Προς το περιεχόμενο

Νέα σειρά iPad Pro, iPhone SE 128GB και κόκκινα iPhone 7 και 7 Plus τον Μάρτιο από την Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δική σου προσπάθεια να κρυφτείς πίσω από το δάχτυλο σου δείχνει περισσότερα.

 

Όλοι καταλαβαίνουμε την εμπάθεια σου. Δεν χρειάζονται υπεκφυγές και παιχνίδια λέξεων.

Δεν θα σε ακολουθησω στα παιχνιδια λεξεων οπου αποτυχημενα προσπαθεις να πεις οτι καποιος ισχυριστηκε κατι που ποτε δεν ειπωθηκε.

Τοσο μπορεις, τι να γινει.

 

Η αμήχανη στιγμή που ο haHa φτάνει να κάνει συγκρίσεις desktop με tablet (ή αλλιώς μήλα με πορτοκάλια) για να βγάλει απαράδεκτη την απουσία microsd σε ipad/iphone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα σε ακολουθησω στα παιχνιδια λεξεων οπου αποτυχημενα προσπαθεις να πεις οτι καποιος ισχυριστηκε κατι που ποτε δεν ειπωθηκε.

Τοσο μπορεις, τι να γινει.

 

Για πες μας τι ισχυρίστηκες λοιπόν λιανά. Θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να έχουν δυνατότητα επέκτασης microsd τα ipad/iphone? Ναι ή όχι? Ποια είναι η θέση σου?

 

 

 

Πρώτα μιλάς για fanboys που προσπαθούν να υπερασπιστούν την έλλειψη microsd σε ipad/iphone και μετά... αναφέρεσαι στους iMacs (!) για τους οποίους δεν μίλησε κανείς εδώ μέσα.

 

 

Μετά το γενικεύεις ακόμα περισσότερο και μιλάς για την πλειονότητα των "computing devices".

 

 

Δηλαδή είσαι εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με το θέμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας τι ισχυρίστηκες λοιπόν λιανά. Θα έπρεπε κατά τη γνώμη σου να έχουν δυνατότητα επέκτασης microsd τα ipad/iphone? Ναι ή όχι? Ποια είναι η θέση σου?

 

 

 

Πρώτα μιλάς για fanboys που προσπαθούν να υπερασπιστούν την έλλειψη microsd σε ipad/iphone και μετά... αναφέρεσαι στους iMacs (!) για τους οποίους δεν μίλησε κανείς εδώ μέσα.

 

 

Μετά το γενικεύεις ακόμα περισσότερο και μιλάς για την πλειονότητα των "computing devices".

 

 

Δηλαδή είσαι εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με το θέμα... 

Aρχικα, εκτος τοπου και χρονου ειναι η δικια σου απαντηση οπου εφηυρες οτι "εβγαλα απαραδεκτη την απουσια microsd".

Το τι ισχυριστικα μπορεις να το δεις στα προηγουμενα μηνυματα μου.

 

Θεωρω λιγο ακυρο να λεμε οτι η microsd δεν ειναι αποδεκτη επιλογη λογω ταχυτητας, αλλα ταυτοχρονα οι εταιρειες(και η apple) να χρησιμοποιουν αυτην την τακτικη(διαβαθμιση των μοναδων αποθηκευσης) σε αλλα computing devices.

 

Μια χαρα ειναι αποδεκτη επιλογη η microsd οταν ο καταναλωτης θελει μεγαλυτερη χωρητικοτητα  χωρις να ξοδευτει πολυ.

 

Καποιες αποθηκευτικες μοναδες ειναι πιο γρηγορες, αλλα ακριβοτερες με μικροτερη χωρητικοτητα, καποιες αλλες ειναι πιο αργες, αλλα φθηνοτερες με μεγαλυτερη χωρητικοτητα.

 

Ο συνδυασμος μοναδων διαφορετικων επιδοσεων κλπ ειναι κατι συνηθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικα, εκτος τοπου και χρονου ειναι η δικια σου απαντηση οπου εφηυρες οτι "εβγαλα απαραδεκτη την απουσια microsd".

 

 

 

Εδω που τα λεμε ειναι απαραδεκτη η απουσια της καρτας,στο κατω κατω σε οποιον δεν του χρειαζεται απλα δεν την χρρησιμποιει αλλα ειμαι βεβαιος οτι θα την δουμε καποια στιγμη οταν  θα Ωριμασει η Τεχνολογια αυτη :-D  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HaHA  αν θυμαμαι καλα εχεις και εσυ ipad  ,δλδ θες να μας πεις πως δεν εισαι ευχαριστημενος απο την εμπειρια χρησης που εχεις ?

εχω και εγω  :-) και ημουν πολυ ευχαριστημενος μεχρι που απεκτησα γκομενα που exei samsung  τοτε καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με το ipad μου,εκεινη κατεβαζει ταινειες σε χρονο dd,τις προβαλει με ενα κλικ στην τιβι  χωρις προσθετα μηχανηματα (apple tv),οταν παμε κανενα   10ωρο ταξιδι φορτωνει στην καρτα καμια 10 ταινειες, ασε που με κρυβει κατι φωτο -βιντεο με την απορρητη λειτουργια και κατι συσητησεις,ομιλιες,μηνυματα με το knox, εγω ολα αυτα και αλλα δεν μπορω να τα κανω αλλα Εγω εχω Εμπειρια Χρησης  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HaHA  αν θυμαμαι καλα εχεις και εσυ ipad  ,δλδ θες να μας πεις πως δεν εισαι ευχαριστημενος απο την εμπειρια χρησης που εχεις ?

Με ρωτας οσον αφορα την υπαρξη ή οχι microsd?

 

Προσωπικα θα προτιμουσα να ειχε υποδοχη για microsd για να μπορω να εχω σχεδον ολες τις φωτογραφιες μου διαθεσιμες ανα πασα στιγμη(τωρα δυστυχως εξαρτωμαι απο cloud υπηρεσιες για να βλεπω ολες τις φωτο, κατι που ειναι πιο αργο) σε μια συσκευη με ωραια οθονη και να εχωπερισσοτερες ταινιες μεσα, αλλα δεν ειναι deal breaker.

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι θα φθασω στο αλλο ακρο και θα λεω οτι η microsd δεν ειναι αποδεκτη επιλογη για αυξηση χωρητικοτητας, πχ για τετοιες χρησεις.

 

Μια χαρα αποδεκτη επιλογη ειναι λοιπον η microsd και η ταχυτητα δεν αποτελει ιδιατερο προβλημα για τις περισσοτερες χρησεις που προοριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικα, εκτος τοπου και χρονου ειναι η δικια σου απαντηση οπου εφηυρες οτι "εβγαλα απαραδεκτη την απουσια microsd".

Το τι ισχυριστικα μπορεις να το δεις στα προηγουμενα μηνυματα μου.

 

Θεωρω λιγο ακυρο να λεμε οτι η microsd δεν ειναι αποδεκτη επιλογη λογω ταχυτητας, αλλα ταυτοχρονα οι εταιρειες(και η apple) να χρησιμοποιουν αυτην την τακτικη(διαβαθμιση των μοναδων αποθηκευσης) σε αλλα computing devices.

 

Μια χαρα ειναι αποδεκτη επιλογη η microsd οταν ο καταναλωτης θελει μεγαλυτερη χωρητικοτητα  χωρις να ξοδευτει πολυ.

 

Καποιες αποθηκευτικες μοναδες ειναι πιο γρηγορες, αλλα ακριβοτερες με μικροτερη χωρητικοτητα, καποιες αλλες ειναι πιο αργες, αλλα φθηνοτερες με μεγαλυτερη χωρητικοτητα.

 

Ο συνδυασμος μοναδων διαφορετικων επιδοσεων κλπ ειναι κατι συνηθες.

 

Εσύ είσαι αυτός που μιλάει για εφευρέσεις? Ξεκίνησες το ποστ σου βαφτίζοντας fanboy όποιον κάνει λόγο για τη διαφορά ταχύτητας μεταξύ εσωτερικής μνήμης και microsd προσθέτοντας μάλιστα αυθαίρετα ότι "προσπερνάει" κάποια χαρακτηριστικά σχετικά με τον imac. 

