Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, zio10 είπε

Το διαβατήριο γιατί δεν το έχεις μαζί σου αφού χρειάζεται; 

Δεν μου χρειαζεται γενικοτερα, κι αν το χασω θα μου βγει η παναγια για να το ξαναβγαλω. Στην καθημερινοτητα μου δεν μου χρειαζεται. Εχω αλλες καρτες που αποδεικνυουν ηλικια στοιχεια κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, taketrance said:

Με ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες και κατα προτιμηση οχι γραμμενη στο χερι, θα ειναι μια χαρα. Λιγο περισσοτερη ωρα στον ελεγχο και ερωτησεις "γιατι δεν εχεις διαβατηριο' κλπ, που  σιγουρα δεν ειναι λογος για να δωσεις 90Ε για διαβατηριο. Σε παμπ, κλαμπ δεν εχουν κανενα θεμα με την ταυτοτητα για επιβεβαιωση ηλικιας, εναλλακτικα μπορεις να  δωσεις και το διπλωμα οδηγησης η ακομα και καμια φοιτητικη καρτα κλπ. 

Η ταυτότητά μου είναι με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες μηχανογραφημένους, όχι δηλαδή χειρόγραφους, το 2013 την είχα βγάλει και είχα ταξιδέψει Σερβία, Δανία, Σουηδία πολύ άνετα χωρίς θέματα. Κλαμπ δεν πάω ούτε στην Ελλάδα σιγά μην πάω στο Λονδίνο 😜  . Σε παμπ ναι θα πάω. Καλά αν δώσω το δίπλωμα μου που είναι εκείνο το ροζ παπυράκι μάλλον φυλακή θα με βάλουν!! Οπότε είμαι κομπλέ με την ταυτότητα νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι σε αυτούς που κυκλοφορούν με ελληνική ταυτότητα στην Ε.Ε. να μη τους σταματήσουν σε έλεγχο στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης. Πραγματικά κ θα σε καθυστερήσουν κ θα σου σπάσουν τα @@. Διαβατήριο και τελείωσε. Το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο για κάποιον που μένει εξωτερικό παρατεταμένα να κυκλοφορεί μόνο με αυτό το ξεφτυλίκι που έχουμε για ταυτότητα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

Εύχομαι σε αυτούς που κυκλοφορούν με ελληνική ταυτότητα στην Ε.Ε. να μη τους σταματήσουν σε έλεγχο στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης. Πραγματικά κ θα σε καθυστερήσουν κ θα σου σπάσουν τα @@. Διαβατήριο και τελείωσε. Το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο για κάποιον που μένει εξωτερικό παρατεταμένα να κυκλοφορεί μόνο με αυτό το ξεφτυλίκι που έχουμε για ταυτότητα.

Μα νομιζω πως αν μενει καποιος εξωτερικο παρατεταμενα, δεν μπορει να κανει τιποτα χωρις διαβατηριο 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Μα νομιζω πως αν μενει καποιος εξωτερικο παρατεταμενα, δεν μπορει να κανει τιποτα χωρις διαβατηριο 😛

Εξαρτάται. Εγώ γνωρίζω άτομα που δουλεύουν μέσω Agencies σε Ολλανδία και Τσεχία που είναι πάνω από χρόνο έξω και δεν έχουν βγάλει διαβατήριο. Μη με ρωτάς πως μπορούν, απλά πιστεύω δεν ασχολούνται και είναι ανεύθυνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο πρόβλημα. Ας πουν ότι δεν δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες να ξέρουν όσοι θέλουν να βγάλουν διαβατήριο. Αφού είναι νόμιμες και τις δέχονται που είναι το πρόβλημα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο πρόβλημα. Ας πουν ότι δεν δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες να ξέρουν όσοι θέλουν να βγάλουν διαβατήριο. Αφού είναι νόμιμες και τις δέχονται που είναι το πρόβλημα; 

γιατί να μην της δέχονται δεν μπορώ να καταλάβω  αφού στην Ε.Ε ανήκουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

γιατί να μην της δέχονται δεν μπορώ να καταλάβω  αφού στην Ε.Ε ανήκουμε 

Άρα δεν υπάρχει και πρόβλημα στην ουσία νομίζω, μόνοι μας το δημιουργούμε. Ας την κοιτάξουν και λίγο πιο προσεκτικά δεν έγινε τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Άρα δεν υπάρχει και πρόβλημα στην ουσία νομίζω, μόνοι μας το δημιουργούμε. Ας την κοιτάξουν και λίγο πιο προσεκτικά δεν έγινε τίποτα.

ακριβώς αυτό..  στην τελική άμα σου ζητήσουν άλλο έγγραφο ταυτοποίησης λες πολύ άπλα ανήκω στην Ε.Ε η ταυτότητα μου είναι νόμιμη . μπορείτε να την ελένξετε   παρακαλώ. 

μπας και είναι υπερβολές  και τα φουσκώνουν λίγο οι έλληνες του εξωτερικού? σε 2 χώρες της Ε.Ε που εχώ ταξιδέψει ποτέ δεν είχα πρόβλημα 

Επεξ/σία από christopher0016
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

ακριβώς αυτό..  στην τελική άμα σου ζητήσουν άλλο έγγραφο ταυτοποίησης λες πολύ άπλα ανήκω στην Ε.Ε η ταυτότητα μου είναι νόμιμη . μπορείτε να την ελένξετε   παρακαλώ. 

μπας και είναι υπερβολές  και τα φουσκώνουν λίγο οι έλληνες του εξωτερικού? σε 2 χώρες της Ε.Ε που εχώ ταξιδέψει ποτέ δεν είχα πρόβλημα 

Ούτε εγώ είχα πουθενά πρόβλημα. Μπορεί τα παιδιά που τα γράφουν να είχαν όντως θέμα, μπορεί απλά να είναι και η τάση που έχουμε να υποτιμάμε - μηδενίζουμε κάποια πράγματα ή να υπερβάλουμε σε άλλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε στο Αγγλακι: "γιου αρ στιλ ιν δε ιγιου μπιατς, γιου γκοτα ασεπτ αουαρ σιτ" και ξεμπερδεψατε. Γραψ' τε το καπου αν δεν ξερετε εγλεζικα. Γουορντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Μα νομιζω πως αν μενει καποιος εξωτερικο παρατεταμενα, δεν μπορει να κανει τιποτα χωρις διαβατηριο 😛

φαντάζομαι όταν λες τίποτα εννοείς στην Αγγλία, γιατί 8 χρονια τώρα δεν είχα πουθενά θέμα, μέχρι και δάνειο για σπίτι μπορώ να πάρω.

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, zio10 said:

Σε παμπ και κλαμπ που λέτε ζητάνε ταυτότητα; 

Εσένα zio με τέτοια φάτσα ούτε φρουτοχυμό δε σου σερβίρουν χωρίς ταυτότητα. 😛

Επεξ/σία από defacer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...