Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι εχετε βρει δουλεια στο εξωτερικο, τι ειδους δουλειες ειναι και γιατι μια εταιρια απ εξω να παρει ελληνα απο δω και οχι καποιον εκει; παντα το ειχα απορια αυτο.

το σκέφτεσαι υπερβολικά ελληνικα. Δεν νοιάζει κανεναν πως εισαι, απο που εισαι, τι πιστεύεις. Αν κανεις για την δουλειά κ τους βγαζεις χρημα θα σε πάρουν. Αυτό ισχύει ακομα κ στις πιο ανειδίκευτες δουλειές. uk 2 χρόνια πλεον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί ο έλληνας έχει είτε περισσότερες γνώσεις από τους ντόπιους, είτε περισσότερη εμπειρία.

Στο έλληνας" και στο "ντόπιος" βάλε όποια εθνικότητα θέλεις.

Κάποιες φορές παίζουν ρόλο και οι γνωριμίες.

Παίζει και συνδιασμός των παραπάνω.

 

Τι ερώτηση ήταν αυτή;

Λες οι έλληνες να κάνουν καλύτερες π1π3ς και να προτιμούνται έναντι των ντόπιων;

Παντού το ίδιο ισχύει.

Ναι οκ, αλλα πολλοι νεοι που ακους και φευγουν εξωτερικο επειδη βρηκαν δουλεια τι εμπειρια να εχουν και ποσο καλοι μπορει να ειναι (και για τι δουλειες μιλαμε) που η χ εταιρια προτιμα να παρει ελληνα και οχι εναν απο τους 100αδες ντοπιους που στελνουν βιογραφικο (αν ειναι καλη δουλεια θα υπαρχουν πολλοι ενδιαφερομενοι); Δε προσπαθω να "ριξω" τους ελληνες, αλλα αν εγω ειχα μια εταιρια στην αγγλια πχ πρωτα θα περναγα απο συνεντευξη τους ντοπιους και μετα θα κοιτουσα να προσλαβω καποιον που δε μενει καν εκει. Μ'αυτη την εννοια το λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε βρει δουλεια στο εξωτερικο, τι ειδους δουλειες ειναι και γιατι μια εταιρια απ εξω να παρει ελληνα απο δω και οχι καποιον εκει; παντα το ειχα απορια αυτο.

Να πάρει η Χ εταιρία της Αγγλίας (παράδειγμα) Έλληνα από εδώ το θεωρώ αρκετά απίθανο εκτός αν έχεις γνώσεις αρκετές και το σημαντικότερο εμπειρία.

 

Χωρίς εμπειρία θεωρώ ότι καμία εταιρία δεν θα ασχοληθεί να μπει στην διαδικασία να κουβαλήσει Έλληνα (και όχι μόνο) απο την άκρη της Ευρώπης και φυσικά θα επιλέξει κάποιον ντόπιο.

Ναι οκ, αλλα πολλοι νεοι που ακους και φευγουν εξωτερικο επειδη βρηκαν δουλεια τι εμπειρια να εχουν και ποσο καλοι μπορει να ειναι (και για τι δουλειες μιλαμε) που η χ εταιρια προτιμα να παρει ελληνα και οχι εναν απο τους 100αδες ντοπιους που στελνουν βιογραφικο (αν ειναι καλη δουλεια θα υπαρχουν πολλοι ενδιαφερομενοι); Δε προσπαθω να "ριξω" τους ελληνες, αλλα αν εγω ειχα μια εταιρια στην αγγλια πχ πρωτα θα περναγα απο συνεντευξη τους ντοπιους και μετα θα κοιτουσα να προσλαβω καποιον που δε μενει καν εκει. Μ'αυτη την εννοια το λεω

Δεν φεύγουν όλοι για εταιρίες και καρέκλες...

 

Ένα τεράστιο ποσοστό, τολμώ να πω και 70%+ φεύγει για δουλειές που στην Ελλάδα τις θεωρούμε του ποδαριού (βοηθός κουζίνας, σερβιτόρος, εργοστάσια κτλ.) αλλά εκεί πληρώνουν αρκετά καλά για να επιβιώσεις με αξιοπρέπεια.

