Προς το περιεχόμενο

Vodafone VDSL(ZTE ZXHN H367N) Πρόβλημα με ταχύτητες WiFi, γνώμες για καινούριο Router


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα θεματάκι και θα ήθελα τα φώτα της κοινότητας και τις γνώμες σας. :) 

Θα μπω στο θέμα κατευθείαν για να μην σας κουράζω, αναβάθμισα πρόσφατα σε VDSL καθώς με ADSL2 ήμουν στα 6mb/s, λόγω απόστασης, αλλά είμαι από τους τυχερούς και έχω KV ακριβώς έξω από το σπίτι μου οπότε η VDSL τερματίζει wink.gif . Όσο είχα την ADSL δεν είχα παράπονα από το WiFi γιατί ήμουν στα μέγιστα της γραμμής μου. Σήμερα λοιπόν που πραγματοποιήθηκε η αναβάθμιση παρατήρησα ότι η WiFi σύνδεση σε όλες τις συσκευές μου "γονάτιζε" με αποσυνδέσεις, διαφορετικό κατέβασμα κάθε φορά τάξεως 500kb/s ~2,4Mb/s, δεν αναγνώρισαν οι συσκευές μου τα 2 SSID που έχω φτιάξει γενικά πολλά προβλήματα. Με ethernet καλώδιο είμαι πολύ μπόμπα (4,5+Mb/s) αλλά καθώς έχω μεγάλο σπίτι δεν βολεύει να συνδέω σχεδόν καμιά συσκευή με ethernet καλώδιο οπότε βασίζομαι εντελώς στο WiFi. Σκέφτομαι να προβώ σε αλλαγή ρούτερ αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω,(να περιμένω για καινούριο firmware στο ZTE δεν ψήνομαι) και είμαι ανάμεσα στα TP-LINK TD-W9970 και TP-LINK TD-W9977 N300 έχει δοκιμάσει μήπως κανένα από τα δύο; Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω; Να σημειώσω εδώ πως έχω παίξει με το WiFi (κανάλια κλπ) αλλά δεν έβγαλα άκρη. Κάθε βοήθεια/συμβουλή δεκτή και ελπίζω να μην κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δοκίμασε να αλλάξεις τους DNS στα παρακάτω σημεία και δες πως θα πάει, πριν μπεις σε έξοδα. Τα ΖΤΕ γενικά δεν είναι για πολλά πολλά. Έχουν αδύναμο επεξεργαστή και κακογραμμένο firmware με αποτέλεσμα να "κλάνει" το DNS Resolving όταν υπάρχει μεγάλος φόρτος στο CPE...

 

post-127874-0-51919400-1487621449_thumb.png

 

post-127874-0-86357800-1487621457_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δοκίμασε να αλλάξεις τους DNS στα παρακάτω σημεία και δες πως θα πάει, πριν μπεις σε έξοδα. Τα ΖΤΕ γενικά δεν είναι για πολλά πολλά. Έχουν αδύναμο επεξεργαστή και κακογραμμένο firmware με αποτέλεσμα να "κλάνει" το DNS Resolving όταν υπάρχει μεγάλος φόρτος στο CPE...

 

attachicon.gifLan.png

 

attachicon.gifDNS.png

 

έκανα τις αλλαγές θα δω πως θα συμπεριφερθεί, ευχαριστώ πολύ. Για αγορά καινούργιου ρουτερ με δυνατό wifi σήμα έχεις να προτείνεις κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ίδιο πρόβλημα και εγώ με το ίδιο ρουτερ. Είδες τελικά κάποια διαφορά με το tp-link? εγώ έχω μικρό σπίτι αλλά αρκετές συσκευές ασύρματα συνδεδεμένες στο ρουτερ. Με ενδιαφέρει να έχω καλή ταχύτητα μέσω ασύρματου δικτύου και να μπορώ να streamαρω ταινίες από το λάπτοπ στην τηλεόραση (μέσω Plex) χωρίς lag. Τι έχετε να προτείνετε;;;

 

Επεξ/σία από dinak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αν ειναι ετσι εχουμε τοσο μεγαλη διαφορα...εγω με ethernet πιανω 45 mbps και με ασυρματο 20-29...ισως να φταιει η καρτα δικτυου του λαπτοπ μου

Επεξ/σία από dinak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill2015 είπε

Δοκίμασες και με κινητό ;

Δοκίμασες να την κάνεις αναβάθμιση ;

Επ΄θσης το λαπτοπ σου πιάνει το 2,4 ghz wifi i 5ghz wifi γτ εγώ στο 5 ghz συνδέομαι 

Ναι δοκίμασα και με κινητό..τα ίδια...δοκίμασα και στα 5ghz...αλλά δεν τα υποστηρίζει το λαπτοπ  μου...αλλά και με το κινητό που συνδέθηκα, πάλι πάνω απο 32 δεν έπιασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασα πιο κοντά και όντως πιάνω γύρω στα 40 mbps ασύρματα. Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί το σπίτι είναι 50 τετραγωνικά, το ρούτερ στο σαλόνι και το pc στα 3 μέτρα στο δωμάτιο.  Ενδιάμεσα είναι η τουαλέτα αλλά το ρουτερ εκει που είναι τοποθετημένο "βλέπει" το λάπτοπ απευθείας χωρίς κάποιον τοίχο στην ευθεία. Μήπως να δοκιμάσω άλλο ρούτερ τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στις ιδιότητες της wifi σύνδεσης και δες τι ταχύτητα γράφει. θα πρέπει να δείχνει πάνω απο 50mbps για να μπορείς να εκμεταλλευτείς το μέγιστο.

δοκίμασε το, και απο κινητό και στο pc, και πήγαινε και σε διάφορα σημεία του σπιτιού να δεις πόσο αλλάζει.

αν πέφτει πολύ χαμηλά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις το κανάλι του wifi σε κάποιο πιο καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειδώνω στα 49999. Δοκίμασα διάφορα κανάλια με βάση το τι παίζει στη γειτονιά. Επίσης 5 GHz μπάντα δεν υποστηρίζει το λαπτοπ μου...μάλλον θα καταφύγω σε χρήση powerline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...