Προς το περιεχόμενο

Δέμα απο Αγγλία τελωνείο;


gamer73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, simba88 είπε

Καλημέρα!

Θέλω να μου στείλει ένας φίλος μου από Αγγλία 20 e-αρωματάκια (food flavorings, 10-30ml έκαστο) με απλό δεματάκι, αλλά σκαλώνουμε λόγω των "πρακτικών" της συμμορίας των...τελωνων.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε, τι διαδικασία ακολουθούν στα πακέτα μη εμπορικού χαρακτήρα.

Τσεκάρουν στην ταχυδρομική τελωνειακή δήλωση, την περιγραφή και αναγραφόμενη αξία του περιεχομένου και ο,τι τους κινήσει το ενδιαφέρον το τσιμπάνε για έλεγχο? Πλέον τα ανοίγουν όλα αδιακρίτως ή συνεχίζουν και κάνουν random δειγματοληπτικούς ελέγχους? Μήπως (για να σωθεί η χώρα απ'τα 15ε του κυρ Κωστα που έστειλε ένα αρκουδάκι για δώρο ξερωγω) παίζει και να τα ελέγχουν μέσω σαρωτών/ανιχνευτών αποσκευών και αναλόγως τα ανοίγουν? 🤣

Καμιά πρόταση για την περιγραφή? Diy organic essential oils? Homemade perfumes? Ή να το πάω σκληροπυρηνικά βάζοντας τίποτα "Αγιασμός απ΄τη Μονή του Τιμίου Προδρόμου στο Essex", ποντάροντας στο πατριωτικό-θεοφοβούμενο αίσθημα των τελώνων?😇😂

Από πείσμα/γμτ και μόνο, θέλω να περάσουν...

Γιατί η λέξη αηδία είναι λίγη για να περιγράψει την ασυδοσία της "συμμορίας" αυτής, που σκόπιμα και αυθαίρετα παρερμηνεύει τις απαγορευτικές διατάξεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ουσιαστικά παραβιάζοντας τους κανόνες, τη λογική και το εμπορικό δίκαιο, προβαίνοντας σε τυφλές κατασχέσεις μη απαγορευμένων προϊόντων όπως τα μη νικοτινούχα food flavorings (πχ βανίλια/μπισκότο/καραμέλα κλπ) από αγγλικά eshops, μόνο και μόνο επειδή τα έχουν σταμπάρει ως vape shops. Μπανανία με τα όλα της...

 

ryanair εισητηριο με £5+£5 και πάρε τα μονος σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, χτυπήσαμε χορδές.. Φαρισαίοι ή τελώνες? 😂

Βρε όταν λέω μπανανία..

Ναμπουκο, για διαφώτισε μας τι ισχύει για την αποστολή food/ejuice αρωμάτων στην Ευρώπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, simba88 είπε

Καλημέρα!

Θέλω να μου στείλει ένας φίλος μου από Αγγλία 20 e-αρωματάκια (food flavorings, 10-30ml έκαστο) με απλό δεματάκι, αλλά σκαλώνουμε λόγω των "πρακτικών" της συμμορίας των...τελωνων.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε, τι διαδικασία ακολουθούν στα πακέτα μη εμπορικού χαρακτήρα.

Τσεκάρουν στην ταχυδρομική τελωνειακή δήλωση, την περιγραφή και αναγραφόμενη αξία του περιεχομένου και ο,τι τους κινήσει το ενδιαφέρον το τσιμπάνε για έλεγχο? Πλέον τα ανοίγουν όλα αδιακρίτως ή συνεχίζουν και κάνουν random δειγματοληπτικούς ελέγχους? Μήπως (για να σωθεί η χώρα απ'τα 15ε του κυρ Κωστα που έστειλε ένα αρκουδάκι για δώρο ξερωγω) παίζει και να τα ελέγχουν μέσω σαρωτών/ανιχνευτών αποσκευών και αναλόγως τα ανοίγουν? 🤣

Καμιά πρόταση για την περιγραφή? Diy organic essential oils? Homemade perfumes? Ή να το πάω σκληροπυρηνικά βάζοντας τίποτα "Αγιασμός απ΄τη Μονή του Τιμίου Προδρόμου στο Essex", ποντάροντας στο πατριωτικό-θεοφοβούμενο αίσθημα των τελώνων?😇😂

Από πείσμα/γμτ και μόνο, θέλω να περάσουν...

