Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κάποιες τράπεζες θέλουν απλά διαβατήριο. Πριν κανα χρόνο άνοιξε φίλος με ελληνική χειρόγραφη ταυτότητα με αγγλικούς χαρακτήρες. 

 

tip χωρίς CSCS κάρτα δεν πρόκειται να βρει δουλειά εύκολα σε οικοδομή. 

μηπως θυμασε ποια τραπεζα ηταν? επισης σε ευχαριστω πολυ για το tip! ειναι αυτο που ηθελα να ψαξω, ουσιαστικα η καρτα αυτη ειναι σαν αδεια εργασιας για οικοδομους? ποια ειναι η διαδικασια για την αποκτηση αν γνωριζεις και εχει ημερομηνια ληξης? ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μηπως θυμασε ποια τραπεζα ηταν? επισης σε ευχαριστω πολυ για το tip! ειναι αυτο που ηθελα να ψαξω, ουσιαστικα η καρτα αυτη ειναι σαν αδεια εργασιας για οικοδομους? ποια ειναι η διαδικασια για την αποκτηση αν γνωριζεις και εχει ημερομηνια ληξης? ευχαριστω εκ των προτερων

αν ένα πράγμα έχουν στο uk είναι τράπεζες, τις παίρνεις με την σειρά κ ρωτάς τι θέλουν (οσες είναι στο Loyds group δεν ήθελαν μέχρι πρότινος αλλά χαρτιά πέρα από διαβατήριο/ταυτότητα) . 

 

Δεν είναι άδεια εργασίας. Είναι ας πούμε πιστοποίηση για health and safety  . Άλλοι βγάζουν οι μηχανικοί άλλοι οι οδηγοί μηχανημάτων , άλλοι οι εργάτες κτλπ.

Δίνεις ένα τεστ με ερωτήσεις και αποκτάς την κάρτα. Στο site γραφει αναλυτικά πώς γίνεται η διαδικασία. Η κάρτα έχει διάρκεια 5 χρόνια. 

 

Οι οικοδομή είναι η μέρα με την νύχτα σε θέματα ασφαλείας. Κράνος, ειδικά παπούτσια κλπ είναι το σίγουρο αλλά φτάνεις κ στο ακραίο Πολλά εργοτάξια εκτός από κάμερες ασφαλείας να έχουν κ τουρνικέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ένα πράγμα έχουν στο uk είναι τράπεζες, τις παίρνεις με την σειρά κ ρωτάς τι θέλουν (οσες είναι στο Loyds group δεν ήθελαν μέχρι πρότινος αλλά χαρτιά πέρα από διαβατήριο/ταυτότητα) . 

 

Δεν είναι άδεια εργασίας. Είναι ας πούμε πιστοποίηση για health and safety  . Άλλοι βγάζουν οι μηχανικοί άλλοι οι οδηγοί μηχανημάτων , άλλοι οι εργάτες κτλπ.

Δίνεις ένα τεστ με ερωτήσεις και αποκτάς την κάρτα. Στο site γραφει αναλυτικά πώς γίνεται η διαδικασία. Η κάρτα έχει διάρκεια 5 χρόνια. 

 

Οι οικοδομή είναι η μέρα με την νύχτα σε θέματα ασφαλείας. Κράνος, ειδικά παπούτσια κλπ είναι το σίγουρο αλλά φτάνεις κ στο ακραίο Πολλά εργοτάξια εκτός από κάμερες ασφαλείας να έχουν κ τουρνικέ. 

