Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρωμιάρηδες υπάρχουν παντού

Και Γερμανία ειδικά κάθε Παρασκευή/Σάββατο, το κέντρο είναι τίγκα στα σκουπίδια αλλά το επόμενο πρωί τα έχουν όλα μαζέψει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Pa0ki είπε

Βρωμιάρηδες υπάρχουν παντού

Και Γερμανία ειδικά κάθε Παρασκευή/Σάββατο, το κέντρο είναι τίγκα στα σκουπίδια αλλά το επόμενο πρωί τα έχουν όλα μαζέψει

Στο Γιβραλτάρ το ίδιο. Στην Λα Λίνεα τούς παίρνει λίγο παραπάνω :D :D :D :D :D Αλλά εντάξει, αυτό λέω: είναι θέμα χώρας/κράτους/νόμων. Δεν είμαστε όλοι οι έλληνες για τα σκουπίδια, δεν είναι όλοι οι ξένοι για βραβείο. Όμως κάποιος πρέπει να φροντίζει ώστε να εφαρμόζονται οι κανόνες (ή κανονισμοί). Και όλοι, εργαζόμενοι και πολίτες, να έχουν δικαιώματα ΚΑΙ υποχρεώσεις. Όχι διαρκές τεμπελιό, ούτε και πλήρης ασυδοσία.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν είχα πάει Βαρκελώνη την βρήκα πολύ καθαρή σε σημείο που ντρεπόμουν να πετάξω την γόπα κάτω. Πολύ πιο καθαρή από Αγγλία που είναι γουρούνια αλλά έχουν γαμάτο κράτος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, klainmaingr είπε


Συμπαθώ πάρα πολύ τους Ολλανδούς. Όλοι έχουν υπάρξει απίστευτα helpful και φιλικοί μέχρι στιγμής, αλλα οι άνθρωποι είναι λέσια (με την κυριολεκτική έννοια - αν δώ έναν ακόμα να βουτάει σε rat infested κανάλι θα λουστώ με betadine). Το μόνο που τους κρατάει μαντρωμένους είναι η αυστηρή επιτήρηση και οι νόμοι. Όπου βρούν παράθυρο θα το abusάρουν.
Υπάρχει η ψευδαίσθηση της παιδείας αλλα πρακτικά το μόνο που τους κάνει να φαίνονται τόσο καλοί είναι η οργάνωση "κατόπιν εορτής".

Σε οποιοδήποτε public/private event ο χώρος καταλήγει να είναι βομβαρδισμένος. Σκουπιδαριό, κουτάκια, μπουκάλια, κυλίμια, χαλιά και ξεφτιλίκια δίχως αύριο. Και δε μιλάω για hardcorίλες με αλκοόλ που είναι more or less αναμενόμενο, αλλα για οποιοαδήποτε μάζωξη ανθρώπων. Αυτό που τους σώζει είναι η Χ υπηρεσία που θα τα μαζέψει όλα και θα κάνει τον εκάστοτε χώρο ανθρώπινο. Αλλα αυτό δεν έχει καμία επαφή με παιδεία.

Στα τραίνα, ιδιαίτερα βραδινές ώρες, είναι το εξπρές του μεσονυκτίου. Μπύρες, πεταμένα burgers στα καθίσματα, ποδια πάνω στις θέσεις, jbl στο τέρμα και σαματάς. Θα περάσει ο κακόμοιρος υπάλληλος του NS και την επόμενη μέρα το τραίνο θα είναι ΟΚ. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με παιδεία.

Ποδήλατα. Το παγκόσμιο πρόσωπο της Ολλανδίας. Η τιμή και το καμάρι μας. Κακοσυντηρημένα, πεταμένα σε κάθε γωνιά, δεμένα σε κάθε δέντρο, ριγμένα μέσα σε κανάλια, κλεμμένα και παρατημένα. Θα ρθεί το opruiming θα τα μαζέψει και δε θα είναι ο κάθε σταθμός σα νεκροταφείο ποδηλάτων, αλλα παιδεία δε το λές.

Δρόμοι. Καλοσυντηρημένοι και ελεγχόμενοι. Αλλα η οδική συμπεριφορά (και γι αυτό σε quoταρα totem) περιορίζεται όπου έχει κάμερες και μπλόκα. Για μήνες, εγώ ο ούγκανος, απαίδευτος, ρεμπεσκές Έλληνας, οδηγούσα με 1km κάτω απο το όριο. Είχα φάει κόρνα και godverdomme δίχως αύριο μέχρι που σε μία σχετική συζήτηση ένας 60ρης κύριος μου έμαθε το waze. Live μπλόκα, ταχύτητες, κάμερες και ατυχήματα. Όλα αυτα reported απο χρήστες ζωντανά. Δε νομίζω οτι γνωρίζω άνθρωπο που να μην χρησιμοποιεί είτε waze είτε το flietsmeister. Καταπληκτική οδική παιδεία όποτε σε  βλέπει η κάμερα. 

