Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mary είπε

Δεν έχω καταλάβει αν αυτή η εκμετάλλευση Ελλήνων από Έλληνες της Γερμανίας γίνεται μόνο στη Γερμανία. Και αν ναι, γιατί στη Γερμανία; επειδή είναι πιο πολλοί οι Έλληνες;

Μπορεί να είναι πιο ελαστικό το σύστημα. Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο που υπάρχουν και πολλοί Έλληνες με επιχειρήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, mary είπε

Δεν έχω καταλάβει αν αυτή η εκμετάλλευση Ελλήνων από Έλληνες της Γερμανίας γίνεται μόνο στη Γερμανία. Και αν ναι, γιατί στη Γερμανία; επειδή είναι πιο πολλοί οι Έλληνες;

Είμαι εκτός Γερμανίας, πιο βόρεια, και όπου ανακατεύονται Έλληνες, υπάρχει λαμογιά. 

16 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μπορεί να είναι πιο ελαστικό το σύστημα. Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο που υπάρχουν και πολλοί Έλληνες με επιχειρήσεις. 

Και αυτό το λες επειδή; Είσαι στη Γερμανία; Εργάζεσαι εκεί; Ασχολείσαι με διεθνή εργατικά/φορολογικά ζητήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ιρλανδία, τα μοναδικά κτήρια που καπνίζουν μέσα, είναι το Προξενείο και η Ορθόδοξη Εκκλησία...

Έφυγαν από την Ελλάδα κι έφεραν τον Ελληνάρα μαζί τους.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μπορεί να είναι πιο ελαστικό το σύστημα. Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο που υπάρχουν και πολλοί Έλληνες με επιχειρήσεις. 

Μεγάλος παράγοντας ο αριθμός. Αυτού του είδους η εκμετάλλευση δε γίνεται μόνο στη Γερμανία, γίνεται όπου είναι εύκολο να βρεθεί μεγάλος αριθμός Ελλήνων που ψάχνουν για δουλειά χωρίς προετοιμασία, εφόδια ή με το σκεπτικό του "μέχρι να βρω κάτι καλύτερο". Οπότε χώρες παραδοσιακά μεταναστευτικοί προορισμοί όπου θα βρεθούν Έλληνες για επαγγελματική αποκατάσταση ή σπουδές είναι πιο εύκολο να παρουσιάζουν φαινόμενα εκμετάλλευσης. Δεν είναι αποκλειστικό λαζοντόιτς φαινόμενο, παρόμοια εκμετάλλευση υπάρχει στο Βέλγιο, στην Αγγλία και αλλού.

 

12 ώρες πριν, Fortistis είπε

Εσείς που μένετε στην Γερμανία, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να συγκρίνω. Τι ποσοστό των Ελλήνων μεταναστών εκεί, είναι ακροδεξιών προτιμήσεων; Από απλοί «πατρίς-θρησκεία-οικογένεια» μέχρι και δηλωμένοι ΧΑ. 

Φυσικά και ρωτάω μια εμπειρική εκτίμηση και όχι κάτι τεκμηριωμένο με κανονική μελέτη. 

 

5 ώρες πριν, LongTom είπε

Δεν είναι κρίμας να κλειδωθεί το νήμα;

Αν και σε πολλά θέματα διαφωνώ με την πολιτική ζυγαριά των συντονιστών του ινσόμνια, εδώ θα συμφωνήσω με τον LongTom. Είναι κρίμα να χαθεί ένα τέτοιο νήμα που έχει αρκετές χρήσιμες πληροφορίες.

Στο ερώτημά σου, η μόνη αντικειμενική καταμέτρηση του ποσοστού των Ελλήνων που στηρίζουν ΧΑ είναι τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών και τα ψηφίσματα και αποφάσεις των τοπικών ελληνικών κοινοτήτων. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά καφενειακού τύπου κουβέντα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Δεν ρωτησα για αυτο,  σαφως αυτό και γίνεται παντου αν το κράτος και οι νόμοι είναι ελαστικοί, με την Γερμανία δεν εχω καμία σχέση, ρωτησα επειδή και καλα αυτοί εκει είναι τα καλύτερα παιδιά και εχουν το καλύτερο κράτος-συστημα, μακρια απο φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή

Άρα και για αυτό φταίει η Γερμανία που ό Έλλην είναι φοροφυγάς όπου και να μένει; 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fortistis είπε

Είμαι εκτός Γερμανίας, πιο βόρεια, και όπου ανακατεύονται Έλληνες, υπάρχει λαμογιά. 

Και αυτό το λες επειδή; Είσαι στη Γερμανία; Εργάζεσαι εκεί; Ασχολείσαι με διεθνή εργατικά/φορολογικά ζητήματα;

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Τίποτα από τα τρία, υπόθεση είναι. Η μόνη επαφή που είχα είναι με φίλους που είχαν μαγαζί στη Γερμανία και δεν είχα δει να είναι και πολύ αυστηρά τα πράγματα. Ούτε ταμειακή δεν είχαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Τίποτα από τα τρία, υπόθεση είναι. Η μόνη επαφή που είχα είναι με φίλους που είχαν μαγαζί στη Γερμανία και δεν είχα δει να είναι και πολύ αυστηρά τα πράγματα. Ούτε ταμειακή δεν είχαν. 

Οι Γερμανοί λένε "καλύτερα να σκοτώσεις αστυνομικό παρά να κλέψεις την εφορία". Το ότι δεν φαίνονται αυστηρά, δεν σημαίνει ότι δεν είναι. Απλά από τις Άλπεις και πάνω δεν έχουν την πονηριά/λαμογιά των μεσογειακών λαών, βασίζονται στη κοινή λογική και αίσθηση του δικαίου.

