Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Ήρθε τελικά και η δική μου ώρα παιδιά, 3 Δεκεμβρίου ξεκινάω δουλειά στο UK. Ως πρώτες κινήσεις για κάνεις με το που φτάσεις ποιες θα λέγατε ότι είναι; 

Καλή επιτυχία!

Να ξεμπερδεύεις με τράπεζες και σπίτι για αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, djcat είπε

Καλή επιτυχία!

Να ξεμπερδεύεις με τράπεζες και σπίτι για αρχή...

Και τα δυο είναι εύκολα γιατί το θέμα τράπεζας το αναλαμβάνει η εταιρία να σου ανοίξει τον λογαριασμό με τα κατάλληλα δικαιολογητικά και το σπίτι θα μένω μέσα στον πελάτη οπότε δεν θα χρειαστεί να ψάξω εγώ. Από εκεί και μετά αν έχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω ή να μην πέσω σε καμιά περίεργη λούμπα ή κάτι τέτοιο θα ήταν καλοδεχούμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikaruga24 είπε

Και τα δυο είναι εύκολα γιατί το θέμα τράπεζας το αναλαμβάνει η εταιρία να σου ανοίξει τον λογαριασμό με τα κατάλληλα δικαιολογητικά και το σπίτι θα μένω μέσα στον πελάτη οπότε δεν θα χρειαστεί να ψάξω εγώ. Από εκεί και μετά αν έχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω ή να μην πέσω σε καμιά περίεργη λούμπα ή κάτι τέτοιο θα ήταν καλοδεχούμενο. 

Ε, τις «περίεργες» περιοχές να μάθεις και μια ενημερωτική βόλτα για τις τιμές στην αγορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε να βρεις το κοντινότερο ASDA και το κοντινότερο Coop ή Tesco, το κεμπαμπτζίδικο κοντά σου με καλό κεμπάμπ, και την pub με καλό selection από tap beers. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Ήρθε τελικά και η δική μου ώρα παιδιά, 3 Δεκεμβρίου ξεκινάω δουλειά στο UK. Ως πρώτες κινήσεις για κάνεις με το που φτάσεις ποιες θα λέγατε ότι είναι; 

Για πες απολαβές και πιο μέρος η δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, OnePlus6T είπε

Για πες απολαβές και πιο μέρος η δουλειά

Εσωτερικός φροντιστής είναι η εργασία, νότια Αγγλία μόνο με την συγκεκριμένη εταιρία αλλά δεν ξέρω που θα γίνει το placement ακόμα. Ανάλογα το μέρος όμως και το περιστατικό οι απολαβές είναι από 500 ως 880 λίρες την εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εσωτερικός φροντιστής είναι η εργασία, νότια Αγγλία μόνο με την συγκεκριμένη εταιρία αλλά δεν ξέρω που θα γίνει το placement ακόμα. Ανάλογα το μέρος όμως και το περιστατικό οι απολαβές είναι από 500 ως 880 λίρες την εβδομάδα. 

καλη επιτυχια και οτι καλύτερο!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εσωτερικός φροντιστής είναι η εργασία, νότια Αγγλία μόνο με την συγκεκριμένη εταιρία αλλά δεν ξέρω που θα γίνει το placement ακόμα. Ανάλογα το μέρος όμως και το περιστατικό οι απολαβές είναι από 500 ως 880 λίρες την εβδομάδα. 

εδώ για να ξέρεις τις φορολογικές κλίμακες κ απο εδω βρες τα καθαρά του μηνα. Μολις βγάλεις NINo κ εγκατασταθεις γράψου στο HMRC(εφορία) online για να βλέπεις τα πάντα απο εκεί.

Για τηλέφωνο πας σε supermarket κ με £1 παίρνεις αριθμό lebara/gif-gaff/voda οτι θες. 

Κανε χάρη στον εαυτό σου κ μην πίνεις tennents/fosters😄.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη @ikaruga24
 Νότια Αγγλία, τουλάχιστον θα έχεις και λίγο ήλιο και λίγο καλοκαίρι.

Καλή αρχή και αν θέλεις κάποια συμβουλή ή απορία, μην διστάσεις σε pm.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα Γερμανία. Καλύτερος καιρός, καλύτερο κράτος. Μην ανεβαίνεις τόσο πάνω. Άσε την Σουηδία. 

Μια χαρά θα τα καταφέρεις στην Γερμανία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fortistis είπε

Καλύτερα Γερμανία. Καλύτερος καιρός, καλύτερο κράτος. Μην ανεβαίνεις τόσο πάνω. Άσε την Σουηδία. 

Μια χαρά θα τα καταφέρεις στην Γερμανία. 

Καλησπερα,μενεις Γερμανια;Γιατι ακουω οτι παντου ειναι δυσκολα κι οχι μονο Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φίλος δεν ξέρει γερμανικά, δεν έχει δώσει καμιά πληροφορία για τον εαυτό του και το background του(σπουδές, εργασιακή εμπειρία, γνωστούς/συγγενείς στη Γερμανία), αλλά κατά τ' άλλα μια χαρά θα τα καταφέρει στη Γερμανία

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, parlapipas25 said:

Σουηδια-Γερμανια τι παιζει;Αμα παω με το σταυρο στο χερι θα τα καταφέρω;Δεν ξερω τις γλωσσες,μονο Αγγλικα.

Σουηδία θέλεις γλώσσα για να βρεις αξιοπρεπή δουλειά, εκτός αν είσαι skilled προγραμματιστής ή μηχανικός ξερωγω. Στις δουλειές του ανειδίκευτου έχεις μεγάλο ανταγωνισμό, καθώς τα τελευταία 2 χρόνια μετανάστευσε αρκετός κόσμος, ιδίως από μέση ανατολή. Αν έχεις πτυχίο ή επιβεβαιωμένες δεξιότητες, έχεις σαφώς καλύτερες ελπίδες. Η δουλειά είναι απαραίτητη για να πάρεις σουηδικό ΑΜΚΑ (personnummer). Επίσης η στέγη στη Σουηδία είναι ένα θέμα, καθώς υπάρχουν λίγα σπίτια για να καλύψουν τις ανάγκες και λίστες αναμονής που στις μεγάλες πόλεις ξεπερνούν την 5ετια. 

Με το σταυρό στο χέρι, χωρίς πλάνο και χωρίς δουλειά δε θα το τολμούσα, καθώς η ζωή κοστίζει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...