Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Καλα, διαφθορα και αναξιοκρατια στην Ελλαδα υπηρχαν και πριν το 2010 και ο κοσμος δε μεταναστευε τοσο μαζικα. Γιατι υπηρχαν δουλειες. Ουτε αν βγαλουμε το επομενο μεγαλο σκανδαλο στη φορα, θα πει καποιος Ελληνας του εξωτερικου: "Ωραια, τωρα που πατησαν την διαφθορα, θα παρατησω τη δουλεια που βγαζω 2,000 καθαρα το μηνα στο αντικειμενο μου και θα γυρισω στην Ελλαδα να παιρνω 500€ στα Μικελ να φτιαχνω καφεδες".

Αυτό με την "αναξιοκρατία" ισχύει, μη το βλέπεις μόνο σαν αυτόν που δε βρίσκει δουλειά.

Εχω αρκετούς γνωστούς που έφυγαν για το εξωτερικό, όχι γιατί δεν είχαν δουλειά - όχι τίποτα τρελλό, μια κανονική δουλειά που ζούσες άνετα - αλλά έφυγαν επειδή έβλεπαν ότι στις δουλειές τους αντμετοπίζονταν πάντα ως "2ης σειράς" αφού πάντα προηγούταν από αυτούς κάποιος απλά γιατί είτε ήταν "φύτευτός" είτε γιατί είχε απλά γεννηθεί εκεί.

Τώρα που το σκέφτομαι καλύερα, όλοι όσοι ξέρω που φύγαν για έξω είχαν δουλειά εδώ και αρκετά καλή ίσως.

Ναι φυσικά ισχύει και έξω αυτό, αλλά τα μεγέθη είναι διαφοερικά.

Εγώ πάνω από την αναξιοκρατία - που όπως σωστά λες δεν είναι καινούργιο πράγμα - θα έβαζα απλά το επαγγλεματικό ενδιαφέρον και στο τι μπορεί να κάνει κάποιος εδώ και τι εξω. Αυτό πλέον είναι ευκολότερο να το συνειδητοποιήσει κάποιος ο οποίος και πρόσβαση σε περισσότερη πληροφορία έχει και φυσικά έχει πολύ λιγότερα εμπόδια στο να το προσπαθήσει.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, Speculoos είπε

1. Αν και είναι το σχεδόν στάνταρ να πληρώνεσαι 13,92 μισθούς (12 μηνιάτικα συν δώρο διακοπών και δώρο Χριστουγέννων, δε βγαίνουν 14 γιατί οι δυο έξτρα μισθοί έχουν άλλο συντελεστή) πρέπει πάντα να το ξεκαθαρίζεις πριν υπογράψεις συμβόλαιο, ειδικά όταν έχεις να κάνεις με μεσάζοντα.

2. Τα χρήματα των 2 έξτρα μισθών δε θα τα δεις τον πρώτο χρόνο, τον πρώτο χρόνο θα πάρεις κάτι σαν pro rata bonus, θα τα δεις κανονικά από τον δεύτερο

3. Την CRI δεν την γνωρίζω αλλά ο μισθός των 7000 θεωρείται ανώτερο κλιμάκιο στα ΙΤ. Μπορώ να μάθω γα τη CRI αν ενδιαφέρεσαι

4. Καθαρά θα παίρνεις λίγο παραπάνω από 3500€. Πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να χαλάσεις 2500€ τον μήνα (όχι ότι δε γίνεται φυσικά αλλά μιλάμε για νορμάλ καταστάσεις) στις Βρυξέλλες. Ζώντας σε Βέλγιο και Ιρλανδία, το Βέλγιο είναι πολύ φτηνότερο.

5. Όπως και να χει, πάντα κάνουμε αντιπρόταση στην πρώτη προσφορά.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2017 στις 5:40 ΜΜ, antreaslam είπε

[ Ρωσία - Αγία Πετρούπολη ]

Εζησα εκει σχεδόν δυόμιση χρόνια, οπότε...Αν κάνεις θέλει, ίσως να μπορώ να βοηθήσω.

Γνωριζεις τιποτα για πολιτικους μηχανικους εκει περα; εχεις ενα γενικοτερο πλαισιο να μου περιγραψεις; ( μαθαινω ηδη τη γλωσσα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, DrLo είπε

Αυτό με την "αναξιοκρατία" ισχύει, μη το βλέπεις μόνο σαν αυτόν που δε βρίσκει δουλειά.