Δυστυχώς οι Έλληνες, και οι υπόλοιποι αντίστοιχοι λαοί, συνεχίζουν να συμπεριφέρονται όπως στη πατρίδα τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, aposporis είπε

Οι Γερμανοί λένε "καλύτερα να σκοτώσεις αστυνομικό παρά να κλέψεις την εφορία". Το ότι δεν φαίνονται αυστηρά, δεν σημαίνει ότι δεν είναι. Απλά από τις Άλπεις και πάνω δεν έχουν την πονηριά/λαμογιά των μεσογειακών λαών, βασίζονται στη κοινή λογική και αίσθηση του δικαίου.

Δυστυχώς οι Έλληνες, και οι υπόλοιποι αντίστοιχοι λαοί, συνεχίζουν να συμπεριφέρονται όπως στη πατρίδα τους.

Η Volkswagen κατα που πεφτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Η Volkswagen κατα που πεφτει? 

Μην μπερδεύεις με τον απλό λαό τους πολιτκούς και τα μεγαλοστελέχη. Αυτοί είναι καρχαρίες παντού.

Για πες μου όμως, πόσες VW υπάρχουν στη Γερμανία και πόσες στην Ελλάδα? Και δεν αναφέρομαι σε μεγέθη εταιριών, αλλά σε σκάνδαλα και λαμογιές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aposporis είπε

Μην μπερδεύεις με τον απλό λαό τους πολιτκούς και τα μεγαλοστελέχη. Αυτοί είναι καρχαρίες παντού.

Για πες μου όμως, πόσες VW υπάρχουν στη Γερμανία και πόσες στην Ελλάδα? Και δεν αναφέρομαι σε μεγέθη εταιριών, αλλά σε σκάνδαλα και λαμογιές.

Εγω παντως απο μικρο παιδι για σκανδαλα Siemens και εξοπλιστικα ακουω περισσοτερο στην Ελλαδα.

Εσυ επομενως λες πως σα λαοι οι Μεσογειακοι ειναι περισοτερο λαμογια απο τους Βορειους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aposporis είπε

Μην μπερδεύεις με τον απλό λαό τους πολιτκούς και τα μεγαλοστελέχη. Αυτοί είναι καρχαρίες παντού.

Για πες μου όμως, πόσες VW υπάρχουν στη Γερμανία και πόσες στην Ελλάδα? Και δεν αναφέρομαι σε μεγέθη εταιριών, αλλά σε σκάνδαλα και λαμογιές.

 

2 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Εγω παντως απο μικρο παιδι για σκανδαλα Siemens και εξοπλιστικα ακουω περισσοτερο στην Ελλαδα.

Εσυ επομενως λες πως σα λαοι οι Μεσογειακοι ειναι περισοτερο λαμογια απο τους Βορειους? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δε χρειαζεται να κανεις παραθεση. Ειπες τι πιστεύεις οτι ισχυουν για τους μεγαλοκαρχαριες, επομένως εγω ρωταω με βαση αυτο

48 λεπτά πριν, aposporis είπε

. Απλά από τις Άλπεις και πάνω δεν έχουν την πονηριά/λαμογιά των μεσογειακών λαών, βασίζονται στη κοινή λογική και αίσθηση του δικαίου

Αφου βγαζεις στην απέξω τους μεγαλοκαρχαριες, αρα πιστευεις πως οι μεσογειακοι/νοτιοι λαοι ειναι πιο λαμογια απο τους βορειους, η κανω καπου λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Τίποτα από τα τρία, υπόθεση είναι. Η μόνη επαφή που είχα είναι με φίλους που είχαν μαγαζί στη Γερμανία και δεν είχα δει να είναι και πολύ αυστηρά τα πράγματα. Ούτε ταμειακή δεν είχαν. 

Το «αλλά σίγουρα» δεν είναι υπόθεση. Για αυτό σε ρωτάω. Πώς προκύπτει το «σίγουρα»;

Όπως τα γράφεις, μάλλον από την κοιλιά σου το έβγαλες. 

Μου αρέσει που είναι και «σίγουρα»!

 

-/———————

Και πάνω από την Βαλτική, οι ελληνάρες είναι το ίδιο. Είτε Έλληνας προς Έλληνα, είτε Έλληνας προς κράτος. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Ναι δε χρειαζεται να κανεις παραθεση. Ειπες τι πιστεύεις οτι ισχυουν για τους μεγαλοκαρχαριες, επομένως εγω ρωταω με βαση αυτο

Αφου βγαζεις στην απέξω τους μεγαλοκαρχαριες, αρα πιστευεις πως οι μεσογειακοι/νοτιοι λαοι ειναι πιο λαμογια απο τους βορειους, η κανω καπου λαθος?

Σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, NikosKallithea said:

Δεν ρωτησα για αυτο,  σαφως αυτό και γίνεται παντου αν το κράτος και οι νόμοι είναι ελαστικοί, με την Γερμανία δεν εχω καμία σχέση, ρωτησα επειδή και καλα αυτοί εκει είναι τα καλύτερα παιδιά και εχουν το καλύτερο κράτος-συστημα, μακρια απο φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή

Έχουν ένα σύστημα που καλύτερο από το ελληνικό, και το σέβονται πολύ περισσότερο. Από κει και πέρα αν θέλουν και οι δύο πλευρές να παρανομήσουν (η μία ενδεχομένως γιατί δεν ξέρει ή δεν έχει άλλη επιλογή), προφανώς δεν υπάρχει αστυνομία σε κάθε γωνιά του δωματίου. Αν κατάλαβα τι λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...