Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβα, η αύξηση των ενοικιων συνοδεύεται και από ανάλογη αύξηση στους μισθούς;

Ναι.

Ο βασικός εδώ είναι 3πλάσιος από την Ελλάδα και τα νοίκια το ίδιο. Τα υπόλοιπα όμως, κάποια είναι φθηνότερο, άλλα έχουν ίδιες τιμές, άλλα λίγο παραπάνω. Οπότε στο σύνολο, είναι καλύτερα από οικονομικής άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περίπου, ναι.
Όμως, ρεύμα, internet, κινητό, είναι στα ίδια, super market, λίγο παραπάνω (ανάλογα και το τι παίρνεις), είδη τεχνολογίας έχουν τις ίδιες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

 

Ειναι/εχει περασει κανεις απο Λουξεμβουργο για εργασια; Ο,τι ειδους πληροφορια θα ηταν ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου, ναι.

Όμως, ρεύμα, internet, κινητό, είναι στα ίδια, super market, λίγο παραπάνω (ανάλογα και το τι παίρνεις), είδη τεχνολογίας έχουν τις ίδιες τιμές.

Μαλιστα, δεν μου φαίνεται και παράλογο να γκρινιάζουν κάποιοι.

Η δουλειά που κάνεις πληρώνονται οι υπερωρίες;

Γενικά είναι χαλαρά ή δεν σηκώνεις κεφάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά που κάνεις πληρώνονται οι υπερωρίες;

Γενικά είναι χαλαρά ή δεν σηκώνεις κεφάλι;

Τι ακριβώς συμπέρασμα θα βγάλεις αν σου απαντήσω πχ Ναι και Ναι ?

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν εταιρίες και δουλειές που είναι χαλαρές και άλλες που τους σκίζουν; Το συμπερασμα ποιό είναι;

 

Στην πρώτη μου δουλειά εδώ, τα έξυνα. Στην κυριολεξία. Ελάχιστη δουλειά και μου έδιναν project για 3 μήνες που τέλειωνα σε 3 εβδομάδες.

Εδώ που είμαι τώρα, άλλο πόστο, έχω αρκετή δουλειά, αλλά φεύγω 5:31, δουλεύω κάποιες μέρες από το σπίτι, έχω τα διαλείμματά μου (υποχρεωτικά) και θα χρειαστεί να δουλέψω 2-4 ώρες σε ΣΚ μιά φορά στους 4 μήνες.

Καθαρίζω 6 φορές περισσότερα από ότι ήταν ο τελευταίος μου μισθός στην Ελλάδα, που θεωρούταν και καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, από ένα άτομο δεν βγαίνουν συμπεράσματα, το market standard ποιο είναι με τις υπερωρίες;

 

Άδικο να συγκρίνεις συνέχεια με Ελλάδα, αλίμονο, το θέμα είναι να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις αν αναφέρουμε μόνο τα θετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, από ένα άτομο δεν βγαίνουν συμπεράσματα, το market standard ποιο είναι με τις υπερωρίες;

Δε θα έλεγα ότι είναι φαινόμενο. Γενικά, ο περισσότερος κόσμος φεύγει στην ώρα του και ότι υπερωρία γίνεται, συνήθως πληρώνεται.

Κι εγώ είμαι σε τραπεζικό όμιλο, όπου γενικά παίζουν υπερωρίες, γιατί είναι κρίσιμες εφαρμογές. Προσωπικά, καθημερινές δεν έχω κάνει ποτέ και έχω δουλέψει 4 ώρες σε Σάββατο, τους τελευταίους 8 μήνες. Άτομο στην ομάδα μου, χρειάστηκε να εργαστεί ολόκληρο ΣΚ, γιατί έσκαγε κάτι στην παραγωγή. Τις πληρώθηκε (ή μπορούσε να τις πάρει άδεια).

 

Καταστήματα; Κλείνουν στην ώρα τους. Τόσο ακριβείς, που είναι και λίγο σπαστικό. Το ίδιο και εστιατόρια, bar. Κλείνει η κουζίνα και κόβουν τα σερβίρισμα μισή ή και μία ώρα πριν.

 

Το κακό είναι, ότι τα περισσότερα καταστήματα, δουλεύουν Κυριακές. Κι όσο κι αν με έχει βολέψει κάποιες φορές, είναι άσχημο για οικογένειες, όταν η μητέρα πχ, πρέπει να εργαστεί την Κυριακή κι έτσι δε μπορούν να πάνε κάπου όλοι μαζί.

 

Το άλλο που κάνουν είναι, πως οι περισσότερες αργίες, μεταφέρονται Δευτέρα, έτσι κάθε αργία είναι 3ήμερο. Όμως, αν έχεις δουλειά, μπορείς να ζητήσεις να δουλέψεις και την πληρώνεσαι διπλή.

