Προς το περιεχόμενο

i3 7th gen... Τι φάση;


Navu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://ark.intel.com/compare/97458,97457,97455

 

Λοιπόν, να σας βάλω λίγο στο κλίμα. Σκοπεύω να δώσω το pc μου και να φτιάξω ένα NUC ή κάτι παρόμοιο μιας και πλέον έχω ελάχιστο χρόνο για gaming και δεν έχω και χώρο (ούτε απαίτηση) για μεγαλύτερο desktop.

 

Ερωτώ λοιπόν, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει, τι φάση παίζει με τους παραπάνω επεξεργαστές του "συγκριτικού". Συγκεκριμένα, ενώ καταννοώ τις διαφορές στην cache, δεν μπορώ να εξηγήσω, ούτε να κάνω την αναγωγή των διαφορών στο TDP σε σχέση με τις επιδόσεις τους. Επηρεάζει αυτό σε κάτι τις επιδόσεις του επεξεργαστή; (θα προσπαθήσω να τον ψύξω παθητικά)

 

Και μια τελευταία ερώτηση: θα είχε ενδιαφέρον να δω και κάποιον αντίστοιχο Pentium, αν η μόνη "βαριά" δουλειά που θα κάνει να ήταν να παίζει περισταστιακά και ένα FarCry (παιχνίδι 10ετίας και βάλε) ή να μείνω στους i3; Παρατηρώ πως κάποιοι i3/Pentium είναι σχεδόν πανομοιότυποι...

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για nuc είναι μονόδρομος ο Τ αφού θες και παθητική ψύξη.

 

Το μικρότερο TDP συνεπάγει μικρότερη παραγωγή θερμότητος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για nuc είναι μονόδρομος ο Τ αφού θες και παθητική ψύξη.

 

Το μικρότερο TDP συνεπάγει μικρότερη παραγωγή θερμότητος.

 

Ναι, φυσικά, λιγότερα watt, μικρότερη θερμότητα. Αυτό ακριβώς το σημείο όμως αφορά και το ερώτημά μου: θα είναι υποδεέστερος σε επιδόσεις (χωρίς να παραβλέπω το μικρότερο clock) από έναν αντίστοιχο επεξεργαστή με 51TDP πχ?

 

Και σε τελική ανάλυση, ένα FarCry (το 2003 κυκλοφόρησε) θα μου το παίξει σε fullHD ή θα πάνε τα FPS σε μονοψήφια; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτώ λοιπόν, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει, τι φάση παίζει με τους παραπάνω επεξεργαστές του "συγκριτικού". Συγκεκριμένα, ενώ καταννοώ τις διαφορές στην cache, δεν μπορώ να εξηγήσω, ούτε να κάνω την αναγωγή των διαφορών στο TDP σε σχέση με τις επιδόσεις τους. Επηρεάζει αυτό σε κάτι τις επιδόσεις του επεξεργαστή; (θα προσπαθήσω να τον ψύξω παθητικά)

https://ark.intel.com/compare/97452,97458

Η intel βάζει tdp σε κατηγορίες,χαμηλοί cpu μέτριοι cpu κτλ,βλέπεις στο λινκ ότι ο celeron που είναι χωρίς hyperthreading με πολύ χαμηλότερη συχνότητα και κατώτερα γραφικά έχει το ίδιο tdp με τον i3-7300 στα 51.

Μην παίρνεις T επεξεργαστή με τίποτα,πάρε τον κανονικό (ή πάρε τον g4560 μια χαρά θα κάνει και αυτός ό,τι θες) μπορείς μέσα από τα windows power options να τον κλειδώσεις σε χαμηλότερο ποσοστό χρήσης,να τρέχει π.χ. μόνο με 80% μέγιστο ή 70% όσο θες ανάλογα την ψύξη σου. 

 

Με τα ενσωματωμένα το Farcry 1 λογικά θα το παίζει αρκετά καλά αλλά θα πρέπει να βάλεις γρήγορες μνήμες και οπωσδήποτε σε dual channel αν βάλεις μόνο ένα στικ θα είναι δράμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://ark.intel.com/compare/97452,97458

Η intel βάζει tdp σε κατηγορίες,χαμηλοί cpu μέτριοι cpu κτλ,βλέπεις στο λινκ ότι ο celeron που είναι χωρίς hyperthreading με πολύ χαμηλότερη συχνότητα και κατώτερα γραφικά έχει το ίδιο tdp με τον i3-7300 στα 51.

Μην παίρνεις T επεξεργαστή με τίποτα,πάρε τον κανονικό (ή πάρε τον g4560 μια χαρά θα κάνει και αυτός ό,τι θες) μπορείς μέσα από τα windows power options να τον κλειδώσεις σε χαμηλότερο ποσοστό χρήσης,να τρέχει π.χ. μόνο με 80% μέγιστο ή 70% όσο θες ανάλογα την ψύξη σου. 

