Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Το επόμενο Apple TV θα είναι 4K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα να δεις και το Amazon Fire TV που έχω και εκεί ότι και να χρησιμοποιώ είναι σχεδόν επί πληρωμή, αυτές οι συσκευές είναι συσκευές Entertainment-Streaming δεν σου προσφέρουν το περιεχόμενο δωρεάν. (Plex και κατεβασμένες ταινίες είναι μετά άλλο θέμα του θείου και ναι μπορώ να το κάνω, δεν το κάνω για δικούς μου λόγους) Λοιπόν Netflix που το μοιραζόμαστε οικογενειακώς είναι 10€/2 = 5€ + Apple Music (Family Sharing 15€ / 6 άτομα στην οικογένεια)  = 2,5€, Τηλεοπτικά κανάλια 4€ τον μήνα γιατί δεν έχουμε δορυφορική οπότε Streamάρουμε ακόμα και εκεί. Άμα νοικιάσω θα νοικιάσω μια φορά τον μήνα και αν 3€ κάποια ταινία που θέλω να δω άμα έχουμε κόσμο, διαφορετικά Netflix και άμα χρειαστεί καμιά καινούργια ταινία τότε Kodi. Ουσιαστικά είμαι στα 12€ περίπου + 3€ άμα τύχει, σπάνια όμως. 

 

Όπως σου είπα και παραπάνω ο σκοπός αυτών των συσκευών είναι το Online περιεχόμενο.

Όσα Like θέλεις :P

Ρωτάω γιατί το έχει η κοπέλα μου στο συρτάρι της και το τρώει η σκόνη και είναι κρίμα. Αν το φορτώσω με αυτά που λες 10-15 ευρώ το μήνα δεν είναι τίποτα. Πιο πολύ η τηλεόραση με νοιάζει γιατί έχουμε συνδρομή στο spotify pico projector με kodi και android. Ας βάλουμε και το Apple TV να είμαστε ωραιοι :P

Κάτσε να πάρουμε πρώτα 4Κ τηλεοράσεις με HDR, να έχουμε και το bandwidth ...και μετά το συζητάμε... :P

Επίσης χρειαζόμαστε και το 4K περιεχόμενο για να χαρούμε τα 4 x pixels. Με 480p, 720p και 1080p (στο τσακίρ κέφι) δε......χάρηκε κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ρωτάω γιατί το έχει η κοπέλα μου στο συρτάρι της και το τρώει η σκόνη και είναι κρίμα. Αν το φορτώσω με αυτά που λες 10-15 ευρώ το μήνα δεν είναι τίποτα. Πιο πολύ η τηλεόραση με νοιάζει γιατί έχουμε συνδρομή στο spotify pico projector με kodi και android. Ας βάλουμε και το Apple TV να είμαστε ωραιοι :P

Επίσης χρειαζόμαστε και το 4K περιεχόμενο για να χαρούμε τα 4 x pixels. Με 480p, 720p και 1080p (στο τσακίρ κέφι) δε......χάρηκε κανείς

μια χαρα υλικο υπαρχει αμα ψαξεις λιγο...το εχουμε πει χιλιαδες φορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να πάρουμε πρώτα 4Κ τηλεοράσεις με HDR, να έχουμε και το bandwidth ...και μετά το συζητάμε... :P

 

Έχει λογική αυτό που λες. Οι 4Κ HDR τηλεοράσες μόλις τώρα άρχισαν να γίνονται προσιτές και διαδεδωμένες, το ίδιο και το υλικό. Οπότε το τελευταίο Apple TV που κυκλοφόρησε το 15 (αν δεν κάνω λάθος) δικαιολογείται εν μέρη.  