Όλα αυτά δε τα γράφω για να dissάρω τους Ολλανδούς. Τουναντίον. Στα περισσότερα πράγματα τα συστήματα τους λειτουργούν άψογα, οπότε μπορούν να κρύψουν την εγγενή έλλειψη παιδείας.

Αυτό που δε μπορώ να δεχτώ με τίποτα είναι η ξενολαγνία και η πεποίθηση οτι οι πάντες είναι καλύτεροι απο εμάς. Όλα είναι συστημικά. Βέβαια, θα μου πείτε, ποιος φτιάχνει το σύστημα; 
Aλλά αυτό είναι για ένα εντελώς διαφορετικό thread.

A)Οι Ολλανδοί είναι οι αθλιότεροι οδηγοί ποδηλάτων που έχω δει. Έχοντας συνηθίσει στην άψογη - ή έστω πολύ καλή - συμπεριφορά των Δανών, έμεινα μάλαξ με το πόσο απρόσεκτοι, επιθετικοί και το πόσο παρανομούν οι Ολλανδοί. Το καλύτερο βέβαια είναι ότι είναι πολύ περήφανοι στο πόσο καλά οδηγούν τα ποδήλατα τους...:lol:

Β)Έχοντας ζήσει μισή ντουζίνα χρόνια στην Δανία, θα έλεγα ότι ναι. Είναι όντως καλύτεροι στην νοοτροπία και παιδεία. Σε καμία περίπτωση δεν είναι τέλειοι και παντού υπάρχουν ηλίθιοι και εγωιστές, αλλά σε γενικές γραμμές σέβονται και αγαπάν την χώρα τους. Συνήθως σκέφτονται τις πράξεις τους με βάση το κοινό καλό. Τα σκουπίδια είναι συνήθως είτε αποτέλεσμα σούρας στο ντάουν-τάουν είτε από τουρίστες είτε από νυν και πρώην λαθρομετανάστες στα γκέτο. Τα οποία γκέτο είναι γενικά τα μόνα μέρη, με τα τουριστικά, που βλέπεις σκουπιδότοπο πριν φανούν τα συνεργεία του Δήμου. Οδηγούν γενικά καλά, αν και στις εθνικές οδούς τρέχουν. Όχι τρελά πράγματα, αλλά ούτε και μέσα στα όρια. Συνήθως είναι +5-10χλμ πάνω από το όριο. Στις μικρότερες οδούς όμως είναι πάντα μέσα στα όρια. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, palasd είπε

Εγώ όταν είχα πάει Βαρκελώνη την βρήκα πολύ καθαρή σε σημείο που ντρεπόμουν να πετάξω την γόπα κάτω. Πολύ πιο καθαρή από Αγγλία που είναι γουρούνια αλλά έχουν γαμάτο κράτος. 

παντου θα επρεπε να ντρεπεσαι να πεταξεις τη γοπα κατω.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν κατάλαβα. Στο επιχείρημα "Γενικεύετε όταν λέτε για όλους τους Έλληνες ότι δεν έχουν παιδεία", η απάντηση είναι "Οι Ολλανδοί είναι Χ, για αυτό οι Έλληνες έχουν παιδεία"; 

Δηλαδή, μερικούς τους πειράζει μία κρίση για τους Έλληνες, επειδή είναι προϊόν γενίκευσης και προσπαθούν να την καταρρίψουν με άλλη γενίκευση; 

Οι Έλληνες δεν έχουμε παιδεία πολίτη από την χώρα μας. Μία αναπτυσσόμενη χώρα είμαστε, η οποία δεν τα καταφέρνει και τόσο καλά. Με τεράστια διαφθορά για Ευρωπαϊκή χώρα, κανενός είδους μέριμνα και παιδεία για το περιβάλλον, κανενός είδους ορθολογική εκπαίδευση (τα ζώδια παίρνουν και δίνουν στην τηλεόραση, η θρησκεία κάνει κουμάντο ακόμα, λες και ζούμε ακόμα σε σπηλιές), χωρίς ομόνοια (να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα) και με μηδαμινή εμπιστοσύνη σε θεσμούς και διαδικασίες (ο καθένας ξέρει καλύτερα, ακόμα και εάν είναι παντελώς άσχετος). 

