Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα πτυχιο μηχανικου αυτοκινητου οποτε κοιταω μηπως μπορω να μπω σε καμια βιομιχανια.Υπαρχει καμια σελιδα που να λεει το κοστος ζωης για εκει?Εκανα μια αναζητηση αλλα οσα εβγαλε ηταν πριν απο 3 χρονια.Λογικα θα εχουν αλλαξει αυτα τα νουμερο μετα απο τοσο καιρο.

Ευχαριστω και τπυς 2 για τον χρονο σας!

 

Γερμανικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πτυχίο δεν παίζει να χεις γιατί δεν υπάρχει τέτοια σχολή στην Ελλάδα.

Αυτο που ειπε ο νικος!Πηγα 2 χρονια σε επας.

Εννοεί κάποιο δίπλωμα από σχολή δευτεροβάθμιας πχ επαλ ή επας οαεδ

Γερμανικα;

Εχω παρει το B2.Ειμαι καλυμμενος στην γλωσσα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπε ο νικος!Πηγα 2 χρονια σε επας.

Εχω παρει το B2.Ειμαι καλυμμενος στην γλωσσα

Ξεκίνα να ψάχνεις για Ausbildung στον κλάδο σου. Η επαγγελματική αποκατάσταση θα γίνει ευκολότερη.

 

Δεν είσαι καλυμμένος. Συνέχισε για C1 τουλάχιστον.

 

Κόστος ζωής που ρωτάς είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι

Γι'αυτό τρώει ζόρια

Και με C2 ζορια θα φας στην αρχη, λιγο η προφορα, λιγο οτι το speaking ειναι αυτο που εχει εξασκηθει το λιγοτερο σε σχεση με reading, writing.

To B2 για αρχη μια χαρα ειναι, στην πορεια αμα μπεις σε γερμανοφωνο περιβαλλον θα βελτιωθεις πολυ σε συντομο χρονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Β2 για τη γραμμή παραγωγής στη BMW μια χαρά είναι.

Για συνεργείο όπου θα μιλάς με πελάτες όχι. Αλλά με το που πιάσεις μια δουλειά, η καθημερινή τριβή θα σε στρώσει, γλωσσικά. Στο Μόναχο τα Γερμανικά είναι πιο βαριά αλλά συνηθίζεις.

 

Έχω γνωστό που παίρνει ~1500 καθαρά και την βγάζει σχετικά άνετα, πιο άνετα από την Αθήνα πάντως.

Για νοίκι θες 500-1000 ζεστό (με νερό ρεύμα θέρμανση μέσα). Σουπερ μαρκετ κτλ κανά 500αρι.

Με 1500 καθαρά, 2000+ μεικτά (οι Γερμανοί μετράνε πάντα με μεικτά) θα βάζεις και 100 το μήνα στην άκρη να κάνεις διακοπες τα καλοκαίρια.

Μετά από 2 χρόνια με την εμπειρία που θα έχεις θα μπορείς να παζαρέψεις το μισθό σου ή να βρεις καλύτερη θέση.

 

Φθηνά σπίτια θα βρεις σπίτι λίγο πιο έξω από το Μόναχο, 30-45 λεπτά από το κέντρο με τον προαστιακό (S-bahn).

Επίσης σχεδόν όλες οι βιομηχανίες του τομέα σου είναι περιμετρικά του Μονάχου οπότε θα σε βολεύει και το σπίτι.

 

Πιστεύω ότι θα βρεις δουλειά γιατί χρειάζονται άτομα με πρακτικές γνώσεις.

Ο φίλος μου πιο πανω, απλά επειδή ήξερε Γερμανικά έπιασε μια μέτρια δουλειά χωρίς πτυχίο ή γνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας σκέφτομαι τον Σεπτέμβριο για μετανάστευση στο UK!εχω background σε accounting με προϋπηρεσία 5 χρόνια σε πολυεθνικές και 2 πτυχία... πέρα απο UK ποιες χώρες θα είχαν εύκολη αποκατάσταση ;

Λουξεμβούργο και Ιρλανδια ανετα θα βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναχο εμενα μεχρι πριν κάποιους μηνες με μισθο ανω του μεσου ορου και,διαμερισμα στο konigsplatz.

