Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, Papakaliati said:

  Πρωτη φορα του ακουω αυτο, αλλα προφανως και δεν ισχυει. Ουτε πιο ευκολα βγαζεις ( δεν ειναι δανειο η ασφαλεια, δεν σε απορριπτουν), αλλα ουτε και πιο φτηνα ( δεν σε ρωτανε απο που ειναι το διπλωμα σου..

 

9 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Οντως δεν ισχυει. Τσεκαρισμενο. Δεν αλλαζουν οι ασφαλειες και επειδη το ειχα ρωτησει κι εγω,

 

7 hours ago, Speculoos said:

O Zaytsev μιλάει έχοντας την ιρλανδική εμπειρία. Πράγματι στην Ιρλανδία οι ασφαλιστικές σε χρεώνουν περισσότερο αν δεν έχεις ιρλανδικό δίπλωμα. Στο Βέλγιο δεν έχω τέτοιο θέμα θα πάρω πάνω κάτω την ίδια προσφορά.

^^^^^^^

Αυτό.

Για Γερμανία, δε γνωρίζω, αλλά Ιρλανδία, Αγγλία, Σουηδία, Νορβηγία και Φιλανδία, που γνωρίζω, παίζει ρόλο.

Έχω παραδείγματα συναδέλφων που με δίπλωμα ΕΕ τους ζητούσαν 4.000e για να ασφαλίσουν 1200cc αμάξι. Σε φίλο, δεν έδιναν καν προσφορά, έφτασε να στείλει email στην επιτροπή ανταγωνισμού, όπου τελικά του έδωσαν προσφορά.

Η γυναίκα μου, ασφάλισε 1600cc με 1800e το χρόνο και μόλις το γύρισε σε Ιρλανδικό, έπεσε στα 950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4.000 τον χρονο για 1200cc ; Τι τιμες ειναι αυτες; Και αφου ειναι υποχρεωτικη η ασφαλεια του αυτοκινητο, πως ειναι δυνατον να μην του δινουν προσφορα; Περιεργα ακουγονται τα πραγματα στην Ιρλανδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, τι γνωμη εχετε για μεταναστευση στην Αυστραλια(Μελβουρνη) αντι για Ευρωπη; Ρωταω  επειδη εχω την υπηκοοτητα απο τη μητερα μου και στενους συγγενεις που θα μπορουσαν να με φιλοξενησουν.

Ενδιαφερομαι κυριως για ενδεικτικους μισθους IT σε σχεση πχ με Λονδινο και αλλες ευρωπαικες πολεις, αλλα και γενικοτερα για το πως ειναι η ζωη εκει περα, αν εχει καλο nightlife η αν ειναι βαρετα κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, TheLastEmperor said:

Καλησπερα, τι γνωμη εχετε για μεταναστευση στην Αυστραλια(Μελβουρνη) αντι για Ευρωπη; Ρωταω  επειδη εχω την υπηκοοτητα απο τη μητερα μου και στενους συγγενεις που θα μπορουσαν να με φιλοξενησουν.

Ενδιαφερομαι κυριως για ενδεικτικους μισθους IT σε σχεση πχ με Λονδινο και αλλες ευρωπαικες πολεις, αλλα και γενικοτερα για το πως ειναι η ζωη εκει περα, αν εχει καλο nightlife η αν ειναι βαρετα κ.ο.κ

Όταν σκέφτεσαι να μεταναστεύσεις στην άλλη άκρη του κόσμου, να αφήσεις πίσω σου πρακτικά όλη σου τη μέχρι τώρα ζωή και να φτιάξεις μια καινούρια σχεδόν από το μηδέν με τη βοήθεια συγγενών...

Αλλά ζυγίζεις προσεκτικά και το nightlife πριν πάρεις την απόφαση.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, defacer είπε

Όταν σκέφτεσαι να μεταναστεύσεις στην άλλη άκρη του κόσμου, να αφήσεις πίσω σου πρακτικά όλη σου τη μέχρι τώρα ζωή και να φτιάξεις μια καινούρια σχεδόν από το μηδέν με τη βοήθεια συγγενών...

Αλλά ζυγίζεις προσεκτικά και το nightlife πριν πάρεις την απόφαση.