σευχαριστω για τις απαντησεις ηταν ολες χρησιμες!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά η δουλειά είναι σκλαβιά σε όλες τις χώρες.Σκευτείτε πολύ σοβαρά τι προοπτικές εξέλιξης θα έχετε σε μια άλλη χώρα πριν πάτε εκεί. Από το να χαροπαλέυει κάποιος σε μια ξένη χώρα σε ένα δωμάτιο 2χ2 , καλύτερα να χαροπαλέυει στην χώρα του και να κάνει οτι μπορεί για να ζήσει σχετικά καλά ο ίδιος και η οικογένειά του. Αν είναι να πάς λονδίνο για να γίνεις σερβιτόρος και να τα κουτσοβγάζεις και να λυπάσε να πάρεις έναν καφέ απ έξω, τότε μάλλον δεν αξίζει. Αν εισαι αρχιτεκτονας με 2 μεταπτυχιακά και εμπειρια τοτε αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται με τι ορέξεις πηγαίνεις σε κάποια άλλη χώρα. Εγώ γνωρίζω άτομα που ήρθαν στο Amsterdam για σερβιτόροι, και με σκληρή δουλειά, κάνοντας γνωριμίες κοκ κάθε χρόνο έβρισκαν και κάτι καλύτερο. Στην Ελλάδα δεν νομίζω να έχουν τέτοιες προοπτικές οσοι βρίσκονται σε τέτοιες δουλειές. Αν βέβαια είναι να έρθει κάποιος και να τα περιμένει όλα στρωμένα και όπως τα έχει συνηθίσει τότε ας κάτσει καλύτερα σπίτι του. Έχουμε πήξει στην ομογένεια που γκρινιάζει μέρα νύχτα εδώ στην Ολλανδία. Ακούω Ελληνικά και αλλάζω πεζοδρόμιο ένα πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα πάντα, τον καιρό, τα σπίτια, το φαί, το χιούμορ των Ολλανδών, τον τρόπο ζωής, τον τρόπο διασκέδασης, τη γλώσσα, τα ποδήλατα, τους νόμους, τους φόρους... Κυκλοφορούν μονίμως με στραβωμένη μούρη και φυσικά συναναστρέφονται μόνο Έλληνες. Άφου τους άρεσε τόσο η Ελλάδα γιατί φύγανε; Υποκρισία..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει, δεν είναι απαραίτητο να τους άρεσε η Ελλάδα, ούτε ότι αν μεταναστευσεις κάπου πρέπει υποχρεωτικά να σου αρέσει. Ειδικά αν ισχύουν αυτά που είχα ακούσει από φίλους ότι κοστίζει 600€ για ένα δωμάτιο και μοιράζεσαι το σπίτι με άλλους έξι, μιλάμε για φούσκα τεραστιου μεγέθους.

Το αν γενικά κάποιος έχει δικαίωμα να βγάζει πάνω σου τα δικά του προβλήματα είναι άλλο θέμα, αλλά δεν σημαίνει ότι λέει ψέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...είχα ακούσει από φίλους ότι κοστίζει 600€ για ένα δωμάτιο και μοιράζεσαι το σπίτι με άλλους έξι, μιλάμε για φούσκα τεραστιου μεγέθους.

Φούσκα ήταν το ΧΑΑ που έχασαν οι περισσότεροι τα λεφτά τους στα τέλη του 90. Αυτή, είναι ανάπτυξη.

Εδώ που είμαι, ανοίγουν κάθε εβδομάδα 100-200 θέσεις εργασίας. Είναι απόλυτα λογικό να μην έχουν που να τους βάλουν.

Χτίζουν όμως και τα σπίτια παίρνουν πραγματική αξία, όχι αέρα. Βάσει νόμου προσφοράς και ζήτησης.

Στη δική μου εταιρία μόνο, θα προσλάβουν ~200 άτομα μέχρι τέλος του χρόνου.

Ανοίγει σε 3 μήνες επενδυτικός όμιλος γραφεία και θα ζητήσει 1400 άτομα.

Από δύο εταιρίες και μόνο, αν το βάλεις στην καλύτερη δια 4, χρειάζεσαι 400 σπίτια για οικογένειες.

Που θα βρεθούνε τόσα άδεια; Για αυτό εκτοξεύονται οι τιμές.

Αρκετοί, έρχονται μόνοι τους, μοιράζονται ένα σπίτι και στέλνουν λεφτά στην οικογένεια, μέχρι να βρουν σπίτι να τους φέρουν μαζί.

Το ίδιο έκανα κι εγώ.

 

Εϊπαμε όμως, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο για όλους, ο καθένας απόφασίζει και πράττει με τα δικά του κριτήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανείς ιδέα για καλό site αναζήτησης κατοικίας στη Ρουμανία και πιο ειδικά Βουκουρέστι;

 

Βρίσκω πολλά από πρακτορεία αλλά θα προτιμούσα κάτι παρεμεφερές σε χρυσή ευκαιρία, που δεν ξέρω αν υπάρχει βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου Τσαγιέρας, αν και έχω ακούσει άτομα στο κύκλο μου που πήγαν έξω για Σερβιτόροι και μια χαρά ζουν ειδικά με τα Tips που μαζεύουν.

 

Πάντως είμαι και εγώ της άποψης ότι αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο προσόν και σκάσεις μύτη με ένα απολυτήριο Λυκείου, χωρίς προϋπηρεσία, χωρίς να ξέρεις την γλώσσα κτλ. τότε καλύτερα Ελλάδα που μάλλον πιο εύκολα θα τα βγάλεις πέρα.

