Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi θα ανακοινώσει το δικό της mobile SoC στις 28 Φεβρουαρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να μην είμαι θαυμαστής της παραπάνω εταιρίας, αλλά η συσκευή της φωτογραφίας είναι όμορφη γιατί μου θυμίζει το μαύρο iPhone 5 στο πίσω μέρος που ήταν πανέμορφο. Όσο για την είδηση, μπράβο αφού έχει την δυνατότητα γιατί όχι. Το ίδιο κάνουν και άλλες μεγάλες εταιρίες με δική τους αρχιτεκτονική (Samsung, Apple, Huawei), η Xiaomi είναι μία από τις μεγάλες εταιρίες στην Ασία, οπότε λογική και σωστή η κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι γιατι καθομαστε και μαλωνουμε αν ειναι για μπραβο ή οχι οπως επισης τι συζηταμε για καμερες.

Αν βελτιωθει σε ολα πολυ η εταιρεια προφανως δεν θα χει πλεον και αυτες τις τιμες. Βλεπε huawei. Ετσι το παει και η xiaomi.

Προσωπικα ειμαι ενας χαρουμενος xiaomitis αλλα φοβαμαι οτι οι τιμες θα παραμεινουν εκει μονο οσο ακολουθει πολιτκη διείσδυσης στις αγορες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι γιατι καθομαστε και μαλωνουμε αν ειναι για μπραβο ή οχι οπως επισης τι συζηταμε για καμερες.

 

Αν βελτιωθει σε ολα πολυ η εταιρεια προφανως δεν θα χει πλεον και αυτες τις τιμες. Βλεπε huawei. Ετσι το παει και η xiaomi.

 

Προσωπικα ειμαι ενας χαρουμενος xiaomitis αλλα φοβαμαι οτι οι τιμες θα παραμεινουν εκει μονο οσο ακολουθει πολιτκη διείσδυσης στις αγορες. 

Οι τιμές της Xiaomi θα φτάσουν τον ανταγωνισμό, άμα επεκταθεί στην δύση και προσφέρει τις συσκευές τις σε γνωστές αλυσίδες με παροχή Service και υπηρεσιών, επίσης ρόλο όπως είπες θα παίξει και η ποιότητα ορισμένων στοιχείων του Hardware όπως η κάμερα. Μέχρι τότε όμως οι συσκευές της Xiaomi θα είναι σε χαμηλές τιμές διαθέσιμες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εναν απλο χρηστη,τιποτα.

Τωρα αν το ψειριζεις το θεμα,ναι τοτε κατι θα βρεις.

Αν το ψειριζεις τοτε ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν θεμα με τις μαλακιες που κοτσαρουν πανω στα 'droid... ακομη και η ιδια η google στο pixel εχει μαλακιες "κολλημενες" στο λειτουργικο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές της Xiaomi θα φτάσουν τον ανταγωνισμό, άμα επεκταθεί στην δύση και προσφέρει τις συσκευές τις σε γνωστές αλυσίδες με παροχή Service και υπηρεσιών, επίσης ρόλο όπως είπες θα παίξει και η ποιότητα ορισμένων στοιχείων του Hardware όπως η κάμερα. Μέχρι τότε όμως οι συσκευές της Xiaomi θα είναι σε χαμηλές τιμές διαθέσιμες.

 

Ακριβως αυτο. Και οπως ειπα και προηγουμενος, ακομα και τωρα για αυτα που προσφερει εχει πολυ χαμηλοτερες τιμες μιας και εχει συρρικνωσει το περιθωριο κερδους ακριβως γιατι θελει να επεκταθει. 

 

Φοβαμαι οτι ολα αυτοι οι πανηγυρισμοι "ελα μωρη xiaomi" κλπ οτι συντομα θα μας ερθουν μπουμερανγκ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο. Και οπως ειπα και προηγουμενος, ακομα και τωρα για αυτα που προσφερει εχει πολυ χαμηλοτερες τιμες μιας και εχει συρρικνωσει το περιθωριο κερδους ακριβως γιατι θελει να επεκταθει. 

 

Φοβαμαι οτι ολα αυτοι οι πανηγυρισμοι "ελα μωρη xiaomi" κλπ οτι συντομα θα μας ερθουν μπουμερανγκ. 

Μπούμερανγκ η όχι άμα μου προσφέρει συσκευή της κλάσης του Mix με τα υλικά και το Design που έβαλε στο Mix + άριστη κάμερα και μου προσφέρει τις υπηρεσίες και το Service που έχω συνηθίσει από την γνωστή άγνωστη εταιρία, θα τα σκάσω τα 600€ δίχως δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπούμερανγκ η όχι άμα μου προσφέρει συσκευή της κλάσης του Mix με τα υλικά και το Design + άριστη κάμερα και μου προσφέρει τις υπηρεσίες και το Service που έχω συνηθίσει από την γνωστή άγνωστη εταιρία, θα τα σκάσω τα 600€ δίχως δεύτερη σκέψη.

