Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρτάται που θα πας.

 

Γενικά, στην Ελλάδα η ασφάλεια και τα τέλη είναι (τουλάχιστον ήταν) χαμηλότερα απο χώρες της κεντρικής Ευρώπης.

 

Ωστόσο, ειναι παράνομο να έχεις για περισσότερο απο 6 μήνες αυτοκίνητο με πινακίδες άλλης χώρας.

 

Ηταν. Τωρα δεν εχουν καμια σχεση συγκρινομενα με της Γερμανιας για παραδειγμα. Ειδικα οταν μιλαμε για παλιοτερα αυτοκινητα. Ενα 1,800αρι βενζινη εχει καπου 150€ στη Γερμανια και στην Ελλαδα νομιζω 360. Και ασφαλεια μεικτη 700-800€ το χρονο, στην Ελλαδα με τοσα μεικτη κανεις σε Polo...

Ξεκίνησα από Βαλένθια για μεταπτυχιακό. Η πόλη και η ζωή εκεί μου άρεσαν πολύ. Σημαντικό βέβαια να πω ότι πήγα μετά από 3 χρόνια εργασίας στην Αθήνα. Η σύγκριση λοιπόν είναι λίγο άδικη μιας και έφυγα από δουλειά και επέστρεψα στο φοιτητιλίκι. Έτυχε να έχω την υποστήριξη μιας σημαντικής υποτροφίας, πράμα που με βοήθησε πολύ τόσο στο να πάρω την απόφαση να φύγω όσο και στο να κάνω φόκους στις σπουδές.

 

Η Βαλένθια έχει όλα τα καλά μιας πόλης χωρίς ταυτόχρονα να είναι χαοτική (στις αποστάσεις, στο τρόπο ζωής κτλ). Όσον αφορά στις δουλειές όμως, δυστυχώς, δεν έχει καμία σχέση με Μαδρίτη/Βαρκελώνη.

 

Μετά τη Βαλένθια βρέθηκα Μαδρίτη για δουλειά, για ένα project που ήξερα εκ των προτέρων ότι θα διαρκούσε λίγους μήνες. Τη Μαδρίτη τη βρήκα επίσης πολύ ωραία, όντας μεγαλύτερη πόλη σε σχέση με τη Βαλένθια έχει περισσότερα πράγματα να κάνεις αλλά φυσικά με ότι σημαίνει αυτό για τις αποστάσεις. Φυσικά αυτό εξαρτάται πολύ από το πόσο κέντρο μένεις/εργάζεσαι κτλ.

 

Από τα τέλη του 2011 είμαι Βαρκελώνη. Προσωπικά, ενώ όπως ανέφερα και προηγουμένως τόσο η Βαλένθια όσο και η Μαδρίτη μου άρεσαν πολύ, μεταξύ όλων αυτών αν είχα να διαλέξω θα επέλεγα Βαρκελώνη. Θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο το όλο hype που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια γύρω από τη πόλη. Οι τοπικές αρχές εδώ το δουλεύουν πολύ και κοιτάνε συνέχεια να δούνε πως θα βελτιωθεί η φάση. Η πόλη, πέρα από όλες τις δραστηριότητες που προσφέρει σε έναν επισκέπτη κατ'εμέ, προσφέρει μια πολύ καλή ποιότητα ζωής. Όλη η πόλη είναι τρομερά προσβάσιμη (πόδια, ποδήλατο, κτλ), είναι παραθαλάσσια με χιλιόμετρα παραλίας που ξεκινάει μέσα στη πόλη, από την άλλη μεριά βουνό. Δρώμενα σε κάθε γωνία (και κάποια μεγαλύτερα βλέπε Mobile World Congress, Primavera Sound, Sonar, κτλ), καλό φαγητό, ηλιοφάνεια το μεγαλύτερο διάστημα του χρόνου κτλ. Σημαντικό επίσης το πόσο πολυπολιτισμική είναι (στη δουλειά είμαστε 20+ εθνικότητες), μιας και έτσι καταλήγεις να αποτελείς κομμάτι της όλης φάσης και όχι ένας δακτυλοδεικτούμενος "ξένος".

 

Ως βασικότερο μειονέκτημα, θα έβαζα την έκρηξη του real estate, που φυσικά έρχεται ως αποτέλεσμα και των παραπάνω. Όλη αυτή η ζήτηση έχει προκαλέσει μια τρελή άνοδο τιμών τόσο σε νοίκια όσο και σε αγορά. Υπάρχει πάντα κάποιος με παραπάνω λεφτά (επένδυση, καλύτερος μισθός κτλ) με αποτέλεσμα οι τιμές να έχουν ανέβει στα ύψη (πάντα σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια). Ένα μέρος των ντόπιων διαμαρτύρεται μιας και είναι πολύ δύσκολο να ανταγωνιστούν αυτές τις τιμές. Πέρα από τα νοίκια, οι τιμές -γενικά- είναι χαμηλότερες από Ελλάδα (σούπερ μάρκετ, διασκέδαση, κτλ) όπου φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις (βλέπε γήπεδο).

