Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, bilya είπε

 

Κοιτα αν ποτέ κάνω παιδιά θα τα παω στο ελληνικό σχολείο για να μάθουν να γράφουν/μιλάνε σωστά ελληνικά για κανένα αλλο λόγο. 

Εννοείς ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό;

H ως τώρα εμπειρία μου έχει δείξει, ότι δε θα μάθουν ποτέ να μιλούν και να γράφουν τέλεια. Έχω δει παιδιά να μεγαλώνουν έτσι, όπως έχω δει και ενήλικες που μεγάλωσαν στο εξωτερικό. Ναι, θα μιλούν, θα συνεννοούνται, ίσως με λίγη προφορά της χώρας που μεγάλωσαν, αλλά πάντα θα χρησιμοποιούν το ελάχιστο δυνατό από λέξεις για να πουν αυτό που θέλουν.

Και για μένα είναι λογικότατο αυτό να συμβαίνει.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Εννοείς ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό;

H ως τώρα εμπειρία μου έχει δείξει, ότι δε θα μάθουν ποτέ να μιλούν και να γράφουν τέλεια. Έχω δει παιδιά να μεγαλώνουν έτσι, όπως έχω δει και ενήλικες που μεγάλωσαν στο εξωτερικό. Ναι, θα μιλούν, θα συνεννοούνται, ίσως με λίγη προφορά της χώρας που μεγάλωσαν, αλλά πάντα θα χρησιμοποιούν το ελάχιστο δυνατό από λέξεις για να πουν αυτό που θέλουν.

Και για μένα είναι λογικότατο αυτό να συμβαίνει.

Σπίτι οι γονείς θα μιλούν όλη μέρα Ελληνικά, στο σχολείο μόνο ελληνικά, γιατί να μην μάθουν καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Σπίτι οι γονείς θα μιλούν όλη μέρα Ελληνικά, στο σχολείο μόνο ελληνικά, γιατί να μην μάθουν καλα;

Απλά, γιατί στο σπίτι δε γράφουν εκθέσεις ιδεών. Μη σου πω ότι στο σπίτι, πιο πιθανό είναι να μιλούν τη γλώσσα της χώρας (για να προσαρμοστεί το παιδί), παρά τα ελληνικά. Επιπλέον, δεν έχεις περιβάλλον που να ακούγονται ελληνικά ώστε να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου

Εκτός και αν θες αναγκαστικά να μάθεις άριστα ελληνικά και προσπαθείς συνεχώς να έρχεσαι σε επαφή με τη γλώσσα. Αλλά ο  Έλληνας νέος μετανάστης, που μεγάλωσε και μεγαλώνει στο εξωτερικό, μάλλον δεν το κάνει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τον τοπικό σύλλογο εδώ, δε θέλω να έχω καμία σχέση.

Ελληνάρες με τα όλα τους, αυταρχικοί, ξερόλες, τσακώνονται συνέχεια, ο ένας πάει να βγάλει το μάτι του άλλου, γίνονται καταγγελίες για κλεμμένα λεφτά από το ταμείο, καπνίζουν μέσα στο κτήριο κι όλα τα καλά που έφυγα από την Ελλάδα για να γλιτώσω.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ελληνάρες αγαπητέ είναι τα ίδια άτομα όπως και εδώ που τους πειράζουν όλοι και όλα.

Τα κακώς κείμενα από τους συλλόγους ποτέ δεν με ενδιέφεραν και ούτε στο μέλλον ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Εγώ πάντως με τον τοπικό σύλλογο εδώ, δε θέλω να έχω καμία σχέση.

Ελληνάρες με τα όλα τους, αυταρχικοί, ξερόλες, τσακώνονται συνέχεια, ο ένας πάει να βγάλει το μάτι του άλλου, γίνονται καταγγελίες για κλεμμένα λεφτά από το ταμείο, καπνίζουν μέσα στο κτήριο κι όλα τα καλά που έφυγα από την Ελλάδα για να γλιτώσω.

Αυτό είδα και εγώ. Από προσωπική εμπειρία και από ιδία εμπειρία του αδελφού από τρίτη χώρα.

Από την στιγμή που έφυγα από Γερμανία δεν έχω ψαχτεί καθόλου, ούτε πρόκειται να το κάνω στο μέλλον.

Μεταξύ άλλων έζησα καραμπαμπισμό, "τραγίλα" και πολύ φθόνος από τους "παλιούς" προς τους "καλομαθημένους νέους που δεν ξέρουν τι εστί κσενιτιά", εκμετάλλευση προς Έλληνες που το είχαν ανάγκη (από μαγαζάτορες και ιδιοκτήτες) και μεγάλες λαμογιές - διαφθορά (ιδίως σε όσους έχουν κονέ με τα προξενεία). 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να μιλήσω δέκα χρόνια με Έλληνες για τους παραπάνω λόγους. Αραιά και πού πετυχαίνω κάποιον Έλληνα και τους λέω ότι είμαι από τη Σλοβενία, πάντα στα αγγλικά. Αν σταματήσω να γράφω εδώ, οι επαφές μου με Έλληνες θα είναι ακριβώς μηδαμινές 

Από μακρυά και αγαπημένοι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Skylined είπε

Έχω να μιλήσω δέκα χρόνια με Έλληνες για τους παραπάνω λόγους. Αραιά και πού πετυχαίνω κάποιον Έλληνα και τους λέω ότι είμαι από τη Σλοβενία, πάντα στα αγγλικά. Αν σταματήσω να γράφω εδώ, οι επαφές μου με Έλληνες θα είναι ακριβώς μηδαμινές 

Από μακρυά και αγαπημένοι 

Ωραία θα ήταν να διαλέγαμε την εθνικότητα μας ε;

Πριν μας στειλει ο θεός στην γη να του λέγαμε Αμερικάνος θέλω να γίνω στην Καλιφόρνια στείλε με κτλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Ωραία θα ήταν να διαλέγαμε την εθνικότητα μας ε;

Πριν μας στειλει ο θεός στην γη να του λέγαμε Αμερικάνος θέλω να γίνω στην Καλιφόρνια στείλε με κτλπ!

