Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρταται που θα πας.. Σε καποιες αρχικες θεσεις μπορει να ειναι 1 μηνιάτικο και αυτό να στο δίνουν σε δώσεις. Σε αλλες μπορει να ειναι πολύ παραπανω.

Γνωστός που πηγε USA πηρε σπιταρόνα για 1 μηνα, μεταφορικές και ειχε να διαχειριστεί ενα ποσο 30-40Κ τα οποια μπορούσαν να εξαργυρωθούν σε μια λίστα πραγματων που του έδωσαν π.χ. προκαταβολες για το σπίτι, Leasing αυτοκινητου, παιδικος σταθμός για τα παιδια κλπ. Βεβαια μιλαμε για πολυ καλή θεση και κοντα στα 200Κ μισθό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν είναι κάποιος στην Στοκχόλμη ας μου στείλει ένα pm να τον ρωτήσω κάτι για ενοικίαση σπιτιών. Αφορά τον αδερφό μου που μένει στην Στοκχόλμη και ψάχνει σπίτι. Ξέρει κανείς αν μπορεί να βρει μικρό διαμέρισμα για 1 άτομο που να απέχει το πολύ 30 λεπτά με τα ΜΜΜ από το κέντρο και κόστος γύρω στις 7000sek ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλα Μπλά forum εξωτερικού

 

ξέρει κάποιος αντίστοιχα forum του Μπλα Μπλα σε ξένες χώρες (και φυσικά στην αντιστοιχη γλώσσα)

 

Θα με ενδιέφεραν αυτά στα

 

- Γαλλικά

- Γερμανικά

- Ισπανικά

- Σουηδικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάποιος στην Στοκχόλμη ας μου στείλει ένα pm να τον ρωτήσω κάτι για ενοικίαση σπιτιών. Αφορά τον αδερφό μου που μένει στην Στοκχόλμη και ψάχνει σπίτι. Ξέρει κανείς αν μπορεί να βρει μικρό διαμέρισμα για 1 άτομο που να απέχει το πολύ 30 λεπτά με τα ΜΜΜ από το κέντρο και κόστος γύρω στις 7000sek ?

 

Φιλε δεν ειμαι Στοκχολμη αλλα , επειδη ειχα μια μικρη εμπειρια, να σου πω οτι τετοια σπιτια ειναι παρα παρα πολυ σπανια. Ειχα ακουσει οτι οι λιστες αναμονης για σπιτι στην Στοκχολμη ειναι μερικα χρονια. Και οι τιμες συνηθως ειναι 10000 ΣΕΚ και πανω.

Ειναι μια κατασταση που την καλλιεργουν επιτηδες στην Σουηδια.

Αμα βρει κατι παντως, να παει να αναψει λαμπαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάποιος στην Στοκχόλμη ας μου στείλει ένα pm να τον ρωτήσω κάτι για ενοικίαση σπιτιών. Αφορά τον αδερφό μου που μένει στην Στοκχόλμη και ψάχνει σπίτι. Ξέρει κανείς αν μπορεί να βρει μικρό διαμέρισμα για 1 άτομο που να απέχει το πολύ 30 λεπτά με τα ΜΜΜ από το κέντρο και κόστος γύρω στις 7000sek ?

 

Πολύ δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Έμενα κυριολεκτικά απ'την στάση Sockenplan σε γκαρσονιέρα, μόνος μου και έδινα 6500. Μέσω blocket και εννοείται δεύτερο χέρι νοίκι.

 

Μπλα Μπλά forum εξωτερικού

 

ξέρει κάποιος αντίστοιχα forum του Μπλα Μπλα σε ξένες χώρες (και φυσικά στην αντιστοιχη γλώσσα)

 

Θα με ενδιέφεραν αυτά στα

 

- Γαλλικά

- Γερμανικά

- Ισπανικά

- Σουηδικά

 

Για σουηδικά flashback.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε δεν ειμαι Στοκχολμη αλλα , επειδη ειχα μια μικρη εμπειρια, να σου πω οτι τετοια σπιτια ειναι παρα παρα πολυ σπανια. Ειχα ακουσει οτι οι λιστες αναμονης για σπιτι στην Στοκχολμη ειναι μερικα χρονια. Και οι τιμες συνηθως ειναι 10000 ΣΕΚ και πανω.

Ειναι μια κατασταση που την καλλιεργουν επιτηδες στην Σουηδια.

Αμα βρει κατι παντως, να παει να αναψει λαμπαδα.

 

 

Πολύ δύσκολο αλλά όχι απίθανο. Έμενα κυριολεκτικά απ'την στάση Sockenplan σε γκαρσονιέρα, μόνος μου και έδινα 6500. Μέσω blocket και εννοείται δεύτερο χέρι νοίκι.

 

 

Βρήκε τελικά στην στάση Vallingby ένα μικρό διαμερισματάκι με 6500sek.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το δεύτερο χέρι νοίκι;

Υπενοικιαση;

 

Ναι, νόμιμη και χωρίς όριο. Σου ζητάει ό,τι θέλει κοινώς.

 

Βρήκε τελικά στην στάση Vallingby ένα μικρό διαμερισματάκι με 6500sek.

 

Ντάξει, δεν είναι κοντά στο κέντρο αλλά και πάλι.. Μια χαρά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα με την ερώτηση του φίλου παραπάνω, τι χρησιμοποιούμε για ολλανδικό skroutz;

 

Πέρα απο αυτό, ποια site που έχουμε ξεγραμμένα απο άποψη μεταφορικών στην Ελλάδα, είναι με free ή ελάχιστα μεταφορικά;

Μου είπαν για amazon.de . Anything else?