 

Δουλειά/μισθοί:

Εδώ μπορώ να μιλήσω για το χώρο του IT, μιας και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για άλλους τομείς. Για να μην μακρηγορώ, δουλειές υπάρχουν με το "τσουβάλι". Όσο πιο δυνατό προφίλ έχεις, τόσο πιο πολλοί θα σου χτυπήσουν τη πόρτα (θα σε προσεγγίσουν μέσω LinkedIn). Και αντίστοιχα, όσο πιο δυνατό προφίλ έχεις, τόσο περισσότερο θα προσπαθήσει η εταιρεία που δουλεύεις να επενδύσει σε σένα και να σε "κρατήσει" αλλά αντίστοιχα άλλο τόσο θα προσπαθήσουν οι άλλες εταιρείες να σε "κλέψουν". Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ανήκω απαραίτητα σε αυτή τη κατηγορία, αλλά έχω συναδέρφους που δέχονται μηνύματα στο Linkedin σχεδόν καθημερινά. Προσοχή, το ότι σε προσεγγίζουν δεν σημαίνει πάντα ότι θα σου στρώσουν και κόκκινα χαλιά και ότι θα πάρεις τη δουλειά επειδή "έτσι". Όπως ανέφερα παραπάνω, γενικά υπάρχει πάρα πολύ καλό επίπεδο στην αγορά, που σημαίνει ότι υπάρχει και δυνατός ανταγωνισμός. Επίσης όλη αυτή η "προς Βαρκελώνη" τάση αυξάνει τη προσφορά και ταυτόχρονα τον ανταγωνισμό. Γενικά όμως θα μου ήταν αδύνατο να πιστέψω πως κάποιος με το σχετικό background και πχ αγγλικά, δεν θα έβρισκε μια decent δουλειά σήμερα εδώ.

Οι μισθοί αντίστοιχα παίζουν αναλόγως το προφίλ, την εμπειρία, την εταιρεία κτλ.

 

 

 

 

Εγώ το βρήκα το γκομενάκι μου, αλλά απ΄ότι ακούω από κάτι μακρινούς φίλους φίλων κτλ η αγορά είναι ακόμα αξιόλογα δυνατή :-).

 

 

Ελπίζω οι παραπάνω πληροφορίες να φανούν χρήσιμες. Αν κάποιος/κάποια χρειάζεται παραπάνω λεπτομέρειες, εδώ είμαστε.

 

Πολυ ενδιαφεροντα αυτα που εγραψες για την Ισπανια. Η ερωτηση που εχω εγω ειναι η εξης. Εκτος ΙΤ, γνωριζεις αν υπαρχουν θεσεις οπου η γνωση ισπανικων δεν ειναι απαραιτητη; Επισης, με δεδομενο οτι μενει καποιος στην Ισπανια και αλληλεπιδρα με τους ντοπιους, ποσο ευκολο ειναι να αποκτησεις ενα αξιοπρεπες επιπεδο στα Ισπανικα; Δεν λεμε να γινεις fluent σε Καταλανικα που μιλανε σε Βαρκελωνη και Βαλενθια, αλλα στα Καστιγιανικα τα οποια νομιζω σου αρκουν για την καθημερινοτητα σου παντου στην Ισπανια (η μοναδικη μου εμπειρια ηταν 4 μερες στη Βαρκελωνη πριν 4 χρονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν μέσα σε αυτούς τους 6 μήνες μετακινηθείς στη χώρα προέλευσης όμως?Πως βλέπουμε ρουμανο-βουλγαρικα;Για Άμστερνταμ γνώμες;

 

 

Είμαι Αμστερνταμ κοντά 6 μήνες, ήρθα αφού πρώτα βρήκα δουλειά. Η πόλη για τα δικά μου στάνταρ είναι φοβερή, αν  εξαιρέσεις τον καιρό το χειμώνα. Άπειρα πάρκα και πράσινο, επιλογές και μαγαζιά για όλα τα γούστα, μικρή σε μέγεθος τόσο που μπορείς να γυρίσεις το μεγαλύτερο κομμάτι της με το ποδήλατο. Οι Ολλανδοί είναι ωραίοι τύποι και έξω καρδιά, καμία σχέση με Γερμανούς όπως ίσως πιστεύουμε στην Ελλάδα πιθανόν όμως να αντιμετωπίσεις κάποια ενοχλητικά σχόλια του τύπου "στην Ελλάδα πεινάτε", αλλά είναί περισσότερο αποτέλεσμα του κάπως χοντροκομμένου τους χιούμορ και όχι ρατσισμού (θέλω να πιστεύω).

