Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τωρα δεν ειμαι ευχαριστημενη με τις επιλογες μου defacer, αλλα οπως ειπες τις εκανα εν γνωση μου αν και επηρεασμενες απο διαφορες περιστασεις....το θεμα ειναι απο δω και περα να μην κανω 'πατατες' γιατι τουλαχιστον απο θεμα δουλειας αρχισαν να με παιρνουν τα χρονια (😄)...

52 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Στις αναπτυγμένες χώρες έχουν τις κοινωνικές και συστημικές  υποδομές για να αξιοποιήσουν όλο το εργατικό δυναμικό. Άρα, το να πας σε μία αναπτυγμένη χώρα μη έχοντας ιδιαίτερη ειδίκευση, δεν είναι επιπόλαιο. 

Επιπόλαιο ακούγεται, και είναι, το να πας χωρίς να κάνεις μία καλή έρευνα πιο πριν. Δηλαδή, χωρίς να ξοδέψεις ένα ικανό χρονικό διάστημα όπου θα μαθαίνεις πώς λειτουργεί η χώρα που θα πας, ποιες είναι οι διαδικασίες που θα πρέπει να ακολουθήσεις, πόσο θα κοστίσει αυτό, κτλ. 

Ή, αλλιώς, επιπόλαιο είναι το να πας σε μία άλλη χώρα και να περιμένεις είτε να τα βρεις όλα στρωμένα (χωρίς να έχεις συμφωνήσει κάτι τέτοιο πιο πριν) ή να τα μάθεις όλα αφού πας εκεί. 

Τουλαχιστον ειμαι ρεαλιστρια....αν ποτε βγω εξω ξερω οτι οχι μονο στρωμενα με ροδοπεταλα δεν θα ειναι αλλα δρομους γεματους αγκαθια θα εχει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδια!

 

Υπάρχει κανενας εδώ μέσα που να ζει Γερμανία μεταξύ Φρανκφούρτης και Ασαφενμπούργκ? 

 

Μετακόμισα πριν 15 μέρες στη Γερμανια μόνιμα για δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Για ποιο λόγο επιμένετε στα προσωπικά σχόλια;!; 

Το τροποποίησα και εγώ· έτσι κι αλλιώς ήθελα να αναφερθώ γενικά σ' αυτή τη λογική περί βαρέων skills.

 

1 ώρα πριν, ΛεναΛενα είπε

Μην το γυριζετε προσωπικα παιδια..αναγνωριζω οτι τα προσοντα ειναι ατου για καποιον που θελει να βγει εξω, αλλα δεν μπορουν να αποκλειονται και ατομα που θελουν να μαθουν αλλα δεν εχουν απτα προσοντα λογω περιστασεων (εγω πχ δεν ειχα τη δυνατοτητα να συνεχισω σπουδες λογω οικονομικων)...εδω Ελλαδα και συγκεκριμενα Θεσσαλονικη δεν ξερω για καποια εταιρεια που να ασχολειται σοβαρα με επιμορφωση προσωπικου,ολοι θελουν ετοιματζιδικα drones για να γινει η δουλεια τους..καταλαβαινω την οικονομικη κατασταση που επικρατει αλλα με αυτο το mindset θα μεινουμε κολλημενοι στην εποχη του Χαλκου για πολυ καιρο!γιαυτο και η ερωτηση μου αρχικα...ελπιζω να μην σας μπερδεψα...😏

Μην μπερδεύεσαι στην Ελλάδα αποκλείονται όχι αλλού. Πάρα πολλά άτομα ξεκίνησαν στη Βρετανία ως healthcare assistants και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Το βασικό παίρνουν 1200 £ αλλά για κάποιον που στην Ελλάδα δουλεύει part-time σερβιτόρος ή μοιράζει φυλλάδια ή του βγαίνει η πίστη ανάποδα στο εργοστάσιο για 500€ ε μια χαρά ξεκίνημα είναι.
Στις γαλλόφωνες χώρες είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά πρέπει να μιλάς σχετικά τη γλώσσα για να ξεκινήσεις, αν και στην Ελλάδα για κάποιο λόγο την τελευταία δεκαετία δεν μαθαίνει κανείς γαλλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, george_orf είπε

Καλησπέρα παιδια!

Υπάρχει κανενας εδώ μέσα που να ζει Γερμανία μεταξύ Φρανκφούρτης και Ασαφενμπούργκ? 

Μετακόμισα πριν 15 μέρες στη Γερμανια μόνιμα για δουλειά.

Εγώ μένω Όφενμπαχ, εδώ κ 1 χρόνο.

Έκανα κ ένα χρόνο Βερολίνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή αρχή. Θα περάσεις τον πρώτο καιρό ισως μια περίοδος που θα σου φαίνονται όλα βουνάλο, κυρίως λόγω της γλώσσας, αλλά θα τον βρεις τον δρόμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρών στην εταιρεία που δουλεύω μιλάμε όλοι αγγλικά οπότε είναι καλά....και στην καθημερινότητα, παρόλο του δεν έχω ιδέα από γερμανικα, με τα αγγλικά συννενοουμαι μια χαρά.