Για τα πάντα, τον καιρό, τα σπίτια, το φαί, [...]

Αχ αυτόν το καιρό πόσο μα πόσο τον γουστάρω. Έχει βαρεθεί η ζωή μου 300 μέρες το χρόνο λιακάδα και Ιανουάριο μήνα ούτε ένα σύννεφο.

 

Δεν είπαμε να βρέχει συνέχεια, αλλά φυσιολογικά πράγματα, το χειμώνα το σύννεφο του και την βροχή του και το καλοκαίρι ήλιο αλλά χωρίς να πεθαίνεις κιόλας μέχρι να πας στο περίπτερο από την ζέστη.

 

(Οκ γκρίνιαξα Go on τώρα :P )

 

 

Ειδικά αν ισχύουν αυτά που είχα ακούσει από φίλους ότι κοστίζει 600€ για ένα δωμάτιο και μοιράζεσαι το σπίτι με άλλους έξι, μιλάμε για φούσκα τεραστιου μεγέθους.

Κοίτα να δεις, το θέμα είναι η περιοχή. Αν πας στο Λονδίνο πολύ φυσικό δεν είναι να μην βρίσκεις σπίτι και ότι βρίσκεις να έχει τιμή στον θεό όταν μαζί με εσένα ψάχνουν και μερικά εκατομμύρια ακόμα;

 

Για να τα βολέψουν θα έπρεπε να είναι παντού πολυκατοικίες δίπλα δίπλα και να μετατρέψουν την πόλη σε ένα μεγάλο μπουρδέλο από μπετό (όπως η Αθήνα - Θεσσαλονίκη καλή ώρα)

Επεξ/σία από JohnTehGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούσκα ήταν το ΧΑΑ που έχασαν οι περισσότεροι τα λεφτά τους στα τέλη του 90. Αυτή, είναι ανάπτυξη.

Εδώ που είμαι, ανοίγουν κάθε εβδομάδα 100-200 θέσεις εργασίας. Είναι απόλυτα λογικό να μην έχουν που να τους βάλουν.

Χτίζουν όμως και τα σπίτια παίρνουν πραγματική αξία, όχι αέρα. Βάσει νόμου προσφοράς και ζήτησης.

Στη δική μου εταιρία μόνο, θα προσλάβουν ~200 άτομα μέχρι τέλος του χρόνου.

Ανοίγει σε 3 μήνες επενδυτικός όμιλος γραφεία και θα ζητήσει 1400 άτομα.

Από δύο εταιρίες και μόνο, αν το βάλεις στην καλύτερη δια 4, χρειάζεσαι 400 σπίτια για οικογένειες.

Που θα βρεθούνε τόσα άδεια; Για αυτό εκτοξεύονται οι τιμές.

Αρκετοί, έρχονται μόνοι τους, μοιράζονται ένα σπίτι και στέλνουν λεφτά στην οικογένεια, μέχρι να βρουν σπίτι να τους φέρουν μαζί.

Το ίδιο έκανα κι εγώ.

 

Εϊπαμε όμως, δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο για όλους, ο καθένας απόφασίζει και πράττει με τα δικά του κριτήρια.

Σε ποια χώρα είσαι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούσκα ήταν το ΧΑΑ που έχασαν οι περισσότεροι τα λεφτά τους στα τέλη του 90. Αυτή, είναι ανάπτυξη.

Εδώ που είμαι, ανοίγουν κάθε εβδομάδα 100-200 θέσεις εργασίας. Είναι απόλυτα λογικό να μην έχουν που να τους βάλουν.

Χτίζουν όμως και τα σπίτια παίρνουν πραγματική αξία, όχι αέρα. Βάσει νόμου προσφοράς και ζήτησης.

 

Που θα βρεθούνε τόσα άδεια; Για αυτό εκτοξεύονται οι τιμές.

 

 

Δεν κατάλαβα, η αύξηση των ενοικιων συνοδεύεται και από ανάλογη αύξηση στους μισθούς;

Ή τροφοδοτειται μόνο από την έλλειψη στέγης; Αν είναι έτσι, τότε μιλάμε για τον ορισμό της φουσκας.

 

Οι εταιρείες μπορεί να έρχονται γιατί τους κάνουν εκπτώσεις στους φόρους ή άλλες διευκολύνσεις. Αν οι νέες θέσεις έχουν δυσαναλογους με τα ενοίκια μισθούς απλά οξυνει το πρόβλημα γιατί ακόμα περισσότερα άτομα βρίσκονται σε ανάγκη και μεγαλώνει η φουσκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...