Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/8/2018 στις 12:52 ΜΜ, klainmaingr είπε


Συμπαθώ πάρα πολύ τους Ολλανδούς. Όλοι έχουν υπάρξει απίστευτα helpful και φιλικοί μέχρι στιγμής, αλλα οι άνθρωποι είναι λέσια (με την κυριολεκτική έννοια - αν δώ έναν ακόμα να βουτάει σε rat infested κανάλι θα λουστώ με betadine). Το μόνο που τους κρατάει μαντρωμένους είναι η αυστηρή επιτήρηση και οι νόμοι. Όπου βρούν παράθυρο θα το abusάρουν.
Υπάρχει η ψευδαίσθηση της παιδείας αλλα πρακτικά το μόνο που τους κάνει να φαίνονται τόσο καλοί είναι η οργάνωση "κατόπιν εορτής".

Σε οποιοδήποτε public/private event ο χώρος καταλήγει να είναι βομβαρδισμένος. Σκουπιδαριό, κουτάκια, μπουκάλια, κυλίμια, χαλιά και ξεφτιλίκια δίχως αύριο. Και δε μιλάω για hardcorίλες με αλκοόλ που είναι more or less αναμενόμενο, αλλα για οποιοαδήποτε μάζωξη ανθρώπων. Αυτό που τους σώζει είναι η Χ υπηρεσία που θα τα μαζέψει όλα και θα κάνει τον εκάστοτε χώρο ανθρώπινο. Αλλα αυτό δεν έχει καμία επαφή με παιδεία.

Στα τραίνα, ιδιαίτερα βραδινές ώρες, είναι το εξπρές του μεσονυκτίου. Μπύρες, πεταμένα burgers στα καθίσματα, ποδια πάνω στις θέσεις, jbl στο τέρμα και σαματάς. Θα περάσει ο κακόμοιρος υπάλληλος του NS και την επόμενη μέρα το τραίνο θα είναι ΟΚ. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με παιδεία.

Ποδήλατα. Το παγκόσμιο πρόσωπο της Ολλανδίας. Η τιμή και το καμάρι μας. Κακοσυντηρημένα, πεταμένα σε κάθε γωνιά, δεμένα σε κάθε δέντρο, ριγμένα μέσα σε κανάλια, κλεμμένα και παρατημένα. Θα ρθεί το opruiming θα τα μαζέψει και δε θα είναι ο κάθε σταθμός σα νεκροταφείο ποδηλάτων, αλλα παιδεία δε το λές.

Δρόμοι. Καλοσυντηρημένοι και ελεγχόμενοι. Αλλα η οδική συμπεριφορά (και γι αυτό σε quoταρα totem) περιορίζεται όπου έχει κάμερες και μπλόκα. Για μήνες, εγώ ο ούγκανος, απαίδευτος, ρεμπεσκές Έλληνας, οδηγούσα με 1km κάτω απο το όριο. Είχα φάει κόρνα και godverdomme δίχως αύριο μέχρι που σε μία σχετική συζήτηση ένας 60ρης κύριος μου έμαθε το waze. Live μπλόκα, ταχύτητες, κάμερες και ατυχήματα. Όλα αυτα reported απο χρήστες ζωντανά. Δε νομίζω οτι γνωρίζω άνθρωπο που να μην χρησιμοποιεί είτε waze είτε το flietsmeister. Καταπληκτική οδική παιδεία όποτε σε  βλέπει η κάμερα. 

Όλα αυτά δε τα γράφω για να dissάρω τους Ολλανδούς. Τουναντίον. Στα περισσότερα πράγματα τα συστήματα τους λειτουργούν άψογα, οπότε μπορούν να κρύψουν την εγγενή έλλειψη παιδείας.

Αυτό που δε μπορώ να δεχτώ με τίποτα είναι η ξενολαγνία και η πεποίθηση οτι οι πάντες είναι καλύτεροι απο εμάς. Όλα είναι συστημικά. Βέβαια, θα μου πείτε, ποιος φτιάχνει το σύστημα; 
Aλλά αυτό είναι για ένα εντελώς διαφορετικό thread.