Εγώ μένω στο Alzenau όπου εδρεύει και η εταιρεία που εργάζομαι.

Μέχρι στιγμής στην πόλη αυτή δεν έχω βρει κάποιον Έλληνα η Ελληνίδα...

Αν υπάρχει κάποιος/κάποια εδώ γύρω (όπως ο/η pseira) θα χαιρομουν πολύ να τα λέγαμε κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πορνεία κάθε μορφής είναι από τα αρχαιότερα επαγγέλματα. Το ίδιο ισχύει για το δικό μας Ντουμπάι την Αθήνα και Ελλάδα γενικότερα. 1991soviet down. Ανοιξαν τα σύνορα, εξωτικά eastern European πλάσματα κατέκλυσαν την Αθήνα και γενικότερα την Ελλάδα.

Καλά κάνουν να τρώνε αραβικό σαλάμι αφού μπορούν. 

Για αυτό τις βλέπω με αμαξαρες ενώ έχω μεταχειρα 10 ετών...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Το τροποποίησα και εγώ· έτσι κι αλλιώς ήθελα να αναφερθώ γενικά σ' αυτή τη λογική περί βαρέων skills.

Μην μπερδεύεσαι στην Ελλάδα αποκλείονται όχι αλλού. Πάρα πολλά άτομα ξεκίνησαν στη Βρετανία ως healthcare assistants και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Το βασικό παίρνουν 1200 £ αλλά για κάποιον που στην Ελλάδα δουλεύει part-time σερβιτόρος ή μοιράζει φυλλάδια ή του βγαίνει η πίστη ανάποδα στο εργοστάσιο για 500€ ε μια χαρά ξεκίνημα είναι.
Στις γαλλόφωνες χώρες είναι καλύτερα τα πράγματα αλλά πρέπει να μιλάς σχετικά τη γλώσσα για να ξεκινήσεις, αν και στην Ελλάδα για κάποιο λόγο την τελευταία δεκαετία δεν μαθαίνει κανείς γαλλικά.

Γιατι δε γινεται να μαθεις τρεις γλωσσες, ειδικα απο σχολικη ηλικια, οποτε μετα τα αγγλικα προτιμουν γερμανικα που σου ανοιγουν μια πολυ καλυτερη αγορα εργασιας. Η Γαλλια εχει κοντα 9% ποσοστο ανεργιας. Ακομα και στις "μικροτερες" χωρες να συγκρινεις, η Αυστρια ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο το γαλλοφωνο Βελγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γιατι δε γινεται να μαθεις τρεις γλωσσες, ειδικα απο σχολικη ηλικια, οποτε μετα τα αγγλικα προτιμουν γερμανικα που σου ανοιγουν μια πολυ καλυτερη αγορα εργασιας. Η Γαλλια εχει κοντα 9% ποσοστο ανεργιας. Ακομα και στις "μικροτερες" χωρες να συγκρινεις, η Αυστρια ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο το γαλλοφωνο Βελγιο. 

Προφανώς με τρολλάρεις !!  Γιατί ξέρουμε γερμανικά;;  (Ναι οκ μην μου πεις για κάποιον που μεγάλωσε στη Γερμανία και ήρθε Ελλάδα στα 17 του για να δωσει πανελλήνιες με τους ομογενείς, αυτός ξέρει, μιλάω για τον μέσο Έλληνα που γεννήθηκε και μεγάλωσε Ελλάδα). Ένα σωρό κόσμο έχω υπόψη που πήγε Γερμανία, ούτε την αλφαβήτα δεν ήξεραν και εννοείται ότι όλοι κατέληξαν σε ελληνικά εστιατόρια.
Όσο γι' αυτό που θίγεις περί χρησιμότητας της γλώσσας, το κλασσικό δίπολο γαλλικά-γερμανικά το θεωρώ βλακώδες· και οι δύο γλώσσες είναι σημαντικές στην Ευρώπη. (Το ότι τα γερμανικά σου ανοίγουν καλύτερη αγορά εργασίας και χρησιμοποιούνται στο εμπόριο και είναι πιο χρήσιμα klp klp  κάποτε τα έλεγα κι εγώ, πλέον έχω αναθεωρήσει άρδην)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Προφανώς με τρολλάρεις !!  Γιατί ξέρουμε γερμανικά;;  (Ναι οκ μην μου πεις για κάποιον που μεγάλωσε στη Γερμανία και ήρθε Ελλάδα στα 17 του για να δωσει πανελλήνιες με τους ομογενείς, αυτός ξέρει, μιλάω για τον μέσο Έλληνα που γεννήθηκε και μεγάλωσε Ελλάδα). Ένα σωρό κόσμο έχω υπόψη που πήγε Γερμανία, ούτε την αλφαβήτα δεν ήξεραν και εννοείται ότι όλοι κατέληξαν σε ελληνικά εστιατόρια.
Όσο γι' αυτό που θίγεις περί χρησιμότητας της γλώσσας, το κλασσικό δίπολο γαλλικά-γερμανικά το θεωρώ βλακώδες· και οι δύο γλώσσες είναι σημαντικές στην Ευρώπη. (Το ότι τα γερμανικά σου ανοίγουν καλύτερη αγορά εργασίας και χρησιμοποιούνται στο εμπόριο και είναι πιο χρήσιμα klp klp  κάποτε τα έλεγα κι εγώ, πλέον έχω αναθεωρήσει άρδην)

