Προς το περιεχόμενο

Δέμα απο Αγγλία τελωνείο;


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, jimmisk1974 είπε

Καλησπερα  ηθελα μια βοηθεια  σε μια αγορα που θελω να κανω απο Αγγλια και ebay .

Συγκεκριμενα  ενα λαπτοπ  αξιας περιπου 500  ευρω ,   το θεμα ειναι  οτι σε ολα τα  αλλα  λαπτοπ απο Αγγλια  μου βγαζει   +  το import charge αλλα στο συγκεκριμενο  οχι ,  δηλαδη εχει μονο την αξια του λαπτοπ +  τα μεταφορικα 

Τι σημενει αυτο ?   οτι δεν εχει τελωνειο  η  θα πληρωθει αργοτερα  σε οποια  courier ερθει ?

λαπτοπ.JPG

Σημαίνει ότι δεν παρεχει την υπηρεσία προπληρωμης τελων για το συγκεκριμένο λαπτοπ. Αρα οταν ερθει εδω θα κληθείς να πληρωσεις στο τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά θέλει ένα φίλος από Αγγλία να μου στείλει μια κάρτα γραφικών υπάρχει κάποιος τρόπος να αποφύγουμε το τελωνείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζουμε ποσο ειναι το οριο  αν μην υπαρχουν δασμοι απο Αγγλια ?   

θελω να παρω ενα ανταλακτικο palmrest για λαπτοπ  και εχει ακριβως 32  ευρω  ( 29  +  3 μεταφορικα )  ,  θα υπαρχει τελωνειο ?

απο USA  το οριο   ποσο ειναι ?    γιατι το εχω βρει και εκει στα 52 ευρω 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, jimmisk1974 είπε

γνωριζουμε ποσο ειναι το οριο  αν μην υπαρχουν δασμοι απο Αγγλια ?   

θελω να παρω ενα ανταλακτικο palmrest για λαπτοπ  και εχει ακριβως 32  ευρω  ( 29  +  3 μεταφορικα )  ,  θα υπαρχει τελωνειο ?

απο USA  το οριο   ποσο ειναι ?    γιατι το εχω βρει και εκει στα 52 ευρω 

ευχαριστω

22 ευρω ητανε κ εξακολουθει να ειναι - τα ιδια ειναι κ για Αμερικη αφου πλεον ειναι τριτες χωρες.

https://www.iefimerida.gr/ellada/agores-bretania-teloneio-dasmoi-brexit-kai-ellada

Αναφορά σε κείμενο

 

Brexit: Τι σημαίνει το «τρίτη χώρα» για την... τσέπη μας
Η υπαγωγή της Βρετανίας στις «τρίτες χώρες» ουσιαστικά σημαίνει ότι κάθε εισαγωγή αντικειμένου/προϊόντος στην Ελλάδα «ανεξάρτητα από το είδος του περιεχομένου (δώρο, εμπορικό δείγμα κ.λπ.) υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, σύμφωνα με την τελωνειακή νομοθεσία».

Οπως επισημαίνεται σε σχετικό οδηγό των ΕΛΤΑ, ταχυδρομικά αντικείμενα:

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 € ή τα 45 € σε περίπτωση αποστολής μη-εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη) απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.
αξίας από 22 €/45 € έως 150 € απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς, αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.
αξίας 150€ και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.

 


 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ,   αλλα αυτο με τα 45  δεν επιασα καλα !!   δηλαδη  ?   απο ebay  π.χ.   που μου το στελνει πωλητης  θα ειναι σαν  ιδιωτη σε ιδιωτη ?    μονο  δηλαδη απο  π.χ.  κανα καταστημα  eshop αγγλικο δεν θα πιανει το 45 ?     ( ομοιως και usa ? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το UK με USA ειναι το ιδιο πλεον τρίτες χώρες - το UK προστεθηκε προσφατα.

Το 45€ ειναι για μη εμπορικου χαρακτηρα.

https://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=G8VRJ7Y8Z3T5WPV3

Μόνο με το αμαζον UK/US μπορεις να κινηθεις εκτος του οριου ατελειας των 22€ απο UK/USA προπληρωνοντας (import fees) τα αντικειμενα που θες να παρεις εφοσον τα εχει διαθεσιμα για αγορά στο amazon UK/USA. Ακομη και σε περιπτωση ελεγχου τα καλυπτει το αμαζον. Εχει και το ebay τετοια επιλογη εξαρταται ανα πωλητή/περιπτωση για το ebay

Επεξ/σία από aces
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατι ακομα  ,  το οριο στο τελωνειο πιανετε το συνολικο ποσο   ?  δηλαδη αξια προιοντος + μεταφορικα ?   η μονο  αξια προιοντος ?   