 

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου όμως, η Apple έχει μια κλήση να θέλει να πάει μπροστά αφαιρώντας πχ παλιές θύρες αλλά ταυτόχρονα, δεν θέλει να μας δώσει κάτι που όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο για το κοντινό μέλλον. Κάτω από αυτό το πρίσμα λοιπόν, το Apple TV θα μπορούσε ήδη να προσφέρει αυτή τη δυνατότητα. Τότε θα μπορούσαν όντως να βγαίνανε και να έλεγαν ότι είχαν "κουράγιο" το 2015 που πρόσφεραν 4Κ πριν να γίνουν αυτές οι τηλεοράσεις προσιτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχει λογική αυτό που λες. Οι 4Κ HDR τηλεοράσες μόλις τώρα άρχισαν να γίνονται προσιτές και διαδεδωμένες, το ίδιο και το υλικό. Οπότε το τελευταίο Apple TV που κυκλοφόρησε το 15 (αν δεν κάνω λάθος) δικαιολογείται εν μέρη.  

 

Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου όμως, η Apple έχει μια κλήση να θέλει να πάει μπροστά αφαιρώντας πχ παλιές θύρες αλλά ταυτόχρονα, δεν θέλει να μας δώσει κάτι που όντως θα ήταν πολύ χρήσιμο για το κοντινό μέλλον. Κάτω από αυτό το πρίσμα λοιπόν, το Apple TV θα μπορούσε ήδη να προσφέρει αυτή τη δυνατότητα. Τότε θα μπορούσαν όντως να βγαίνανε και να έλεγαν ότι είχαν "κουράγιο" το 2015 που πρόσφεραν 4Κ πριν να γίνουν αυτές οι τηλεοράσεις προσιτές.

 

Έχω την εντύπωση πως ο επεξεργαστής του apple tv 4 μπορεί να διαχειριστεί 4Κ περιεχόμενο. Δεν γνωρίζω όμως αν το πρότυπο που χρησιμοποιεί στο HDMI είναι αντίστοιχα συμβατό. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά βέβαια, κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό... 

 

Όπως έχω πει και σε άλλο τοπικ, έχω το apple tv 4 αλλά ταυτόχρονα και το τελευταίο nvidia shield tv που υποστηρίζει 4Κ & HDR. Η TV όμως είναι ακόμη μια 49 full HD... Άρα θέλω νέα tv και μετά θέλω νέο ενισχυτή μιας και ο αγαπημένος μου yamaha 5.1 δεν υποστηρίζει 4K hdmi pass through και μετά θέλω και VDSL, κλπ κλπ κλπ  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως ο επεξεργαστής του apple tv 4 μπορεί να διαχειριστεί 4Κ περιεχόμενο. Δεν γνωρίζω όμως αν το πρότυπο που χρησιμοποιεί στο HDMI είναι αντίστοιχα συμβατό. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά βέβαια, κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό... 

 

Όπως έχω πει και σε άλλο τοπικ, έχω το apple tv 4 αλλά ταυτόχρονα και το τελευταίο nvidia shield tv που υποστηρίζει 4Κ & HDR. Η TV όμως είναι ακόμη μια 49 full HD... Άρα θέλω νέα tv και μετά θέλω νέο ενισχυτή μιας και ο αγαπημένος μου yamaha 5.1 δεν υποστηρίζει 4K hdmi pass through και μετά θέλω και VDSL, κλπ κλπ κλπ  :ph34r:

Δεν χρειαζεσαι νεο ενισχυτη.

Στέλνει το σημα εικονας κατευθειαν απο το shield στην TV με HDMI και τον ηχο τον στελνεις μεσω αυτου του ανταπτορα στον ενισχυτη.

 

 

Οπως και να εχει, μολις περιεγραψες γιατι πρεπει τετοιες συσκευες(tv, ενισχυτες, streaming boxes κλπ) να ειναι future-proof: Γιατι ο κοσμος τις κραταει χρονια, δεν τις αλλαζει ανα 1-2 χρονια.

Και δυστυχως το apple tv 4 δεν ηταν καθολου future proof ,ουτε καν με την τοτε τεχνολογια συμβαδιζε, παρολο τα αρκετα χρηματα που ζηταει.

 

Ισως για αυτο η apple βγαζει τοσο νωρις αντικαταστατη, προσπαθωντας να ακολουθησει σε δυνατοτητες κλπ τα αλλα streaming boxes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να πάρουμε πρώτα 4Κ τηλεοράσεις με HDR, να έχουμε και το bandwidth ...και μετά το συζητάμε... :P

Εχουν πολλοί

Έχω την εντύπωση πως ο επεξεργαστής του apple tv 4 μπορεί να διαχειριστεί 4Κ περιεχόμενο. Δεν γνωρίζω όμως αν το πρότυπο που χρησιμοποιεί στο HDMI είναι αντίστοιχα συμβατό. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά βέβαια, κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό... 

