Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, Neoss said:

Εγω παντως ενα απο αυτα τα 2 προτεινω και κυρίως το 2ο. Εσεις τι λετε?

Κάνει μηδενική κι έληξε. Το ίδιο κάνω κι εγώ.

3 minutes ago, Nikos Chatzoglou said:

Δεν ισχύει αυτό που λες, ότι δεν υποχρεούται να κάνει δήλωση (θα ίσχυε αν είχε μεταφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού).

Και στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού να πας, δήλωση κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 19/7/2018 στις 12:06 ΜΜ, Xlapatsas είπε

Σίγουρα απάτη! Μου έχει τύχει κι εμένα όταν έψαχνα σπίτι στις Βρυξέλλες. Επειδή την ψυλλιάστηκα έστειλα e-mail στον ιδιοκτήτη ρωτώντας τον λεπτομέρειες για το σπίτι. Ανταλλάξαμε αρκετά email και πάντα μου απαντούσε με ασάφεια και στο τέλος κατέληγε "πότε θα μου στείλεις τα λεφτά".

Δεν στέλνουμε ποτέ χρήματα αν δεν δούμε το σπίτι από κοντά!

Το θέμα είναι ότι είναι διατεθειμένη να το δούμε από κοντά, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα μπουν τα λεφτά στην πλατφόρμα.

Παρόλα αυτά, θα το αφήσω γιατί είναι ρίσκο. Το γεγονός ότι τέτοιο σπίτι είναι ακόμα ελεύθερο μου βρωμάει ακόμα περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Κάνει μηδενική κι έληξε. Το ίδιο κάνω κι εγώ.

Και στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού να πας, δήλωση κάνεις.

Mωρε ναι μηδενικη (το να δηλωνονταν εισοδηματα θα ηταν χαζο αλλωστε καθως ετσι θα πληρωνες φορους και στις 2 χωρες τζαμπα). Εσυ ομως σε ποια ΔΟΥ εισαι? Αυτο ειναι το θεμα! Αν εισαι στην Κατοικων Εξωτερικου τοτε κανεις άνετα.  Το ζητημα ομως είναι πως δεν είναι σαυτην αλλά σε μία άλλη κανονική κάποιου Νομού. Αρα πρέπει να δηλωσει φιλοξενουμενος σε κάποιο άτομο στην Ελλάδα διοτι οπως λογικα θα ξερεις διχως εισαγωγή κατοικίας δεν γίνεται να προχωρήσει η δήλωση (λογικό). Και επισης για να βγαίνει μηδενική η εκκαθάριση, βαζεις στο πεδιο των αποδείξεων απλά το ποσό που πρεπει? 

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Κάνεις αν εχεις κατι στο όνομά σου πχ ενα μηχανάκι, αν δεν έχεις τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό (εφόσον έχεις μεταφερθεί).

Πλέον υποχρέωση για δήλωση έχουν οι κάτοικοι εξωτερικού εάν έχουν πραγματικά εισοδήματα στην Ελλάδα (οπότε αν απλά έχεις αυτοκίνητο ή σπίτι που δεν το νοικιάζεις, δεν χρειάζεται να κάνεις).

Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχεις μεταφερθει, για την εφορία είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Άρα ότι εισοδήματα έχεις στο εξωτερικό, θα έπρεπε να φορολογούνται στην Ελλάδα, και οι μηδενικές δηλώσεις που μπορεί να κάνεις (με μια φιλοξενία σε κάποιον) μπορεί να θεωρηθούν αναληθείς, και να είσαι ύποπτος φοροδιαφυγής.

Αν αποφασίσουν να κάνουν κάτι γιαυτό, θα πρέπει για όλα αυτά τα χρόνια που έκανες μηδενική ή καθόλου δήλωση σαν κάτοικος Ελλάδας ενώ είχες εισοδήματα στο εξωτερικό, να αποδείξεις ότι κατοικούσες στην πραγματικότητα στο εξωτερικό. Οπότε και τρως μόνο κάτι ψιλά πρόστιμα για τροποποιητικές κλπ.

Αν δεν μπορέσεις να το αποδείξεις, θα φορολογηθείς στην Ελλάδα για όλα αυτά τα εισοδήματα (με τις ανάλογες προσαυξήσεις βεβαίως βεβαίως).