Ήταν και άλλοι λαοί έτσι; ΦΥΣΙΚΑ! Δεν είμαστε κάτι το ιδιαίτερο. Το αποδεικνύουν οι λαοί που είναι (ακόμα) σε χειρότερη κατάσταση από εμάς. Όμως, οι λαοί στις αναπτυγμένες χώρες, μάθανε. Εκπαιδεύτηκαν. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποτε δεν ήταν σαν και εμάς, ούτε και ότι εμείς δεν θα μπορέσουμε ποτέ να γίνουμε σαν και αυτούς. Αυτή την στιγμή όμως, είμαστε ό,τι περιέγραψα παραπάνω. Δεν είναι ανάγκη να συγκριθούμε με Ολλανδία ή όποια άλλη χώρα για να το επιβεβαιώσουμε. Μία βόλτα, Δευτέρα μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας, φτάνει. 

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ ευτυχές το γεγονός που οι περισσότεροι Έλληνες που ακούω δεν περνάνε την βαλτική/βόρεια θάλασσα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fortistis είπε

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ ευτυχές το γεγονός που οι περισσότεροι Έλληνες που ακούω δεν περνάνε την βαλτική/βόρεια θάλασσα. 

Τι εννοείς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι ειναι ευτυχής που στην σκανδιναβία όπου προφανώς βρίσκεται δεν πάνε πολλοί έλληνες μετανάστες. 

Γενικά συμφωνώ με τα όσα γράφει ο Φορτιστής, αλλά όχι στον υπερθετικό βαθμό. Ίσως παρεξήγησε την κουβέντα των τελευταίων ημερών: προφανώς το ίδιο λέμε, απλά επισημαίνουμε ότι ο μηδενισμός του έλληνα σαν πολίτη/χαρακτήρα/προσωπικότητα/εργαζόμενου ΙΣΩΣ βρίσκεται στο άλλο άκρο. Δεν ξέρω αν νιώθει κάποιος ανώτερος επειδή ζει έξω, αλλά εγώ ένιωσα όμορφα ως διαφορετική προσωπικότητα και κουλτούρα σε ένα εργασιακό περιβάλλον με άλλες διαφορετικές προσωπικότητες και κουλτούρες.

Δεν είναι ανάγκη ούτε να θριαμβολογούμε για τη ράτσα μας, ούτε να αναθεματίζουμε. Υπάρχει και το γκρίζο ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο νομίζω. Κι ο λόγος που έγραψα λίγες κουβέντες παραπάνω για τα δύο μέρη που έζησα από κοντά (και προφανώς λίγοι εδώ έχουν επισκεφθεί) ήταν τόσο για να αναφέρω (υποκειμενικά ασφαλώς) τα καλά/κακά που εντόπισα, όσο και να καταγραφούν μερικές εντυπώσεις για όποιον τυχόν χρειαστεί πληροφορίες στο μέλλον :) 

Καλημέρες.

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, palasd είπε

Εγώ όταν είχα πάει Βαρκελώνη την βρήκα πολύ καθαρή σε σημείο που ντρεπόμουν να πετάξω την γόπα κάτω. Πολύ πιο καθαρή από Αγγλία που είναι γουρούνια αλλά έχουν γαμάτο κράτος. 

Συμφωνώ για τη Βαρκελώνη, ακόμα και κατά τη διάρκεια γιορτών που υπάρχουν στους δρόμους το καλοκαίρι, πάντα υπάρχει συνεργείο καθαρισμού που αδειάζει κάδους/καλάθια και μαζεύει κουτιά/ποτήρια από μπύρες που αφήνουν κυρίως οι τουρίστες, όλη νύχτα πλένουν δρόμους κτλ.

Σε σχέση με Αθήνα που έχω ζήσει και μπορώ να συγκρίνω είναι σε αρκετά καλύτερη μοίρα η Βαρκελώνη, φυσικά υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις, αναλόγως γειτονιάς, εθνικότητας πληθυσμού, τουρισμού.

Επεξ/σία από clevercitizen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jonkyr είπε

Στη Βαρκελώνη έχω φίλο που δίνει 1000 ευρώ αν του δείξει κάποιος άνθρωπο να πετάει σκουπίδι σε κάδο χαχαχα. Προφανώς στο κέντρο της πόλης είναι καθαρά, αλλά όσο απομακρύνεσαι αλλάζουν τα δεδομένα. 