Εχω αρκετούς γνωστούς που έφυγαν για το εξωτερικό, όχι γιατί δεν είχαν δουλειά - όχι τίποτα τρελλό, μια κανονική δουλειά που ζούσες άνετα - αλλά έφυγαν επειδή έβλεπαν ότι στις δουλειές τους αντμετοπίζονταν πάντα ως "2ης σειράς" αφού πάντα προηγούταν από αυτούς κάποιος απλά γιατί είτε ήταν "φύτευτός" είτε γιατί είχε απλά γεννηθεί εκεί.

Τώρα που το σκέφτομαι καλύερα, όλοι όσοι ξέρω που φύγαν για έξω είχαν δουλειά εδώ και αρκετά καλή ίσως.

Ναι φυσικά ισχύει και έξω αυτό, αλλά τα μεγέθη είναι διαφοερικά.

Εγώ πάνω από την αναξιοκρατία - που όπως σωστά λες δεν είναι καινούργιο πράγμα - θα έβαζα απλά το επαγγλεματικό ενδιαφέρον και στο τι μπορεί να κάνει κάποιος εδώ και τι εξω. Αυτό πλέον είναι ευκολότερο να το συνειδητοποιήσει κάποιος ο οποίος και πρόσβαση σε περισσότερη πληροφορία έχει και φυσικά έχει πολύ λιγότερα εμπόδια στο να το προσπαθήσει.

Έβαλα το λινκ ακριβώς για να γίνει συζήτηση. Χαίρομαι που κάποιοι συμμετείχαν.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ντοκτορ. Αφήνω την Ελλάδα, μη γνωρίζοντας τι ακριβώς θα βρω έξω και αν είναι ακριβώς αυτό που ζητάω, παρότι έχω ήδη αρκετές δουλειές στον τομέα μου. Ωστόσο με εκτίμησαν 2-3 εταιρείες από τις οποίες πέρασα σχεδόν ταυτόχρονα* από συνέντευξη και μία από αυτές μου πρόσφερε δουλειά (οι άλλες με απέρριψαν, στο τελευταίο στάδιο επιλογής).

Δεν πεινάω, έχω δουλειές (ή "δουλίτσες"), αλλά θεωρώ ότι δεν αμείβομαι όπως πρέπει. Ακόμα χειρότερα, ο τομέας μου έχει διαλυθεί στην Ελλάδα και δεν έχω κανένα μέλλον, ενώ δεν είμαι μικρός σε ηλικία. Μπορεί να τα βρω σκούρα, μπορεί να μην το αντέξω, αλλά αν δεν το δοκιμάσω δεν θα μάθω. Συνεπώς η αξιοκρατία παίζει ρόλο στην τελική απόφαση αν κρίνω από το δικό μου παράδειγμα. Ίσως βέβαια να είμαι η μειοψηφία :D

Spoiler

*Τον Ιανουάριο πέρασα από συνέντευξη στην Ελλάδα, όταν άκουσαν τα χρήματα που ζήτησα μου είπαν ότι θα με καλέσουν σε 15 μέρες κι ακόμα περιμένω. Φυσικά πήραν άλλον. Τον Μάρτιο πέρασα από συνέντευξη στην εταιρεία που με επέλεξε και είναι η μητρική της εταιρείας που δεν μου απάντησε στην Ελλάδα. Σαφώς μου προσφέρει περισσότερα χρήματα από όσα ζήτησα τον Ιανουάριο. Είμαι περίεργος αν θα συναντηθώ ποτέ με τον μάνατζερ που... θα με πάρει τηλέφωνο για να μου πει ότι δεν με επέλεξαν για τη δουλειά.

 

Επεξ/σία από jonkyr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/6/2018 στις 6:48 ΜΜ, Xdanger είπε

Μου έγινε μια πρόταση για εργασία στις Βρυξέλλες με 7.000€ gross τον μήνα (σύμφωνα με κάτι site στο internet είναι λίγο πάνω από τα 3.000 καθαρά x 13.92 μισθούς) από μεσάζοντα την CRI Group

Επειδή εργάζομαι οπότε το ρίσκο είναι και μεγαλύτερο, δύο ερωτήματα μόνο, πρώτον γνωρίζετε την CRI και αν είναι έμπιστη και δεύτερον αν τα χρήματα είναι νορμάλ/αρκετά για την περιοχή ώστε να μένει και ένα σεβαστό ποσό στην άκρη (τουλάχιστον 1000 τον μήνα).