 

Όπως έχω πει και σε άλλο τοπικ, έχω το apple tv 4 αλλά ταυτόχρονα και το τελευταίο nvidia shield tv που υποστηρίζει 4Κ & HDR. Η TV όμως είναι ακόμη μια 49 full HD... Άρα θέλω νέα tv και μετά θέλω νέο ενισχυτή μιας και ο αγαπημένος μου yamaha 5.1 δεν υποστηρίζει 4K hdmi pass through και μετά θέλω και VDSL, κλπ κλπ κλπ  :ph34r:

Ψηλό πισω έμεινες ,την προηγμένη τεχνολογια της Apple τι την θελεις ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο αλλά και σχετικό.

Έχει δοκιμάσει κανένας να δει cosmote go η nova go με airplay από apple tv?

Φίλε μου έχω δοκιμάσει και τα δύο με miracast (screen sharing) από το s7 μου στη samsung tv μου κ δουλέυουν και τα δύο καμπάνα...αν έχει μπλοκάρει η νοβα κ ο οτε το airplay δεν ξέρω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν χρειαζεσαι νεο ενισχυτη.

Στέλνει το σημα εικονας κατευθειαν απο το shield στην TV με HDMI και τον ηχο τον στελνεις μεσω αυτου του ανταπτορα στον ενισχυτη.

 

 

Οπως και να εχει, μολις περιεγραψες γιατι πρεπει τετοιες συσκευες(tv, ενισχυτες, streaming boxes κλπ) να ειναι future-proof: Γιατι ο κοσμος τις κραταει χρονια, δεν τις αλλαζει ανα 1-2 χρονια.

Και δυστυχως το apple tv 4 δεν ηταν καθολου future proof ,ουτε καν με την τοτε τεχνολογια συμβαδιζε, παρολο τα αρκετα χρηματα που ζηταει.

 

Ισως για αυτο η apple βγαζει τοσο νωρις αντικαταστατη, προσπαθωντας να ακολουθησει σε δυνατοτητες κλπ τα αλλα streaming boxes.

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω ήχο με τέτοιες λύσεις. Έχω πολύ κακές εμπειρίες. Και γενικώς θέλω πάντα απευθείας όλες τις πηγές πάνω στον ενισχυτή χωρίς ενδιάμεσες λύσεις.

 

Για την αντοχή στο χρόνο, δε νομίζω πως ένα media player μπορεί να βγάλει πάνω 2-3 χρόνια το πολύ. Είτε θα σταματήσει να παίρνει updates, είτε θα αρχίσει να έχει θέματα γενικώς.

 

Το 4κ για την ώρα μου είναι άχρηστο και δεν είμαι από αυτούς που βλέπουν hd ή ακόμη sd περιεχόμενο σε 4κ συσκευές και νομίζουν πως "βλέπουν" 4Κ. Και όλες τις συσκευές να τις άλλαζα τώρα για να είναι full 4K συμβατές, ζήτημα να είχα το 2-3% του συνολικού περιεχομένου που βλέπω σε native 4K. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγαλυτερος ανασταλτικος παραγοντας για την χωρα μας  ειναι οι ταχυτητες του net,  4Κ HDR  ειναι θεμα χρονου ποτε θα παρουν και αυτοι που δεν εχουν   ακομα ,αλλα χωρις vdsl 50  μινιμουμ  δεν  μπορεις να εκμεταλευτεις πληρως τις δυνατοτητες του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δω και μπρος η Apple δεν θα πρέπει να ανακοινώνει ποια είναι τα καινούργια χαρακτηριστικά της συσκευής της παρά μόνο αν παρουσιάζονται στην ανθρωπότητα για πρώτη φορά. 

 

Μπήκε καινούργια cpu? Αν λειτουργεί ακόμα με ηλεκτρόνια δεν θα πρέπει να αναφέρεται καν. 