Κάποιοι το κάναμε και χωρίς συγγενείς,  και βρηκαμε καλύτερο rock n roll nightlife από ότι φανταζόμασταν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετανάστευση στη Γερμανία

Καλησπέρα σας ...είμαι καινούργια κ δεν ξέρω να διαχειριζομαι τη σελίδα ... κ δεν ξέρω αν είμαι κ στο μερος συζήτησης....παρόλαυτά θα ήθελα να σας πω την ανησυχία μου ...κ να σας ακούσω ..!!ο φίλος Μ θέλει να φύγει Γερμανία ο οποίος τώρα τελείωσε τη σχολή ΙΕΚ μαγειρικής αλλά το πτυχίο δεν το έχει πιστοποιήσει ακόμα ...επισησ δεν γνωρίζει αγγλικά γερμανικά καθόλου ...μόνο τα βασικά χαιρετισμούς κτλ.επισησ να σας πω ότι θέλει να πάει Αμβούργο κάτι π παρεληψα να πω και θα είναισε ένα εστιατόριο ελληνικο το οποίο θα πληρώνεται 2500ευρω θα του παρέχουν στέγαση κ φαγητό ...απολα αυτά λοιπόν θέλω να σας ρωτήσω πόσο εφικτό είναι ένας άνθρωπος 25χρονων χωρισ την επαρκή προϋπηρεσία σε άλλα μαγαζιά έχει δουλέψει πολύ λίγο κ μόνο με πρακτική στο βιογραφικό τ..χωρισ γλώσσες κ πτυχίο ..πωσ γίνεται να μπει σε μια κουζίνα κ να παίρνει τέτοιο μισθό;;; υπάρχουν αυτά τα λεφτά στη Γερμανία ;;κάτι Μου φαίνεται πολύ απάτη ....πόση απάτη υπάρχει εκεί έξω κ πόσο αφελής είμαστε ...προσπερνώντας τη λογοκρισία Μου θα επανέλθω να ρωτήσω ...τι χρειάζεται ακριβώς να εχεισ για να πας σε ένα ελληνικό εστιατόριο στη Γερμανία κ πόσα χρήματα με τα δεδομένα αυτά π είπα μπορεί να παιρνεισ;κ ακριβώς το ίδιο για τα καράβια ...έχω πάρα πολλές ερωτήσεις γτ από τη μια θέλω να τον αποτρέψω κ από την άλλη δεν θέλω να τ στερήσω το να φύγει ... ευχαριστώ εκ των προτέρων κ σόρρυ π σας ζαλίζω ..θα περιμένω απαντήσειςhelp2.gifhelp2.gifcry.gif
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fofifofi είπε

Μετανάστευση στη Γερμανία

Καλησπέρα σας ...είμαι καινούργια κ δεν ξέρω να διαχειριζομαι τη σελίδα ... κ δεν ξέρω αν είμαι κ στο μερος συζήτησης....παρόλαυτά θα ήθελα να σας πω την ανησυχία μου ...κ να σας ακούσω ..!!ο φίλος Μ θέλει να φύγει Γερμανία ο οποίος τώρα τελείωσε τη σχολή ΙΕΚ μαγειρικής αλλά το πτυχίο δεν το έχει πιστοποιήσει ακόμα ...επισησ δεν γνωρίζει αγγλικά γερμανικά καθόλου ...μόνο τα βασικά χαιρετισμούς κτλ.επισησ να σας πω ότι θέλει να πάει Αμβούργο κάτι π παρεληψα να πω και θα είναισε ένα εστιατόριο ελληνικο το οποίο θα πληρώνεται 2500ευρω θα του παρέχουν στέγαση κ φαγητό ...απολα αυτά λοιπόν θέλω να σας ρωτήσω πόσο εφικτό είναι ένας άνθρωπος 25χρονων χωρισ την επαρκή προϋπηρεσία σε άλλα μαγαζιά έχει δουλέψει πολύ λίγο κ μόνο με πρακτική στο βιογραφικό τ..χωρισ γλώσσες κ πτυχίο ..πωσ γίνεται να μπει σε μια κουζίνα κ να παίρνει τέτοιο μισθό;;; υπάρχουν αυτά τα λεφτά στη Γερμανία ;;κάτι Μου φαίνεται πολύ απάτη ....πόση απάτη υπάρχει εκεί έξω κ πόσο αφελής είμαστε ...προσπερνώντας τη λογοκρισία Μου θα επανέλθω να ρωτήσω ...τι χρειάζεται ακριβώς να εχεισ για να πας σε ένα ελληνικό εστιατόριο στη Γερμανία κ πόσα χρήματα με τα δεδομένα αυτά π είπα μπορεί να παιρνεισ;κ ακριβώς το ίδιο για τα καράβια ...έχω πάρα πολλές ερωτήσεις γτ από τη μια θέλω να τον αποτρέψω κ από την άλλη δεν θέλω να τ στερήσω το να φύγει ... ευχαριστώ εκ των προτέρων κ σόρρυ π σας ζαλίζω ..θα περιμένω απαντήσειςhelp2.gifhelp2.gifcry.gif