 

εδιτ: Και ένα ακόμα που φαντάζομαι είναι πανευρωπαικό οπότε μπορεί να βοηθήσει οποιοσδήποτε έχει πρόσφατη σχετική εμπειρία.

 

Μέχρι τελευταία για το αυτοκίνητο ίσχυε ο κανόνας του 6μηνου. Οτι πρέπει να μπείς βγείς κτλ. Βέβαια αυτό είναι κάτι που είναι αδύνατο να αποδειχθεί μιας και δεν υπάρχει σχετικός έλεγχος στα σύνορα που να λέει οτι μπήκες βγήκες. Ο ασφαλιστής μου, μου είπε οτι πλέον το 6μηνο δεν υπάρχει ούτε σαν άτυπος κανόνας (απο φέτος). Υπάρχει κάποιος που να ξέρει με σιγουριά τι ισχύει για τα αυτοκίνητα με τις ελληνικές πινακίδες έξω; Ξέρω οτι απλα πληρώνω ασφάλεια κ κτεο κτλ πρέπει να γίνουν ελλάδα. Πέρα απο αυτο;

 

Θενξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασφαλιστής μου, μου είπε οτι πλέον το 6μηνο δεν υπάρχει ούτε σαν άτυπος κανόνας (απο φέτος).

Το τι σου είπε ο ασφαλιστής σου, πάρε το γραπτώς και να λέει ότι θα πληρώσει αυτός τα πρόστιμα όταν σε σταματήσουν.

Διαφορετικά, ο κάθε ένας, λέει την παπαριά του χωρίς κόστος κι ευθύνη.

 

Έγκειται στη νομοθεσία του κάθε κράτους το τι ισχύει και για πόσο. Ειδικά αν μένεις έξω, δουλεύεις έξω και δεν έχεις πάει ως τουρίστας, μπορούνε να σε σκίσουν αν διατηρείς όχημα με ξένες πινακίδες και το πιθανότερο να κατασχεθεί.

Στην προηγούμενη εταιρία που εργαζόμουν, ερχόταν κατά περιόδους η αστυνομία κι έκανε ελέγχους στο ιδιωτικό parking για ξένες πινακίδες. Καλούσαν δε τον ιδιοκτήτη να εξηγήσει τι συμβαίνει.

Άντε και τους έπειθες ότι το έφερες στη χώρα 3 μέρες πριν... Θα ερχόντουσαν ξανά μετά από 1 μήνα κι αν είχες ακόμα ξένες, την πάταγες.

Εδώ, όταν εργάζεσαι στη χώρα, είσαι υποχρεωμένος να εισάγεις το αμάξι εντός 30 ημερών, να πληρώσεις τους φόρους και τα τέλη κυκλοφορίας. Διαδικασία που έκανα πρόσφατα και μου πήρε μόλις 5 μέρες με ένα μεγάλο μέρος, online.

 

Δεν είναι χαζοί να σε αφήνουν να πληρώνεις τέλη και ασφάλεια σε φθηνές χώρες, όταν αυτοί σου παρέχουν δρόμους ποιοτικούς, με καλή άσφαλτο, σήμανση και σωστά σχεδιασμένους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα με την ερώτηση του φίλου παραπάνω, τι χρησιμοποιούμε για ολλανδικό skroutz;

 

Πέρα απο αυτό, ποια site που έχουμε ξεγραμμένα απο άποψη μεταφορικών στην Ελλάδα, είναι με free ή ελάχιστα μεταφορικά;

Μου είπαν για amazon.de . Anything else?

 

εδιτ: Και ένα ακόμα που φαντάζομαι είναι πανευρωπαικό οπότε μπορεί να βοηθήσει οποιοσδήποτε έχει πρόσφατη σχετική εμπειρία.

 

Μέχρι τελευταία για το αυτοκίνητο ίσχυε ο κανόνας του 6μηνου. Οτι πρέπει να μπείς βγείς κτλ. Βέβαια αυτό είναι κάτι που είναι αδύνατο να αποδειχθεί μιας και δεν υπάρχει σχετικός έλεγχος στα σύνορα που να λέει οτι μπήκες βγήκες. Ο ασφαλιστής μου, μου είπε οτι πλέον το 6μηνο δεν υπάρχει ούτε σαν άτυπος κανόνας (απο φέτος). Υπάρχει κάποιος που να ξέρει με σιγουριά τι ισχύει για τα αυτοκίνητα με τις ελληνικές πινακίδες έξω; Ξέρω οτι απλα πληρώνω ασφάλεια κ κτεο κτλ πρέπει να γίνουν ελλάδα. Πέρα απο αυτο;

 

Θενξ.

Για το αυτοκίνητο ότι λέει ο Zaytsev, παρόλα αυτά ξέρω αρκετό κόσμο που δεν αλλάζει πινακίδες, δες κ το λινκ εδώ για το τι ισχύει

http://www.iamexpat.nl/read-and-discuss/expat-page/articles/how-to-bring-your-car-to-the-netherlands

 

Για αντίστοιχο σκρουτζ θα έλεγα ότι δεν έχει κάτι τόσο δυνατό, αλλά μπορείς να κάνεις δουλειά με αυτά

https://www.kieskeurig.nl/

https://www.vergelijk.nl/

https://www.beslist.nl/

 

Επίσης στην Ολλανδία δεν έχει αμαζον κατάστημα αλλά πρώτον έχει μηδαμινα μεταφορικά από το γερμανικό, επίσης έχει το bol.com που είναι κάτι σαν το αμαζον της Ολλανδίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πληροφοριακά, ελληνική μικτή ασφάλεια αυτοκινήτου στο εξωτερικό δεν ισχύει, αν κάποιος πάρει το αμάξι έξω να το κάνει με την πιο φθηνή ελληνική ασφάλεια που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...