Χαχα για να αποφύγω τυχόν διαμάχες, δεν έχω πάει Βαρκελώνη. Φίλος μου τα λέει αυτά, με πολλά επαγγελματικά ταξίδια εκεί. Προσπάθησα να υποβαθμίσω όσα μού έλεγε, επέμεινε να μου δώσει ένα χιλιάρικο, αλλά ντεν έκω πάει Μπαρτσελόνα καρντιά μου. Για Μαδρίτη μιλάμε όποτε θέλετε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στενή φίλη ( δεν γνωρίζει περί insomnia, forums κτλπ ) πρόκειται να μεταναστεύσει στην Αγγλια ( Manchester ) για σπουδές και αντιμετωπίζει τα εξής δύο πρόβλημα:

1) Χρειάζεται να μετακινήσει ένα ποσό μεγαλύτερο του 1.5κ σε Αγγλικό λογαριασμό, για να πληρώσει τα δίδακτρα. Πως μπορεί να το πραγματοποιήσει αυτό, ένεκα capital controls;

2) Χρειάζεται να βρει κάποιο τρόπο να μεταφέρει μικρά σχετικά ποσά ( τα προς το ζειν ) σχετικά συχνά από Ελλάδα σε Αγγλία. Τι παίζει με προμήθειες και πως μπορεί να το κάνει με μικρό κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ntellos είπε

Στενή φίλη ( δεν γνωρίζει περί insomnia, forums κτλπ ) πρόκειται να μεταναστεύσει στην Αγγλια ( Manchester ) για σπουδές και αντιμετωπίζει τα εξής δύο πρόβλημα:

1) Χρειάζεται να μετακινήσει ένα ποσό μεγαλύτερο του 1.5κ σε Αγγλικό λογαριασμό, για να πληρώσει τα δίδακτρα. Πως μπορεί να το πραγματοποιήσει αυτό, ένεκα capital controls;

2) Χρειάζεται να βρει κάποιο τρόπο να μεταφέρει μικρά σχετικά ποσά ( τα προς το ζειν ) σχετικά συχνά από Ελλάδα σε Αγγλία. Τι παίζει με προμήθειες και πως μπορεί να το κάνει με μικρό κόστος;

Να βγαλει μια revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ntellos said:

Στενή φίλη ( δεν γνωρίζει περί insomnia, forums κτλπ ) πρόκειται να μεταναστεύσει στην Αγγλια ( Manchester ) για σπουδές και αντιμετωπίζει τα εξής δύο πρόβλημα:

1) Χρειάζεται να μετακινήσει ένα ποσό μεγαλύτερο του 1.5κ σε Αγγλικό λογαριασμό, για να πληρώσει τα δίδακτρα. Πως μπορεί να το πραγματοποιήσει αυτό, ένεκα capital controls;

2) Χρειάζεται να βρει κάποιο τρόπο να μεταφέρει μικρά σχετικά ποσά ( τα προς το ζειν ) σχετικά συχνά από Ελλάδα σε Αγγλία. Τι παίζει με προμήθειες και πως μπορεί να το κάνει με μικρό κόστος;

1) Το όριο είναι 2κ το δίμηνο, οπότε δεν έχει πρόβλημα. Αν ήθελε να μεταφέρει περισσότερα πάλι μπορούσε γιατί τα δίδακτρα ανήκουν στις ειδικές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To όριο έχει πάει στα 4000 ευρώ το δίμηνο για εμβάσματα στο εξωτερικό, οπότε δεν θα έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ntellos είπε

Στενή φίλη ( δεν γνωρίζει περί insomnia, forums κτλπ ) πρόκειται να μεταναστεύσει στην Αγγλια ( Manchester ) για σπουδές και αντιμετωπίζει τα εξής δύο πρόβλημα:

1) Χρειάζεται να μετακινήσει ένα ποσό μεγαλύτερο του 1.5κ σε Αγγλικό λογαριασμό, για να πληρώσει τα δίδακτρα. Πως μπορεί να το πραγματοποιήσει αυτό, ένεκα capital controls;

2) Χρειάζεται να βρει κάποιο τρόπο να μεταφέρει μικρά σχετικά ποσά ( τα προς το ζειν ) σχετικά συχνά από Ελλάδα σε Αγγλία. Τι παίζει με προμήθειες και πως μπορεί να το κάνει με μικρό κόστος;

Μπορεί να στέλνει μέσω ebanking με 1€ χρέωση, απλά στα έξοδα αποστολής θα επιλέξει shared. Sepa λέγεται ο τρόπος αποστολής.

(Μπορεί να είναι 1€ από τον ελληνικό λογαριασμό και 1 από τον αγγλικό, δεν είμαι σίγουρος). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...