Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, louben είπε

Ημασταν ακριβως στην ιδια φαση. Η γυναικα μου γεννημενη εκει με διαβατηριο ληγμενο εδω και 20 χρονια και ενα πιστοποιητικο γεννησης παμπαλαιο.

ΚΑταρχας χρειαζεστε οπωσδηποτε πιστοποιητικο γεννησης (ξανα) και θα πρεπει να κανετε αιτηση στην Αυστραλια.

On linε κανετε μια αιτηση που ζητα διαφορα και την τυπωνετε.Στη συνεχεια κλεινετε ραντεβου με την πρεσβεια στην Αθηνα (υποχρεωτικα πρεπει να παει η συζυγος σου αυτοπροσωπως), καταθετετε τα χαρτια σας και πκηρωνετε το ποσο για το διαβατηριο (γυρω στα 230 ευρω αν θυμαμαι καλα).

Και τελος. Σας ερχεται σπιτι ταχυδρομικως μετα Απο κανενα 15ημερο.

Σε πρωτη φαση κανε τηλεφωνο στην Πρεσβεια για να σε καθοδηγησουν.

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Και εγω αυτο καταλαβα οτι σιγουρα θα χρειαστω ληξειαρχικη πραξη γεννησης. Το θεμα ειναι σημερα οτι μπηκα να κανω την αιτηση και ζητανε διαφορα χαρτια τα οποια ομως δεν εχεις για ταυτοποιηση στοιχειων πχ αυστραλιανο διπλωμα κτλπ. Μονο δεν ξερω αν μπορει τπτ σαν μεσω ΚΕΠ αν εχουν εκει βρει η θεια της γυναικας μου καμια ακρη και μπορεσει να παρει και να μας στειλει.

θα κανω και ενα τηλ στην πρεσβεια και ειδωμεν :)

σε ευχαριστω για τη βοηθεια !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος με σιγουριά τις χρεώσεις για χρήση ελληνικών καρτών στην Αγγλία;

Φεύγω για σπουδές εκει τη Δευτέρα και ψαχνω τον οικονομικότερο τρόπο να μου στέλνουν χρήματα οι δικοί μου. Απ´ ότι έχω δει αν χρησιμοποιήσεις ελληνική χρεωστική έχεις επιβάρυνση 2% με ελάχιστο το 1 ευρώ, όποτε εχω καταλήξει να μου κάνουν κατάθεση στον ελληνικό λογαριασμό και να χρησιμοποιώ τη χρεωστική στην Αγγλία. Είναι όντως έτσι ή κρατάνε κάτι επιπλέον για αλλαγή συναλλάγματος; 

Ακομα έχω βγάλει μια revolut, είναι πιο συμφέρον να χρησιμοποιώ αυτήν; 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grigoris93 είπε

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος με σιγουριά τις χρεώσεις για χρήση ελληνικών καρτών στην Αγγλία;

Φεύγω για σπουδές εκει τη Δευτέρα και ψαχνω τον οικονομικότερο τρόπο να μου στέλνουν χρήματα οι δικοί μου. Απ´ ότι έχω δει αν χρησιμοποιήσεις ελληνική χρεωστική έχεις επιβάρυνση 2% με ελάχιστο το 1 ευρώ, όποτε εχω καταλήξει να μου κάνουν κατάθεση στον ελληνικό λογαριασμό και να χρησιμοποιώ τη χρεωστική στην Αγγλία. Είναι όντως έτσι ή κρατάνε κάτι επιπλέον για αλλαγή συναλλάγματος; 

Ακομα έχω βγάλει μια revolut, είναι πιο συμφέρον να χρησιμοποιώ αυτήν; 

Ευχαριστώ. 