 

Αυτές τις δουλειές επίσης τις βρίσκεις αρκετά εύκολα. Ειδικά όταν μιλάμε για δουλειά σε κουζίνα.

 

Και σχετικά με το τελευταίο κομμάτι, φυσικά και όλες οι ξένες εταιρίες αυτό κάνουν όπως είπα και πιο πάνω.

 

Αλλά αν ο Έλληνας έχει 6+ χρόνια εμπειρίας, πτυχίο και μεταπτυχιακό είναι φυσικά λόγος πρόσληψης. Εκτός πάλι αν βρει ντόπιο με τα ίδια ή περισσότερα χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, αλλα πολλοι νεοι που ακους και φευγουν εξωτερικο επειδη βρηκαν δουλεια τι εμπειρια να εχουν και ποσο καλοι μπορει να ειναι (και για τι δουλειες μιλαμε) που η χ εταιρια προτιμα να παρει ελληνα και οχι εναν απο τους 100αδες ντοπιους που στελνουν βιογραφικο (αν ειναι καλη δουλεια θα υπαρχουν πολλοι ενδιαφερομενοι); Δε προσπαθω να "ριξω" τους ελληνες, αλλα αν εγω ειχα μια εταιρια στην αγγλια πχ πρωτα θα περναγα απο συνεντευξη τους ντοπιους και μετα θα κοιτουσα να προσλαβω καποιον που δε μενει καν εκει. Μ'αυτη την εννοια το λεω

Και ξανά, ο ξάδερφός μου στα 25 του χωρίς εμπειρία, πήρε το διδακτορικό, έκανε αιτήσεις και είχε 5 προτάσεις, διάλεξε την Αμερική και είναι 10 χρόνια εκεί, έχοντας αλλάξει ήδη εκεί 3 δουλειές σε τελείως διαφορετικές πολιτείες, ακόμα με πράσινη κάρτα και είναι αυτήν την στιγμή διευθυντής σε πανεπιστημιακή κλινική.

 

Γνωστοί που γνώρισα εδώ, δούλευαν χρόνια στο καζίνο της Θεσσαλονίκης, άνοιξε καζίνο στις Βρυξέλλες και ήρθαν σαν εξειδικευμένο προσωπικό με πρώτο μισθό περισσότερα από 2.000 ευρώ, σήμερα με προαγωγές κτλ το 2μισάρι το πιάνουν σίγουρα.

 

Εγώ, το αφεντικό που δούλευα, παντρεύτηκε βελγίδα και μετακόμισε εδώ, έχοντας σκοπό να ανοίξει δική του δουλειά, και όταν το έκανε μου πρότεινε να έρθω να δουλέψω, για πλάκα είπα πάω ένα καλοκαίρι και όχι μόνο μένω ακόμα εδώ, αλλά πήγα και πανεπιστήμιο εδώ και έκανα γενικά την ζωή μου ολομόναχη χωρίς καμία απολύτως βοήθεια από οικογένεια, φίλους ή γκόμενους.

 

Ξανά, τι ερώτηση είναι αυτή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, αλλα πολλοι νεοι που ακους και φευγουν εξωτερικο επειδη βρηκαν δουλεια τι εμπειρια να εχουν και ποσο καλοι μπορει να ειναι (και για τι δουλειες μιλαμε) που η χ εταιρια προτιμα να παρει ελληνα και οχι εναν απο τους 100αδες ντοπιους που στελνουν βιογραφικο (αν ειναι καλη δουλεια θα υπαρχουν πολλοι ενδιαφερομενοι); Δε προσπαθω να "ριξω" τους ελληνες, αλλα αν εγω ειχα μια εταιρια στην αγγλια πχ πρωτα θα περναγα απο συνεντευξη τους ντοπιους και μετα θα κοιτουσα να προσλαβω καποιον που δε μενει καν εκει. Μ'αυτη την εννοια το λεω