Ευχαριστώ!

Τα ίδια χρήματα παίρνω κι εγώ περίπου στις Βρυξέλλες και αυτά που μένουν στην άκρη είναι σίγουρα λιγότερα από 1000

Επεξ/σία από Xlapatsas
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παράκληση για όσους αναφέρονται σε κόστος, έξοδα. Καλό είναι να αναφέρετε οικογενειακή κατάσταση τουλάχιστον. Άλλα έξοδα έχει ο εργένης, άλλα αυτός που συζεί με δεύτερο άτομο και εντελώς άλλα αυτός με παιδί-παιδιά. Είναι χαώδης ή διαφορά, ειδικά σε κάποιες χώρες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2018 στις 12:15 ΠΜ, jonkyr είπε

Έβαλα το λινκ ακριβώς για να γίνει συζήτηση. Χαίρομαι που κάποιοι συμμετείχαν.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον ντοκτορ. Αφήνω την Ελλάδα, μη γνωρίζοντας τι ακριβώς θα βρω έξω και αν είναι ακριβώς αυτό που ζητάω, παρότι έχω ήδη αρκετές δουλειές στον τομέα μου. Ωστόσο με εκτίμησαν 2-3 εταιρείες από τις οποίες πέρασα σχεδόν ταυτόχρονα* από συνέντευξη και μία από αυτές μου πρόσφερε δουλειά (οι άλλες με απέρριψαν, στο τελευταίο στάδιο επιλογής).

Δεν πεινάω, έχω δουλειές (ή "δουλίτσες"), αλλά θεωρώ ότι δεν αμείβομαι όπως πρέπει. Ακόμα χειρότερα, ο τομέας μου έχει διαλυθεί στην Ελλάδα και δεν έχω κανένα μέλλον, ενώ δεν είμαι μικρός σε ηλικία. Μπορεί να τα βρω σκούρα, μπορεί να μην το αντέξω, αλλά αν δεν το δοκιμάσω δεν θα μάθω. Συνεπώς η αξιοκρατία παίζει ρόλο στην τελική απόφαση αν κρίνω από το δικό μου παράδειγμα. Ίσως βέβαια να είμαι η μειοψηφία :D

  Απόκρυψη περιεχομένων

*Τον Ιανουάριο πέρασα από συνέντευξη στην Ελλάδα, όταν άκουσαν τα χρήματα που ζήτησα μου είπαν ότι θα με καλέσουν σε 15 μέρες κι ακόμα περιμένω. Φυσικά πήραν άλλον. Τον Μάρτιο πέρασα από συνέντευξη στην εταιρεία που με επέλεξε και είναι η μητρική της εταιρείας που δεν μου απάντησε στην Ελλάδα. Σαφώς μου προσφέρει περισσότερα χρήματα από όσα ζήτησα τον Ιανουάριο. Είμαι περίεργος αν θα συναντηθώ ποτέ με τον μάνατζερ που... θα με πάρει τηλέφωνο για να μου πει ότι δεν με επέλεξαν για τη δουλειά.

Το αν οι εταιριες προτεινουν αμοιβες οι οποιες ειναι αστειες για τα προσοντα της θεσης δεν εχει σχεση με την αξιοκρατια. Προφανως ενας τομεας που δε τραβαει στην Ελλαδα ή που εχει υπερπροσφορα απο διαθεσιμους εργαζομενους, δε θα πληρωνει καλα, αντικειμενικα, ή δε θα πληρωνει, αναλογικα, αρκετα λεφτα για αυτα που ζηταει ("I'm not paid enough for this shit")

H αξιοκρατια σαν "πληγη" της Ελλαδας ξεκινησε απο το Δημοσιο οπου οντως εμπαινε οποιος ειχε μεσον και οχι οποιος ειχε τα προσοντα για τη θεση. Εκει ομως, θεωρητικα, εχουμε ολοι λογο γιατι πληρωνουμε ολοι. Στην Χ εταιρια, δεν εχουμε λογο στην επιλογη του προσωπικου. 