 

Η αμηχανη στιγμη που τα fanboys υπερπασπιζονται την απουσια microsd με επιχειρημα οτι η εσωτερικη μνημη εχει ταχυτητα 500MB/sec,

αλλα προσπερνανε οτι ο iMac 21" των 1700€ έρχεται με παναργο σκληρο δισκο 5400rpm και ο iMac 27" των 2000€ ερχεται με δισκο 7200rpm και οχι με ssd στην βασικη εκδοση τους.

 

 
 
 
Τέλος, κανείς δεν λέει εδώ μέσα ότι δεν θα ήταν αποδεκτή η δυνατότητα microsd card. (Μήπως ισχυρίζεσαι κάτι που δεν ειπώθηκε??? λέω εγώ τώρα...  ;) )
Αυτό που λέμε είναι ότι προτιμάμε μεγάλη χωρητικότητα εσωτερικής μνήμης λόγω του πλεονεκτήματος της ταχύτητας και αξιοπιστίας που προσφέρει και ότι η απουσία της microsd δεν είναι απαραίτητα deal breaker σε tablets και smartphones.
 
Αυτό μάλλον με τη λογική σου μας κάνει... fanboys που υπερασπίζονται την Apple. Εκτός αν ούτε αυτό το εννοούσες όταν το έγραψες και σε παρεξήγησα πάλι.... 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρωτας οσον αφορα την υπαρξη ή οχι microsd?

 

 

Οχι σε ρωταω γενικοτερα απο την χρηση .

Με την micro sd  δεν εχω καταλαβει γιατι εχετε σκαλωσει και συζητατε τοσες σελιδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, κανείς δεν λέει εδώ μέσα δεν θα ήταν αποδεκτή η δυνατότητα microsd card. (Μήπως ισχυρίζεσαι κάτι που δεν υπώθηκε??? λέω εγώ τώρα...)

Αυτό που λέμε είναι ότι προτιμάμε μεγάλη χωρητικότητα εσωτερικής μνήμης λόγω του πλεονεκτήματος της ταχύτητας και αξιοπιστίας που προσφέρει και ότι η απουσία της δεν είναι απαραίτητα deal breaker σε tablets και smartphones.
 
Αυτό μάλλον με τη λογική σου μας κάνει... fanboys που υπερασπίζονται την Apple. Εκτός αν ούτε αυτό το εννοούσες όταν το έγραψες και σε παρεξήγησα πάλι.... 

Χμμμ

 

Κι εσυ ψαχνεις απο καπου να δικαιολογησεις την γελοια μπουρδα οτι η καρτα sd σε συγκριση με τις εσωτερικες μνημες ειναι μια αποδεκτη επιλογη.

Μιλαμε για 500-1000% διαφορα επιδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση διαφορα εχει ενας ssd nvme με εναν hdd σε IOPS, access time, throughput και είναι αποδεκτη επιλογή(και μαλιστα πολλες φορες σαν το μοναδικο μεσο απθηκευσης, χωρις συνδυασμό με ssd) σε μηχανήματα των ~2000€?

 

Μιλαμε και παλι για τεράστια διαφορα.

 

Ετσι και με τις microsd : ειναι αποδεκτη λυση για μεγαλυτερες χωρητικοτητες χωρις να ξοδευτει πολυ ο χρηστης ειδικα απο την στιγμή που συνδυάζονται(και δεν είναι το μοναδικο μεσο αποθηκευσης) με την εσωτερική μνήμη.

Δεν εκανες αρχικα την συγκριση ως προς τα χρηματα.

Οποτε η μπουρδα σου παραμενει μπουρδα.

Ανεκαθεν τα προιοντα της Apple ηταν, ειναι και θα ειναι premium για πολλους λογους - ενας απο αυτος ειναι και η ταχυτατη μνημη.