 

Μπήκε μεγαλύτερης χωρητικότητας σκληρός? Αν είναι απλώς για να αποθηκεύει δεδομένα δεν θα πρέπει να αναφέρεται καν.

 

Μπήκε μεγαλύτερη μπαταρία? Αν είναι ακόμα με λίθιο δεν πρέπει να αναφέρεται καν.

 

Μπήκε υψηλότερης ανάλυσης οθόνη? Αν αποτελείται ακόμα από pixels δεν πρέπει να αναφέρεται καν.

 

 

 

Όχι τίποτα άλλο αλλά... νευριάζουμε.

 

Όλα αυτά είπαμε ότι είναι παλαιολιθική τεχνολογία και όχι καινοτομίες όπως κάνουν κάθε χρόνο όλες οι υπόλοιπες εταιρίες. Άντε πια. Δεν είναι δυνατόν να βγάζει τεχνολογία που υπάρχει ήδη.

 

Κανείς δεν λέει πως η Apple (ή οποιοσδήποτε άλλος) πρέπει καθε χρονο να καινοτομεί. Αυτό είναι αδύνατο και οποιος το πιστευει δεν εχει ιδέα. Αυτό που κράζουμε στην Apple (ή μάλλον περισσοτερο στους Apple users) δεν ειναι η επιλογές τους. Αν γουστάρεις Apple μαγκιά σου. Αυτό που κράζουμε ειναι οτι δεν γινεται ρε φίλε να βγαζεις τα πάντα άχρηστα (απο μεγάλες οθονες και πολύ μνήμη μέχρι widgets κτλ) και 2 χρονια μετά που τα βάζει και η Apple να τα θεωρείς επανάσταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγαλυτερος ανασταλτικος παραγοντας για την χωρα μας  ειναι οι ταχυτητες του net,  4Κ HDR  ειναι θεμα χρονου ποτε θα παρουν και αυτοι που δεν εχουν   ακομα ,αλλα χωρις vdsl 50  μινιμουμ  δεν  μπορεις να εκμεταλευτεις πληρως τις δυνατοτητες του .

 

Πιστευω με την (περιέργως) γρήγορη εξάπλωση του VDSL αυτό θα είναι ευκολο. Η Google λέει θες minimum για 4K streaming 15,6Mbps και recommended 20+. Εγω εχω μια 30αρα VDSL απο την Cosmote και συνδέομαι στα 27. Βλέπω ανετα το Netflix σε 4K. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω ήχο με τέτοιες λύσεις. Έχω πολύ κακές εμπειρίες. Και γενικώς θέλω πάντα απευθείας όλες τις πηγές πάνω στον ενισχυτή χωρίς ενδιάμεσες λύσεις.

 

Για την αντοχή στο χρόνο, δε νομίζω πως ένα media player μπορεί να βγάλει πάνω 2-3 χρόνια το πολύ. Είτε θα σταματήσει να παίρνει updates, είτε θα αρχίσει να έχει θέματα γενικώς. 

Κοιτα λυσεις υπαρχουν, οι περισσοτερες καινουριες τηλεορασεις μπορουν να κανουν passthrough τον ηχο στον ενισχυτη, ετσι και παλι δεν θα ειχες προβλημα χωρις να χρειαζεσαι εξτρα συσκευες.

 

Το προβλημα στην περιπτωση σου θα παρεμενε το apple tv που δεν ειναι future-proof και δεν υποστηριζει 4k.

 

Αντιθετα , πχ το nvidia shield του 2015 ειναι ηδη σχεδον 2 ετων και ανετα θα βγαλει αλλα 3 χρονια, ακριβως γιατι ηταν future proof.

 

Κατα τα αλλα, ο περισσοτερος κοσμος ικανοποιειται με τις ενσωματωμενες δυνατοτητες των καινουριων τηλεορασεων για streaming. Δυσκολα καποιος που εχει ικανη , καινουρια 4k tv θα δωσει εξτρα χρηματα για να παρει κατι υποδεεστερο, οπως το apple tv.(που δεν υποστηριζει 4k)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως ο επεξεργαστής του apple tv 4 μπορεί να διαχειριστεί 4Κ περιεχόμενο. Δεν γνωρίζω όμως αν το πρότυπο που χρησιμοποιεί στο HDMI είναι αντίστοιχα συμβατό. Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά βέβαια, κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό...