Γιατί η λέξη αηδία είναι λίγη για να περιγράψει την ασυδοσία της "συμμορίας" αυτής, που σκόπιμα και αυθαίρετα παρερμηνεύει τις απαγορευτικές διατάξεις για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ουσιαστικά παραβιάζοντας τους κανόνες, τη λογική και το εμπορικό δίκαιο, προβαίνοντας σε τυφλές κατασχέσεις μη απαγορευμένων προϊόντων όπως τα μη νικοτινούχα food flavorings (πχ βανίλια/μπισκότο/καραμέλα κλπ) από αγγλικά eshops, μόνο και μόνο επειδή τα έχουν σταμπάρει ως vape shops. Μπανανία με τα όλα της...

 

πιθανολογω δεν εχεις ιδεα τι κανουν αλλα τελωνεια σε ποιο προηγμενες χωρες.......

πχ αυτα που αναφερεις δεν θα περναγαν καθολου Αυστραλια και αν τα εφερνες μαζι σου ο φορος θα ηταν τετοιος που θα τα πεταγες.....μεχρι 5 πακετα τσιγαρα ,100μλ αλκοολ και συναφη,εκτος και αν ειναι και κει μπανανια.

 και μενα με πειραζει που δεν μπορω να φερω πραγματα που θελώ απο τριτες χωρες αλλα προσαρμοζομαι αναλογα και κοιταζω σε αλλη αγορα...αυτα που ξεραμε ειναι η θα γινουν παρελθον οσο και να μας πειραζει....

αυτα που αναφερεις μπορεις να τα φερεις απο Κυπρο αν σε ενδιαφερει και δεν εχει δασμους....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2021 στις 1:49 ΜΜ, spartak1 είπε

Πόσο είναι το σύνολο μαζί με τα μεταφορικα; Ακόμα και τόσο να είναι που γράφεις είναι πάνω από την ατέλεια οπότε θα πληρώσεις ΦΠΑ και τέλος ΕΛΤΑ(15 ευρω) αν έρθει με ελτα.

Το τέλος ΕΛΤΑ τι ακριβώς είναι και γιατί το πληρώνεις;! Ξεχάστηκα και αγόρασα κάτι μεταχειρισμένες μνήμες από Αγγλία στις 32 λίρες με τα μεταφορικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmirko15 είπε

Το τέλος ΕΛΤΑ τι ακριβώς είναι και γιατί το πληρώνεις;! Ξεχάστηκα και αγόρασα κάτι μεταχειρισμένες μνήμες από Αγγλία στις 32 λίρες με τα μεταφορικά..

κόστος εκτελωνισμού

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

κόστος εκτελωνισμού

 

Και στο παραπάνω ποσό θα πρέπει να το πληρώσω; Γιατί στην τελική δε βλέπω να αξίζει.. Καλύτερα να το ακυρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Και στο παραπάνω ποσό θα πρέπει να το πληρώσω; Γιατί στην τελική δε βλέπω να αξίζει.. Καλύτερα να το ακυρώσω.

24% επι κόστος δέματος μαζί με μεταφορικά + 15 ευρώ κόστος εκτελωνισμού.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas1gr είπε

24% επι κόστος δέματος μαζί με μεταφορικά + 15 ευρώ κόστος εκτελωνισμού.

Ναι ούτε καν δεν παίζει να το πληρώσω. Το ακυρώνω. Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερες! Μια ερωτηση σας παρακαλω...αν παραγγειλω κατι σημερα π.χ. 18/6 απο αγγλια (ebay), με συνολικο κοστος μαζι με τα μεταφορικα 20,52 ευρω, αλλα εκτελωνιστει μετα την 1η Ιουλιου που θα πληρωνουμε ΦΠΑ, τι μετραει σε αυτη την περιπτωση; Οτι η παραγγελια εγινε πριν την 1η Ιουλιου αρα γλυτωνω τα εξτρα εξοδα, η μετραει η μερα που εγινε ο εκτελωνισμος;

Επεξ/σία από Eyedentify
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέμα ή πακέτο που έχει χωρα αναχώρησης την Β.Ιρλανδία κανονικά δεν πρέπει να έχει δασμούς και χρεώσεις.

Αυτο σημαίνει πως αν στο σύστημα των ΕΛΤΑ φαίνεται αναχώρηση απο ΗΒ τότε ειναι πιθανό η εταιρεία που σας στέλνει το πακέτο να εχει καποιο Logistic center στο ΗΒ ενω η ίδια να ειναι στην Β.Ιρλανδία.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-12/Ε2210_2020_0.pdf

Σελιδα 23 - 5.2 παραγραφος 1.