Εάν έχεις επιχείρηση και χρειάζεσαι συγκεκριμένη ειδικότητα δέν σε νοιάζει ντόπιος η ξένος, ας πούμε στην Αυστραλία εταιρεία χρειαζόταν μηχανικούς για έργο στην ενδοχώρα, ο ντοπιος δέν πηγαινε,συγγενής μου πήγε,είναι πολλές η χώρες που ζητούν εξιδικευμένο προσωπικό για να καλύψουν κενά, είτε γιατι οι ντοπιοι δέν έχουν τα προσόντα είτε γιατί απλά δεν θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξανά, ο ξάδερφός μου στα 25 του χωρίς εμπειρία, πήρε το διδακτορικό, έκανε αιτήσεις και είχε 5 προτάσεις, διάλεξε την Αμερική και είναι 10 χρόνια εκεί, έχοντας αλλάξει ήδη εκεί 3 δουλειές σε τελείως διαφορετικές πολιτείες, ακόμα με πράσινη κάρτα και είναι αυτήν την στιγμή διευθυντής σε πανεπιστημιακή κλινική.

 

Γνωστοί που γνώρισα εδώ, δούλευαν χρόνια στο καζίνο της Θεσσαλονίκης, άνοιξε καζίνο στις Βρυξέλλες και ήρθαν σαν εξειδικευμένο προσωπικό με πρώτο μισθό περισσότερα από 2.000 ευρώ, σήμερα με προαγωγές κτλ το 2μισάρι το πιάνουν σίγουρα.

 

Εγώ, το αφεντικό που δούλευα, παντρεύτηκε βελγίδα και μετακόμισε εδώ, έχοντας σκοπό να ανοίξει δική του δουλειά, και όταν το έκανε μου πρότεινε να έρθω να δουλέψω, για πλάκα είπα πάω ένα καλοκαίρι και όχι μόνο μένω ακόμα εδώ, αλλά πήγα και πανεπιστήμιο εδώ και έκανα γενικά την ζωή μου ολομόναχη χωρίς καμία απολύτως βοήθεια από οικογένεια, φίλους ή γκόμενους.

 

Ξανά, τι ερώτηση είναι αυτή;

Η ερωτηση μου ηταν για ποιο λογο μια εταιρια εξωτερικου να προσλαβει εναν απ εξω (ελληνα) για μια δουλεια που θα μπορουσε να κανει ενας ντοπιος.

 

Δεν ειπα οτι δε γινετε, επειδη γινετε (και συχνα-ισως επειδη χιλιαδες ελληνες θελουν να βρουν δουλεια και να φυγουν οσοι τα καταφερνουν "μαθαινετε" η γραφουν τις εμπειριες τους εδω) μου γεννηθηκε αυτη η απορια. Τα παραδειγματα που εφερες αποδεικνυουν οτι γινετε, αλλα δεν ηταν αυτη η ερωτηση. Στα 2 τελευταια παιχτηκε "γνωστος" αλλα με τον ξαδερφο σου πχ. αυτες οι 5 εταιριες δε βρηκαν κανεναν αλλον με διδακτορικο και ηθελαν εναν απο ελλαδα και χωρις εμπειρια..; ειναι λιγο παραλογο και δεν ειναι τοσο περιεργο που ρωταω.

 

Με καλυψαν οι απαντησεις του johnthegreek και cpc464

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου ηταν για ποιο λογο μια εταιρια εξωτερικου να προσλαβει εναν απ εξω (ελληνα) για μια δουλεια που θα μπορουσε να κανει ενας ντοπιος.

Δεν ειπα οτι δε γινετε, επειδη γινετε (και συχνα-ισως επειδη χιλιαδες ελληνες θελουν να βρουν δουλεια και να φυγουν οσοι τα καταφερνουν "μαθαινετε" η γραφουν τις εμπειριες τους εδω) μου γεννηθηκε αυτη η απορια. Τα παραδειγματα που εφερες αποδεικνυουν οτι γινετε, αλλα δεν ηταν αυτη η ερωτηση. Στα 2 τελευταια παιχτηκε "γνωστος" αλλα με τον ξαδερφο σου πχ. αυτες οι 5 εταιριες δε βρηκαν κανεναν αλλον με διδακτορικο και ηθελαν εναν απο ελλαδα και χωρις εμπειρια..; ειναι λιγο παραλογο και δεν ειναι τοσο περιεργο που ρωταω.