Με 1300-1500 βασικο ανιδεικευτου καποιος θελει οπωσδηποτε συγκατοικο για να πει οτι βαζει και κατι στην άκρη.

Επισης το να βρεις σπιτι ειναι σχετικά δυσκολο λογω ζητησης και προσφορας.Παίζουν και πολλοι απατεωνες που το εκμεταλλεύονται.Θελει καλο ψάξιμο η υποθεση.

Η γλωσσα ειναι όντως πιο βαρυα,η ποιοτητα ζωης σε υψηλο επιπεδο,οσο βγαίνεις απτο Κέντρο καλυτερευουν τα πραγματα απο ασφαλεια πλεον.

Στο numbeo θα βρεις λιστες με πληροφοριες αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να μενει/εμενε Ροτερνταμ?Εχω προταση για μεταπτυχιακο στο RSM και το σκεφτομαι

 

Για ποιο τμήμα; Γενικά είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο και οι απόφοιτοι του έχουν ζήτηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που να μενει/εμενε Ροτερνταμ?Εχω προταση για μεταπτυχιακο στο RSM και το σκεφτομαι

Είμαι στην School of Economics. Ό,τι θες, εδώ είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Master in Management ειμαι μιας και δεν ειχα business background απο το πρωτο μου πτυχιο.Γενικα εχω ακουσει καλα λογια απο διαφορους γνωστους που πηγαν τα τελευταια χρονια,μιας και η ολλανδια γινεται η νεα αγγλια σιγα σιγα για τους ελληνες που ψαχνουν μεταπτυχιακο και εχει πολυ κοσμο απο Ελλαδα στο Ροτερνταμ..

 

Εσενα πως σου φανηκε μεχρι τωρα και το πανεπιστημιο και η πολη?Ξεκινησα και λιγο ψαξιμο για σπιτι,λεω να προτιμησω συγκατοικηση με αλλα 2-3 ατομα και ψαχνω στην περιοχη του Kralingen για να βολευει για τη σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Master in Management ειμαι μιας και δεν ειχα business background απο το πρωτο μου πτυχιο.Γενικα εχω ακουσει καλα λογια απο διαφορους γνωστους που πηγαν τα τελευταια χρονια,μιας και η ολλανδια γινεται η νεα αγγλια σιγα σιγα για τους ελληνες που ψαχνουν μεταπτυχιακο και εχει πολυ κοσμο απο Ελλαδα στο Ροτερνταμ..

 

Εσενα πως σου φανηκε μεχρι τωρα και το πανεπιστημιο και η πολη?Ξεκινησα και λιγο ψαξιμο για σπιτι,λεω να προτιμησω συγκατοικηση με αλλα 2-3 ατομα και ψαχνω στην περιοχη του Kralingen για να βολευει για τη σχολη.

To πανεπιστήμιο είναι καλό και η  RSM ειδικά έχει πολύ καλό όνομα. Η πόλη μέτρια πράγματα :P Το καλό είναι ότι δεν είσαι μακριά από Άμστερνταμ..Για σπίτι μην κοιτάς μόνο Kralingen-όλοι Kralingen ψάχνουν αλλά είναι αρκετά δύσκολο. Μπες σε όλες τις ομάδες στο fb και άρχισε να κανονίζεις viewings πριν ανέβεις εδώ(αν δεν έχεις κλείσει μέχρι τότε δηλαδή). Επίσης προσπάθησε με Rotterdam2Stay αν και είναι λίγο δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις

Επεξ/σία από salazar1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με το "uk Work experience";

Τι ρόλο μπορεί να παίζει σε σημαντικές θέσεις εργασίας αν έχω δουλέψει σαν πωλήτρια εδώ στο uk ή δουλεύω εθελοντικά κάπου; Η το ανάποδο, αποθαρρυνονται πολύ αν δεν βλέπουν προηγούμενη εμπειρία στη χώρα τους ;

είναι κάτι σαν" μαγική συνταγή" που θα βοηθήσει να δουν τον τάδε υποψήφιο πιο σοβαρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...