Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, βασίλης26 είπε

Παιδιά καλησπέρα σας ! :) Κι εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. 

Κάποιος που έχει σπουδάσει στο τομέα των ανθρωπιστικών σπουδών - συγκεκριμένα Θεολογία ( καθηγητής θρησκευτικών σε γυμνάσια και λύκεια ) υπάρχει τρόπος απορρόφησης στο εξωτερικό; Εννοώ σαν καθηγητής σε Ελληνικά σχολεία πχ στον Καναδά , Αυστραλία , Ευρώπη κλπ. Επίσης σε κάποια ορθόδοξη εκκλησία στα διοικητικά της στο εξωτερικό. Γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει; Κάποιος που μπορεί να να έχει σπουδάσει τον ίδιο τομέα και να μένει στο εξωτερικό; Το ξέρω εκ των προτέρων πως είναι δύσκολη η ερώτηση μου αλλά για αυτό δεν είναι εξάλλου το συγκεκριμένο post? 

Ευχαριστώ πολύ. 

Θέλει βίσμα για τέτοιες θέσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Spoiler

 

8 hours ago, geo7geg said:

Ολιγοήμερο ταξίδι και Λονδίνο δεν πάνε μαζί.

Δηλαδή τώρα όντως υπάρχουν άτομα που θέλουν να ταξιδεύουν και τσιγκουνεύονται τα 90 ευρώ του διαβατηρίου για να χουν το κεφάλι τους ήσυχο ?

Στείλε μου ένα εμβασματάκι και πηγαίνω για ένα μήνα και μπόνους το διαβατήριο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, djcat είπε

Θέλει βίσμα για τέτοιες θέσεις!

Γνωστός μου πρόσφατα μετακόμοισε στη Σουηδία (με ελάχιστα Σουηδικά).

Είναι φυσικός που έκανε ιδιαίτερα και μαθήματα σε φρονιστήριο και βρήκε σχετικά γρήγορα δουλειά σε αγγλόφωνο σχολείο χωρίς κανένα "βύσμα".

Ίσως να μην είναι ο κανόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Γνωστός μου πρόσφατα μετακόμοισε στη Σουηδία (με ελάχιστα Σουηδικά).

Είναι φυσικός που έκανε ιδιαίτερα και μαθήματα σε φρονιστήριο και βρήκε σχετικά γρήγορα δουλειά σε αγγλόφωνο σχολείο χωρίς κανένα "βύσμα".

Ίσως να μην είναι ο κανόνας.

Απλά με βάση λογικής είναι πιο εύκολο να βρεις στο εξωτερικό με τέτοια αντίστοιχη θέση ( Φυσικός ) από Θεολόγος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

βρήκε σχετικά γρήγορα δουλειά σε αγγλόφωνο σχολείο

Άλλο το ένα

14 ώρες πριν, djcat είπε

Εννοώ σαν καθηγητής σε Ελληνικά σχολεία πχ στον Καναδά , Αυστραλία , Ευρώπη κλπ. Επίσης σε κάποια ορθόδοξη εκκλησία στα διοικητικά της στο εξωτερικό.

Άλλο το άλλο! Για το δεύτερο φαντάσου πόσο περιζήτητες είναι αυτές οι λιγοστές θέσεις.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αμιγη σχολεια στον Καναδα και την Αυστραλια; Στην Ευρωπη παντως εχουν κλεισει αρκετα κι οι περισσοτεροι καθηγητες ηταν αποσπασμενοι στο εξωτερικο που ομως ειχαν οργανικες θεσεις ηδη στην Ελλαδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, djcat είπε

Άλλο το ένα

Άλλο το άλλο! Για το δεύτερο φαντάσου πόσο περιζήτητες είναι αυτές οι λιγοστές θέσεις.

Ναι αλλά δεν είναι υποχρεοτικό ένας φιλολογος ή κοινωνιολόγος που δουλεύει εδώ στην Ελλάδα να κάνει μόνο σε ελληνικά σχολεία στο εξωτερικό.

Είναι σίγουρα και πιο ευκολο ίσως για κάποιον που κάνει "θετικά" μάθηματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 29/11/2018 στις 11:17 ΠΜ, ProponitisTouKanape είπε

Στη Γερμανια οι περισσοτερες τραπεζες δε δεχονται ταυτοτητα για ανοιγμα λογαριασμου, οχι μονο την Ελληνικη αλλα οποιαδηποτε μη γερμανικη. Και στο Δημο επισης ζητησαν διαβατηριο για εγγραφη. Δεν ειναι το τρομερο εξοδο να βγαλεις διαβατηριο και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ενω και σα διαδικασια παιρνει ελαχιστα πλεον, και ομογενης να εισαι, στις διακοπες το καλοκαιρι προλαβαινεις να το βγαλεις. Αιτηση και σε 3-4 εργασιμες εισαι ετοιμος...

