Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η ερωτηση μου ηταν για ποιο λογο μια εταιρια εξωτερικου να προσλαβει εναν απ εξω (ελληνα) για μια δουλεια που θα μπορουσε να κανει ενας ντοπιος.

Πολλοι οι πιθανοι λογοι και διαφερουν κατα περιπτωση.

Στις περισσοτερες των περιπτωσεων θεωρω απλως οτι ειναι τυχαιο και δεν εχει να κανει με την εθνικοτητα, καθως οι περισσοτερες εταιρεις του εξωτερικου δεν κοιτανε υπηκοοτητα, αλλα προσοντα. Αν λοιπον την Χ χρονικη στιγμη για την Υ θεση, απο οσους καναν apply θεωρησουν οτι ο Ελληνας εχει καλυτερο CV ή potential θα παρουν τον Ελληνα. Αν θεωρησουν οτι αυτα τα στοιχεια τα διαθετει Αγγλος, θα παρουν τον Αγγλο.

Σαφως υπαρχουν και οι περιπτωσεις που ανεφερε η garnele.

Τελος, ειμαστε φθηνα εργατικα χερια και πιο ανεκτικοι στο "ξυλο" στο χωρο εργασιας σε σχεση με εναν Ολλανδο πχ. Θα κανουμε την εξτρα αγγαρεια εκει που ο ντοπιος θα αρχισει να τσιναει και δε θα καταδεχεται. Αναφερομαι σε αυτον που πηρε αποφαση να μεταναστευσει κι οχι γενικα στους Ελληνες.

 

Παρ'ολα αυτα θεωρω οτι το συχνοτερο ειναι το πρωτο σε συνδυασμο με το τριτο, δηλαδη εχουμε το value for money για τις ξενες εταιρειες.

Αν η χωρα μας ηταν πιο φιλικη προς τον ιδιωτικο τομεα, πιστευω ακραδαντα οτι δε θα χρειαζοταν καν να μεταναστευουμε, καθως το value for money του Ελληνα θα το αξιοποιουσαν οι ιδιες εταιρειες εντος του ελλαδικου χωρου. Αλλα με γραφειοκρατια, πανυψηλους φορους, πολιτικοοικονομικη ασταθεια, καρκινικο δημοσιο, διαφθορα, συνδικαλισμους, απεργιες και δε συμμαζευεται, το μπαλακι της μεταναστευσης καλως ή κακως πεφτει στους Ελληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι αμα η μονη ξενη γλωσσα που γνωριζεις ειναι τα εγγλεζικα, τοτε η μονη χωρα που θα εχεις προκοπη σε IT ειναι το αγγλονησο? Κατι ακουω οτι στη γερμανια αν δε ξερεις γερμανικα ουτε καν σε αιτησεις δε θα σου απαντανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι στον ΙΤ τομέα δεν έχεις προκοπή παρά μόνο στο UK, εφόσον δεν ξέρεις άλλη γλώσσα?

Δε νομίζω....Γερμανία Ολλανδία γνωρίζω άτομα όπως και Τσεχία που δουλεύουν φορουμίτες(υπάρχει thread)....σίγουρα και αλλού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα πες οτι θελω να την κανω για Βρυξελες, Παρισι, Βερολινο ή Αμστερνταμ σε κατι μηνες πχ. Οι εργοδοτες μου εκει αν δουνε οτι μιλαω τα ΙΤ αλλα δε μιλαω γαλλικα/γερμανικα/ολλανδικα/οτιδηποτε θα πουνε "ε ενταξει, μιλαει Angular και αυτο μας κανει, ολα τα αλλα ειναι δευτερον" ? Δε θα τους ξενισει λιγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και θέμα policy της εταιρείας.

Γνωστός έπιασε δουλειά στην Ολλανδία ξέροντας μόνο Αγγλικά. Στα απαιτούμενα της εταιρείας ήταν να παρακολουθήσει μαθήματα Ολλανδικών, όπως και έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτο εγινε πριν ή μετα την προσληψη? Και τι θα γινοταν αμα παρακολουθουσε τα μαθηματα αλλα δεν καταλαβαινε πολλα, παρολο που στη δουλεια του μπορει να ηταν ασσος? Θα τον διωχνανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσλήφθηκε μίλαγε μόνο Αγγλικά.

Παράλληλα ξεκίνησε μαθήματα Ολλανδικών τα οποία νομίζω οτι του τα επιδοτούσαν απο την εταιρεία.

Αν δεν τα μάθαινε δεν ξέρω τι θα γινόταν, δεν χρειάστηκε να το μάθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως Γαλλία, Βέλγιο και Γερμανία είναι πιο σφιχτοί με το θέμα της γλώσσας.

Εγώ στην Ολλανδία 5 χρόνια τώρα εργάζομαι μόνο με τα Αγγλικά και κανείς δεν μου ζήτησε να κάνω μαθήματα Ολλανδικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Εννοείται πως σε εργασίες που η προσφορά είναι μικρότερη της ζήτησης, η γνώση των Αγγλικών αρκεί για να προσληφθείς.

- Για να αποφευχθούν όμως μελλοντικές παρεξηγήσεις καλύτερα να πεις και σε ποιόν τομέα εργάζεσαι.

 

- Σε πολλές περιοχές της Ολλανδίας μετά τους 6-8 μήνες που βρίσκεσαι εκεί

αρχίζουν να σε «στραβοκοιτάνε»,  ακόμα και στο super market, αν συνεχίζεις να μιλάς Αγγλικά.

Σε δημοτικά γραφεία ή άλλες κρατικές υπηρεσίες,

αν αντιληφθούν ότι καταλαβαίνεις Ολλανδικά αρχίζουν να σου απαντούν στα Ολλανδικά ή σε άψογη Άγγλο-Ολλανδική διάλεκτο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι στον ΙΤ τομέα δεν έχεις προκοπή παρά μόνο στο UK, εφόσον δεν ξέρεις άλλη γλώσσα?

Δε νομίζω....Γερμανία Ολλανδία γνωρίζω άτομα όπως και Τσεχία που δουλεύουν φορουμίτες(υπάρχει thread)....σίγουρα και αλλού

Απάντησα για Γερμανία: απαιτείται καλή γνώση της γλώσσας. Εξαίρεση  άτομα με πολλή προϋπηρεσία, θέσεις στον ΙΤ τομέα και ορισμένες πόλεις που έχουν αγγλόφωνες θέσεις, όμως άτυπα υπάρχει σύσταση να μάθουν τη γλώσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...