Προς το περιεχόμενο

Δέμα απο Αγγλία τελωνείο;


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/1/2019 στις 9:06 ΜΜ, christn46 είπε

οσο μεγαλο κι αν ειναι το δεμα ? ακομα κι αν ειναι 100 τεμ. απο παπλωματα που σκεφτομαι να εμπορευτω? δεν χρειαζεται να εισαι εμπορος με επαγγελματικο αφμ ή κατι τετοιο? 

φορτηγο ολοκληρο να φερεις απο χωρα της ΕΕ, το τελωνειο δεν θα σου βγαλει ταρίφα αλλά μεχρι εκει σταματά η δουλειά του. 

Το πως εσύ θα δικαιολογήσεις εισαγωγή στην αποθήκη σου και πώληση 100 κομματιων ειναι λογιαστικό θεμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, billgeo είπε

Μου ηρθε ειδοποιηση για να πληρωσω τελωνειο πριν μερικες μερες για ενα HP switch που πηρα απο Αγγλια απο eBay

🤐😘😘

Σιγουρα στάλθηκε απο Αγγλία; Ο Πωλητής μπορεί να το διαθέτει στο Αγγλικό ebay αλλά να το στέλνει απο Κίνα

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spartak1 είπε

Σιγουρα στάλθηκε απο Αγγλία; Ο Πωλητής μπορεί να το διαθέτει στο Αγγλικό ebay αλλά να το στέλνει απο Κίνα

Μα ηταν ιδιωτης. Με location UK

Θα το διαλευκάνω και θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billgeo είπε

Μα ηταν ιδιωτης. Με location UK 

Θα το διαλευκάνω και θα ενημερωσω 

Το θέμα είναι από που το έστειλε. Δεν υπάρχει περίπτωση να το έστειλε απο Αγγλία και να σου έβαλαν τελωνείο. Ρωτα τον από που το έστειλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έστειλε από άλλη χώρα μέσω Αγγλίας. Η απλά έλεγε ψέμματα ότι είναι στην Αγγλία (μου έχει συμβεί και αυτό και ευτυχώς το είδα εγκαίρως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/2/2019 στις 1:07 ΜΜ, billgeo είπε

Μα ηταν ιδιωτης. Με location UK

Θα το διαλευκάνω και θα ενημερωσω

Για να πουλήσεις σε ebay.co.uk θέλει να έχεις uk εταιρεία πλέον. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει το Location να είτε UK.

Δεν χρειάζεται να διευκρινήσεις κάτι, είναι ξεκάθαρο το Item Location. Απλά πήγαινε στην αγγελία και είναι κάτω από τις πληροφορίες για τα μεταφορικά.

Αν είναι όντως Location UK τότε ανοίγεις dispute και ζητάς τα λεφτά του τελωνείου, αν γράφει άλλο Location (εκτός ευρώπης), τότε το λάθος είναι 100% δικό σου και είτε πληρώνεις το τελωνείο είτε μιλάς πρώτα με το πωλητή και κάνεις άρση της παραλαβής για να γυρίσει πίσω σε αυτόν. Σε περίπτωση που υπήρχαν έξτρα μεταφορικά ο seller έχει το δικαίωμα να μην σου τα κάνει refund.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Item location:
Lowestoft, United Kingdom
Ο τυπος δεν απαντα, του στελνω τωρα και 3ο μυνημα.
Επισης απο καποια online trackers μου βγαζει οτι το εχει η εταιρια " Pitney Bowes "
Tην ξερει κανεις? Δεν βρισκω τηλ επικοινωνιας στην Ελλαδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα λιγο τις σελιδες στο thread αλλα θέλω να ρωτήσω.Με το όλο νταλαβέρι που γίνεται με την Αγγλία και ΑN: η Αγγλία φύγει απο την Ευρώπη αυτό σημαίνει οτι θα υπάρχει τελωνείο?(ή θα παραμείνει στην ευρωπαική ένωση/δεν ξέρω αν είναι διαφορετικά αυτά τα δύο.)