Αντι να ρισκάρεις κάτι τέτοιο, αρκεί να κάνεις μία φορά τη διαδικασία αλλαγής φορολογικής κατοικίας και καθάρισες.

Τώρα μεταξύ μη δήλωσης και μηδενικής για κάποιον που δεν πρόλαβε να μεταφερθεί, θα έλεγα μηδενική - ενα εκκαθαριστικό και μια συνέχεια στις δηλώσεις είναι πάντα χρήσιμα, και λογικά δεν επηρεάζει το αν θα έχει ή όχι προβλήματα με τη μη μεταφορά (αυτό εξαρτάται από την ανταλλαγή στοιχείων που γίνεται μεταξύ εφοριών και κατά πόσο θα τα αξιοποιήσουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Neoss said:

Αν εισαι στην Κατοικων Εξωτερικου τοτε κανεις άνετα.

Δεν έχω μεταφέρει τα χαρτιά μου στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού και ο λόγος είναι απλός.

Είτε μεταφερθείς, είτε όχι, πρέπει να κάνεις δήλωση, γιατί αν αύριο χρειαστείς κάτι από Ελλάδα, πχ μια κληρονομιά, μια γονική παροχή, σου ζητάνε τις δηλώσεις των 5 προηγούμενων ετών κι αν δεν τις έχεις, είναι μεγάλο μπλέξιμο και θα είναι αργά να κάνεις κάτι. Για αυτό, μηδενική και ησυχάζεις.

28 minutes ago, mezger said:

Το πρόβλημα είναι ότι αν δεν έχεις μεταφερθει, για την εφορία είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Άρα ότι εισοδήματα έχεις στο εξωτερικό, θα έπρεπε να φορολογούνται στην Ελλάδα, και οι μηδενικές δηλώσεις που μπορεί να κάνεις (με μια φιλοξενία σε κάποιον) μπορεί να θεωρηθούν αναληθείς, και να είσαι ύποπτος φοροδιαφυγής.

Αν αποφασίσουν να κάνουν κάτι γιαυτό, θα πρέπει για όλα αυτά τα χρόνια που έκανες μηδενική ή καθόλου δήλωση σαν κάτοικος Ελλάδας ενώ είχες εισοδήματα στο εξωτερικό, να αποδείξεις ότι κατοικούσες στην πραγματικότητα στο εξωτερικό. Οπότε και τρως μόνο κάτι ψιλά πρόστιμα για τροποποιητικές κλπ.

Αν δεν μπορέσεις να το αποδείξεις, θα φορολογηθείς στην Ελλάδα για όλα αυτά τα εισοδήματα (με τις ανάλογες προσαυξήσεις βεβαίως βεβαίως).

Αντι να ρισκάρεις κάτι τέτοιο, αρκεί να κάνεις μία φορά τη διαδικασία αλλαγής φορολογικής κατοικίας και καθάρισες.

Όπως έγραψα και παραπάνω, ποτέ δεν καθαρίζεις με το Ελληνικό κράτος. Και ΔΟΥ Κ.Ε. να πας, πάλι μπορείς να μπλέξεις πολύ εύκολα.

Όσον αφορά στη διπλή φορολόγηση, δεν διατρέχεις κίνδυνο, αν είσαι σε χώρα που έχει συνάψει με την Ελλάδα "Σύμφωνο μη διπλής φορολογίας" γιατί έχει κριθεί παράνομο από το Συμβούλιο της Επικράτεια να σου ζητήσουν να πληρώσεις φόρο:

http://www.capital.gr/epikairotita/3140318/douleueis-exo-forologeisai-exo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Δεν έχω μεταφέρει τα χαρτιά μου στην ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού και ο λόγος είναι απλός.

Είτε μεταφερθείς, είτε όχι, πρέπει να κάνεις δήλωση, γιατί αν αύριο χρειαστείς κάτι από Ελλάδα, πχ μια κληρονομιά, μια γονική παροχή, σου ζητάνε τις δηλώσεις των 5 προηγούμενων ετών κι αν δεν τις έχεις, είναι μεγάλο μπλέξιμο και θα είναι αργά να κάνεις κάτι. Για αυτό, μηδενική και ησυχάζεις.