Αλλωστε, ειναι λαθος να νομιζουμε οτι και στις ιδιωτικες εταιριες εξω δεν υπαρχει το μεσον. Απλα εκει το λενε "γνωριμιες", "κυκλο" ή οπως αλλιως θελεις. Και παντα θα υπαρχει και ειναι αναμενομενο. Το να εχεις ενα σοβαρο κυκλο γνωριμιων ειναι κι αυτο ενα skill για την ευρεση εργασιας. Αλλα αν εισαι ασχετος, μπορει να βρεις θεση εργασιας λογω γνωριμιων αλλα πολυ δυσκολα θα την κρατησεις. 

Το κυριοτερο προβλημα στη χωρα ειναι το μισος προς την ιδιωτικη οικονομια η οποια προσφερει την πλειοψηφια των θεσεων εργασιας. Ποτε η Ελλαδα δεν ηταν ιδιαιτερα φιλικη προς το επιχειρειν, ωστοσο η κριση εφτασε την κατασταση στο απροχωρητο οπου το Δημοσιο κανιβαλιζει την Ιδιωτικη οικονομια για να επιβιωσει προσωρινα. Απο εκει ξεκινανε ολα. Οταν το κρατος παταει στο λαιμο τον ιδιωτικο τομεα, μειωνονται οι διαθεσιμες θεσεις εργασιας. Οσο πιο δυσευρετη ειναι μια θεση, τοσο περισσοτερα "οπλα" θα χρησιμοποιησει καποιος για να την παρει και τοσο χειροτερα θα πληρωνει. Αυτο ωθησε τον κοσμο στη μεταναστευση.

Σα δευτερο παραγοντα βλεπω την ελλειψη συνδεσης οικονομιας-τριτοβαθμιας εκπαιδευσης καθως στο βωμο της ψηφοθηριας, γεμισαμε πτυχιουχους "αχρηστους" για τη χωρα που ομως απαιτουν, και πολλες φορες με το δικιο τους, να βρουν δουλεια που να εχει σχεση με το επαγγελμα τους και η οποια να πληρωνει καλα. Επειδη ο τομεας τους ειτε ειναι ανυπαρκτος ειτε ειναι κορεσμενος, οι εναλλακτικες που εχουν ειναι ή να μεταπηδησουν σε κατι αλλο (που κανανε αρκετοι προ κρισης) ή να φυγουν για καποια χωρα οπου το επαγγελμα τους εχει ζητηση. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το αν οι εταιριες προτεινουν αμοιβες οι οποιες ειναι αστειες για τα προσοντα της θεσης δεν εχει σχεση με την αξιοκρατια. Προφανως ενας τομεας που δε τραβαει στην Ελλαδα ή που εχει υπερπροσφορα απο διαθεσιμους εργαζομενους, δε θα πληρωνει καλα, αντικειμενικα, ή δε θα πληρωνει, αναλογικα, αρκετα λεφτα για αυτα που ζηταει ("I'm not paid enough for this shit")

H αξιοκρατια σαν "πληγη" της Ελλαδας ξεκινησε απο το Δημοσιο οπου οντως εμπαινε οποιος ειχε μεσον και οχι οποιος ειχε τα προσοντα για τη θεση. Εκει ομως, θεωρητικα, εχουμε ολοι λογο γιατι πληρωνουμε ολοι. Στην Χ εταιρια, δεν εχουμε λογο στην επιλογη του προσωπικου. 

Αλλωστε, ειναι λαθος να νομιζουμε οτι και στις ιδιωτικες εταιριες εξω δεν υπαρχει το μεσον. Απλα εκει το λενε "γνωριμιες", "κυκλο" ή οπως αλλιως θελεις. Και παντα θα υπαρχει και ειναι αναμενομενο. Το να εχεις ενα σοβαρο κυκλο γνωριμιων ειναι κι αυτο ενα skill για την ευρεση εργασιας. Αλλα αν εισαι ασχετος, μπορει να βρεις θεση εργασιας λογω γνωριμιων αλλα πολυ δυσκολα θα την κρατησεις. 