Δεν ισχύει... Για τις τράπεζες απλά χρειάζεσαι και έγγραφο που να αναγράφει τη γερμανική σου διεύθυνση. Απο αυτη την άποψη δεν αρκεί από μόνη της η ταυτότητα, όπως δεν αρκεί και το διαβατήριο.

Μπορεί να σου ζητήσουν διαβατήριο προς δική τους διευκόλυνση, αλλά δεν υποχρεούσαι να έχεις για να σε εξυπηρετήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταυτότητα δεν είναι έγγραφο ταξιδιού. Το διαβατήριο είναι. Δηλαδή, η ταυτότητα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αναγνώριση ενός ατόμου, όταν αυτό ταξιδεύει ή/και βρίσκεται έξω από τα σύνορα της χώρας που εξέδωσε την συγκεκριμένη ταυτότητα. 

Αυτό είναι το γράμμα του νόμου. 

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ κρατών σύμφωνα με τις οποίες ένα άτομο μπορεί να φέρει πάνω του την ταυτότητα της χώρας προέλευσης και να αναγνωρίζεται με αυτήν στις χώρες που το δηλώνουν οι ίδιες στην συμφωνία. 

Τέλος, όσοι λέτε ότι πάτε εκτός ΕΕ (π.χ. Αγγλία) με την ταυτότητα, φαντάζομαι δεν έχετε δει την γλύκα του αυτόματου ελέγχου με τα διαβατήρια. Καθόλου ουρά, αυτόματη διαδικασία. 

Στις 23/11/2018 στις 8:03 ΜΜ, arislp είπε

Παιδες καλησπερα...υπαρχει κανεις που να εχει γνωμη για τον καναδα? Εχω μια ευκαιρια να παω να εργαστω εκει στο αεροδρομιο και εχω αρχισει να το σκεφτομαι...υπαρχει κανεις που να ειναι ηδη εκει η να εχει ακουσει το οτιδηποτε? Σας ευχαριστω!

Προσπερνόντας ότι δεν υπάρχει ένα αεροδρόμιο στον Καναδά και βλέποντας ότι μετά προσδιόρισες το Μοντρεάλ και το YUL, μπορώ να σου πω ότι το Μοντρεάλ είναι από τις υπέροχες πόλεις. 

Έχει μία τεράστια λεωφόρο, την Sherbrooke, που διασχίζει από πάνω από το νησί μέχρι κάτω. Έχει το Mont Real στη μέση, με φοβερή θέα και αρκετά happenings. Έχει καλή νυχτερινή ζωή, από τουριστική Άγγλο-διάθεση στην Cresent μέχρι και κουλτουρο-καταστάσεις (εάν ξέρεις πού να ψάξεις και να τις βρεις). Έχει την "ευρωπαϊκή" γειτονιά στα ανατολικά του. Έχει Κινέζικη, Ιταλική, και Ελληνική γειτονιά. Έχει το μεγαλύτερο δίκτυο υπόγειων "κτισμάτων" παγκοσμίως (όντως εντυπωσιακό). 

Τέλος, Τορόντο και ΝYC είναι σε απόσταση αναπνοής. 

Πήγαινε. 

Στις 7/11/2018 στις 2:34 ΜΜ, OnePlus6T είπε

Ολλανδία, Βέλγιο, Ελβετία, βόρεια Ιταλία, Σκανδιναβία

Σκανδιναβία είναι χάλια, δεν αξίζει. Γερμανία, και γενικά νοτιότερα, είναι καλός προορισμός για Έλληνες που έχει δουλειές και περνάνε καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fortistis είπε

Προσπερνόντας ότι δεν υπάρχει ένα αεροδρόμιο στον Καναδά και βλέποντας ότι μετά προσδιόρισες το Μοντρεάλ και το YUL, μπορώ να σου πω ότι το Μοντρεάλ είναι από τις υπέροχες πόλεις. 

Έχει μία τεράστια λεωφόρο, την Sherbrooke, που διασχίζει από πάνω από το νησί μέχρι κάτω. Έχει το Mont Real στη μέση, με φοβερή θέα και αρκετά happenings. Έχει καλή νυχτερινή ζωή, από τουριστική Άγγλο-διάθεση στην Cresent μέχρι και κουλτουρο-καταστάσεις (εάν ξέρεις πού να ψάξεις και να τις βρεις). Έχει την "ευρωπαϊκή" γειτονιά στα ανατολικά του. Έχει Κινέζικη, Ιταλική, και Ελληνική γειτονιά. Έχει το μεγαλύτερο δίκτυο υπόγειων "κτισμάτων" παγκοσμίως (όντως εντυπωσιακό). 

Τέλος, Τορόντο και ΝYC είναι σε απόσταση αναπνοής. 

Πήγαινε.