Όπως έγραψα και παραπάνω, ποτέ δεν καθαρίζεις με το Ελληνικό κράτος. Και ΔΟΥ Κ.Ε. να πας, πάλι μπορείς να μπλέξεις πολύ εύκολα.

Όσον αφορά στη διπλή φορολόγηση, δεν διατρέχεις κίνδυνο, αν είσαι σε χώρα που έχει συνάψει με την Ελλάδα "Σύμφωνο μη διπλής φορολογίας" γιατί έχει κριθεί παράνομο από το Συμβούλιο της Επικράτεια να σου ζητήσουν να πληρώσεις φόρο:

http://www.capital.gr/epikairotita/3140318/douleueis-exo-forologeisai-exo

Να φορολογηθείς διπλά αποκλείεται, αλλά σκέψου λίγο τι θα γίνει αν αποφασίσουν να σε ελέγξουν. Θα πρέπει να αποδείξεις ότι Χ χρόνια ήσουν κάτοικος εξωτερικού, δηλαδή να μαζέψεις για κάθε μια χρονιά τα ίδια χαρτιά που χρειάζεται να μαζέψεις για 1 μόνο χρονιά για να κάνεις τη μεταφορά και να μην έχεις το συγκεκριμένο ρίσκο.

Σκέψου επίσης τι θα γίνει αν για μία έστω χρονιά δε μπορέσεις να αποδείξεις επαρκώς ότι ζούσες έξω. Η εδώ εφορία θα σε φορολογήσει για όλα τα εισοδήματα της χρονιάς. Μετά θα πας εσύ στην έξω εφορία να ζητήσεις το φόρο πίσω, αφού θα τον έχεις πληρώσει και στην Ελλάδα. Η εκεί εφορία, αν κάνει σωστά τη δουλειά της, θα σου ζητήσει να αποδείξεις ότι ΔΕΝ κατοικούσες εκεί για να σου δώσει πίσω το φόρο. Και θα μείνεις εσύ με το σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολογίας για παρηγοριά και διπλοπληρωμένο φόρο. Είναι τραβηγμένο το σενάριο, αλλά όπως είπα μπορείς να αποφύγεις την πιθανότητα να συμβεί πολύ πολύ απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mezger said:

Να φορολογηθείς διπλά αποκλείεται, αλλά σκέψου λίγο τι θα γίνει αν αποφασίσουν να σε ελέγξουν. Θα πρέπει να αποδείξεις ότι Χ χρόνια ήσουν κάτοικος εξωτερικού, δηλαδή να μαζέψεις για κάθε μια χρονιά τα ίδια χαρτιά που χρειάζεται να μαζέψεις για 1 μόνο χρονιά για να κάνεις τη μεταφορά και να μην έχεις το συγκεκριμένο ρίσκο.

Εδώ κάνεις λάθος.

Εκείνοι θα πρέπει να αποδείξουν ότι είχα εισοδήματα. Δεν είναι παράνομο να μην έχεις εισόδημα (στην Ελλάδα) και να κάνεις μηδενική δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Εδώ κάνεις λάθος.

Εκείνοι θα πρέπει να αποδείξουν ότι είχα εισοδήματα. Δεν είναι παράνομο να μην έχεις εισόδημα (στην Ελλάδα) και να κάνεις μηδενική δήλωση.

Θεωρώ δεδομένο στο σενάριο ότι έχουν λάβει πληροφόρηση από την εκεί εφορία ότι είχες εισοδήματα, και ότι δεν είχες μεταφέρει εκεί την φορολογική σου κατοικία. Το βάρος της απόδειξης τότε πέφτει σε σένα, γιατί αυτό που φαίνεται είναι ότι κατοικούσες εδώ και δε δήλωνες εισοδήματα εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, mezger said:

Θεωρώ δεδομένο στο σενάριο ότι έχουν λάβει πληροφόρηση από την εκεί εφορία ότι είχες εισοδήματα, και ότι δεν είχες μεταφέρει εκεί την φορολογική σου κατοικία. Το βάρος της απόδειξης τότε πέφτει σε σένα, γιατί αυτό που φαίνεται είναι ότι κατοικούσες εδώ και δε δήλωνες εισοδήματα εξωτερικού.