Ρε συ δε σου ειπα οτι μιλαμε Γερμανικα σα τους Ολλανδους. Αλλα τα περισσοτερα νεα παιδια οι γονεις τους τα στελνουν Γερμανικα πλεον κι οχι Γαλλικα οπως στο παρελθον. Συν οτι επειδη η Γερμανια προσφερει μια καλη αγορα εργασιας, μαθαινουν πολυ περισσοτεροι νεοι επιστημονες Γερμανικα, εχεις δει ποσο κοσμο εχουν τα φροντιστηρια ενηλικων; 

Συμφωνω οτι τα Γαλλικα ειναι χρησιμο προσον αλλα καποια στιγμη, οταν δεν ξερεις καμια απο τις δυο, πρεπει να διαλεξεις. Και εκει ο περισσοτερος κοσμος διαλεγει Γερμανικα. Θες επειδη η Γερμανια εχει πιο δυνατη οικονομια; Θες επειδη νομιζουν μερικοι οτι ειναι γη της επαγγελιας (προφανως δεν ειναι); Θες επειδη αρκετοι εχουν μια καποια ακρη σε καποια γερμανικη πολη ή πιστευουν οτι θα ειναι πιο ευκολη η προσαρμογη τους λογω πολλων Ελληνων μεταναστων; Παντως εχουν περισσοτερους λογους να διαλεγουν Γερμανικα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, george_orf είπε

Προς το παρών στην εταιρεία που δουλεύω μιλάμε όλοι αγγλικά οπότε είναι καλά....και στην καθημερινότητα, παρόλο του δεν έχω ιδέα από γερμανικα, με τα αγγλικά συννενοουμαι μια χαρά.

Εγώ μένω στο Alzenau όπου εδρεύει και η εταιρεία που εργάζομαι.

Μέχρι στιγμής στην πόλη αυτή δεν έχω βρει κάποιον Έλληνα η Ελληνίδα...

Αν υπάρχει κάποιος/κάποια εδώ γύρω (όπως ο/η pseira) θα χαιρομουν πολύ να τα λέγαμε κάποια στιγμή.

Δεν ξέρω εάν θέλεις ντε και καλά Έλληνες, αλλά οι διεθνείς (οι αυτοαποκαλούμενοι και "expats" , μην μας πουν και μετανάστες όπως είπε μια γνωστή με στόμφο 😛 ) συνήθως έχουν τοπικούς συλλόγους - κλάμπς που μπορείς να κάνεις διάφορες δραστηριότητες και να ανοίξεις τον κοινωνικό σου κύκλο.

Επίσης εάν σκοπεύεις να μείνεις μόνιμα Γερμανία, η γλώσσα είναι το Α και το Ω, εκτός από τα γραφειοκρατικά, αλλά και για να έχεις μεγαλύτερη ευχέρεια να γνωρίσεις άτομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να φύγω το συντομότερο για εργασία στη Γερμανία.  Δυστυχώς δεν γνωρίζω γερμανικά και ψάχνω κάποιο φροντιστήριο/καθηγητή για να φτάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται στο απαραίτητο επίπεδο (υποθέτω C1?) . Αν έχει κάποιος με ανάλογη εμπειρία να προτείνει κάτι θα τον παρακαλούσα να μου απαντήσει (και σε pm αν θέλει).

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mhxmhx είπε

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να φύγω το συντομότερο για εργασία στη Γερμανία.  Δυστυχώς δεν γνωρίζω γερμανικά και ψάχνω κάποιο φροντιστήριο/καθηγητή για να φτάσω όσο πιο γρήγορα γίνεται στο απαραίτητο επίπεδο (υποθέτω C1?) . Αν έχει κάποιος με ανάλογη εμπειρία να προτείνει κάτι θα τον παρακαλούσα να μου απαντήσει (και σε pm αν θέλει).

Ευχαριστώ πολύ.

Που μένεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Που μένεις?

Σωστά, έπρεπε να το αναφέρω. Βριλήσσια. Προφανώς βολεύουν οι γύρω περιοχές αλλά και κέντρο αν είναι κοντά στο μετρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...