 

600 δεν εχει τωρα που δεν εχει καλη καμερα. Θα το δινει 600 με καλη καμερα; Δεν παιζει. Αν δεν κανω λαθος αυτη τη στιγμη κανει καπου 700 απο Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αλήθεια τι προβλήματα έχει το miui για να καταλάβω?

Ενδεικτικος οδηγος απο το ειδικευμενο για xiaomi miui ελληνικο forum για να εχεις αξιοπιστα notifications στην ωρα τους :

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-MIUI-8/

 

Κατά καιρούς ακούμε από πολλά παιδιά ότι δεν λαμβάνουν ειδοποιήσεις από εφαρμογές ή ότι δεν εμφανίζονται στην οθόνη κλειδώματος οι ειδοποιήσεις κτλ.

Με αυτόν οδηγό θα προσπαθήσουμε να σας δείξουμε ποιες ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν στην νέα MIUI 8 ώστε να μην έχετε πλέον τα προβλήματα αυτά ή τουλάχιστον να τα μειώσουμε στο ελάχιστο.
 
 
Ας αρχίσουμε να εξετάζουμε τις ρυθμίσεις και τους συνδυασμούς που έχουν
 
2. Εμφάνιση ειδοποιήσεων στην αρχική οθόνη
Για να βλέπουμε τις ειδοποιήσεις στην αρχική οθόνη ακόμα και όταν η συσκευή είναι κλειστή θα πρέπει να ορίσουμε ότι η οθόνη πρέπει να γίνει. Διαφορετικά ναι μεν θα έρχονται ειδοποιήσεις αλλά δεν θα τις βλέπουμε καθώς η οθόνη θα είναι κλειστή:
 
Ρυθμίσεις ---> Κλείδωμα οθόνης ---> Ενεργοποίηση οθόνης με κάθε νέα ειδοποίηση ---> Σέρνουμε το κουμπί δεξιά να γίνει μπλε - "ΟΝ"
 
3. Πολλαπλές Ειδοποιήσεις Εφαρμογών
 
Επειδή μπορεί να έχουμε πολλές εφαρμογές που εμφανίζουν ειδοποιήσεις, θα πρέπει να βλέπουμε ότι έχουμε ειδοποιήσεις και από ποιες εφαρμογές, αυτό γίνεται από την γραμμή κατάστασης της συσκευής μας. Επίσης για να βλέπουμε τις ειδοποιήσεις στην γραμμή κατάστασης θα πρέπει να ανοίγει η οθόνη μας.
 
α) Ρυθμίσεις ---> Γραμμή κατάστασης ---> Προβολή εικονιδίων ειδοποίησης --> Σέρνουμε το κουμπί δεξιά να γίνει μπλε - "ΟΝ"
Ρυθμίσεις
β) Ρυθμίσεις ---> Γραμμή κατάστασης ---> Ενεργοπ. οθόνης κλειδώματος --> Σέρνουμε το κουμπί δεξιά να γίνει μπλε - "ΟΝ"
 
4. Μπαταρία
 
Η μπαταρία έχεις τις δικές τις ρυθμίσεις για εξοικονόμηση ενέργειας. Αυτό όμως έρχεται σε "σύγκρουση" με τις ειδοποιήσεις οι οποίες καταναλώνουν ενέργεια για να ανοίξουν την οθόνη κτλ. Οπότε και εδώ πρέπει να επέμβουμε.
 
Ρυθμίσεις ---> Μπαταρία ---> Διαχ. χρήσης μπαταρίας εφαρμογών ---> Επιλέγουμε το "Ανενεργή"
 
 
5. Εφαρμογές
 
Όλα ωραία και όλα καλά...αλλά ποιες εφαρμογές θα εμφανίζουν ειδοποιήσεις και που θα μου πείτε τώρα. Έχετε δίκιο...τώρα πρέπει να πούμε στην συσκευή μας ποιες αφαρμογές θα εμφανίζουν ειδοποιήσεις.
 
Ρυθμίσεις ---> Εφαρμογές ---> Επιλέγουμε την εφαρμογή που θέλουμε (ας πούμε το viber) ---> Προβολή ειδοποιήσεων ---> Προσωπικά τα έχω όλα μπλέ"ON"
 
6. Ασφάλεια
 
Τελειώσαμε !!!! Όχι φυσικά...υπάρχουν οι ρυθμίσεις ασφαλείας...που προστατεύουν την συσκευή μας ή τις εφαρμογές μας. Θέλει και εδώ παρέμβαση για τις εφαρμογές που θέλουμε να εμφανίζουν ειδοποιήσεις.
 
α) Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Αυτόματη έναρξη ---> Επιλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να δείχνουν ειδοποιήσεις ώστε να ξεκινούν αυτόματα.
 
β) Ασφάλεια ---> Δικαιώματα ---> Δικαιώματα ---> Προβολή αναδυόμενου παραθύρου ---> Τικ να γίνει πράσινο.
 
7. Ασφάλεια (μπαταρίας)
 
Υπάρχει και ασφάλεια μπαταρίας ? Φυσικά...έτσι θα την γλιτώνατε   :D
 
Είναι μερικές νέες ρυθμίσεις πιστεύω στην MIUI 8 που επίσης θέλουν αλλαγές.
 
α) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> Εξοικονόμηση μπαταρίας ---> Σέρνουμε αριστερά να γίνει γκρι - "OFF"...ρίξτε και μια ματιά στο κείμενο που έχει από κάτω...είναι ενδιαφέρον   ;)
 
β) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> Εξοικ. μπαταρίας εφαρμογών ---> Επιλέγουμε σε όλες τις εφαρμογές που θέλουμε να εμφανίζουν ειδοποιήσεις ---> ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟΥ ---> Χωρίς Περιορισμούς
γ) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> Εξοικ. μπαταρίας εφαρμογών ---> Επιλέγουμε σε όλες τις εφαρμογές που θέλουμε να εμφανίζουν ειδοποιήσεις ---> ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ ---> Ενεργοποίηση
δ) Υπάρχει και (δ)   :o   :o και όμως υπάρχει και αυτό και μάλιστα με δύο υπό-επιλογές...   :D
δα) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> ΤΙΚ πάνω δεξιά στο γρανάζι ---> Απενεργοποίηση δεδομένων κινητής όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη ---> Ποτέ
δβ) Ασφάλεια ---> Μπαταρία ---> ΤΙΚ πάνω δεξιά στο γρανάζι ---> Καθαρισμός cache όταν η συσκευή είναι κλειδωμένη ---> Ποτέ
 
Ουφ...ουφ....ουφ...ακόμα να τελειώσουμε :S ?( :S ?( 
 
 
8. Κλείδωμα εφαρμογών
 
Άντε και τελειώσαμε   :P ....μας έμεινε το κλείδωμα εφαρμογών ώστε να μην κλείνουν όταν κάνουμε καθαρισμό της cache χειροκίνητα αυτή την φορά...
 
Ανοίγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να μην κλείνουν και να δείχνουν ειδοποιήσεις (και όχι μόνο φυσικά) ---> Αρχική οθόνη ---> ΤΙΚ κάτω αριστερά στις τρεις γραμμές (Ξ) ---> σέρνουμε το εικονίδιο της εφαρμογής προς τα κάτω ---> ΤΙΚ στο λουκέτο
 
 
ΝΑΙ...ΝΑΙ...ΝΑΙ...  ...επιτέλους τελειώσαμε... 
κατά 99% ήμαστε έτοιμοι πλέον να λαμβάνουμε όλες τις ειδοποιήσεις από όλες τις εφαρμογές που μας ενδιαφέρουν

 

Αυτα τα ... ελαχιστα και απλα πραγματακια χρειαζεται για να εισαι "κατα 99% ετοιμος να λαμβανεις ειδοποιησεις απο ολες τις εφαρμογες".
Για καθε νεα εφαρμογη που μπαινει, χρειαζεται συνηθως να γινονται ξανα τα βηματα 5, 6 , 8 .
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι φωτογραφίες που βγάζει το redmi note 3 μου είναι μιά χαρά...

...έχουν μαζευτεί εδώ μέσα όλοι οι θεωρητικοί και πιπιλίζουν ό,τι καραμέλλα κυκλοφορεί στο διαδίκτυο...

...οι εκατομμύρια ευχαριστημένοι κάτοχοι αποδεικνύουν την ποιότητα των συσκευών...

...όποιος ενδιαφέρεται, ας το ζητήσει να το "πασπατέψει" γιά λίγο, από κάποιο φίλο του...

...σίγουρα κάποιος φίλος τόχει μιά και υπάρχουν πολλές δεκάδες χιλιάδες xiaomi στην ελλάδα...

...επί πλέον το RN3 μου μπορεί να πάρει πάρα πολλές ποιοτικές εκδόσεις του nougat...https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...οι φωτογραφίες που βγάζει το redmi note 3 μου είναι μιά χαρά...

...έχουν μαζευτεί εδώ μέσα όλοι οι θεωρητικοί και πιπιλίζουν ό,τι καραμέλλα κυκλοφορεί στο διαδίκτυο...

