Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

Μπορεις να μας εξηγησεις γιατι?

Αυτοί που πάνε ΤΕΙ είναι μόνο  από ΕΠΑΛ; Από ποτε ; Επίσης : μεταπτυχιακό από ΤΕΙ είναι διαφορετικό από μεταπτυχιακό από Πανεπιστήμιο ; Οκ 

Επισης : Τα ΤΕΙ δεν προσφέρουν μεταπτυχιακά ; Γελάει ο κόσμος 

Επεξ/σία από newton91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η σελιδα ειναι για να εχεις μια γενικη εικονα σε τι αντιστοιχει το πτυχιο σου. Μπορεις παντα να πληρωσεις 150 γιουρο για να σου κανουν επισημη αντιστοίχηση. Φυσικα αν εχεις να προτεινεις καποια καλυτερη σελιδα, θα με ενδιεφερε και εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, newton91 είπε

Αυτοί που πάνε ΤΕΙ είναι μόνο  από ΕΠΑΛ; Από ποτε ; Επίσης : μεταπτυχιακό από ΤΕΙ είναι διαφορετικό από μεταπτυχιακό από Πανεπιστήμιο ; Οκ 

Επισης : Τα ΤΕΙ δεν προσφέρουν μεταπτυχιακά ; Γελάει ο κόσμος 

Το αυτό. Πάρα πολλά λάθη.

Δεν ξέρω ποιος έκανε τούτη την σελίδα, αλλά είναι κάτι λιγότερο από αξιόπιστη. Δεν πρότεινα επ' ουδενί σε κάποιον να βασιστεί σε αυτήν για σοβαρό λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι η σελίδα του υπουργείου παιδείας της Ολλανδίας και προτείνει την σελίδα που έβαλα παραπάνω.

https://duo.nl/particulier/studying-in-the-netherlands/evaluation-of-your-non-dutch-diploma.jsp#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα στην παρεα.

μπορει καποιος αν εχει εμπειρια με μεταναστευση στην αυστραλια να με βοηθησει ?

εχω την γυναικα μου γεννημενη εκει πριν 30 χρονια :) και το μοναδικο εγγραφο που εχω στα χερια μου ειναι ενα διαβατηριο πριν απο 30 χρονια που γυρισε με τους γονεις της ελλαδα. Θελω να κανω την διαδικασια για ιθαγενεια/υπηκοοτητα γι'αυτην και τον μικρο μας και στην συνεχεια visa partnership νομιζω για μενα.
εχει καποιος εμπειρια της διαδικασιας να μου δωσει τα φωτα του? Ευχαριστω πολυ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis Deutschland said:

Ενας λογος?

https://transferwise.com/gb/blog/pros-and-cons-living-in-switzerland

εδώ μερικοί καλοί λόγοι. [Προσωπικά θα ήθελα να πάω και να μείνω -σε μικρή πόλη- λόγω της ηρεμίας, του φαγητού, των όμορφων τοπίων και της οργάνωσης...μόνο που είναι πανάκριβα :( ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

https://transferwise.com/gb/blog/pros-and-cons-living-in-switzerland

εδώ μερικοί καλοί λόγοι. [Προσωπικά θα ήθελα να πάω και να μείνω -σε μικρή πόλη- λόγω της ηρεμίας, του φαγητού, των όμορφων τοπίων και της οργάνωσης...μόνο που είναι πανάκριβα :( ]

Αυτά που λέει ως "pros" είναι κοινά σε πολλές χώρες της βόρειας και βορειοδυτικής Ευρώπης. Δηλαδή, δεν είπε και τίποτα το blog. 

2 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

 Αναμεσα σε γερμανια και ελβετια τι προτειματε?

Εξαρτάται για τι πράγμα ενδιαφέρεσαι. Για ποδοσφαιρικές ομάδες; Για φοίτηση σε πανεπιστήμιο (και σε ποιο και σε τι αντικείμενο; ) ; Για εργασία και σε τι τομέα; 

Το "Χ vs Y" για ευρωπαϊκές χώρες είναι τόσο γενικό όσο το Χ και το Υ. 

Υ.Γ. "προτιμάτε". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Wazie said:

Kαλημερα στην παρεα.

μπορει καποιος αν εχει εμπειρια με μεταναστευση στην αυστραλια να με βοηθησει ?

εχω την γυναικα μου γεννημενη εκει πριν 30 χρονια :) και το μοναδικο εγγραφο που εχω στα χερια μου ειναι ενα διαβατηριο πριν απο 30 χρονια που γυρισε με τους γονεις της ελλαδα. Θελω να κανω την διαδικασια για ιθαγενεια/υπηκοοτητα γι'αυτην και τον μικρο μας και στην συνεχεια visa partnership νομιζω για μενα.
εχει καποιος εμπειρια της διαδικασιας να μου δωσει τα φωτα του? Ευχαριστω πολυ !!

