Προς το περιεχόμενο

Νέα σειρά iPad Pro, iPhone SE 128GB και κόκκινα iPhone 7 και 7 Plus τον Μάρτιο από την Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Οποίος Ζητάει σούπερ αναλύσεις σε μικρές οθόνες να υποθέσω έχει την όραση του Σούπερμαν

Όχι. Γιατί μεγάλη ανάλυση δεν σημαίνει απαραίτητα και γραφικά σε σμίκρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μονο που χρησιμοποιεις mp3 εισαι εκτος πραγματικοτητας.

Χεχ λογικά άμα σου πω ότι πληρώνω για Spotify θα με πεις μαλάκα δηλαδή;  :unsure:  :fear:

 

Το ποστ είναι τρολλιά. Το παράδειγμα μου δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Ήθελα να διευκρινίσω ότι την κάρτα μνήμης την χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένα πράματα και φυσικά όχι να την συγκρίνουμε με την εσωτερική και να της πετάμε Apps.

Είναι ακριβώς το ίδιο πράμα όπως ένα Desktop, με έναν SSD και έναν HDD. Στον SSD βάζουμε αυτά που θέλουμε να τρέχουμε γρήγορα, στον HDD τις λοιπές ογκώδες μαλακίες μας. Είναι ένα ωραίο extra feature, ειδικά για αυτούς που θέλουν να κουβαλάνε μαζί τους ογκώδες αρχεία και σέβονται την internal memory.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχ λογικά άμα σου πω ότι πληρώνω για Spotify θα με πεις μαλάκα δηλαδή;  :unsure:  :fear:

 

Το ποστ είναι τρολλιά. Το παράδειγμα μου δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Ήθελα να διευκρινίσω ότι την κάρτα μνήμης την χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένα πράματα και φυσικά όχι να την συγκρίνουμε με την εσωτερική και να της πετάμε Apps.

Είναι ακριβώς το ίδιο πράμα όπως ένα Desktop, με έναν SSD και έναν HDD. Στον SSD βάζουμε αυτά που θέλουμε να τρέχουμε γρήγορα, στον HDD τις λοιπές ογκώδες μαλακίες μας. Είναι ένα ωραίο extra feature, ειδικά για αυτούς που θέλουν να κουβαλάνε μαζί τους ογκώδες αρχεία και σέβονται την internal memory.

Οχι, ισα ισα αυτη ειναι η λογικη εξελιξη.

Spotify, Apple music, ACC και τοσοι αλλοι codecs, το mp3 ειναι ξεπερασμενο.

 

Οπως κατα τη  γνωμη μου και οι microsd καρτες καθως πλεον αδυνατουν να προσφερουν εφαμιλη αξιοπιστια για τους λογους που εχουν ηδη αναφερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχ λογικά άμα σου πω ότι πληρώνω για Spotify θα με πεις μαλάκα δηλαδή;  :unsure:  :fear:

 

Το ποστ είναι τρολλιά. Το παράδειγμα μου δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Ήθελα να διευκρινίσω ότι την κάρτα μνήμης την χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένα πράματα και φυσικά όχι να την συγκρίνουμε με την εσωτερική και να της πετάμε Apps.

Είναι ακριβώς το ίδιο πράμα όπως ένα Desktop, με έναν SSD και έναν HDD. Στον SSD βάζουμε αυτά που θέλουμε να τρέχουμε γρήγορα, στον HDD τις λοιπές ογκώδες μαλακίες μας. Είναι ένα ωραίο extra feature, ειδικά για αυτούς που θέλουν να κουβαλάνε μαζί τους ογκώδες αρχεία και σέβονται την internal memory.

μια που ξεκινησε απο μενα το θεμα της sd καρτας ,σε ευχαριστω που το εξηγησες διοτι εγω βαριομουν να γραψω τα αυτονοητα βεβαια θα σου πουνε οτι αυτα ειναι ξεπερασμενα,παλιολιθικα και δεν ξερω εγω τι αλλη δικαιολογια και μην παραξενευτεις αν σε μερικα χρονια βαλουν και αυτοι sd καρτα απλα τοτε θα λενε οτι τωρα εχει εξελιχτει αυτη η τεχνολογια και εναι ετοιμη πλεον να εισαχθει στα πρωτοποριακα διαστημικης τεχνολογιας iphone

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίες δεν έχουν τις ίδιες επιδόσεις όμως...