1. Αν ήταν δεδομένο, λες να με είχαν αφήσει τόσα χρόνια ήσυχο;

2. Η φορολογική κατοικία μεταφέρεται αυτόματα, όταν μένεις κι εργάζεσαι για 185+1 ημέρες σε μία χώρα. Μόνο στο μπουρδέλο πρέπει να περάσεις μια γελοία διαδικασία και να καταθέσεις ένα σκασμό χαρτούρα για να το αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2018 στις 2:44 ΜΜ, Adanos είπε

Καλησπέρα,

Θα φύγω εξωτερικό Οκτώβρη και γενικά είμαι σε αναζήτηση κατοικίας στην Αυστρία. Βρήκα ένα διαμέρισμα σε πάρα πολύ καλή τιμή για τα δεδομένα της περιοχής. Μιλάμε για τα μισά τουλάχιστον, κοντά στα ενοίκια Ελλάδος. Ή είναι απάτη, ή είναι ευκαιρία ζωής.

Όπως και να έχει. Η διαδικασία λέει πως είναι μέσω RoomLaLa (άγνωστη πλατφόρμα για εμένα). Και είναι η εξής απ' ότι κατάλαβα:

- Κλείνετε ένα deal με τον ενοικιαστή
- Κανονίζετε τιμή και γίνεται η έγκριση μέσω Roomlala
- Βάζεις τα λεφτά στην πλατφόρμα και δεσμεύονται μέχρι την υπογραφή συμβολαίου
- Σου στέλνει ο ενοικιαστής τα κλειδιά και το συμβόλαιο. Βλέπεις το σπίτι.
- Αν συμφωνείς και όλα καλώς, υπογράφεις και παίρνει την έγκριση η πλατφόρμα
- ΤΟΤΕ και μόνο τότε πάνε τα λεφτά στον ενοικιαστή
- Αν δεν συμφωνείς και δεν σου αρέσει το σπίτι, το συμβόλαιο και τα κλειδιά επιστρέφουν στον ιδιοκτήτη και τα λεφτά επιστρέφουν σε εσένα.

Ο ενοικιαστής ήταν πρόθυμος να δούμε το σπίτι, να πάρουμε τον χρόνο μας κλπ.
Λέει ότι η τιμή είναι τόσο χαμηλή γιατί δεν έχει βάλει μεσίτη και δεν πληρώνει επιπρόσθετους φόρους (ή κάτι τέτοιο). Είχε αγοράσει το σπίτι πριν μερικά χρόνια και λόγω δουλειάς μετακομίζει πίσω στην χώρα του.

Το ερώτημα μου είναι να προχωρήσω ή όχι; Προφανώς θα στείλω πρώτα γνωστό από εκεί, αλλά πιστεύετε αξίζει τον κόπο; Η πλατφόρμα είναι αξιόπιστη;

αυστρια φιλε τσεκαρε στο willhaben κυριως. πολλες αγγελιες απο εφημεριδες και αλλες σελιδες ειναι επισης εκει, αρα εχει αρκετες επιλογες. γενικα εδω πρεπει να δωσεις εκτος απ το τρεχον νοικι και kaution που ειναι ειτε κανα τριαρι νοικια ειτε μεχρι 2,5Κ. Σε ποια περιοχη πας αν επιτρεπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

1. Αν ήταν δεδομένο, λες να με είχαν αφήσει τόσα χρόνια ήσυχο;

2. Η φορολογική κατοικία μεταφέρεται αυτόματα, όταν μένεις κι εργάζεσαι για 185+1 ημέρες σε μία χώρα. Μόνο στο μπουρδέλο πρέπει να περάσεις μια γελοία διαδικασία και να καταθέσεις ένα σκασμό χαρτούρα για να το αποδείξεις.