Έχοντας ζήσει κατά καιρούς σε πολλά και διαφορετικά μέρη της Ολλανδίας, δεν συνάντησα ποτέ τα περισσότερα από αυτά που λες και μάλιστα στο βαθμό που αναφέρεις.

- Οπότε ψάξε καλύτερα μέσα σου να βρεις τι είναι αυτό που σε κάνει να επιλέγεις περιοχές της Ολλανδίας (για τόπο εργασίας, κατοικίας ή αναψυχής) που συμβαίνουν όσα αναφέρεις-στο βαθμό που συμβαίνουν-και οι οποίες περιοχές είναι σίγουρα ελάχιστες.
- Δεν θα ήταν κακό επίσης να σέβεσαι λίγο παραπάνω τους ανθρώπους που είναι "απίστευτα helpful και φιλικοί", και είναι το μόνο που θυμίζει Ολλανδία από όσα παραθέτεις.
Το αν τους συμπαθείς πραγματικά ή όχι αποτυπώνεται καλύτερα στο κείμενο που παραθέτεις, παρά στον ίδιο τον ισχυρισμό σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , γνωρίζει κανεις ποσο είναι ελάχιστες τιμές για να νοικιάσεις διαμέρισμα στη Γλασκώβη και στο Εδιμβούργο ; Αναφέρομαι σε διαμέρισμα 25τμ περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, newton91 είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , γνωρίζει κανεις ποσο είναι ελάχιστες τιμές για να νοικιάσεις διαμέρισμα στη Γλασκώβη και στο Εδιμβούργο ; Αναφέρομαι σε διαμέρισμα 25τμ περίπου. 

https://m.zoopla.co.uk

http://www.s1homes.com/rent/

για αρχη εδώ. το οτι ενα σπιτι ειναι one bedroom flat δεν παίζει ρόλο μπορει να βρεις με £500 αλλά κ £900. Η Γλασκώβη εχει πιο φθηνά ενοίκια.

Αν είσαι φοιτητής αλλάζει η ιστορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Curvedshot είπε

Παλιο το θεμα αλλα αν το δει κανεις μηπως ξερει κανεις να μου εξηγησει τις ισοτιμιες πτυχιων και ΠΜΣ?? 

Για ποια χώρα ψάχνεις να κάνεις αντιστοίχιση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, bilya είπε

https://m.zoopla.co.uk

http://www.s1homes.com/rent/

για αρχη εδώ. το οτι ενα σπιτι ειναι one bedroom flat δεν παίζει ρόλο μπορει να βρεις με £500 αλλά κ £900. Η Γλασκώβη εχει πιο φθηνά ενοίκια.

Αν είσαι φοιτητής αλλάζει η ιστορία.

Σας ευχαριστώ πολύ. Όχι ,για δουλειά είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, newton91 είπε

Σας ευχαριστώ πολύ. Όχι ,για δουλειά είναι. 

οκ απλά μην ξεχνάς οτι θα πρεπει να υπολογίζεις κ τα δημοτικά τέλη που δεν είναι κ λίγα σε μερικά bands.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που να το ποσταρω οπότε θα ρωτήσω εδώ

Αν πάρω φέτα σφραγισμένη σε βαλίτσα καμπίνας παίζει να μου την κρατήσουν στο αεροδρόμιο λόγω υγρών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, newton91 είπε

Παράδειγμα ; 

αν μπεις εδώ έχει τα bands του Εδιμβούργου . το πιο φθηνό ξεκινάει στις £93 το μήνα κ ανεβαίνει . Αντίστοιχα έχει κ η γλασκώβη παρόμοιο σύστημα.

 

26 λεπτά πριν, mary είπε

Δεν ξέρω που να το ποσταρω οπότε θα ρωτήσω εδώ

Αν πάρω φέτα σφραγισμένη σε βαλίτσα καμπίνας παίζει να μου την κρατήσουν στο αεροδρόμιο λόγω υγρών;

κάθε φορά αυτό κάνω χωρίς θέμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...