Εχω διαβασει πολλα αυτες τις μερες για εκει και η αληθεια ειναι οτι με πιανει ενας ενθουσιασμος αλλα ειμαι ακομα σε αναμονη γιατι αυτη η ανοργανωσια που υπαρχει σε αυτη τη χωρα ΔΕΝ υπαρχει...ενας να μου απαντησει υπευθυνα για το τι γινεται με το αν ζητανε θεσεις εκει η τι ακριβως θελουν δεν υπαρχει...μονο σε αυτη τη χωρα αυτα..ειμαι ακομα σε αναμονη..

Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, arislp είπε

Εχω διαβασει πολλα αυτες τις μερες για εκει και η αληθεια ειναι οτι με πιανει ενας ενθουσιασμος αλλα ειμαι ακομα σε αναμονη γιατι αυτη η ανοργανωσια που υπαρχει σε αυτη τη χωρα ΔΕΝ υπαρχει...ενας να μου απαντησει υπευθυνα για το τι γινεται με το αν ζητανε θεσεις εκει η τι ακριβως θελουν δεν υπαρχει...μονο σε αυτη τη χωρα αυτα..ειμαι ακομα σε αναμονη..

Οπως και να χει σε ευχαριστω πολυ! 

Από την μία έχουμε έναν άνθρωπο που λέει "θέλω να πάω να δουλέψω στο αεροδρόμιο του Καναδά" (σαν να λέει "θέλω να πάω να δουλέψω στο αεροδρόμιο της Αμερικής", LOL) και από την άλλη μία από τις πιο ευημερούσες, τεχνολογικά εξελιγμένες, υψηλά στην εκπαίδευση, και πλούσιες χώρες και δη την πόλη η οποία είναι τεχνολογικό, εκπαιδευτικό, και πολιτιστικό hub. 

Τι πιθανότητες δίνεις να φταίει ο άνθρωπος και όχι η χώρα ή/και η πόλη, στο γεγονός ότι δεν μπορείς να βρεις την άκρη που θέλεις;

Εάν καταλήγεις να λες "φταίνε οι άλλοι που δεν βρίσκω την άκρη", θα σε συμβούλευα να μην φύγεις. Κάτσε στην Ελλάδα που τα γνωρίζεις. 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Από την μία έχουμε έναν άνθρωπο που λέει "θέλω να πάω να δουλέψω στο αεροδρόμιο του Καναδά" (σαν να λέει "θέλω να πάω να δουλέψω στο αεροδρόμιο της Αμερικής", LOL) και από την άλλη μία από τις πιο ευημερούσες, τεχνολογικά εξελιγμένες, υψηλά στην εκπαίδευση, και πλούσιες χώρες και δη την πόλη η οποία είναι τεχνολογικό, εκπαιδευτικό, και πολιτιστικό hub. 

Τι πιθανότητες δίνεις να φταίει ο άνθρωπος και όχι η χώρα ή/και η πόλη, στο γεγονός ότι δεν μπορείς να βρεις την άκρη που θέλεις;

Εάν καταλήγεις να λες "φταίνε οι άλλοι που δεν βρίσκω την άκρη", θα σε συμβούλευα να μην φύγεις. Κάτσε στην Ελλάδα που τα γνωρίζεις. 

Προφανως και δε γνωριζεις την κατασταση εδω περα στη δουλεια..δε θα κατσω να αναλυσω την ολη κατασταση...απο εκει και περα και παλι ευχαριστω για την γνωμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, V for Vagelis είπε

Δεν ισχύει... Για τις τράπεζες απλά χρειάζεσαι και έγγραφο που να αναγράφει τη γερμανική σου διεύθυνση. Απο αυτη την άποψη δεν αρκεί από μόνη της η ταυτότητα, όπως δεν αρκεί και το διαβατήριο.

Μπορεί να σου ζητήσουν διαβατήριο προς δική τους διευκόλυνση, αλλά δεν υποχρεούσαι να έχεις για να σε εξυπηρετήσουν.

Στο Post-Ident ζητανε διαβατηριο. Μονο η Sparkasse εχω ακουσει πως δε ζηταει. Commerz για παραδειγμα ζητησε κανονικοτατα. Και για να εγγραφεις στο δημο και να εχεις χαρτι της γερμανικης σου διευθυνσης, παλι ζητανε διαβατηριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Στο Post-Ident ζητανε διαβατηριο. Μονο η Sparkasse εχω ακουσει πως δε ζηταει. Commerz για παραδειγμα ζητησε κανονικοτατα. Και για να εγγραφεις στο δημο και να εχεις χαρτι της γερμανικης σου διευθυνσης, παλι ζητανε διαβατηριο...

Κάποτε (2015) είχα κάνει post-ident με ταυτότητα. Μετά κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει να το ξανακάνω και πήρα τα τρία. Μετά σταμάτησα να ασχολούμαι με την ταυτότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...