Το κυριοτερο προβλημα στη χωρα ειναι το μισος προς την ιδιωτικη οικονομια η οποια προσφερει την πλειοψηφια των θεσεων εργασιας. Ποτε η Ελλαδα δεν ηταν ιδιαιτερα φιλικη προς το επιχειρειν, ωστοσο η κριση εφτασε την κατασταση στο απροχωρητο οπου το Δημοσιο κανιβαλιζει την Ιδιωτικη οικονομια για να επιβιωσει προσωρινα. Απο εκει ξεκινανε ολα. Οταν το κρατος παταει στο λαιμο τον ιδιωτικο τομεα, μειωνονται οι διαθεσιμες θεσεις εργασιας. Οσο πιο δυσευρετη ειναι μια θεση, τοσο περισσοτερα "οπλα" θα χρησιμοποιησει καποιος για να την παρει και τοσο χειροτερα θα πληρωνει. Αυτο ωθησε τον κοσμο στη μεταναστευση.

Σα δευτερο παραγοντα βλεπω την ελλειψη συνδεσης οικονομιας-τριτοβαθμιας εκπαιδευσης καθως στο βωμο της ψηφοθηριας, γεμισαμε πτυχιουχους "αχρηστους" για τη χωρα που ομως απαιτουν, και πολλες φορες με το δικιο τους, να βρουν δουλεια που να εχει σχεση με το επαγγελμα τους και η οποια να πληρωνει καλα. Επειδη ο τομεας τους ειτε ειναι ανυπαρκτος ειτε ειναι κορεσμενος, οι εναλλακτικες που εχουν ειναι ή να μεταπηδησουν σε κατι αλλο (που κανανε αρκετοι προ κρισης) ή να φυγουν για καποια χωρα οπου το επαγγελμα τους εχει ζητηση. 

Οσο υπαρχει η αριστερα  στην σημερινη της μορφη (σαν μορφωμα) ειμαστε καταδικασμενοι στα αρνητικα του κρατικισμου-του λαικισμου και της γραφειοκρατιας... , ο λαικισμος φερνει ακαραιες αντιδρασεις (ακροδεξια) και ουτο καθε εξης. Την επομενη φορα ας δουμε τι οικονομικοπολιτικο μοντελο ακολουθουν οι αλλες χωρες ....και ας κανουμε την απιλογη μας ακομα και αν ειναι αντιθετη στην ιδεολογια μας. Ας διαβασουμε τους αριθμους επιτελους....και ας αφησουμε την ρομαντικουλιαση στο 2018. Πρεπει τα εξοδα της γενικης κυβερνησης να πεσουν 20% ...και οχι να διοριζουν οπως κανουν τωρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Οσο υπαρχει η αριστερα  στην σημερινη της μορφη (σαν μορφωμα) ειμαστε καταδικασμενοι στα αρνητικα του κρατικισμου-του λαικισμου και της γραφειοκρατιας... , ο λαικισμος φερνει ακαραιες αντιδρασεις (ακροδεξια) και ουτο καθε εξης. Την επομενη φορα ας δουμε τι οικονομικοπολιτικο μοντελο ακολουθουν οι αλλες χωρες ....και ας κανουμε την απιλογη μας ακομα και αν ειναι αντιθετη στην ιδεολογια μας. Ας διαβασουμε τους αριθμους επιτελους....και ας αφησουμε την ρομαντικουλιαση στο 2018. Πρεπει τα εξοδα της γενικης κυβερνησης να πεσουν 20% ...και οχι να διοριζουν οπως κανουν τωρα.

Δεν το θέλει ο Έλληνας αυτό, ο Έλληνας πάντα θα πιστεύει ότι πατριώτης πολιτικός είναι αυτός που κάνει πολλές προσλήψεις,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "μέσο" στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορώ να το καταλάβω. 

Στο δημόσιο, ναι. Εκεί υπάρχει υποχρέωση για πρόσληψη με αντικειμενικά κριτήρια, γιατί είναι του κράτους. 

Στον ιδιωτικό, με ποιο δικαίωμα έχει την απαίτηση ο οποιοσδήποτε να ζητήσει στην εταιρία να προσλαμβάνει με τον δικό του τρόπο; Το μέσο δεν ισχύει γιατί είναι άτοπο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fortistis είπε

Το "μέσο" στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορώ να το καταλάβω. 

Στο δημόσιο, ναι. Εκεί υπάρχει υποχρέωση για πρόσληψη με αντικειμενικά κριτήρια, γιατί είναι του κράτους. 