Παίζουμε με τις λέξεις zaytsev, δεδομένο=στοιχείο της περίπτωσης που εξετάζουμε, όχι δεδομένο=σίγουρο ότι θα συμβεί. Σε έχουν αφήσει ήσυχο τόσα χρόνια γιατί α)τώρα αρχίζουν σιγα σιγά να ανταλάσσουν αυτόματα πληροφορίες οι εφορίες και β)ακόμα και με την ανταλαγγή πληροφοριών, δεν ξέρουμε κατά πόσο θα ασχοληθούν να ελέγξουν κάθε έναν που είναι σ'αυτήν τη θέση. Μπορεί να σε αφήσουν ήσυχο για άλλα 30 χρόνια, μπορεί να αποφασίσουν να ασχοληθούν αύριο με την περίπτωσή σου. Εάν και εφόσον ασχοληθούν, αντί να κάνεις 1 φορά τη γελοία διαδικασία του μπουρδέλου (συμφωνούμε εδώ), θα την κάνεις τουλάχιστον επι 5, σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, με τεράστιο άγχος.

Εσύ αποφασίζεις αν αξίζει το ρίσκο ή όχι, αν ήμουνα στη θέση σου μπορεί να έλεγα κι εγώ "δε μαμιέται", γιατί είναι και λίγο ανίκανοι σε θέματα ελέγχου εδω πέρα, αλλά μάλλον θα προτιμούσα κάποια στιγμή να ξεμπερδέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Zaytsev είπε

1. Αν ήταν δεδομένο, λες να με είχαν αφήσει τόσα χρόνια ήσυχο;

2. Η φορολογική κατοικία μεταφέρεται αυτόματα, όταν μένεις κι εργάζεσαι για 185+1 ημέρες σε μία χώρα. Μόνο στο μπουρδέλο πρέπει να περάσεις μια γελοία διαδικασία και να καταθέσεις ένα σκασμό χαρτούρα για να το αποδείξεις.

Συμφωνω. Δεν είναι δεδομένο. Εχεις δει οι ελληνικές ΔΟΥ με τι φοροφυγάδες ασχολείται ζητώντας και στοιχεία από άλλα κράτη? Μιλάμε για ΜΕΓΆΛΑ ποσά. Και η αλήθεια είναι, επειδή μεγάλωσα και στο εξωτερικό και τόσους Έλληνες που ήξερα, σχεδόν ποτέ δεν ενόχλησε η Εφορία για ανάλογες περιπτώσεις. Οκ μπορει κανα προστιμο εκπροθεσμων δηλωσεων κτλπ αλλά δεν ασχολούνται με κάθε πολίτη και τόσο αναλυτικά. Έχω και συγγενή σε ελληνική ΔΟΥ και θυμάμαι μου λεγε κιόλας πως δεν ανταλλάσσουν και τόσο πολύ πληροφορίες με ξένες άλλων κρατών, παρα αν είναι "καλή" περίπτωση ή έχει έρθει εντολή απ τα κεντρικά.

Στο 2ο ναι. Παντού ισχυει αυτό. Και Ελλάδα. Αν είσαι πχ στην Γερμανια και περασει το διαστημα αυτό, δεν χρειαζεται εξτρα να πας στην γερμανική ΔΟΥ και να πεις ναι γειας σας θελω ναναι η φορολογικη μου κατοικία εδω περα. Εφόσον είσαι 6μηνο Γερμανία και πληρωνεις και ίσως και καναν φορο, θεωρειται ληξαν το ζήτημα. Παντως για να μην χαρακτηρίζουμε τόσο εύκολα απαξιωτικά τις διαδικασίες ή την χωρα μας να πω εδω πως δεν είναι και τόσο πολύπλοκη διαδικασια να πας στην ΔΟΥ Καοτικων Εξωτερικου. 3-4 χαρτιά θελει μεταφρασμένα. Και την ίδια διαδικασία πάνω κάτω περνάνε πχ και οι Γερμανοί. Πρεπει δηλαδή αν μένουν αλλού μόνιμα να αποδειξουν οι ιδιοι οτι εχουν εκει πλεον την φορολογικη τους κατοικία. Δεν θα κατσει η γερμανικη εφορια μονη της να ψαξει. Οποτε μπουρδελο και η Γερμανια? Μαλλον. Εχει ομως το εξης θετικο: δεν δουλευουν τοσο με εκκαθαριστικα εκει (στην Ελλαδα πχ σε μας ακομα και για εγγραφη σε Παιδικο Σταθμο το ζητανε) και επομενως δεν χρειαζεται ναχεις για καθε χρονιά βασικά. Η υποβολή φορολογικης δηλωσης αλλωστε δεν ειναι υποχρεωτική κιόλας για εναν μισθωτό ας πουμε. Επομενως οι γερμανοι που ζουν εκτος συνορων, περνανε μια φορα την διαδικασια αυτη και μετα δεν ασχολουνται πια με δηλωσεις. Καλα να πουμε βεβαια και εδω πως οολα αυτα, καθε χρονιλα, εφορια κατοικων εξωτερικου κτλπ υπαρχουν μονο και μονο γιατι επεφτε στο παρελθον τεραστια φοροδιαφυγη, στοιχέια δεν ηταν σωστα κτλπ. Η Γερμανια δεν ειχε τόσο θεμα ποτέ γιαυτό και ειναι πιο χαλαρη.