2500 για μη πτυχιούχο, δίχως προϋπηρεσία, δίχως γλώσσα και στέγαση + φαί;

Για brutto (προ φόρων) μάλλον έννουν και ίσως με κάποια μικρά γράμματα στο συμβόλαιο που θα του κρατάν από τον μισθό σπίτι+φαί. 

Καθαρά θα έλεγα πάρα πολύ δύσκολα να του δίνουν τέτοιο ποσό.

Βέβαια δεν έχω σχέση με τον τομέα και ίσως ο junior (ή το ανάλογο) μάγειρας βγάζει τόσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!!έχετε δουλέψει στη Γερμανία η μενετε κ το γνωρίζετε; μήπως γνωρίζετε τι μισθοί παίζουν σε αυτό το τομέα σε ελληνικά εστιατόρια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fofifofi είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!!έχετε δουλέψει στη Γερμανία η μενετε κ το γνωρίζετε; μήπως γνωρίζετε τι μισθοί παίζουν σε αυτό το τομέα σε ελληνικά εστιατόρια;;

Έχω δουλέψει και ζήσει εκεί πριν 6-7 χρόνια. Δεν ξέρω για το τι παίζει στα ελληνικά εστιατόρια βέβαια και φυσικά δεν ξέρω τι παίζει τώρα. 

Από την άλλη δεν πιστεύω να αυξήθηκε τόσο το βιοτικό επίπεδο που να δίνουν αβέρτα τέτοιους μισθούς καθαρά σε άτομα με τα προσόντα του φίλου σου.

Από την άλλη, ίσως κάνω λάθος. -_-

Για αυτό περίμενε να απαντήσει κάποιος που ζει Γερμανία ή/και ξέρει τον χώρο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω προσωπική επαφή με το χώρο της εστίασης (μένω Βερολίνο) αλλά η αίσθηση που έχω σχηματίσει από συζητήσεις σε ελληνικά βερολινέζικα γκρουπ είναι ότι για κάποιον που έχει απλά μια κάποια εμπειρία στην κουζίνα, ούτε 1500 δεν είναι ρεαλιστικό επιπλέον των παροχών, όχι 2500. Δεν ξέρω αν κάνει διαφορά το ΙΕΚ. Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα δεν υπάρχει περίπτωση.

Επίσης όλος ο κόσμος που μιλάει για αυτό λέει ότι παίζει μόνο εκμετάλλευση στο χώρο. Και πάλι, δεν ξέρω ο ίδιος αλλά ξέρω ότι στα γκρουπ που ανέφερα παραπάνω δεν περνάνε δυο μέρες χωρίς να ζητήσει κάποιος άτομα για ελληνικό εστιατόριο. Αυτό δε μου ακούγεται καλό.

Επίσης, αν δεν έχει σκοπό ο φίλος σου να μάθει γερμανικά ΆΜΕΣΑ (και άμα δεν ξέρει και αγγλικά αυτό δε βοηθάει) δε θα μπορεί να λειτουργήσει καθόλου και θα εξαρτάται για τα πάντα (υπάρχει μια άλφα γραφειοκρατία) από άλλους, μέχρι να αποφασίσει ότι η ζωή είναι σκατά και δεν έχει καμία προοπτική και να γυρίσει πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2018 στις 3:30 ΠΜ, headbanger είπε

Κάποιοι το κάναμε και χωρίς συγγενείς,  και βρηκαμε καλύτερο rock n roll nightlife από ότι φανταζόμασταν :)

δώσε πληροφορίες, είμαι 18 μήνες κοντά εδώ και δεν έχω πάρει ιδέα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LongTom είπε

Έχω δουλέψει και ζήσει εκεί πριν 6-7 χρόνια. Δεν ξέρω για το τι παίζει στα ελληνικά εστιατόρια βέβαια και φυσικά δεν ξέρω τι παίζει τώρα. 

