Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ. Έχει κάνει τα εμβόλια του, το αντιλυσσικό, έχει τσιπάκι και διαβατήριο.

Όταν κατέβω στο αεροδρόμιο στη νέα χώρα, το δηλώνω πουθενά; Ή απλά περνάω και πάω σπίτι μου;

Αν πήγαινα με αυτοκίνητο που θα το δήλωνα μιας και δεν υπάρχουν σύνορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπάρχουν εταιρίες όπως η Axia και η MD-Hellas και μετά υπάρχουν διάφοροι μεσάζοντες που συνεργάζονται με γερμαικές εταιρίες για προγράμματα πχ κατάρτισης όπως είναι το job of my life http://www.e-dimosio.gr/ekpedefsi/86792/to-programma-the-job-of-my-life-epidoti-tous-neous-gia-na-vroun-doulia/ και άλλα όπως http://www.alfavita.gr/arthron/ergasia/epidotoymeno-programma-ekpaideysis-katartisis-kai-ergasias-sti-germania-2017

Και γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράς έτσι.

 

 

Αντιδρώ, γιατί υπεραπλουστεύεις και γράφεις ανακρίβειες

Ας πάει ο φίλος τότε σε "μεσάζοντα" να του βρει και σπίτι και δουλειά ή να κάνει κατευθείαν ausbildung με 400-800€/μήνα για 3 χρόνια

 

Αυτά από μένα

 

Έχει κάνει τα εμβόλια του, το αντιλυσσικό, έχει τσιπάκι και διαβατήριο.

Όταν κατέβω στο αεροδρόμιο στη νέα χώρα, το δηλώνω πουθενά; Ή απλά περνάω και πάω σπίτι μου;

Αν πήγαινα με αυτοκίνητο που θα το δήλωνα μιας και δεν υπάρχουν σύνορα;

 

Εγώ χρειάστηκε να το πάω και μια μέρα πριν την πτήση στον κτηνίατρο για "εξέταση"

Αν πρέπει να το δηλώσεις φαντάζομαι είναι διαφορετικό για κάθε χώρα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το να παει στη Γερμανια για 3 και 60  και να κανει κατι ασχετο με τις γνωσεις του ειναι καλυτερο απο το παιρνει 650€ στην Ελλαδα; Και στο κατω κατω με τους δικους του μενει. Ας δινει 150€/μηνα να παει να μαθει Γερμανικα.

 

Απο τη στιγμη που δε γνωριζει Γερμανικα, η Γερμανια απορριπτεται εκτος αν του κατσει κωλοφαρδια και βρει αγγλοφωνη δουλεια. Ζορικο. Εχει πτυχιο, εχει εργασιακη εμπειρια, του λειπει η γλωσσα. Αν επιμενει για Γερμανια, πριν φυγει πρεπει να μιλαει Γερμανικα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θα κάνει μπορεί να το κρίνει ο ίδιος. Εμείς του δίνουμε κάποια στοιχεία για να ξεκινήσει να ψάχνει.

Εσύ σε τι κλάδο είσαι;

 

Εγώ φελόλογος είμαι γάμησέ τα :P αλλά στα σχέδια είναι dualles studium ή ausbildung, το 2019

Και ήρθα το 16....φαντάσου!Για δυνατά studium/ausbildung σε μεγάλες φίρμες, οι θέσεις κλείνουν 1+ χρόνο πριν

Στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται αλλά η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική

 

Απλά ο τρόπος που γράφεις μου θυμίζει άτομα που μου λέγανε π.χ. "εεε, άμα πας εκεί(Γερμανία), σε 6 μήνες θα την έχεις μάθει τη γλώσσα"

Επίσης οι πιστοποιήσεις δε λένε και πολλά. Το να διαβάσεις, να κάνεις προετοιμασία και να πάρεις το οποιοδήποτε Β1/Β2/C1 δεν έχει καμία σχέση με το να πας πανεπιστήμιο/σχολείο και να σπουδάσεις/μάθεις ένα επάγγελμα εξ ολοκλήρου στα γερμανικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 25 ετών, έχω τελειώσει Πολιτικών Επιστημών και  Ίσως είμαι από τις τεράστιες εξαιρέσεις της σχολής μου βρίσκωντας δουλειά που σχετίζεται άμεσα με αυτό που σπούδας.Ωστόσο, ο μισθός (650) δεν μου επιτρέπει περισσότερα πράγματα απο το να μένω με τους δικού μου και έτσι σκέφτομαι να φύγω εξωτερικό.