Μιας και ανεφερα την Κατοικων Εξωτερικου. Ειπες δεν εισαι σε αυτην. Οποτε τις μηδενικες (ωστε ναχεις απλα ενα εκκαθαριστικο καθε χρονου) πως τις κανεις? Εχεις σπιτι Ελλαδα ή δηλωνεις φιλοξενια καπου? Αν θες απαντας.

3 ώρες πριν, mezger είπε

Να φορολογηθείς διπλά αποκλείεται, αλλά σκέψου λίγο τι θα γίνει αν αποφασίσουν να σε ελέγξουν. Θα πρέπει να αποδείξεις ότι Χ χρόνια ήσουν κάτοικος εξωτερικού, δηλαδή να μαζέψεις για κάθε μια χρονιά τα ίδια χαρτιά που χρειάζεται να μαζέψεις για 1 μόνο χρονιά για να κάνεις τη μεταφορά και να μην έχεις το συγκεκριμένο ρίσκο.

Σκέψου επίσης τι θα γίνει αν για μία έστω χρονιά δε μπορέσεις να αποδείξεις επαρκώς ότι ζούσες έξω. Η εδώ εφορία θα σε φορολογήσει για όλα τα εισοδήματα της χρονιάς. Μετά θα πας εσύ στην έξω εφορία να ζητήσεις το φόρο πίσω, αφού θα τον έχεις πληρώσει και στην Ελλάδα. Η εκεί εφορία, αν κάνει σωστά τη δουλειά της, θα σου ζητήσει να αποδείξεις ότι ΔΕΝ κατοικούσες εκεί για να σου δώσει πίσω το φόρο. Και θα μείνεις εσύ με το σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολογίας για παρηγοριά και διπλοπληρωμένο φόρο. Είναι τραβηγμένο το σενάριο, αλλά όπως είπα μπορείς να αποφύγεις την πιθανότητα να συμβεί πολύ πολύ απλά.

Χαχα προσπαθεις να μουν την πεις λιγο με το τελευταιο,δεκτον....Ξερω αν ημουν στην Κατοικων Εξωτερικου δεν θαχα θεμα. Τελος παντων δεν μπηκα ομως, δεν πηγα γιατι δεν μπορουσα εκεινη τη περιοδο, περαιτερω δεν θα επεκταθω.
Εφοσον ομως λοιπον δεν μιλαμε για ιδεατή κατασταση αλλα υπαρκτη με τα δεδομενα που ειπα, πολλα περιθωρια δεν υπαρχουν. Ή καθολου δηλωση ή ετσι λιγο...ψεμματα (απο αποψη κατοικιας), δηλαδη φιλοξενουμενος και καλά σε καποιον (ενω ομως κατοικουσες εξωτερικο) ωστε να μπει μια μηδενικη δηλωση.
Το εχω σκεφτει βεβαια και γω αυτο το απιθανο θα λεγα σεναριο ελεγχου της περιπτωσης αυτης, αν ρωτουσαν δλδ κατσε ρε φιλε ειχες φορολογικη κατοικια κανονικα αλλου το 2017, πληρωσες ισως κ φορο εκει περα αλλά σε μας στο ελληνικο συστημα εμφανιζοσουν φιλοξενουμενος καπου στην Ελλαδα? Εξηγησου.