 

Με τα ενσωματωμένα το Farcry 1 λογικά θα το παίζει αρκετά καλά αλλά θα πρέπει να βάλεις γρήγορες μνήμες και οπωσδήποτε σε dual channel αν βάλεις μόνο ένα στικ θα είναι δράμα. 

Γιατί να μην πάρει Τ αφού είναι binned ακριβώς για αυτόν τον σκοπό?

Με χαμηλότερο ποσοστό χρήσης θα τρέχει πιο αργά προφανώς, στο 70-80% όπως λες και εσύ.

 

Τι λες ωρέ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κανονικό μπορεί να τον κατεβάσει και να είναι το ίδιο,τον Τ αν χρειαστεί/θέλει ποτέ παραπάνω δύναμη δεν μπορεί να τον ανεβάσει,δίνεις τα ίδια λεφτά(και παραπάνω) για Τ και έχεις κατώτερο επεξεργαστή, 4Ghz ο κανονικός 3,5 ο Τ (2,5Ghz σε tdp down για αυτό και έχει μόνο 31 tdp)

Για μένα τουλάχιστον είναι άκυρη αγορά για αυτών των λόγο.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην πάρει Τ αφού είναι binned ακριβώς για αυτόν τον σκοπό?

Με χαμηλότερο ποσοστό χρήσης θα τρέχει πιο αργά προφανώς, στο 70-80% όπως λες και εσύ.

 

Τι λες ωρέ?

Εσύ δεν ξέρεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κανονικό μπορεί να τον κατεβάσει και να είναι το ίδιο,τον Τ αν χρειαστεί/θέλει ποτέ παραπάνω δύναμη δεν μπορεί να τον ανεβάσει,δίνεις τα ίδια λεφτά(και παραπάνω) για Τ και έχεις κατώτερο επεξεργαστή, 4Ghz ο κανονικός 3,5 ο Τ (2,5Ghz σε tdp down για αυτό και έχει μόνο 31 tdp)

Για μένα τουλάχιστον είναι άκυρη αγορά για αυτών των λόγο.  

Μα το binning για αυτόν τον λόγο γίνεται. Ένας κανονικός στην συχνότητα του Τ θα κάψει παραπάνω ρεύμα (μεγαλύτερο TDP), όλα εξαρτώνται απο το leakage του κάθε τσιπ.

 

Όπως και ο Τ στην συχνότητα του κανονικού θα κάψει παραπάνω απο τον κανονικό, τους βάζουν ακριβώς (ή έτσω πάρα πολύ κοντά) στο sweet spot τους σε CoreClock/Efficiency.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αρχίσει να μπαίνω κάπως στο νόημα τότε, να δώσω και αυτή την παράμετρο: ζήτημα να προλάβω να παίξω 1 ώρα το μήνα, το όλο σκηνικό γίνεται για το "απωθημένο", για να ξέρω πως αν θελήσω να ξεκουραστώ, τότε υπάρχει ένα παιχνιδάκι να τουφεκίσω κανένα τέρας...

 

...όμως τις υπόλοιπες όμως 150 ώρες του μήνα, απασχολούμαι με κειμενογράφο και κανένα tube/facebook, άντε να δω και καμιά ταινιούλα σε 720Ρ/1080Ρ.

 

Οπότε, να υποθέσω πως ο T μας αρκεί για αυτά που ζητάω ή θα πάει τσάμπα το 140άρι ενώ θα έπρεπε από την αρχή να πάρω τον λίγο πιο ψωμωμένο και να καθαρίσω μια κι έξω;

 

PS: είμαι μεταξύ NUC με i3-7100 και ASRock Deskmini 110 που δέχεται τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, με μικρό update.

 

To σύστημα μόλις και μετά βίας στήθηκε σήμερα, τελικώς επιλέχθηκε ο 7100 με τα 53W (λόγω διαθεσιμότητας και κόστους για να είμαι ειλικρινής). Mε τον Intel cooler στις 1000σαλ το μηχανάκι είναι τελείως αθόρυβο, ο εξεπεργαστής βόσκει κάπου στους 45C... (θερμοκρασία στην οποία θα διάγει και το 99,9% του εργασιακού του βίου)

 

οπότε μέχρι εδώ καλά, αλλά έχω ένα ζητηματάκι, το οποίο ναι μεν είναι άσχετο με τον τίτλο του νήματος, επιτρέψατέ μου όμως να θέσω το ερώτημα: ενώ στο BIOS o 2oς SDD του συστήματος φαίνεται κανονικά, μέσα στα Win10 είναι άφαντος...

 

...αλλά είναι τόσα άλλα που πρέπει να συμμαζευτούν ώστε για την ώρα δεν ανησυχώ πως κάτι έχει στραβώσει άσχημα.

 

Πάντως, ακόμη και με τα διάφορα χαζά (στοιχεία BIOS κτλ) στην εκκίνηση, το σύστημα ανοίγει πλήρως σε 4 δευτερόλεπτα με έναν απλό SATA, σοκ και δέος σε σχέση με τα 11 δεύτερα που χρειαζόταν το προηγούμενο σύστημα (επίσης με SATA).

 

Aυτά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...