 

Από την άλλη πλευρά, οικονομική στήριξη για σπουδές στο εξωτερικό είναι αδύνατη και γι'αυτο το λόγο θα φύγω για εύρεση εργασίας και όχι σπουδές.Δεν με ενδιαφέρει να κάνω ή οχι αυτο που σπούδασα, με ενδιαφέρει να βρω μια σωστή δουλειά που να ζω αξιοπρεπέστατα.

 

Το θέμα είναι οτι ξέρω μόνο αγγλικά και την Αγγλία την απορρίπτω. Κοιτάω προς Γερμανία μεριά χωρίς να έχω ψαχτέι όμως ιδιαίτερα, αυτό που με απασχολεί είναι η γλώσσα, θα τα καταφέρω να ανταπεξέλθω εκει πέρα και να βρω εργασία χωρίς να ξέρω ούτε τα βασικα?

 

Μια επιλογή θα ήταν να κάνεις διδακτορικό, αλλά για να μη το αναφέρεις, υποθέτω δε θα σε ενδιαφέρει. Δε γνωρίζω βέβαια κατά πόσο προσφέρονται αγγλόφωνες θέσεις διδακτορικού στο τομέα των πολιτικών/ ανθρωπιστικών επιστημών, κάτι που ξέρω ότι γίνεται σε άλλους τομείς.

 

Στη θέση σου, σε περίπτωση που είσαι ευέλικτος σχετικά με τη μελλοντική σου χώρα, θα έψαχνα και τι θέσεις υπάρχουν σε θεσμούς της Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φελόλογος είμαι γάμησέ τα :P αλλά στα σχέδια είναι dualles studium ή ausbildung, το 2019

Και ήρθα το 16....φαντάσου!Για δυνατά studium/ausbildung σε μεγάλες φίρμες, οι θέσεις κλείνουν 1+ χρόνο πριν

Στη θεωρία όλα εύκολα φαίνονται αλλά η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική

 

Απλά ο τρόπος που γράφεις μου θυμίζει άτομα που μου λέγανε π.χ. "εεε, άμα πας εκεί(Γερμανία), σε 6 μήνες θα την έχεις μάθει τη γλώσσα"

Επίσης οι πιστοποιήσεις δε λένε και πολλά. Το να διαβάσεις, να κάνεις προετοιμασία και να πάρεις το οποιοδήποτε Β1/Β2/C1 δεν έχει καμία σχέση με το να πας πανεπιστήμιο/σχολείο και να σπουδάσεις/μάθεις ένα επάγγελμα εξ ολοκλήρου στα γερμανικά

Συμφωνώ εννοείται, άλλο  οι πιστοποιήσεις και άλλο να παρακολουθήσεις μαθήματα στα γερμανικά.

Αυτό που είπα για τις ευκαιρίες είναι ότι θα έχεις άλλον αέρα να βρεις μια δουλειά με β2 και άλλο άμα δεν ξέρεις λέξη (στη 2η περίπτωση εγκλωβίζεσαι σε δουλειές τύπου ελληνικό εστιατόριο).

Πιστεύω ότι τη γλώσσα να μάθεις να τη μιλάς άνετα θέλει 3 με 4 χρόνια φυσικά με μαθήματα (αναλόγως και το άτομο βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιλογή θα ήταν να κάνεις διδακτορικό, αλλά για να μη το αναφέρεις, υποθέτω δε θα σε ενδιαφέρει. Δε γνωρίζω βέβαια κατά πόσο προσφέρονται αγγλόφωνες θέσεις διδακτορικού στο τομέα των πολιτικών/ ανθρωπιστικών επιστημών, κάτι που ξέρω ότι γίνεται σε άλλους τομείς.

 

Στη θέση σου, σε περίπτωση που είσαι ευέλικτος σχετικά με τη μελλοντική σου χώρα, θα έψαχνα και τι θέσεις υπάρχουν σε θεσμούς της Ε.Ε.

 

Προσωπικα θεωρω οτι θεση διδακτορικου, τουλαχιστον για Γερμανια ειναι πιο δυσκολο αποτι ενδεχομενως μια θεση σε μια εταιρια, μιας και ακομη και η αμοιβη σε αρκετα ιδρυματα για θεση επιστημονικου συνεργατη, ειναι μεγαλυτερη απο αμοιβες σε βιομηχανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θεωρω οτι θεση διδακτορικου, τουλαχιστον για Γερμανια ειναι πιο δυσκολο αποτι ενδεχομενως μια θεση σε μια εταιρια, μιας και ακομη και η αμοιβη σε αρκετα ιδρυματα για θεση επιστημονικου συνεργατη, ειναι μεγαλυτερη απο αμοιβες σε βιομηχανια.

 

Συγκρίνοντας θέσεις αντίστοιχων προσόντων και απαιτήσεων; Που βασίζεις την άποψη αυτή; