Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Redmi 4 Prime Review


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά ο 625 βγήκε αργότερα απο τον 650 και ειναι για mid range συσκευές γιαυτό και η λιθογραφια του ειναι στα 14nm εχει την λιγότερη κατανάλωση απο οποιοδήποτε άλλο επεξεργαστή σε αρκετά καλές επιδόσεις σε αυτη την συσκευή συγκεκριμένα αντέχει 2 μέρες με 6 ωρες screen on time την μέρα οπότε ναι για μενα αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω.

Προφανώς δεν κατάλαβες το σαρκασμό μου και προφανώς δεν διάβασες προηγούμενο σχόλιο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και να σας ρωτησω ρε παιδια, μιας και είστε σχετικά ειδήμοντες στα soc

 

ο 430 -πόσο είναι- του Redmi 4 Prime 16GB 2GB δηλαδή, πόσο χειροτερα θα ειναι;

Γενικά από επεξεργαστική ισχύ, δεν υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές μεταξύ των 800, 600 και 400 series ιδίων γενεών πάντα (μην συγκρίνει ας πούμε κάποιος τον 820 με τον 610, αυτοί απέχουν αρκετά σε επιδόσεις αλλά έχουν εμφανιστεί και με  διαφορά 2 χρόνων). Κυρίως η διαφορά έχει να κάνει με την GPU αλλά και με κάποια "καλούδια" που υποστηρίζουν μόνο τα μεγαλύτερα SoC*.

 

Συγκεκριμένα όμως με τους δύο που ρωτάς ούτε στην GPU υπάρχει μεγάλη διαφορά (Adreno 505 vs 506). H κυριότερη διαφορά μεταξύ τους είναι ότι ο 625 μπορεί υποστηρίξει video μέχρι 4k ενώ ο 430 τα 1080p. Οπότε μην χολοσκάς ;). Συν φυσικά του γεγονότος ότι ο 625 είναι φτιαγμένος σε χαμηλότερη λιθογραφία, άρα για την ίδια χρήση καταναλώνει αρκετά λιγότερο. To πόσο είναι πολύ σχετικό αφού εξαρτάται από την οθόνη, την μπαταρία, το OS optimization και ένα κάρο άλλους παράγοντες. H Q λέει 35% σε σχέση με τον 617 που έχει πάνω κάτω τα ίδια χαρακτηριστικά με το 430 (μικρότερη GPU). Εσύ κράτα μικρό καλάθι και βάλε ένα ~20% για να είσαι μέσα.

 

Εδώ θα δεις όλα τα SoC της Qualcomm αν θέλεις να τα μελετήσεις:

https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/comparison

 

* Τώρα αν μπλέξουμε SoCs και άλλων εταιριών γίνεται πιο σύνθετο το πράγμα. Για παράδειγμα οι μεγάλοι Kirin της Huawei έχουν τους πιο γρήγορους επεξεργαστές αλλά υστερούν σε GPU.

Επεξ/σία από ninos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

redmi 4

redmi 4a

redmi 4 pro

redmi 4 prime

redmi 4 myass...

 

Να δω ποτε θα στρωσει η κατασταση με τα ονοματα...

Μη το κανεις να φαινεται τοσο δυσκολο..

Redmi     4 Prime (ή Pro, ακριβως το ιδιο κινητο) > 4 > 4A

Επεξ/σία από SOADNICK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, για οποιον ενδιαφερει το SAR:

Head: 0.77 W/kg

Body: 0.83 W/kg

Φίλε από που τις βρήκες αυτέ τις τιμές SAR?  Με ψήνει πολύ αυτό το κινητό να το αγοράσω αλλά από ξένα sites που έψαχνα έβρισκα SAR 1,49!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κινητάκη αλλά προσοχή μη το φέρετε από κινά, γιατί και με ΕΛΤΑ θα φάτε τουλάχιστον 30€ δασμούς ;)

Φέρνω συνέχεια από κίνα με ΕΛΤΑ. Δεν μου βάλανε ΠΟΤΕ δασμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το πήρα μετά από δύο μήνες αναμονή 1/1/17 παραγγελία!!

24 ευρώ δασμούς 12 Ελτα και δύο μήνες αναμονή δεν το λες και άσχημα ! Ποτέ ξανά κινητό εκτός ελλαδας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε από που τις βρήκες αυτέ τις τιμές SAR? Με ψήνει πολύ αυτό το κινητό να το αγοράσω αλλά από ξένα sites που έψαχνα έβρισκα SAR 1,49!!!!

Καλησπερα, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7083411#post7083411

 

Αν δε σου δειχνει την εικονα, ρωτησα στην επισημη σελιδα της xiaomi για την Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7083411#post7083411

 

Αν δε σου δειχνει την εικονα, ρωτησα στην επισημη σελιδα της xiaomi για την Ελλαδα.

Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν στο τσακ να το πάρω απο κινεζομάγαζο κάπου στα 130Ε ειδική τιμή προπαραγγελία, αλλά ευτυχώς βγήκε σε προσφορά τότε το ZUK Z2 στα 180Ε και το τσίμπησα. 

 

Το κινητάκι είναι αξιοπρεπεστατο, αλλά στην λευκή και χρυσή έκδοση έχει τεράστιο μαύρο bezel γύρω απο την οθόνη που φαίνεται πανάσχημο, σε  σημείο να μου κάνει εντύπωση πως άφησε κοτζάμ XIAOMI να βγει κάτι τέτοιο στην αγορά.

 

Εκτός και αν είναι η νέα παρτίδα που το διόρθωσαν, αλλά απο τις φωτό που βλέπω δε νομίζω

http://www.gsmarena.com/xiaomi_trims_the_bezels_on_redmi_4-blog-22817.php

 

Για αυτό όλοι στρατηγικά βάζουν σκουρόχρωμο background στις φωτό που φαίνεται σαν να είναι όλο το μπροστά οθόνη, ενώ δεν είναι. 

 

Πάντως αν ήταν να δώσω πάνω απο 150Ε για αυτή τη συσκευή θα έκλαιγα τα λεφτά μου, βλέπω τα 220άρια που την πουλάει η κοσμοτέ και είναι εντελώς για γέλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε azuli δεν έχω κανένα μαγαζάκι και δεν έχω κανένα κέρδος από το ποστ και αν θες σου στέλνω το τρακιν ναμπερ για να δεις την παραγγελία μου . Καλό είναι να ενημερώνουμε και όχι να γράφουμε ότι θέλει ο καθένας απλώς γιατί μας βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά εγώ το έχω στα χέρια μου και δηλώνω πολύ πολύ ευχαριστημένος από την συσκευή! Πραγματικά δεν τις λείπει κάτι,ίσως να υστερεί λίγο η κάμερα αλλά πετάει σαν τηλέφωνο. Μεγάλη αυτονομία και πολύ γρήγορο. Πραγματικά ένα πολύ δυνατό τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...