 

Επίσης, παίζει πολύ contracting, σαν ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή. Η υποχρεωτική ασφάλεια είναι ίδια με τους υπαλλήλους, αλλά πληρώνεσαι 20-30% περισσότερο και έχεις και έξοδα που περνάνε στην εφορία. Ενώ ένας υπάλληλος πληρώνει ~45% φορολογία αν είναι στην υψηλότερη κλίμακα, ο Ελ.Επ. μπορεί να το φτάσει και στο 20% με σωστή διαχείριση συν ότι σε όλες του σχεδόν τις αγορές παίρνει πίσω το ΦΠΑ.

 

Οι ουσιαστικές διαφορές για εμένα, είναι δύο:

1. Σοβαρότητα και τήρηση των συμφωνημένων

2. Συγκεκριμένη φορολογία για όλους χωρίς δεκάδες παραθυράκια και κυκεώνα κανονισμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι, ότι τα περισσότερα καταστήματα, δουλεύουν Κυριακές. Κι όσο κι αν με έχει βολέψει κάποιες φορές, είναι άσχημο για οικογένειες, όταν η μητέρα πχ, πρέπει να εργαστεί την Κυριακή κι έτσι δε μπορούν να πάνε κάπου όλοι μαζί.

Καλά αυτό σύντομα και σε εμάς, δεν είναι λάθος θεωρώ μιας και τότε βρίσκει και ο εργαζόμενος χρόνο για τα ψώνια του, θα μπορούσαν όμως να τους δώσουν το ρεπό τους μέσα στην εβδομάδα ώστε να είναι όλοι χαρούμενοι.

 

Off topic, αν κατάλαβα καλά από τα συμφραζόμενα βρίσκεσαι UK σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

 

Ειναι/εχει περασει κανεις απο Λουξεμβουργο για εργασια; Ο,τι ειδους πληροφορια θα ηταν ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω!

 

Έχω περάσει από εκεί για ένα εξάμηνο. Γενικά είναι μια μικρή ουτοπία απο άποψη quality of life / εγκληματικότητας κλπ. Κλασσικά ακριβά ενοίκια αλλά και ακριβά το να βγείς έξω. Υπερβολικά μικρή χώρα οπότε μπορείς να μένεις μακριά (ή και Γερμανία ή Γαλλία) και παρόλα αυτά να δουλεύεις στη πρωτεύουσα.

 

Για ότι απορία, ρώτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενική ερώτηση θέλω να κάνω. Αν στείλω βιογραφικό, η σύνεντευξη θα γίνει μέσω skype ή κάποιο παρόμοιο μέσο, έτσι; Δεν θα πρέπει να κλείσουμε αεροπορικά και τέτοια για μια σύνεντευξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερά γενική ερώτηση...Εξαρτάται τόσο από την εταιρεία όσο και από τη θέση. Άλλες δέχονται το skype, άλλες απαιτούν φυσική παρουσία και σε αρκετά σπάνιες περιπτώσεις πληρώνουν τα αεροπορικά. Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις αν μπορεί να γίνει skype η πρώτη συνέντευξη. Το μόνο βέβαιο είναι ότι αν καταφέρεις και προχωρήσεις στα επόμενα στάδια θα πρέπει να μπεις στα έξοδα του αεροπλάνου/διαμονής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αρκετά σπάνιες περιπτώσεις πληρώνουν τα αεροπορικά.

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλους κλάδους αλλα στον δικό μου (tech) η πρώτη συνέντευξη είναι τηλεφωνικά / video call και μετά είναι κατά 99% onsite που σου κάνουν εκείνοι τα έξοδα για να μείνεις και να πας εκεί. (σημείωση, μπορεί να πρέπει να τα δώσεις εσύ αρχικά και μετά να σου κάνουν reimburse.) Οι περισσότερες εταιρίες θα καλύψουν και meals / taxi για εκείνη τη μέρα των interview.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλους κλάδους αλλα στον δικό μου (tech) η πρώτη συνέντευξη είναι τηλεφωνικά / video call και μετά είναι κατά 99% onsite που σου κάνουν εκείνοι τα έξοδα για να μείνεις και να πας εκεί. (σημείωση, μπορεί να πρέπει να τα δώσεις εσύ αρχικά και μετά να σου κάνουν reimburse.) Οι περισσότερες εταιρίες θα καλύψουν και meals / taxi για εκείνη τη μέρα των interview.

Σε όλες τις tech εταιρείες; Σε όλες τις χώρες; Για όλες τις θέσεις; Οπως και να το δούμε ειναι αρκετά μεγάλη γενίκευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...