Με καλυψαν οι απαντησεις του johnthegreek και cpc464

,

Σε ποια δύο τελευταία;

Στο καζίνο έπαιξε ρόλο η προϋπηρεσία, και σε εμένα ήταν πριν το αφεντικό μου και μου πρότεινε ξανά βάση της δουλειάς που γνώριζε πολύ καλά ότι μπορούσα να κάνω. Αν εννοείς ότι τον γνώριζα από πριν, ναι τον γνώριζα, γνώριζε όμως και άλλους που δεν τους πρότεινε.

 

Όσο για τον ξάδερφό μου με το διδακτορικό, ξέρεις τα διδακτορικά δεν είναι γαριδάκια να τα ψωνίζεις από το μπακάλικο της γειτονιάς. Αν κάνω λάθος, ονόμασε μπακάλικο να πάω ν'αγοράσω ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για Ολλανδία, Ροττερνταμ, Γνώση αγγλικών κοντά στο fluent, Ελληνικά, βασικά Ολλανδικά (Παρακολουθώ online course του πανεπιστημίου του groningen). ΙΤ support job αν είναι εφικτό αλλιώς οποιαδήποτε δουλειά με ανθρώπινα ωράρια. Ξεκαθαρίζω δεν ψάχνομαι για φοιτητικές καταστάσεις, μόνο μετανάστευση για δουλειά. Υπάρχει το πρόβλημα της κατοικίας βέβαια εκεί. Όποιος έχει επαφές και παίρνουν άτομα που μιλούν καλά Αγγλικά ενδιαφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε βρει δουλεια στο εξωτερικο, τι ειδους δουλειες ειναι και γιατι μια εταιρια απ εξω να παρει ελληνα απο δω και οχι καποιον εκει; παντα το ειχα απορια αυτο.

Συνήθως υπάρχει μεγάλη έλλειψη, ειδικά σε χώρες με χαμηλή ανεργία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για Ολλανδία, Ροττερνταμ, Γνώση αγγλικών κοντά στο fluent, Ελληνικά, βασικά Ολλανδικά (Παρακολουθώ online course του πανεπιστημίου του groningen). ΙΤ support job αν είναι εφικτό αλλιώς οποιαδήποτε δουλειά με ανθρώπινα ωράρια. Ξεκαθαρίζω δεν ψάχνομαι για φοιτητικές καταστάσεις, μόνο μετανάστευση για δουλειά. Υπάρχει το πρόβλημα της κατοικίας βέβαια εκεί. Όποιος έχει επαφές και παίρνουν άτομα που μιλούν καλά Αγγλικά ενδιαφέρομαι.

Γιατί Ρότερνταμ?? Άμστερνταμ λογικά υπάρχουν πολλές περισσότερες θέσεις σε IT..H εύρεση κατοικίας είναι μεγάλο πρόβλημα αλλά αν δεχτείς να συγκατοικήσεις, κάτι γίνεται :P  Γενικά θεωρώ πως είναι εφικτό να βρεις δουλειά μόνο με αγγλικά..Αν έχεις απορίες για την ζωή εδώ κτλπ let me know

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροττερνταμ είναι τοσο δύσκολο να βρεις σπίτι; Πιο δυσκολο και απο Άμστερνταμ;

 

Ειχα παει πρόσφατα για ενα 3μηνο Νεημεχεν και βρήκα σχετικα ευκολα ενα μεγαλο δωματιο, με ανεξαρτητο δικο του μπανιο και μοιραζομενη κουζινα για το διαστημα αυτο. Αλλα ισως ημουν και τυχερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι εχετε βρει δουλεια στο εξωτερικο, τι ειδους δουλειες ειναι και γιατι μια εταιρια απ εξω να παρει ελληνα απο δω και οχι καποιον εκει; παντα το ειχα απορια αυτο.