...οι εκατομμύρια ευχαριστημένοι κάτοχοι αποδεικνύουν την ποιότητα των συσκευών...

...όποιος ενδιαφέρεται, ας το ζητήσει να το "πασπατέψει" γιά λίγο, από κάποιο φίλο του...

...σίγουρα κάποιος φίλος τόχει μιά και υπάρχουν πολλές δεκάδες χιλιάδες xiaomi στην ελλάδα...

...επί πλέον το RN3 μου μπορεί να πάρει πάρα πολλές ποιοτικές εκδόσεις του nougat...https://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/development

 

Ειχα rn3pro, rn4, mi5... δεν ειμαστε θεωρητικοι, την αληθεια λεμε.

 

Δεν ειπε ομως κανεις οτι δεν αξιζει το rn3pro που αναφερεσαι. Ειναι τρελο vfm με φοβερη μπαταρια, 5,5 ιντσες και σφαιρατο. Αλλα να λεμε και τις αληθειες. Δεν εχει καλη καμερα. Η καμερα του ειναι κοντα επιπεδα p8 lite σε φωτογραφια ενω video εχεις μονο εξω την ημερα αφου ακομα και σε φωτισμενους εσωτερικους χωρους ριχνει τα καρε (δεν μιλαω καν για χαμηλο φωτισμο).

 

Το video δηλαδη ειναι αδικαιολογητα κακο αφου ριχνει καρε απο iso 800 ενω τελικιαζει σε iso 2800... ξεκινα δηλαδη αδικαιολογητα νωρις να ριχνει καρε. Και αυτο ισχυει στις περισσοτερες redmi συσκευες με εξαιρεση τη σειρα mi που κραταει πανω απο 20 καρε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκουχου γκουχου ...μάλλον θα μπέρδεψες την Apple ..cpu made in Samsung, flash memory made by samsung

"Τις συμπαθώ και τις δύο,φιλικά  :D "

 

Όπως είπατε πολύ, το hardware δεν λεει τίποτα, βλέπε iphone 4&5 να δουλέυουν ακόμα, ΑΛΛΑ και macbook 2009 imac 2009 με 1st gen c2d i5 i7 τρέχουν καλύτερα απο σημερινούς .

Designed by Apple φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενδεικτικος οδηγος απο το ειδικευμενο για xiaomi miui ελληνικο forum για να εχεις αξιοπιστα notifications στην ωρα τους :

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/14966-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%89%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-MIUI-8/

 

 

Αυτα τα ... ελαχιστα και απλα πραγματακια χρειαζεται για να εισαι "κατα 99% ετοιμος να λαμβανεις ειδοποιησεις απο ολες τις εφαρμογες".
Για καθε νεα εφαρμογη που μπαινει, χρειαζεται συνηθως να γινονται ξανα τα βηματα 5, 6 , 8 .

 

Αφού δεν πρέπει να γίνουν όλα αυτά μέσω terminal, ευχαριστημένοι να είμαστε.

Designed by Apple φίλε μου.

Kατασκευή ΚΑΙ από TSMC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν πρέπει να γίνουν όλα αυτά μέσω terminal, ευχαριστημένοι να είμαστε.

 

Καλα η χαρα της παραπληροφορησης ειναι αυτο με τα notification.

Υπηρχε καποτε αυτο το προβλημα ,αλλα δε χρειαζεται ολα τα βηματα για να λυθει και εμφανιζοταν και σπανια.Πλεον δε παιζει καν.

Αλλα ο Haha το εχει copy-paste το κειμενο και οπου δει χιαομι μπαινει και το βαζει.

Ειναι σα να λεμε,επειδη υπαρχει οδηγος για αλλαγη στροφαλου σε bmw,ε ολα τα bmw βγαζουν προβλημα στο στροφαλο.

Εχω παρει ποσα xiaomi σε γνωστους(που ειναι απλοι χρηστες) και μου εχουν αναφερει μηδεν προβληματα.

Τους αρεσε κιολας και το Miui.Και μιλαμε για το μεσο χρηστη.Αρα μαλλον η αποψη οσων λενε για προβληματα κτλ,η δε το εχουν δοκιμασει η ειναι unpopular(και λογικο μιας και μια χαρα πουλανε).

Στη τελικη οσα προβληματα εχει το Miui εχουν και τα υπολοιπα.Αμα ειναι να εχω aosp για να μου λειπουν τα μισα features για να λεω οτι δεν εχω προβληματα,ε να περασω και ms dos στο κινητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ολα αυτα δεν τα κανα ποτε σε καμια απο τις 3 συσκευες που περασαν απο τα χερια μου. Αντε να εξαιρουσα κανα messenger απο την εξοικονομηση μπαταριας και τελος (και παλι μονο σε μια συσκευη χρειαστηκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...