Απλά ηθελα να παρω γνωμες γιατι με εβαλε σε σκεψεις αυτο το ενδεχομενο. Εγω πιστευω πως δεν θα το ψαξουν. Και για την ιστορια: ευκολα αποδεικνυονται οι πραγματικες κατοικιες. Εως το 2016 οι ελληνικες κατοικιες που δηλωνα ηταν στο ονομα μου νομιμα, πληρωνα ενοικιο. Αρα παει αυτο μια φορα...Το 2017 εαν ζητουσαν θα μπορουσα καλλιστα να τους παω Βεβαιωση Κατοικιας απο τον Δημο στο εξωτερικο συν χαρτια της εκεί εφοριας (ειδοποιησεις φορων που επρεπε να πληρωνω πχ).

Επεξ/σία από Neoss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Neoss said:

Παντως για να μην χαρακτηρίζουμε τόσο εύκολα απαξιωτικά τις διαδικασίες ή την χωρα μας να πω εδω πως δεν είναι και τόσο πολύπλοκη διαδικασια να πας στην ΔΟΥ Καοτικων Εξωτερικου. 3-4 χαρτιά θελει μεταφρασμένα. Και την ίδια διαδικασία πάνω κάτω περνάνε πχ και οι Γερμανοί. Πρεπει δηλαδή αν μένουν αλλού μόνιμα να αποδειξουν οι ιδιοι οτι εχουν εκει πλεον την φορολογικη τους κατοικία. Δεν θα κατσει η γερμανικη εφορια μονη της να ψαξει. Οποτε μπουρδελο και η Γερμανια? Μαλλον. Εχει ομως το εξης θετικο: δεν δουλευουν τοσο με εκκαθαριστικα εκει (στην Ελλαδα πχ σε μας ακομα και για εγγραφη σε Παιδικο Σταθμο το ζητανε) και επομενως δεν χρειαζεται ναχεις για καθε χρονιά βασικά. Η υποβολή φορολογικης δηλωσης αλλωστε δεν ειναι υποχρεωτική κιόλας για εναν μισθωτό ας πουμε. Επομενως οι γερμανοι που ζουν εκτος συνορων, περνανε μια φορα την διαδικασια αυτη και μετα δεν ασχολουνται πια με δηλωσεις. Καλα να πουμε βεβαια και εδω πως οολα αυτα, καθε χρονιλα, εφορια κατοικων εξωτερικου κτλπ υπαρχουν μονο και μονο γιατι επεφτε στο παρελθον τεραστια φοροδιαφυγη, στοιχέια δεν ηταν σωστα κτλπ. Η Γερμανια δεν ειχε τόσο θεμα ποτέ γιαυτό και ειναι πιο χαλαρη.

Μιας και ανεφερα την Κατοικων Εξωτερικου. Ειπες δεν εισαι σε αυτην. Οποτε τις μηδενικες (ωστε ναχεις απλα ενα εκκαθαριστικο καθε χρονου) πως τις κανεις? Εχεις σπιτι Ελλαδα ή δηλωνεις φιλοξενια καπου? Αν θες απαντας.

Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα, γιατί στην Ελλάδα δυστυχώς έχει να κάνει με τον υπάλληλο που θα πέσεις κι όχι με τη νομοθεσία ή την ισχύουσα εγκύκλιο. Για παράδειγμα, μου ζήτησαν "γνήσιο υπογραφής" σε κάποια έγγραφα, που όταν το ρώτησα εδώ με κοιτούσαν ως εξωγήινο... Ειδικά αν είσαι εξωτερικό και στέλνεις άλλον με εξουσιοδότηση να τα κάνει για εσένα, δε μπορείς να του πεις "σπάσε το κεφάλι του ηλίθιου"...

Επίσης, εδώ έχω δική μου εταιρία την οποία έφτιαξα σε 2 ημέρες, δίνοντας 120€ σε ένα λογιστικό γραφείο και έχοντας μια 15λεπτη τηλεφωνική επικοινωνία με την εφορία για επιβεβαίωση... Στην Ελλάδα αυτό, ούτε σαν ανέκδοτο...

Εκκαθαριστικό και δηλώσεις, το ίδιο κι εδώ. Δήλωση δε, κάνεις μόνο αν θέλεις επιστροφή φόρου.

Δήλωση στην Ελλάδα κάνω μέσω Taxis και δηλώνω φιλοξενούμενος στον πεθερό μου, ότι έκανα κι όσο ζούσα εκεί, αφού μας είχε παραχωρήσει ένα σπίτι που έχει να μένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...