 

Για δουλειές αν είσαι στο χώρο τους IT είναι περίπου παράδεισος, με πολλές δουλειές, καλούς μισθούς και συνθήκες εργασίας κτλ. Σε άλλους τομείς που ίσως να πρέπει να ανταγωνιστείς και Ολλανδούς είναι κάπως πιο δύσκολα τα πράγματα καθώς η γλώσσα δίνει επιπλέον πόντους. Αν βρείς όμως τα πράγματα είναι αντίστοιχα καλά. Επίσης δίνουν κίνητρα στους expats με διάφορες φοροελαφρύνσεις αν πληρείς ορισμένα κριτήρια. 

 

Είναι πολύ καλή επιλογή για μετανάστευση κατ' εμέ και ειδικά τώρα με το Brexit που Ολλανδία και Γερμανία θα έχουν μεγάλα οφέλη τα πράγματα ίσως γίνουν ακόμα καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ ευκολο να φτάσεις σε κάποιο βασικό επιπεδο (b1). Για b2 θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια. C1/c2 αμφιβάλλω αν και ποσοι τα καταφέρνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μάθει καθόλου ολλανδικά ?

 

ευκολα ? δύσκολα ? .. μαθαίνονται σχετικά γρήγορα ?

Αν ξέρεις Γερμανικά, θα μάθεις γρήγορα- εύκολα Ολλανδικά. Αλλιώς δύσκολα- αργά.

Ειναι πολυ ευκολο να φτάσεις σε κάποιο βασικό επιπεδο (b1). Για b2 θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια. C1/c2 αμφιβάλλω αν και ποσοι τα καταφέρνουν.

Όταν μένεις σε ξένη χώρα και αν ασχοληθείς, θα μάθεις τη γλώσσα σε επίπεδο C2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις Γερμανικά, θα μάθεις γρήγορα- εύκολα Ολλανδικά. Αλλιώς δύσκολα- αργά.

Όταν μένεις σε ξένη χώρα και αν ασχοληθείς, θα μάθεις τη γλώσσα σε επίπεδο C2.

 

Πιστεψε με. Είχα βάλει πολλή προσπάθεια για να μάθω τη γλώσσα, διάβαζα βιβλία κανονικά, άκουγα audiobooks στο +15% ταχύτητα. Και είχα κάνει μαθήματα Ελλάδα και στο εξωτερικό. Οταν πήγα για 1η φορά στη χώρα ήμουν Β1+. Αυτό μετά από τεστ κατάταξης και συνέντευξη για μαθήματα γλώσσας.

 

Μετά από 3 μήνες δουλειάς, και με μαθήματα 2 φ/εβδομάδα σε κέντρο γλωσσων το Β2 ήταν ακόμα πολύ δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει δε λέω για 3-4 μήνες αλλά σε 1-2 χρόνια κατάσταση.

 

Καταλαβαίνω ότι το δύσκολο, όπως σε όλες τις γλώσσες, είναι το να παράγεις λόγο, ειδικά προφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει δε λέω για 3-4 μήνες αλλά σε 1-2 χρόνια κατάσταση.

 

Καταλαβαίνω ότι το δύσκολο, όπως σε όλες τις γλώσσες, είναι το να παράγεις λόγο, ειδικά προφορικά.

Τα ολλανδικά είναι πανεύκολα.

Ευκολότερα από τα γαλλικά πχ.

 

Η γραμματική τους σε σχέση με άλλες γλώσσες είναι γελοία, βασικά η σύνταξη θα σου φανεί περίεργη αλλά αν έχεις κάνει γερμανικά θα το ξεπεράσεις εύκολα, αν όχι πάλι δεν είναι ζόρι να συνηθιστεί.

Βασικά λεξιλόγιο είναι μόνο, εγώ σε δύο χρόνια από το απόλυτο μηδέν έφθασα σε C1 επίπεδο. 16 ώρες τη βδομάδα μάθημα (εκτός εορτών/καλοκαιριού) σε πόλη που βρίσκεις ελάχιστους να μιλάν σωστά την γλώσσα (Βρυξέλλες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ολλανδικά είναι πανεύκολα.

Ευκολότερα από τα γαλλικά πχ.

 

Η γραμματική τους σε σχέση με άλλες γλώσσες είναι γελοία, βασικά η σύνταξη θα σου φανεί περίεργη αλλά αν έχεις κάνει γερμανικά θα το ξεπεράσεις εύκολα, αν όχι πάλι δεν είναι ζόρι να συνηθιστεί.