Φαντάζομαι γιατί ένας μετανάστης (όχι μόνο έλληνας, ισπανός, ιταλός γουατεβερ) που αφήνει πίσω του οικογένεια, φιλους, σκυλιά, γατιά έχει σίγουρα άλλα κίνητρα για να δουλέψει καλά, να είναι παραγωγικός, να εκτιμήσει καταστάσεις κτλ. Για τους ντόπιους είναι πολλά πράγματα αυτονόητα - πολλές φορες και ο μισθός χαμηλός.

 

Επιπλέον σε πολλές επιχειρησεις/οργανισμους είναι δείκτης ανάπτυξης να εχεις πολυπολιτισμικο εργατικό δυναμικό, το οποίο φέρνει νέες ιδέες και φρέσκο αέρα (σικ).

Επεξ/σία από Garnele
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροττερνταμ είναι τοσο δύσκολο να βρεις σπίτι; Πιο δυσκολο και απο Άμστερνταμ;

 

Ειχα παει πρόσφατα για ενα 3μηνο Νεημεχεν και βρήκα σχετικα ευκολα ενα μεγαλο δωματιο, με ανεξαρτητο δικο του μπανιο και μοιραζομενη κουζινα για το διαστημα αυτο. Αλλα ισως ημουν και τυχερος.

Κοίτα εγώ ήρθα μετά τις 15 Αυγούστου και γινόταν της τρελής. Ξέρω άτομα τα οποία έμειναν ένα μήνα σε χόστελ μέχρι να βρουν!! Βέβαια παίζει ρόλο το budget και γενικά οι απαιτήσεις που έχεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως έχει να κάνει με την έναρξη της ακαδημαϊκής χρονιάς.

 

Κάποτε επίσης ειχε χρειαστεί να ψαξω Ρότερνταμ. Αρχες Σεπτέμβρη (το '08). Και εβρισκα κάποια αχουρια ή σπίτι με συγκατοικο (και παλι ανεξαρτητο δωματιο κι μπάνιο - κοινή κουζινα και εισοδος).

 

Όπως τα έφεραν τα πράγματα μπορεί να χρειαστεί να ξαναψαξω κατα κει. Μακάρι δηλαδή, αν και κάποτε ηλπιζα να στεριωσω Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρομαι για Ολλανδία, Ροττερνταμ, Γνώση αγγλικών κοντά στο fluent, Ελληνικά, βασικά Ολλανδικά (Παρακολουθώ online course του πανεπιστημίου του groningen). ΙΤ support job αν είναι εφικτό αλλιώς οποιαδήποτε δουλειά με ανθρώπινα ωράρια. Ξεκαθαρίζω δεν ψάχνομαι για φοιτητικές καταστάσεις, μόνο μετανάστευση για δουλειά. Υπάρχει το πρόβλημα της κατοικίας βέβαια εκεί. Όποιος έχει επαφές και παίρνουν άτομα που μιλούν καλά Αγγλικά ενδιαφέρομαι.

 

Κοίτα στο θέμα IT υπάρχουν δουλειές αν έχεις μια στοιχειώδη προϋπηρεσία, αλλιώς θα ξεκινήσεις με χαμηλό μισθό (καθαρά μέχρι 2000€). Πάντως υπάρχει ζήτηση μεγάλη στον τομέα και εισάγουν πολύ κόσμο απο μεσογειακές και ανατολικοευρωπαϊκές χώρες, άρα θα βολευτείς κάπου.

 

Το θέμα σπίτι είναι πικρή ιστορία. Βασικά μην περιορίζεσαι σε περιοχές κοντά σε αστικά κέντρα εκτός κι αν συγκατοικήσεις ή θες να διαθέσεις πάνω απο 800-900€. Αυτά βέβαια στο Link.png Site: Randstad , αλλά παραέξω δεν έχει και πολλές δουλειές.

 

Στείλε μου πμ και θα κοιτάξω να σε βοηθήσω όσο μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...