Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι θα τρωει τα πτωματα που παιρνουν απο το Metro μισοτιμης οταν ληγουν :D

 

Περα απο πλακα πρεπει να ρωτησει αν ειναι νομιμος ωστε να παιρνει εστω τον βασικο μισθο. Οχι οτι θα τον φτανει να ζησει σε μεγαλη πολη αλλα ειναι ενα ξεκινημα. Γιατι ελληνικο εστιατοριο με διαμονη πολλες φορες σημαινει 800€ μαυρα και στον καταψυκτη σε περιπτωση ελεγχου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, giteart είπε

Είμαι Σιγκαπούρη αν κανείς σκοπευει να έρθει εδω ρωτήστε ελεύθερα 

Για πολιτικούς μηχανικούς γνωρίζεις τπτ ; Μισθούς ; Γλώσσα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, giteart είπε

Είμαι Σιγκαπούρη αν κανείς σκοπευει να έρθει εδω ρωτήστε ελεύθερα 

Όποτε (και αν) έχεις χρόνο, γράψε μας για τη ζωή εκεί και τις εργασιακές συνθήκες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πρόκειται να μετοικισω στον Καναδά το επόμενο διάστημα.. Μηπως γνωρίζει κανείς αν μπορω να μεταφερω και το αυτοκίνητο μου μαζι; μπηκα στο υπουργείο μεταφορων τους και λεει πως δεν δέχονται οχήματα απο τριτες χώρες.. Ειναι δυνατον να συμβαινει κάτι τετοιο;; γνωρίζει ισως κάποιος που εχει μεταφέρει αυτοκινητο;; ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tolstoy είπε

Γνωρίζει κανείς κάτι για αγγελίες τέτοιου τύπου; Είναι συνέχεια στην xe.gr

wp_ss_20181020_0001.png.9cf75f5adce0d8a8e35b32112a02a165.png

Δεν ξέρω, αλλά εάν δεν κατέχεις ούτε καν τα αγγλικά πως θα επικοινωνείς; 
Θα έχουν Έλληνες εκεί επιστάτες-μεταφραστές;

Πάντως μυρίζει sweat-shop καταστάσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tolstoy είπε

Sweat shop?

Κάποια αγγλικά τα ξέρω. Δεν είμαι εντελώς χάλια.

Sweat shop είναι οι φάμπρικες που οι εργαζόμενοι είναι σαν κολίγοι-δουλοπάροικοι. 

Ότι χειρότερο σε εργασιακές συνθήκες, άπειρες ώρες εργασίας ανά εβδομάδα και μισθοί (κυριολεκτικά) πείνας.

Ενίοτε τους έχουν και παράνομα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Sweat shop είναι οι φάμπρικες που οι εργαζόμενοι είναι σαν κολίγοι-δουλοπάροικοι. 

Ότι χειρότερο σε εργασιακές συνθήκες, άπειρες ώρες εργασίας ανά εβδομάδα και μισθοί (κυριολεκτικά) πείνας.

Ενίοτε τους έχουν και παράνομα. 

Μάλιστα. Και γίνεται να επιβεβαιώσει κανείς αν όντως μία δουλειά είναι έτσι ή όχι; Ή πρέπει να το δει εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι κάνουν στην Αγγλία, αλλά Γερμανία και sweat-shop χλωμό το κόβω, πόσο μάλλον στο αεροδρόμιο 

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Sugizo είπε

Δεν ξέρω τι κάνουν στην Αγγλία, αλλά Γερμανία και sweat-shop χλωμό το κόβω, πόσο μάλλον στο αεροδρόμιο 

Στην Γερμανία υπάρχουν μπόλικα κόλπα για να έχεις τέτοιες συνθήκες. Δεν είναι τελείως τραγικά τα πράγματα όπως στην Ασία - χώρες του Κόλπου, αλλά μια φορά δεν είναι δουλειά που θέλει κάποιος.

Να μην πάμε μακρυά, πάμπολες οι ιστορίες "καλοκάγαθων" ΕΛ ιδιοκτητών επιχειρήσεων που πατάνε στον λαιμό απελπισμένους Έλληνες νεο-μετανάστες με διάφορα νόμιμα ή παράνομα τερτίπια. 

Τέτοιες δουλειές έχουν τεράστιο turnover, δεν είναι τυχαίο.

 

 

5 ώρες πριν, tolstoy είπε

Μάλιστα. Και γίνεται να επιβεβαιώσει κανείς αν όντως μία δουλειά είναι έτσι ή όχι; Ή πρέπει να το δει εκεί;

Εάν π.χ. σε μια μικρομεσαία εταιρεία έχουν "πάνω" συνέχεια για μήνες-χρόνια την ίδια διαφήμιση για άτομα, τότε σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλο turnover ή δεν πάει κανείς. Αυτό δεν είναι καλό σημάδι.

Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχουν reviews εργαζομένων, αν και σπανιότερο για τέτοιες δουλειές. 

Το σιγουρότερο είναι να μιλήσεις σε κάποιον που δουλεύει εκεί ή δούλεψε εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2018 στις 11:18 ΠΜ, salazar1991 είπε

Όποτε (και αν) έχεις χρόνο, γράψε μας για τη ζωή εκεί και τις εργασιακές συνθήκες :)

Για πολιτικούς μηχανικούς οχι δεν ξερω τίποτα.

Ολοι ξερουν Αγγλικά όπου ειναι η επίσημη γλώσσα, αλλα ακους παντου κ κινέζικα, μαλαισιανα κ Ταμίλ. Γενικά παιζουν καλοι μισθοί στους ευρωπαίους σε σχέση με τους ντόπιους.

μπορείς να εξελιχθεί γρήγορα  εργασιακά εδω, πολλες ευκαιρίες κ πολυ αξιοκρατικά ολα. Πολυ δουλειά επισης.  ειναι εργασιομανης χωρα. πολυ ωραιες γυναίκες. yellow fever κ ετσι. μην ερθετε αν είστε σε σχέση θα κλαίτε. Αν καποιος το προσπαθεί μπορει να εχει κ διαφορετική γκομενα καθε βδομαδα.  Αν εισαι χαλαρος κ δεν κυνηγάς κ πολυ, καθε μηνα βρίσκεις κ αλλη αν θες. 

Φαγητο πολυ καλο. πολλες κουζίνες απο όλη την Ασία. Ενοίκια πολυ ακριβά, αλλα αν υπάρχει καλος μισθός no problem. αξιζει να μείνει κανείς σε Condominium κοντα στο downtown. πολυ καλή εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...