χαλια,αλλα δε λες γιατι ειναι χαλια.

Επισης καταλαβαινεις οτι ειναι υποκειμενικο το θεμα αυτο.Σε αλλον αρεσει και σε αλλον οχι.

Ενδεικτικα εγω πηγα σε xiaomi γιατι δοκιμασα Miui ρομ σε λενοβο κινητο και μου αρεσε πολυ.

Και ναι το θεωρω πιο ωραιο απο stock android(που παραειναι λιτο) και οτι αλλο εχω δοκιμασει.

Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι το κινητο πρεπει να ειναι οσο πιο λιτο γινεται κτλ,τοτε ναι το Miui δεν ειναι για σενα.

Εχει φυσικα τα θεματα του,αλλα ποιο skin δε τα εχει.Εδω η samsung δε μπορει να βγαλει σοβαρο touchwiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δε σου αρεσει ακριβως δηλαδη στο Miui?

 

 

Miui is NOT android για να το θεσω με λιγες λέξεις. 

Οταν παιρνεις το OS και του αλλάζεις τα φώτα πολυ παραπάνω απο το skinning, τοτε δημιουργείς πρόβλημα. Και οι αλλες εταιριες βαζουν τις δικές τους βλακείες, συνηθως αχρηστες, οταν πειράζεις την βασικη δομη λειτουργιας (apps drawer και λοιπά) ή ακομα και τον τροπο διαχείρισης μνήμης και μαλιστα το κάνεις προβληματικο... εεε δεν το λες και καλο.

 

Επίσης, αν ηθελα να πάρω iphone, θα επερνα iphone. Δε με νοιαζει αν η ματαιοδοξία των ασιατών φτάνει σε τετοιο σημειο, το android το επιλέγω συνηδειτά επειδη λειτουργει καλυτερα απο iphone. Γιατι αυτοι θελουν να το μαμησουν, ενας θεος το ξερει.

 

Having said that, αγαπαμε xiaomi (επειδη υπάρχει ο nova launcher ομως), αλλα σε πολλα πράγματα ειναι στοκοι και έχουν πραγματικά κολλήσει (και στο h/w κομματι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα σαν απλο χρηστη,δε με ενδιαφερουν ομως αυτα που λες.

Ουτε Iphone ειχα ποτε να ξερω πως ειναι.

Ξερω οτι απο οσα ειχα πιασει στο χερι μου,το Miui μου αρεσε(και απο οτι φαινεται στις πωλησεις δεν ειμαι ο μονος) και ηταν ο λογος που πηγα xiaomi.Τοσο απλο.

Και επειδη εχω δουλεψει εκτενως,aosp,vibeui και της sony,απο αυτα ειναι ανωτερο κατ εμε.Ειδικα σε παραμετροποιηση.Τα υπολοιπα δε τα εχω δουλεψει πολυ για να εχω ολοκληρωμενη αποψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Miui is NOT android για να το θεσω με λιγες λέξεις. 

Οταν παιρνεις το OS και του αλλάζεις τα φώτα πολυ παραπάνω απο το skinning, τοτε δημιουργείς πρόβλημα. Και οι αλλες εταιριες βαζουν τις δικές τους βλακείες, συνηθως αχρηστες, οταν πειράζεις την βασικη δομη λειτουργιας (apps drawer και λοιπά) ή ακομα και τον τροπο διαχείρισης μνήμης και μαλιστα το κάνεις προβληματικο... εεε δεν το λες και καλο.

+1

Αρκετα παρεμβατικο το MIUI που συχνα δημιουργει προβληματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αλήθεια τι προβλήματα έχει το miui για να καταλάβω?

Για εναν απλο χρηστη,τιποτα.

Τωρα αν το ψειριζεις το θεμα,ναι τοτε κατι θα βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν ηθελα να πάρω iphone, θα επερνα iphone. Δε με νοιαζει αν η ματαιοδοξία των ασιατών φτάνει σε τετοιο σημειο, το android το επιλέγω συνηδειτά επειδη λειτουργει καλυτερα απο iphone. 

Ναι λειτουργει καλυτερα στα λαγκαρισματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και φυσικα δεν χρειαζεται να σχολιασω κατι οταν γραφονται τετοια σχολια σε τεχνολογικο forum.Ανωτερο το miui απο stock android και τις εκδοσεις κοντα σε αυτο,μαλιστα το διαβασαμε και αυτο.

 

εξαρτάται τι θεωρεις ανώτερο....το πιο γρήγορο ή αυτό που έχει τα πιο πολλά features? θεωρείς καλύτερο το πιο γρήγορο αμάξι ή αυτό που σου δίνει περισσότερα extra;

αν είναι με τα features τότε το miui πατάει κάτω το stock android....

 

θες dual space που ειναι μοναδική υλοποιηση σε όλα τα λειτουργικά; 

θες quiet hours? child mode? εξαιρετικο backup στο cloud? black list dialer? one hand mode?reading mode?

 

 

τι απο αυτά σου παρέχει το Stock android?μάλλον τίποτα απο αυτά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...