Ειναι αποδεκτο μην δωσεις πολλα λεφτα για ενα προιον. Ειναι γελοιο ομως να λες κοτσανες για οσους προτιμουν την εσωτερικη μνημη απο την microsd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ είσαι αυτός που μιλάει για εφευρέσεις? Ξεκίνησες το ποστ σου βαφτίζοντας fanboy όποιον κάνει λόγο για τη διαφορά ταχύτητας μεταξύ εσωτερικής μνήμης και microsd προσθέτοντας μάλιστα αυθαίρετα ότι "προσπερνάει" κάποια χαρακτηριστικά σχετικά με τον imac. 

Συνεχιζεις το επιθετικο υφος για προφανεις λογους...

Ναι, εσυ ησουν που εφηυρες κατι που ποτε δεν ειπωθηκε:

Η αμήχανη στιγμή που ο haHa φτάνει να κάνει συγκρίσεις desktop με tablet (ή αλλιώς μήλα με πορτοκάλια) για να βγάλει απαράδεκτη την απουσία microsd σε ipad/iphone...

------------------------

 

Δεν εκανες αρχικα την συγκριση ως προς τα χρηματα.

Οποτε η μπουρδα σου παραμενει μπουρδα.

Ανεκαθεν τα προιοντα της Apple ηταν, ειναι και θα ειναι premium για πολλους λογους - ενας απο αυτος ειναι και η ταχυτατη μνημη.

Ειναι αποδεκτο μην δωσεις πολλα λεφτα για ενα προιον. Ειναι γελοιο ομως να λες κοτσανες για οσους προτιμουν την εσωτερικη μνημη απο την microsd.

Η apple πουλαει και πουλαγε προιοντα στα ~1500-2000€ με παναργο σκληρο δισκο αντι για ταχυτατο ssd.

Προφανως για να καλυψεις αυτο που σου διεφυγε, κατηγορεις τους αλλους για μπουρδες, κοτσανες ,γελοιο κλπ...

Τοσο μπορεις, αλλα δυστυχως δεν μπορει να γινει διαλογος σε αυτο το επιπεδο.

----------------------------------------------

Οχι σε ρωταω γενικοτερα απο την χρηση .

Με την micro sd  δεν εχω καταλαβει γιατι εχετε σκαλωσει και συζητατε τοσες σελιδες .

Ο λογος που εχουν βγει διαφοροι και υπερασπιζονται(με χαρακτηρισμους ή εφευρισκοντας πραγματα που δεν ειπωθηκαν ποτε , ισως λογω επιπεδου...) την απουσια microsd ειναι πανω-κατω αυτος:

 

Φυσικά και δε χρειάζεσαι εσωτερική nand με ελεγκτή nvme για να δείς βίντεο, ν' ακούσεις μουσική, ή ν' ανοίξεις έγγραφα κλπ αρχεία. Αυτό χρησιμοποιείται συνήθως ως αμυντικό επιχείρημα υπεράσπισης όσων αρνούνται να προσφέρουν microsd.

 

 

Κατα τα αλλα, ειμαι ευχαριστημενος απο το ipad, ειδικα απο την στιγμη που δεν ηταν πολυ ακριβο και κανει μια χαρα την δουλεια του.

Θα ηθελα βεβαια να κανει μερικες ακομα λειτουργιες, ισως για αυτο στο μελλον να παω σε κατι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που εχουν βγει διαφοροι και υπερασπιζονται(με χαρακτηρισμους ή εφευρισκοντας πραγματα που δεν ειπωθηκαν ποτε) την απουσια microsd ειναι πανω-κατω αυτος:

 

Τους "χαρακτηρισμούς" άστους καλύτερα γιατί εσύ τους ξεκίνησες με το πρώτο ποστ. Εκτός αν στους διάφορους που λες βάζεις και τον εαυτό σου μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους "χαρακτηρισμούς" άστους καλύτερα γιατί εσύ τους ξεκίνησες με το πρώτο ποστ. Εκτός αν στους διάφορους που λες βάζεις και τον εαυτό σου μέσα. 

Καταλαβαινω οτι προσπαθεις να καλυψεις οτι χρησιμοποιησες σαν "επιχειρημα" κατι που ποτε δεν ειπωθηκε .

Την επομενη φορα θα τα καταφερεις καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...