Βασικά λεξιλόγιο είναι μόνο, εγώ σε δύο χρόνια από το απόλυτο μηδέν έφθασα σε C1 επίπεδο. 16 ώρες τη βδομάδα μάθημα (εκτός εορτών/καλοκαιριού) σε πόλη που βρίσκεις ελάχιστους να μιλάν σωστά την γλώσσα (Βρυξέλλες).

 

Ηξερες γερμανικα; Γιατι το λεξιλογιο εχει πολλες ομοιοτητες, με τελειως διαφορετικο spelling βεβαια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηξερες γερμανικα; Γιατι το λεξιλογιο εχει πολλες ομοιοτητες, με τελειως διαφορετικο spelling βεβαια :P

Είχα κάνει πριν από 15 χρόνια μαθήματα.

Δεν θυμόμουν απολύτως τίποτα, στο μόνο που με βοήθησαν τα γερμανικά ήταν στο ό,τι ήμουν εξοικειωμένη με το περίεργο συντακτικό.

 

Τα ολλανδικά είναι η πιο εύκολη γλώσσα για να μάθει ένας άγγλος, παρόλο που η γραμματική έχει μεγάλες διαφορές και η σύνταξη καμία σχέση. Η γραμματική τους είναι γελοία, δύο άρθρα πληθυντικός ίδιος, ουσιαστικά/επίθετα δεν έχουν κλίση, καμιά 100ριά ανώμαλα ρήματα να θυμάσαι πως κάνουν στον αόριστο και πώς στον παρατατικό, κλίση ρημάτων γελοία μαθαίνεται σε 10 λεπτά και τελείωσες.

Η σύνταξη θα σε ψιλοζορίσει αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό.

Βασικά η γλώσσα είναι λεξιλόγιο και τίποτα άλλο, μέσα σε δύο ενάμιση χρόνο μαθήματα διαβάζαμε μυθιστορήματα μετά και γράφαμε κατεβατά, τι να λέμε τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ολλανδικά είναι πανεύκολα.

Ευκολότερα από τα γαλλικά πχ.

 

Η γραμματική τους σε σχέση με άλλες γλώσσες είναι γελοία, βασικά η σύνταξη θα σου φανεί περίεργη αλλά αν έχεις κάνει γερμανικά θα το ξεπεράσεις εύκολα, αν όχι πάλι δεν είναι ζόρι να συνηθιστεί.

Βασικά λεξιλόγιο είναι μόνο, εγώ σε δύο χρόνια από το απόλυτο μηδέν έφθασα σε C1 επίπεδο. 16 ώρες τη βδομάδα μάθημα (εκτός εορτών/καλοκαιριού) σε πόλη που βρίσκεις ελάχιστους να μιλάν σωστά την γλώσσα (Βρυξέλλες).

16 ώρες τη βδομάδα μαθημα για 2 χρόνια και σε χώρα που μιλιεται η γλώσσα. 3+ ωρες/ημερα εεε. Χωρις να υπολογισεις την προετοιμασια για το μάθημα.

 

Οκ το λες και ευκολο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει πριν από 15 χρόνια μαθήματα.

Δεν θυμόμουν απολύτως τίποτα, στο μόνο που με βοήθησαν τα γερμανικά ήταν στο ό,τι ήμουν εξοικειωμένη με το περίεργο συντακτικό.

 

Τα ολλανδικά είναι η πιο εύκολη γλώσσα για να μάθει ένας άγγλος, παρόλο που η γραμματική έχει μεγάλες διαφορές και η σύνταξη καμία σχέση. Η γραμματική τους είναι γελοία, δύο άρθρα πληθυντικός ίδιος, ουσιαστικά/επίθετα δεν έχουν κλίση, καμιά 100ριά ανώμαλα ρήματα να θυμάσαι πως κάνουν στον αόριστο και πώς στον παρατατικό, κλίση ρημάτων γελοία μαθαίνεται σε 10 λεπτά και τελείωσες.

Η σύνταξη θα σε ψιλοζορίσει αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό.

Βασικά η γλώσσα είναι λεξιλόγιο και τίποτα άλλο, μέσα σε δύο ενάμιση χρόνο μαθήματα διαβάζαμε μυθιστορήματα μετά και γράφαμε κατεβατά, τι να λέμε τώρα...

 

Ωραια, αφου ξερω γερμανικα πιστευω θα μαθω σχετικα ευκολα

16 ώρες τη βδομάδα μαθημα για 2 χρόνια και σε χώρα που μιλιεται η γλώσσα. 3+ ωρες/ημερα εεε. Χωρις να υπολογισεις την προετοιμασια για το μάθημα.

 

Οκ το λες και ευκολο τότε.

 

Στις Βρυξελλες Ολλανδικα μονο γραμμενα βλεπεις. Δεν ειναι η γλωσσα που χρησιμοποιειται στην πολη παροτι επισημα διγλωσση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...