 

 

ναι καλα 

 

 

μια που ξεκινησε απο μενα το θεμα της sd καρτας ,σε ευχαριστω που το εξηγησες διοτι εγω βαριομουν να γραψω τα αυτονοητα 

 

 

Άστο καλύτερα. Δεν βαριόσουν να γράψεις "τα αυτονόητα" γιατί ούτε καν ήξερες ποια είναι αυτά. Ο Thresh έκανε αναφορά συγκεκριμένα στην ταχύτητα κι εσύ απάντησες ειρωνικά επειδή προφανώς νόμιζες ότι υπερβάλλει.

 

Ο Chimaira απλώς παρουσίασε ένα ωραίο σενάριο που σε βολεύει και τώρα ξαφνικά δεν "βαριέσαι" πλέον να γράψεις κατεβατό περί διαστημικής τεχνολογίας (κλασικά) Apple.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεει η apple θα παρουσιασει χωρητικοτητες 128,256 η οτιδηποτε αλλο τρελαινομαι,καποιος να τους μιλησει για τις sd καρτες 

 

Ευτυχώς που υπάρχουν δεκάδες (ή και εκατοντάδες) συσκευές για όποιον προτιμάει την λύση των καρτών μνήμης.

 

Στην άλλη όχθη, ευτυχώς οι χωρητικότητες σε συσκευές είναι από επαρκέστατες έως και αχανείς, ώστε να μην περιοριζόμαστε σε 32 GiB αποθηκευτικού χώρου και να καθόμαστε να διαχειριζόμαστε αρχεία ακόμα και σε ναυαρχίδες, με την τσίπικη δικαιολογία "μα παίρνει SD".

 

...κι έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να διευκρινίσω ότι την κάρτα μνήμης την χρησιμοποιούμε για συγκεκριμένα πράματα και φυσικά όχι να την συγκρίνουμε με την εσωτερική και να της πετάμε Apps.

 

 

Νομίζω ότι πλέον οι χωρητικότητες των εσωτερικών μνημών έχουν φτάσει σε αρκετά μεγάλο μέγεθος για να καλύψουν τις βασικές ανάγκες του μέσου χρήστη.

Προσωπικά πιστεύω ότι συσκευή από 64Gb και πάνω είναι μια χαρά για τα σημερινά δεδομένα.

 

Τώρα αυτοί με τα ογκώδεις αρχεία και τις ατελείωτες ταινίες, σειρές κλπ, όση μνήμη και να τους δώσεις είτε εσωτερική είτε SD θα τη γεμίσουν πάλι.

 

 

Εν τέλει είναι καλό να υπάρχει παρόλα αυτά επιλογή? Ίσως. Αλλά δεν νομίζω να είναι deal breaker πλέον για τους περισσότερους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι μνήμες flash NAND είναι, το όλο θέμα είναι ο controller που κάνει την διαφορά.

 

 

Μην πεταχτεί κανείς και πει για τις NOR :P

 

 

Αρα το συμπερασμα είναι οτι NAND καλυτερες απο SD. Τωρα αν είναι θεμα controller δεν νομιζω να νοιαζει και κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πλέον οι χωρητικότητες των εσωτερικών μνημών έχουν φτάσει σε αρκετά μεγάλο μέγεθος για να καλύψουν τις βασικές ανάγκες του μέσου χρήστη.

Προσωπικά πιστεύω ότι συσκευή από 64Gb και πάνω είναι μια χαρά για τα σημερινά δεδομένα.

 

Τώρα αυτοί με τα ογκώδεις αρχεία και τις ατελείωτες ταινίες, σειρές κλπ, όση μνήμη και να τους δώσεις είτε εσωτερική είτε SD θα τη γεμίσουν πάλι.

 

 

Εν τέλει είναι καλό να υπάρχει παρόλα αυτά επιλογή? Ίσως. Αλλά δεν νομίζω να είναι deal breaker πλέον για τους περισσότερους.