Δεν έχω ζήσει Αγγλία, αλλά στο Γιβραλτάρ (νόμισμα: αγγλική λίρα) σε δύο μήνες έκανα 0 αναλήψεις και συνολικά πέρασαν από το πορτοφόλι μου πέντε (5) λίρες. Με τη Ρεβολούτ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ θα είσαι μία χαρά. Το 80% των συναλλαγών σου (θα έλεγα 90%, αλλά τέλος πάντων) θα γίνεται με την κάρτα, όταν θέλεις μετρητά θα τραβάς από το ΑΤΜ με το μικρότερο δυνατό κόστος. Βγάλε αν θέλεις και μία Ν26 που νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει εξίσου καλά σε περίπτωση ανάγκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Δεν έχω ζήσει Αγγλία, αλλά στο Γιβραλτάρ (νόμισμα: αγγλική λίρα) σε δύο μήνες έκανα 0 αναλήψεις και συνολικά πέρασαν από το πορτοφόλι μου πέντε (5) λίρες. Με τη Ρεβολούτ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ θα είσαι μία χαρά. Το 80% των συναλλαγών σου (θα έλεγα 90%, αλλά τέλος πάντων) θα γίνεται με την κάρτα, όταν θέλεις μετρητά θα τραβάς από το ΑΤΜ με το μικρότερο δυνατό κόστος. Βγάλε αν θέλεις και μία Ν26 που νομίζω ότι θα σε εξυπηρετήσει εξίσου καλά σε περίπτωση ανάγκης.

Ισχύει ότι πρέπει να είμαι συνδικαιούχος στο λογαριασμό που θα μου στείλει τα χρήματα;

Επίσης η κάρτα έχει έρθει ήδη, χρειάζεται να κάνω κάτι για να την ενεργοποιήσω; (Λογαριασμό και στοιχεία έχω ανεβάσει κανονικά στην εφαρμογή της ρεβολουτ)

Και τέλος για να φορτώσω τον λογαριασμό, το IBAN και το BIC που χρειάζονται για το τραπεζικό έμβασμα μου τα βγάζει μόνο στον EUR λογαριασμό της ρεβολουτ. Στον GBP λογαριασμό όχι. Στέλνω κανονικά και μετά μετατρέπω μέσα στη ρεβολουτ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grigoris93 είπε

Ισχύει ότι πρέπει να είμαι συνδικαιούχος στο λογαριασμό που θα μου στείλει τα χρήματα;

Επίσης η κάρτα έχει έρθει ήδη, χρειάζεται να κάνω κάτι για να την ενεργοποιήσω; (Λογαριασμό και στοιχεία έχω ανεβάσει κανονικά στην εφαρμογή της ρεβολουτ)

Και τέλος για να φορτώσω τον λογαριασμό, το IBAN και το BIC που χρειάζονται για το τραπεζικό έμβασμα μου τα βγάζει μόνο στον EUR λογαριασμό της ρεβολουτ. Στον GBP λογαριασμό όχι. Στέλνω κανονικά και μετά μετατρέπω μέσα στη ρεβολουτ;

Πλέον μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια, ξεκίνα διάβασμα:

Όχι δεν ισχύει για τον συνδικαιούχο. Πρέπει να επιβεβαιώσεις τα στοιχεία σου (μέσα από την εφαρμογή). Στέλνεις κανονικά χρήματα ΣΑΝ να ήταν τράπεζα. Με ΙΒΑΝ κλπ. Δεν υπάρχει λογαριασμός ευρώ, λίρας, δολαρίου ή λεβ, στέλνεις χρήματα και κάνεις τις μετατροπές μέσα από εκεί.

Άρχισε το διάβασμα, ειδικά τις πρώτες σελίδες του πρώτου νήματος (δες το πρώτο ποστ στο νήμα που σου έστειλα παραπάνω) και θα καταλάβεις τα βασικά. Περισσότερες ερωτήσεις για την κάρτα, κάνε τις εκεί διότι θα παίρνεις απαντήσεις από περισσότερους χρήστες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με revolut μπορείς να λάβεις έμβασμα από τράπεζα με βάση το εύρο, λιρα, δολάρια.

Υπάρχει ξεχωριστή επιλογή μέσα στην εφαρμογή και σχετικό iban για ελληνική τράπεζα ή account number για αγγλική τράπεζα.

Μετά μετατρέπεις τα ευρο σε λιρες.

Στην περίπτωση που χρειαστείς μετρητά το 90% των atm στην Αγγλία δεν σε χρεώνουν τίποτα με τη revolut, δώσε βάση μόνο στο ότι η revolut προσφέρει τις πρώτες 200 λίρες δωρεαν και μετά σε χρεώνει 2% επί της ανάληψης.