Δηλαδη ενα προιον   αξιας  19 ευρω   με μεταφορικα  17 ευρω   θα χρεωθει   τελωνειο  η οχι  ?

Επεξ/σία από jimmisk1974
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σας, θέλω να αγοράσω έναν επεξεργαστή απ το ebay και συγκεκριμένα απο την Αγγλία, το κόστος του εκτιμάτε απο 140 έως 200 ευρώ. Ξέρετε αν θα περάσει απο τελωνείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, asusk είπε

καλησπέρα σας, θέλω να αγοράσω έναν επεξεργαστή απ το ebay και συγκεκριμένα απο την Αγγλία, το κόστος του εκτιμάτε απο 140 έως 200 ευρώ. Ξέρετε αν θα περάσει απο τελωνείο? 

Θα περάσει 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgerov είπε

Θα περάσει 100%

Κράτα και μια πισινή

18 ώρες πριν, asusk είπε

καλησπέρα σας, θέλω να αγοράσω έναν επεξεργαστή απ το ebay και συγκεκριμένα απο την Αγγλία, το κόστος του εκτιμάτε απο 140 έως 200 ευρώ. Ξέρετε αν θα περάσει απο τελωνείο? 

Από ιδιώτη σίγουρα ναι εκτός κι αν είσαι τέρμα κωλόφαρδος. Από κατάστημα πάλι μάλλον ναι, αλλά εξαρτάται από το αν είναι προπληρωμένα τα import duties ή αν έχουν αποθήκες σε χώρα ΕΕ οπότε όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Θέλω να μου στείλει ένας φίλος μου από Αγγλία 20 e-αρωματάκια (food flavorings, 10-30ml έκαστο) με απλό δεματάκι, αλλά σκαλώνουμε λόγω των "πρακτικών" της συμμορίας των...τελωνων.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε, τι διαδικασία ακολουθούν στα πακέτα μη εμπορικού χαρακτήρα.

Τσεκάρουν στην ταχυδρομική τελωνειακή δήλωση, την περιγραφή και αναγραφόμενη αξία του περιεχομένου και ο,τι τους κινήσει το ενδιαφέρον το τσιμπάνε για έλεγχο? Πλέον τα ανοίγουν όλα αδιακρίτως ή συνεχίζουν και κάνουν random δειγματοληπτικούς ελέγχους? Μήπως (για να σωθεί η χώρα απ'τα 15ε του κυρ Κωστα που έστειλε ένα αρκουδάκι για δώρο ξερωγω) παίζει και να τα ελέγχουν μέσω σαρωτών/ανιχνευτών αποσκευών και αναλόγως τα ανοίγουν? 🤣

Καμιά πρόταση για την περιγραφή? Diy organic essential oils? Homemade perfumes? Ή να το πάω σκληροπυρηνικά βάζοντας τίποτα "Αγιασμός απ΄τη Μονή του Τιμίου Προδρόμου στο Essex", ποντάροντας στο πατριωτικό-θεοφοβούμενο αίσθημα των τελώνων?😇😂

Από πείσμα/γμτ και μόνο, θέλω να περάσουν...

Γιατί η λέξη αηδία είναι λίγη για να περιγράψει την ασυδοσία της "συμμορίας" αυτής, που σκόπιμα και αυθαίρετα παρερμηνεύει τις απαγορευτικές διατάξεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ουσιαστικά παραβιάζοντας τους κανόνες, τη λογική και το εμπορικό δίκαιο, προβαίνοντας σε τυφλές κατασχέσεις μη απαγορευμένων προϊόντων όπως τα μη νικοτινούχα food flavorings (πχ βανίλια/μπισκότο/καραμέλα κλπ) από αγγλικά eshops, μόνο και μόνο επειδή τα έχουν σταμπάρει ως vape shops. Μπανανία με τα όλα της...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simba88 είπε

αλλά σκαλώνουμε λόγω των "πρακτικών" της συμμορίας των...τελωνων.

 

1 ώρα πριν, simba88 είπε

την ασυδοσία της "συμμορίας" αυτής

 

1 ώρα πριν, simba88 είπε

Μπανανία με τα όλα της...

Μάθε πρώτα τι ισχύει για την αποστολή αρωμάτων, στην Ευρώπη τουλάχιστον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...