Προς το περιεχόμενο

Δέμα απο Αγγλία τελωνείο;


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/1/2021 στις 12:09 ΜΜ, TheTourist098 είπε

Απ'οσο θυμαμαι η Βορεια Ιρλανδια ανηκει στο Ηνωμενο Βασιλειο.Δεν ξερω τι τρυπες ψαχνετε.Απλα η αγγλια εγινε και εκεινη τριτη χωρα σαν την κινα πριν ολες τον ιουλιο οπου αγορα καθε ευρω θα περναει τελωνειο

Νομίζω η Ιρλανδία με το ΗΒ μέσω Βόρειας Ιρλανδίας δεν έχει θεωρείτε τρίτη χώρα,(Backstop) οπότε λογικά αν το δέμα πάει από Β. Ιρλανδία στην Ιρλανδία τότε μπορεί να έρθει και υπόλοιπη Ευρώπη. Λογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ερώτηση από sitε που αγόραζα καιρό προϊόντα από Αγγλία όσον αφορά δασμούς μου απάντησαν ότι πλέον οι αποστολές γίνονται από αποθήκες τους στη Βόρεια Ιρλανδία για αποφυγή δασμών στους πελάτες της ΕΕ. Οπότε ειδώμεν μέχρι τηβ πρώτη παραγγελία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ZoiAr είπε

Έκανα σήμερα παραγγελία από Αγγλία 21.99£. Μπορείτε να μου πείτε αν θα πληρώσω τελωνείο; 

Αν πλήρωσες και μεταφορικά η αξία είναι σίγουρα πάνω από 22 αρα θα πληρώσεις φπα στο τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZoiAr είπε

Έκανα σήμερα παραγγελία από Αγγλία 21.99£. Μπορείτε να μου πείτε αν θα πληρώσω τελωνείο; 

Πόσο είναι το σύνολο μαζί με τα μεταφορικα; Ακόμα και τόσο να είναι που γράφεις είναι πάνω από την ατέλεια οπότε θα πληρώσεις ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ(15 ευρω) αν έρθει με ελτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ZoiAr είπε

Έκανα σήμερα παραγγελία από Αγγλία 21.99£. Μπορείτε να μου πείτε αν θα πληρώσω τελωνείο; 

Αν είναι από amazon.co.uk όχι δεν θα πληρώσεις.

Αν όχι, έχω διαβάσει αλλά ακόμη δεν έχω βγάλει συμπέρασμα, ένα από τα παρακάτω δύο:

  1. 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού + ΦΠΑ 24 % (Αυτό για ΕΛΤΑ, για κούριερ είναι πολλαπλάσιο το ποσό και δεν γνωρίζω ακριβώς)
  2. +ΦΠΑ 24% 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
14 ώρες πριν, infini είπε

Αν το προιον ειναι απο ΗΒ η Ευρωπη,τα πιο πολλα ειναι made in china οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δασμοί δεν αφορούν προς το παρόν προιόντα άνω των 150 ευρω από τρίτες χώρες. Οπότε το όφελος που δεν έχει δασμούς από Αγγλία είναι μικρό και αφορα μεγάλες αγορες και σχετικά ακριβά προιόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 12:03 ΜΜ, ZoiAr είπε

Έκανα σήμερα παραγγελία από Αγγλία 21.99£. Μπορείτε να μου πείτε αν θα πληρώσω τελωνείο; 

Ναι θα περάσει τελωνείο. Και εγώ πλήρωσα.

Υπολογίζουν την αξία του αντικειμένου συν τα μεταφορικά!!!

15 ευρώ συν την αξία του αντικειμένου.

Στο ποσό που θα σου σου προκύψει έχεις συν 24% ΦΠΑ.

Βάλε και την ημέρα που θα χάσεις στο Τελωνείο του Ελ. Βενιζέλου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Κάνε μόνος σου τον εκτελωνισμό γιατί οι εταιρείες courier σε χρεώνουν ΑΛΛΑ 50 ευρώ.

Αν σε προσεγγίσουν άτομα που προσφέρονται να σε βοηθήσουν να ξέρεις οτι θα σου ζητήσουν ΑΜΟΙΒΗ!!!

Δεν στο λένε από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2021 στις 1:38 ΜΜ, amigo2271 είπε

Ναι θα περάσει τελωνείο. Και εγώ πλήρωσα.

Υπολογίζουν την αξία του αντικειμένου συν τα μεταφορικά!!!

15 ευρώ συν την αξία του αντικειμένου.

Στο ποσό που θα σου σου προκύψει έχεις συν 24% ΦΠΑ.

Βάλε και την ημέρα που θα χάσεις στο Τελωνείο του Ελ. Βενιζέλου.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! Κάνε μόνος σου τον εκτελωνισμό γιατί οι εταιρείες courier σε χρεώνουν ΑΛΛΑ 50 ευρώ.

Αν σε προσεγγίσουν άτομα που προσφέρονται να σε βοηθήσουν να ξέρεις οτι θα σου ζητήσουν ΑΜΟΙΒΗ!!!

Δεν στο λένε από την αρχή.

Μπορεις να κανεις μονος σου εκτελωνισμο με τα περιοριστικα μετρα;Μπορεις να πας αεροδρομιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μήπως ξέρει ή μπορεί να βοηθήσει κάποιος! Θέλω να αγοράσω ένα νόμισμα από Αγγλία που είχε αρχική τιμή στο Royal Mint 180 λίρες. Ο πωλητής τώρα το δίνει 800 λίρες. Εγώ τι ΦΠΑ θα πληρώσω; Με ποιο κριτήριο; Θα ψάξουν την αξία του νομίσματος; Γιατί στο ebay μερικοί το πουλάνε και 3.000 λίρες και 10.000 λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 26/2/2021 στις 10:52 ΜΜ, giog-chemeng είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι μήπως ξέρει ή μπορεί να βοηθήσει κάποιος! Θέλω να αγοράσω ένα νόμισμα από Αγγλία που είχε αρχική τιμή στο Royal Mint 180 λίρες. Ο πωλητής τώρα το δίνει 800 λίρες. Εγώ τι ΦΠΑ θα πληρώσω; Με ποιο κριτήριο; Θα ψάξουν την αξία του νομίσματος; Γιατί στο ebay μερικοί το πουλάνε και 3.000 λίρες και 10.000 λίρες.

θα σου ζητήσουν την απόδειξη αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  ηθελα μια βοηθεια  σε μια αγορα που θελω να κανω απο Αγγλια και ebay .

Συγκεκριμενα  ενα λαπτοπ  αξιας περιπου 500  ευρω ,   το θεμα ειναι  οτι σε ολα τα  αλλα  λαπτοπ απο Αγγλια  μου βγαζει   +  το import charge αλλα στο συγκεκριμενο  οχι ,  δηλαδη εχει μονο την αξια του λαπτοπ +  τα μεταφορικα 

Τι σημενει αυτο ?   οτι δεν εχει τελωνειο  η  θα πληρωθει αργοτερα  σε οποια  courier ερθει ?

λαπτοπ.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...