Στον ιδιωτικό, με ποιο δικαίωμα έχει την απαίτηση ο οποιοσδήποτε να ζητήσει στην εταιρία να προσλαμβάνει με τον δικό του τρόπο; Το μέσο δεν ισχύει γιατί είναι άτοπο. 

KAi ομως ισχυει το αναποδο.

Εχω προσωπικη εμπειρια για τις δυο απο τις 4 συστημικες τραπεζες λχ.

Την εποχη των "παχιων αγελαδων" διοριζαν αφειδως ατομα με μηδενικα προσοντα (ουτε καν Πτυχιο οιασδηποτε σχολης) για να καλοπιασουν καποιους καλους πελατες της τραπεζας η μεγαλομετοχους της.

Ενδεικτικα Κορυφαιο στελεχος Δημοσιου οργανισμου καταφερε και διορισε εν μια νυκτι το Γαμπρο του και την Κορη του, οπου ο μεν πρωτος ηταν ως τοτε σερβιτορος και η δε κορη του αποφοιτος Λυκειου.  Σε αλλη συστημικη μεγαλομετοχος της διορισε σε επαρχιακη πολη πανω απο 20 ατομα με μηδενικα προσοντα (μονο απολυτηριο Λυκειου, ουτε καν ξενη γλωσσα δε γνωριζαν).

Επειδη τυγχανει να εχω δοσοληψιες με τις εν λογω τραπεζες πραγματικα οι εν λογω ηταν σχεδον αργομισθοι. Προσωπικα δε θα τους χρησιμοποιουσα ουτε για να μου πλυνουν τη βεραντα.

Και ομως. ΚΑποιοι απο αυτους εφτασαν να γινουν ακομη και διευθυντες καταστηματων η προισταμενοι τμηματων. Τους οποιους και πληρωσαμε (και πληρωνουμε) με την ανακεφαλαιοποιηση.

Πλεον που γινεται σφαγη με τις εθελουσιες καποιοι θα παρουν την αγουσα, εχοντας βγαλει σχεδον μια 20ετια καθαρη και με 40Κ τουλαχιστον στην τσεπη για αποζημιωση.

Παρομοια εμπειρια εχω και απο Ναυτιλιακες οπου η οποιαδηποτε προσληψη γινεται αποκλειστικα και μονο με εσωτερικη ενημερωση και αναζητηση.

Τολμω να πω οτι πλεον τα πραγματα ειναι αναποδα οσο αφορα την αξιοκρατια αφου στο δημοσιο οι προσληψεις γινονται με το σταγονομετρο και αυτες μεσω ΑΣΕΠ (πλην ελαχιστων φωτογραφικων που ομως δεν αναιρουν τον κανονα).

Αντιθετως στον ιδιωτικο τομεα αν εξαιρεσεις τομεις με απαιτησεις προσωπικου εν ανεπαρκεια, οπου υπαρχει υπερπροσφορα ο νεποτισμος ζει και βασιλευει.

Κατα συνεπεια αξιοκρατια και ελλαδα ειναι εννοιες ασυμβατες παντου.

Επεξ/σία από louben
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Είναι οφτόπικ πλέον το θέμα και ίσως πρέπει να μετακινηθούν αλλού τα τελευταία μνμ, αλλά @louben θα σε μαλώσω. Με το μνμ που έγραψες χάλασες τις όμορφες ιστορίες που προηγήθηκαν περί ευθύνης της αριστεράς, προσλήψεων στο δημόσιο, οικονομικών μοντέλων του εξωτερικού που πρέπει να ακολουθήσουμε κι εμείς γιατί έχουν λύσει όλα τα προβλήματά τους όξω κλπ. Ως το μνμ σου εγώ νόμιζα ότι στον ιδιωτικό τομέα όλα δουλεύουν ρολόι κι ας είναι -παράδειγμα- απλήρωτοι πέντε μήνες οι πρώην συνάδελφοί μου στην εταιρεία όπου εργαζόμουν για 14 χρόνια. Κακό παιδί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω απειρα παραδειγματα για το θεμα σταματαω εδω για να μην κανιβαλισω τη συζητηση. Ευχαριστως ανοιγουμε αλλο τοπικ περι αξιοκρατιας στον ιδιωτικο τομεα. Νομιζω θα εχει ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...