Πότε θα γίνει αυτή η αλλαγή?Ξέρουμε πότε θα υπάρχει κάποια απόφαση?(Καθώς βλέπω ότι η Αγγλία δεν έχει αποφασίσει ενώ ο χρόνος τελειώνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billgeo είπε
 

Item location:
Lowestoft, United Kingdom
Ο τυπος δεν απαντα, του στελνω τωρα και 3ο μυνημα.
Επισης απο καποια online trackers μου βγαζει οτι το εχει η εταιρια " Pitney Bowes "
Tην ξερει κανεις? Δεν βρισκω τηλ επικοινωνιας στην Ελλαδα.

Μην ασχολείσαι περισσότερο αν δεν απαντά. Ανοίγεις κατευθείαν case στο ebay και αναφέρεις το πρόβλημα σου.
Αν δεν απαντήσει και τότε ο πωλητής απλά θα πάρεις refund όλο το ποσό που έδωσες, και μπορείς να παραλάβεις μετέπειτα αν σε συμφέρει το αντικείμενο πληρώνοντας το τελωνείο.

Κανονικά θα πρέπει να σου καλύψει όλο το κόστος του τελωνείου. Θα βγάλεις άκρη απλά έχε υπομονή.

2 ώρες πριν, Turbani είπε

Διαβασα λιγο τις σελιδες στο thread αλλα θέλω να ρωτήσω.Με το όλο νταλαβέρι που γίνεται με την Αγγλία και ΑN: η Αγγλία φύγει απο την Ευρώπη αυτό σημαίνει οτι θα υπάρχει τελωνείο?(ή θα παραμείνει στην ευρωπαική ένωση/δεν ξέρω αν είναι διαφορετικά αυτά τα δύο.)

Πότε θα γίνει αυτή η αλλαγή?Ξέρουμε πότε θα υπάρχει κάποια απόφαση?(Καθώς βλέπω ότι η Αγγλία δεν έχει αποφασίσει ενώ ο χρόνος τελειώνει)

Η απάντηση είναι ότι κανείς δεν ξέρεις τίποτα από αυτά που ρωτάς για το πως θα γίνει και το πως θα λειτουργεί.

Αν η Αγγλία θεωρηθεί 100% 3η χώρα εκτός Ευρώπης χωρίς κάποια εσωτερική συμφωνία θα ισχύει ότι και με αμερική κίνα για παράδειγμα για το τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια εγω παραγγειλα πριν κατι μερες απο Αγγλια ενα δεμα,χθες το στειλανε την αλλη βδομαδα λογικα θα το εχω,θα περασει τελωνειο γιατι στις 29 του μηνα φευγει απο ΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros132 είπε

Παιδια εγω παραγγειλα πριν κατι μερες απο Αγγλια ενα δεμα,χθες το στειλανε την αλλη βδομαδα λογικα θα το εχω,θα περασει τελωνειο γιατι στις 29 του μηνα φευγει απο ΕΕ?

Δεν ειναι σίγουρο ότι θα φύγει στις 29/3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχει οδηγία της ΕΕ προς τους εισαγωγείς/ αντιπροσώπους βιομηχανικών αγαθών ότι η Μ. Βρετανία θα αντιμετώπιζεται σαν 3η χώρα (εκτός ΕΕ) εφόσον εξέλθει. Αυτη η οδηγία αφορα σήμανση CE, τελωνεία και ελέγχους εγγράφων. Οπότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι οι τα αγαθα θα αντιμετωπίζονται σαν gerbest/alibaba κλπ.

Όπως φαίνεται και από τα παραδείγματα εδώ, πιθανότατα εάν έχεις αγοράσει κάτι πχ στις 29/3, ακόμα και εάν  φύγει από την Αγγλία πχ στις 5/4 δεν θα περάσει τελωνείο καθώς ημερομηνία εισαγωγής θεωρείται η ημερομηνία συναλλαγής, εφόσον βέβαια η παραγωγή του προιόντος έχει ολοκληρωθεί κατά την αγοραπωλησία. (Πχ δεν ισχύει για παραγγελίες αγαθών που ΘΑ κατασκευαστούν.)

Επεξ/σία από geodimis
συμπλήρωση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...