 

Όπως έχω πει και σε άλλο τοπικ, έχω το apple tv 4 αλλά ταυτόχρονα και το τελευταίο nvidia shield tv που υποστηρίζει 4Κ & HDR. Η TV όμως είναι ακόμη μια 49 full HD... Άρα θέλω νέα tv και μετά θέλω νέο ενισχυτή μιας και ο αγαπημένος μου yamaha 5.1 δεν υποστηρίζει 4K hdmi pass through και μετά θέλω και VDSL, κλπ κλπ κλπ :ph34r:

Πάμε ανάποδα πρώτα θα βάλεις VDSL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοιτα λυσεις υπαρχουν, οι περισσοτερες καινουριες τηλεορασεις μπορουν να κανουν passthrough τον ηχο στον ενισχυτη, ετσι και παλι δεν θα ειχες προβλημα χωρις να χρειαζεσαι εξτρα συσκευες.

 

Το προβλημα στην περιπτωση σου θα παρεμενε το apple tv που δεν ειναι future-proof και δεν υποστηριζει 4k.

 

Αντιθετα , πχ το nvidia shield του 2015 ειναι ηδη σχεδον 2 ετων και ανετα θα βγαλει αλλα 3 χρονια, ακριβως γιατι ηταν future proof.

 

Κατα τα αλλα, ο περισσοτερος κοσμος ικανοποιειται με τις ενσωματωμενες δυνατοτητες των καινουριων τηλεορασεων για streaming. Δυσκολα καποιος που εχει ικανη , καινουρια 4k tv θα δωσει εξτρα χρηματα για να παρει κατι υποδεεστερο, οπως το apple tv.(που δεν υποστηριζει 4k)

 

Οι νέες τηλεοράσεις γενικώς έχουν τα πάντα (αν και ζορίζονται πολύ πιο εύκολα από ένα ξεχωριστό media player) αλλά στο θέμα του ήχου δεν είναι όλα ρόδινα (είπαμε πως είμαι περίεργος με αυτά). Οι πιο πολλές έχουν οπτική έξοδο αλλά δεν υποστηρίζουν απαραίτητα όλα τα πρότυπα του ήχου (true HD, DTS master audio, etc) και ο ενισχυτής παίρνει συνήθως ένα "τυπικό" 5.1 στην καλύτερη. Ταυτόχρονα πολλές φορές με μια τέτοια λύση, υπάρχουν θέματα με το συγχρονισμό εικόνας ήχου (ευτυχώς υπάρχουν σχετικές ρυθμίσεις και στην tv και στον ενισχυτή για μικρο-διορθώσεις). Δεν ξέρω αν υπάρχουν νέα μοντέλα τηλεοράσεων που να έχουν κανονικό hdmi pass through για να το στέλνεις σε ενισχυτή και όχι απλά κάποια οπτική κλπ (αν υπάρχει θα ήθελα να το ξέρω γιατί είμαι σε αναζήτηση νέας τηλεόρασης).

 

To apple tv τώρα, έχει το πλεονέκτημα των εφαρμογών οι οποίες είναι εξαιρετικές (όχι όλες προφανώς, αλλά σε σχέση με το android tv σαφώς είναι πιο μπροστά). Κάποιος που θέλει μια συσκευή για να κάνει απλά streaming του περιεχομένου του στην tv, σαφώς και δεν είναι καλή ιδέα να το πάρει και μπορεί να πάρει κάτι πολύ φθηνότερο. Αν όμως έχει και apple συσκευές, καθώς και υπηρεσίες της (music, κλπ) είναι μια πολύ αξιόλογη, αξιόπιστη και σταθερότατη συσκευή που ταυτόχρονα παίζει και τα πάντα.

 

Το shield tv (2017), είναι συνολικά μια πιο ολοκληρωμένη συσκευή. Δεν το αρνήθηκα ποτέ αυτό και αυτή λειτουργώ περισσότερο όταν έχω χρόνο στο σπίτι. 

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...