 

Συμφωνώ, έχω 32GB και μου είναι υπέραρκετά. Το μόνο που βάζω στην κάρτα είναι φωτο / βίντεο / downloads, αρχεία δηλαδή που δε με νοιάζει να διαβάζονται γρήγορα γιατί πρακτικά δεν βλέπεις καμία διαφορά.

Κάτι άλλο που δεν είπα πριν. Ο μόνος λόγος που χρησιμοποιώ την κάρτα μνήμης για αυτές τις δουλειές είναι το lifespan της NAND. Πάντα πρόσεχα και προσέχω να μην τριμμάρω άσκοπα την NAND, γι αυτό και βίντεο / φωτογραφίες μου τις πετάω εκεί.

 

Όπως είπα και πριν, είναι ένα πολύ χρήσιμο feature για να το έχει ο καθένας. Κάποτε ήταν must, αλλά πλέον αποτελεί feature.

 

Το άλλο feature που σπρώχνουν οι εταιρείες (cloud) είναι 100% πιο αργό (έλα σοβαρά τώρα, μια τυπική adsl/vdsl σύνδεση είναι πιο αργή από μια microSD και μεγάλα αρχεία με 4G απαγορεύονται να ανοιχτούν δια ροπάλου) χρειάζεται οπωσδήποτε ίντερνετ, και η αντιστοιχία ευρώ/giga είναι πολύ, μα πολύ πιο ακριβή από την αντίστοιχη αγορά μιας SD σε βάθος χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια που ξεκινησε απο μενα το θεμα της sd καρτας ,σε ευχαριστω που το εξηγησες διοτι εγω βαριομουν να γραψω τα αυτονοητα βεβαια θα σου πουνε οτι αυτα ειναι ξεπερασμενα,παλιολιθικα και δεν ξερω εγω τι αλλη δικαιολογια και μην παραξενευτεις αν σε μερικα χρονια βαλουν και αυτοι sd καρτα απλα τοτε θα λενε οτι τωρα εχει εξελιχτει αυτη η τεχνολογια και εναι ετοιμη πλεον να εισαχθει στα πρωτοποριακα διαστημικης τεχνολογιας iphone

 

Έλεγα να μην μιλήσω αλλά θα το πω και μάλιστα κόσμια.

 

Μπουφ

 

Ο κύριος λόγος που τα iphone είναι responsive, είναι οι ταχύτητες ram-rom. Σε ένα κινητό που τραβάει και σώζει ταχύτατα 4k βίντεο και σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις edit και render 4κ βίντεο ενώ ταυτοχρόνως φορτώνει σε χρόνο dt τις βαριές εφαρμόγες...δεν υπάρχει σύγκριση.

 

Και δε θα πω, "όσα δε φτάνει αλεπού..." η τιμή +200€ από την basic έκδοση του iphone, για να πάρεις 256gb είναι αστεία μπροστά στο αντίστοιχο κόστος και τις επιδόσεις της πιο γρήγορης microsd μνήμης 256gb (κόστος άνω των 200€).

 

Αυτά. Τώρα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει σαν άποψη, αλλά τα γεγονότα διαψεύδουν ή επιβεβαιώνουν από μόνα τους.

Επεξ/σία από makridis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο κύριος λόγος που τα iphone είναι responsive, είναι οι ταχύτητες ram-rom. Σε ένα κινητό που τραβάει και σώζει ταχύτατα 4k βίντεο και σου δίνει τη δυνατότητα να κάνεις edit και render 4κ βίντεο ενώ ταυτοχρόνως φορτώνει σε χρόνο dt τις βαριές εφαρμόγες...δεν υπάρχει σύγκριση.

 

για αυτες τις δουλειες εχω το imac 

Συμφωνώ, έχω 32GB και μου είναι υπέραρκετά. Το μόνο που βάζω στην κάρτα είναι φωτο / βίντεο / downloads, αρχεία δηλαδή που δε με νοιάζει να διαβάζονται γρήγορα γιατί πρακτικά δεν βλέπεις καμία διαφορά.

 

μαλλον δεν εχεις 5000 φωτογραφιες οπως αναφερθηκε πιο πανω (τρολλια ) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...