Από την άλλη δεν πιστεύω να αυξήθηκε τόσο το βιοτικό επίπεδο που να δίνουν αβέρτα τέτοιους μισθούς καθαρά σε άτομα με τα προσόντα του φίλου σου.

Από την άλλη, ίσως κάνω λάθος. -_-

Για αυτό περίμενε να απαντήσει κάποιος που ζει Γερμανία ή/και ξέρει τον χώρο.

Κ πάλι ευχαριστω με βοηθάτε πάρα πολύ...

2 ώρες πριν, defacer είπε

Δεν έχω προσωπική επαφή με το χώρο της εστίασης (μένω Βερολίνο) αλλά η αίσθηση που έχω σχηματίσει από συζητήσεις σε ελληνικά βερολινέζικα γκρουπ είναι ότι για κάποιον που έχει απλά μια κάποια εμπειρία στην κουζίνα, ούτε 1500 δεν είναι ρεαλιστικό επιπλέον των παροχών, όχι 2500. Δεν ξέρω αν κάνει διαφορά το ΙΕΚ. Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα δεν υπάρχει περίπτωση.

Επίσης όλος ο κόσμος που μιλάει για αυτό λέει ότι παίζει μόνο εκμετάλλευση στο χώρο. Και πάλι, δεν ξέρω ο ίδιος αλλά ξέρω ότι στα γκρουπ που ανέφερα παραπάνω δεν περνάνε δυο μέρες χωρίς να ζητήσει κάποιος άτομα για ελληνικό εστιατόριο. Αυτό δε μου ακούγεται καλό.

Επίσης, αν δεν έχει σκοπό ο φίλος σου να μάθει γερμανικά ΆΜΕΣΑ (και άμα δεν ξέρει και αγγλικά αυτό δε βοηθάει) δε θα μπορεί να λειτουργήσει καθόλου και θα εξαρτάται για τα πάντα (υπάρχει μια άλφα γραφειοκρατία) από άλλους, μέχρι να αποφασίσει ότι η ζωή είναι σκατά και δεν έχει καμία προοπτική και να γυρίσει πίσω.

Κ εγώ όσα ξέρω από εκεί τα έχω διαβάσει ...για τα ελληνικά εστιατόρια κ την εκμετάλλευση π υπάρχει...το πτυχίο του ακόμα δεν το έχει πάρει κ δεν είναι κ πιστοποιημένο ... επίσης πείτε ότι αυτό το αφήνουμε στην άκρη γτ ξέρει πολύ καλά το χώρο της εστίασης αυτό φτάνει για να είναι τα χρηματα τόσο υψηλά;γτ τ είπε 2.5-3 χιλιάρικα... τελοσπαντων... τώρα όσο αναφορά τη γλώσσα εκει αν είναι ελληνικό εστιατόριο δεν θα ναι κατεξοχήν οι περισσότεροι Έλληνες;τη γλώσσα θα τη χρειαστεί έτσι κ αλλιώς στο θέμα της διαβίωσης έτσι δεν είναι;γτ ξέρω κ άλλους φίλους π πήγαν κ δεν ήξερα τπτ δούλεψαν μπαρ κ μετά όσο περνούσε ο καιρός μπήκαν σερβισ αλλά με αποδοχεσ 1000-1200ευρω καθαρά ... επίσης αυτό το καθαρά π λένε τι ακριβώς είναι; υπάρχουν κρατήσεις μισθού;κ αν ναι πως και τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω δεν ξέρω από χώρο εστίασης εδώ αλλά όχι, ούτε κατά διάνοια δε φτάνει η πιστοποίηση ΙΕΚ που λες (δεν το λες και μοναδικό προσόν που δε βρίσκει κανείς αλλού) για τέτοια πράγματα.

Ο κατώτατος νόμιμος μισθός για πλήρη απασχόληση είναι 1500 μικτά. Για να βγάζεις 2.5 καθαρά πρέπει να παίρνεις τελείως μπακάλικα πάνω από 3000. Εξήγησε μου εσύ τι έχει ο φίλος σου, χωρίς γερμανικά, χωρίς αγγλικά, χωρίς τίποτα, για να του δίνουν τα διπλά από το κατώτατο νόμιμο, συν φαγητό και στέγη, και να τον περιμένουν πώς και πώς να έρθει από Ελλάδα. Not going to happen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...