Δεν θα χρειαστείς μετρητά στην Αγγλία όπως είπε ο φίλος από πάνω με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Η Ν26 σου ζητάει να δηλώσεις χαρτιά για το που φορολογεισαι 90 μέρες το αργότερο από όταν κάνεις την εγγραφή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Razgriz είπε

Με revolut μπορείς να λάβεις έμβασμα από τράπεζα με βάση το εύρο, λιρα, δολάρια.

Υπάρχει ξεχωριστή επιλογή μέσα στην εφαρμογή και σχετικό iban για ελληνική τράπεζα ή account number για αγγλική τράπεζα.

Μετά μετατρέπεις τα ευρο σε λιρες.

Στην περίπτωση που χρειαστείς μετρητά το 90% των atm στην Αγγλία δεν σε χρεώνουν τίποτα με τη revolut, δώσε βάση μόνο στο ότι η revolut προσφέρει τις πρώτες 200 λίρες δωρεαν και μετά σε χρεώνει 2% επί της ανάληψης.

Δεν θα χρειαστείς μετρητά στην Αγγλία όπως είπε ο φίλος από πάνω με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Η Ν26 σου ζητάει να δηλώσεις χαρτιά για το που φορολογεισαι 90 μέρες το αργότερο από όταν κάνεις την εγγραφή.

Ναι δεν σκοπεύω να χρησιμοποιώ μετρητά, με τη χρεωστική θα κινούμαι. Εφόσον η χρεωστική της ρεβολουτ έχει μικρότερες κρατήσεις σε σχέση με την αντίστοιχη της Πειραιώς, μάλλον θα χρησιμοποιώ αυτήν. 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, stevengreeceGR said:

Υπάρχει κανένας πληροφορικος που δουλευει στην Πολωνία?

Αν θέλεις κάποια εύκολη πληροφορία, έχω φίλους αυτής της περιγραφής και ίσως μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, defacer είπε

Αν θέλεις κάποια εύκολη πληροφορία, έχω φίλους αυτής της περιγραφής και ίσως μπορώ να βοηθήσω.

Έχω θείο που βγάζει αρκετά χρήματα εκει και μου έχει πει πολλά, απλά θέλω να πάρω περισσότερες γνώμες. Πόσα βγάζεις, τι χρειάζονται (lower B2, χαρτί προγραμματισμού κλπ) και τίποτα άλλο tip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, snet είπε

για Αυστρία ξέρει κάποιος το κόστος ζωής και πόσα σου μένουν από τα μικτά που λέει ένας μισθός;

https://www.karriere.at/c/brutto-netto-rechner?gclid=Cj0KCQjwxbzdBRCoARIsACzIK2lmXK6pAzCLXYfkkKtsA3y6x-kfp3UOFP5wXYa7dEEqhR0debPO6BQaAiIOEALw_wcB

Το κοστος ζωης δεν ειναι κοινο σε μια χωρα, εκτος αν σε ενδιαφερει το σουπερμαρκετ πχ. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχει εδώ και 3 εβδομάδες ήρθα στην Γερμανία με την γυναίκα μου. Έχουμε το εξής πρόβλημα, δεν μπορούμε να γραφτουμε στον δήμο και έτσι δεν μπορούμε να δουλέψω εγώ και η γυναίκα μου. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν άτομα που τους δίνεις κάποιο ποσό κάθε μήνα και σε γράφουν αυτή. Ισχύει κάτι τέτοιο και εάν Ναι πώς μπορώ να βρω κάποιο τέτοιο άτομο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μενετε; Κοσμο για να σας γραψει στο σπιτι του θα πρεπει να βρειτε σε κανα γκρουπ με ομογενεις, που θα κοιταξουν να σας εκμεταλλευτουν. Εκτος αν εχετε κανα φιλο-συγγενη που μπορειτε να κανετε ενα "εικονικο" συμβολαιο υπενοικιασης, να κανεις Anmeldung και μετα οταν βρεις δικο σου σπιτι να κανεις στη νεα σου διευθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...