Προσωπικά διάλεξα να έχω δική μου άποψη στο συγκεκριμένο θέμα όταν πλέον ειμουν σε θέση να κάνω κάτι τέτοιο, και δε θα έλεγα ότι ήταν ωραία ή ότι ήταν άσχημα. Ήταν πολύ απλά φυσική απόρροια μιας διαδικασίας ελεύθερου συλλογισμού. Δεν επηρεάστηκα από πουθενά, ότι απόψεις σχημάτισα είναι καθαρά δικές μου.

Το ότι ο Θεός έστειλε κάποιον σε κάποιο κομμάτι γης όπως λες, δε σημαίνει ότι ο Θεός τον θέλει να μείνει εκεί για πάντα. Αν έχεις δεδομένα επί του εναντίου ας τα παραθέσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Skylined είπε

Έχω να μιλήσω δέκα χρόνια με Έλληνες για τους παραπάνω λόγους. Αραιά και πού πετυχαίνω κάποιον Έλληνα και τους λέω ότι είμαι από τη Σλοβενία, πάντα στα αγγλικά. Αν σταματήσω να γράφω εδώ, οι επαφές μου με Έλληνες θα είναι ακριβώς μηδαμινές 

Από μακρυά και αγαπημένοι 

Εντάξει, εσύ το πήγες στο άλλο άκρο.

Είπαμε να αποφεύγουμε τα "κομματόσκυλα" και τους καράμπαμπες που λυμαίνονται στους ΕΛ σύλλόγους του εξωτερικού, αλλά όχι και να μην μιλάμε σε 11 εκατομμύρια κόσμο - πολλοί εξ' αυτών εξαιρετικά άτομα - επειδή είναι Έλληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Skylined είπε

Έχω να μιλήσω δέκα χρόνια με Έλληνες για τους παραπάνω λόγους. Αραιά και πού πετυχαίνω κάποιον Έλληνα και τους λέω ότι είμαι από τη Σλοβενία, πάντα στα αγγλικά. Αν σταματήσω να γράφω εδώ, οι επαφές μου με Έλληνες θα είναι ακριβώς μηδαμινές 

Από μακρυά και αγαπημένοι 

Τότε θα έχεις προφανώς καταλάβει οτι όπως είναι οι Έλληνες με τα στραβά τους, κάπως έτσι είναι και οι Σλοβένιοι(!) και οι Αμερικάνοι και όλοι μα όλοι μα όλοι ανεξαιρέτως. Κάθε λαός έχει μια μερίδα σαπίλας, welcome to reality!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LongTom είπε

Εντάξει, εσύ το πήγες στο άλλο άκρο.

Είπαμε να αποφεύγουμε τα "κομματόσκυλα" και τους καράμπαμπες που λυμαίνονται στους ΕΛ σύλλόγους του εξωτερικού, αλλά όχι και να μην μιλάμε σε 11 εκατομμύρια κόσμο - πολλοί εξ' αυτών εξαιρετικά άτομα - επειδή είναι Έλληνες.

Αν μιλήσεις σε ένα καλό παιδί, μετά πρέπει να μιλάς σε όλους γιατί γνωρίζονται μεταξύ τους. Δεν είναι κάτι που με απασχολεί να πω την αλήθεια, δεν έπαθα κάτι που δε μιλάω με Ελληνες, ούτε και οι Έλληνες έπαθαν κάτι επειδή δεν τους μιλάω. Η ζωή συνεχίζεται. 

5 ώρες πριν, totem_lost είπε

Κάθε λαός έχει μια μερίδα σαπίλας, welcome to reality!

Στην τελική όλοι είμαστε άνθρωποι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, aris1986 said:

Ωραία θα ήταν να διαλέγαμε την εθνικότητα μας ε;

Την εθνικότητα δε μπορούμε να τη διαλέξουμε, αλλά επίσης δε μας πειράζει και το τι γράφει επάνω το διαβατήριο του καθενός. Αυτό που μας πειράζει είναι κοινωνικό, και επίσης κοινωνικά λύνεται.

Στην κουβέντα έχω να προσθέσω το εξής βιωματικό: οι ελάχιστοι Έλληνες του εξωτερικού που έτυχε να γνωρίσω και να θέλω να κάνω φίλους, πάντα αποδεικνύεται ότι κι αυτοί έχουν ελάχιστους Έλληνες φίλους, επίσης από επιλογή. Τυχαίο; Δε νομίζω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κάνω παρέα μόνο με συμπατριώτες.

Ελάχιστες φορές προσπάθησα και για κάτι διαφορετικό,δεν εννοώ μόνο Γερμανούς, γενικά λέω.

Δεν ταιριάζουμε έτσι απλά.

Επίσης τους συμπατριώτες που ντρέπονται που είναι Έλληνες τους αποφεύγω πιο πολύ από όλους.Ακόμα και από τους ξένους.

Ευτυχώς είναι ελάχιστοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...