5.2.ΔΙΑΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗΔΙΑΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΩΝ

Η αποχώρηση του ΗΒ από την ΕΕ θα ενεργοποιήσει την εφαρμογή του πρωτοκόλλου Ιρλανδίας και Βορείου Ιρλανδίας (πρωτόκολλο IE/NI), βάσει τουοποίου το έδαφος της Βορείου Ιρλανδίας αν και αποτελεί τελωνειακό έδαφος του ΗΒ, θα αντιμετωπίζεται ως τελωνειακό έδαφος της ΕΕ27.Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι:

1)τα εμπορεύματα,που έχουν αναχώρηση από τη Βόρεια Ιρλανδία με προορισμό Κ-Μ της ΕΕ27 ή αντιστρόφως , θα διακινούνται με ενωσιακή διαμετακόμιση.

2)εμπορεύματα,που έχουν αναχώρησηαπό το ΗΒ και προορισμό Βόρεια Ιρλανδία ήΚ-Μ της ΕΕ27 ή αντιστρόφως, θα διακινούνται με κοινή διαμετακόμιση .

3)τα εμπορεύματα,που έχουν αναχώρησηαπό ΧΚΔκαιπροορισμό τη Βόρεια Ιρλανδίαή αντίστροφα,θα διακινούνται με ενωσιακή ή κοινή διαμετακόμιση.

4)τα εμπορεύματα,που έχουν αναχώρηση από Κ-Μ της ΕΕ27, εκτελούν διέλευση από τη Βόρεια Ιρλανδία και έχουνπροορισμό το ΗΒ ή αντίστροφα,θα διακινούνται με κοινή διαμετακόμιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά σας παρακαλώ λύστε μου την απορία. Περιμένω δέμα με ρούχα από Αγγλία συγκεκριμένα Liverpool γράφει το ιστορικό με την dhl. Θα πληρώσω τελωνείο; Είναι μεγάλο το κόστος που παρηγγειλα. Αν έχει τελωνείο και δεν θέλω να το πληρώσω τι κάνω; 

Επεξ/σία από Vasiliki1997
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Vasiliki1997 είπε

Καλησπέρα παιδιά σας παρακαλώ λύστε μου την απορία. Περιμένω δέμα με ρούχα από Αγγλία συγκεκριμένα Liverpool γράφει το ιστορικό με την dhl. Θα πληρώσω τελωνείο; Είναι μεγάλο το κόστος που παρηγγειλα. Αν έχει τελωνείο και δεν θέλω να το πληρώσω τι κάνω; 

Ζητάς να το επιστρέψουν στον αποστολέα αλλά πρέπει να πρώτα να συνεννοηθείς με το μαγαζί.

Μόλις πάρεις το ΟΚ από μαγαζί για την επιστροφή, θα περιμένεις email από την DHL με τον λογαριασμό (airway bill) στο οποίο μπορείς να απαντήσεις οτι δεν δέχεσαι την αποστολή και επιθυμείς την επιστροφή στον αποστολέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Vasiliki1997 είπε

Καλησπέρα παιδιά σας παρακαλώ λύστε μου την απορία. Περιμένω δέμα με ρούχα από Αγγλία συγκεκριμένα Liverpool γράφει το ιστορικό με την dhl. Θα πληρώσω τελωνείο; Είναι μεγάλο το κόστος που παρηγγειλα. Αν έχει τελωνείο και δεν θέλω να το πληρώσω τι κάνω; 

Οταν έδωσες παραγγελία εγραφε για τελωνείο και ποιος τα πληρώνει;

Αν δεν θες να πληρώσεις τελωνείο μπορείς να ζητήσεις να πάνε πίσω.Δεν είναι απαραίτητο όμως ότι θα πάρεις και τα λεφτά σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εντάξει δεν ήμουν ψύχραιμη και κατέφυγα να ρωτήσω εδώ. Στο σαιτ ρώτησα σε δεύτερο χρόνο κ μ είπαν ότι δεν θα πληρώσω τελωνείο οπως και έγινε! Ήρθε με DHL παρά πολύ γρήγορα. Γενικά από UK ρούχα που έχουν ταμπελάκι ότι φτιάχνονται εκεί και προϊόντα made in uk δεν περνανε τελωνείο. Πάντα το customer service αν είναι σοβαρό σαιτ σου απαντάει ξεκαθαρα για αυτή την απορία είτε θελεισ Να παραλάβεις από από Αμερική είτε από Ελλάδα ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...