Αν είναι Αυστραλέζικο διαβατήριο, πας στην Πρεσβεία και το ανανεώνεται. Ίσως χρειαστεί κάποια άλλα έγγραφα. Αν έχει υπηκοότητα/ιθαγένεια, δεν τη χάνει.

Για εσένα και το μικρό, το πιό απλό είναι να πάτε εκεί με τουριστική βίζα και να ψαχτείτε επί τόπου. Συνήθως θα βρείτε έλληνες να σας προσλάβουν και να σας κάνουν τα χαρτιά που είναι ευκολότερο.

Εγώ προσπάθησα από εδώ και μετά από 2.5 χρόνια και περίπου 4000€ σε δικηγόρους που έδωσα, κατάλαβα ότι δεν ήμουν καν στα μισά και τα παράτησα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Wazie είπε

εχω την γυναικα μου γεννημενη εκει πριν 30 χρονια :) και το μοναδικο εγγραφο που εχω στα χερια μου ειναι ενα διαβατηριο πριν απο 30 χρονια που γυρισε με τους γονεις της ελλαδα. Θελω να κανω την διαδικασια για ιθαγενεια/υπηκοοτητα γι'αυτην και τον μικρο μας

Λογικά η γυναίκα σου έχει την αυστραλέζικη υπηκοότητα. Αν ναι, απλά βγάζει νέο διαβατήριο.

Το παιδί παίρνει την υπηκοότητα από τη μητέρα του, οπότε μαζεύετε τα χαρτιά που θα σας ζητήσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Fortistis είπε

Το "Χ vs Y" για ευρωπαϊκές χώρες είναι τόσο γενικό όσο το Χ και το Υ. 

Εγώ πάλι είμαι πολύ πιο σίγουρος ότι προτιμω το Χ από το Υ παρά οποιαδήποτε από τις Γερμανία/Ελβετία.

Για ποιό λόγο να προτιμήσεις κάποιος το Υ από το Χ?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Wazie είπε

Kαλημερα στην παρεα.

μπορει καποιος αν εχει εμπειρια με μεταναστευση στην αυστραλια να με βοηθησει ?

εχω την γυναικα μου γεννημενη εκει πριν 30 χρονια :) και το μοναδικο εγγραφο που εχω στα χερια μου ειναι ενα διαβατηριο πριν απο 30 χρονια που γυρισε με τους γονεις της ελλαδα. Θελω να κανω την διαδικασια για ιθαγενεια/υπηκοοτητα γι'αυτην και τον μικρο μας και στην συνεχεια visa partnership νομιζω για μενα.
εχει καποιος εμπειρια της διαδικασιας να μου δωσει τα φωτα του? Ευχαριστω πολυ !!

Ημασταν ακριβως στην ιδια φαση. Η γυναικα μου γεννημενη εκει με διαβατηριο ληγμενο εδω και 20 χρονια και ενα πιστοποιητικο γεννησης παμπαλαιο.

ΚΑταρχας χρειαζεστε οπωσδηποτε πιστοποιητικο γεννησης (ξανα) και θα πρεπει να κανετε αιτηση στην Αυστραλια.

On linε κανετε μια αιτηση που ζητα διαφορα και την τυπωνετε.Στη συνεχεια κλεινετε ραντεβου με την πρεσβεια στην Αθηνα (υποχρεωτικα πρεπει να παει η συζυγος σου αυτοπροσωπως), καταθετετε τα χαρτια σας και πκηρωνετε το ποσο για το διαβατηριο (γυρω στα 230 ευρω αν θυμαμαι καλα).

Και τελος. Σας ερχεται σπιτι ταχυδρομικως μετα Απο κανενα 15ημερο.

Σε πρωτη φαση κανε τηλεφωνο στην Πρεσβεια για να σε καθοδηγησουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, *nenya* είπε

https://transferwise.com/gb/blog/pros-and-cons-living-in-switzerland

εδώ μερικοί καλοί λόγοι. [Προσωπικά θα ήθελα να πάω και να μείνω -σε μικρή πόλη- λόγω της ηρεμίας, του φαγητού, των όμορφων τοπίων και της οργάνωσης...μόνο που είναι πανάκριβα :( ]

Σε καλα μερη της Γερμανιας δεν χανεις σχεδον τιποτα απο τα "καλα" της Ελβετιας με τις τιμες να μην εχουν καμια σχεση και φυσικα ουτε η ζωη. Και ναι, μπροστα στην Ελβετια ακομα και η Γερμανια εχει ζωη. Οργανωση υπαρχει, ομορφα τοπια, φαγητο κυριολεκτικα απο ολα τα μερη της γης και ηρεμια τοση που σου λειπουν οι κορνες των αυτοκινητων. Και με €100 γεμιζεις ενα πορτ-μπαγκαζ πραγματα. Δεν ειναι τυχαιο οτι οι Ελβετοι εξορμουν στην Κοσταντσα ή σε μερη της Γαλλιας μπας και ψωνισουν τιποτα σε λογικες τιμες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...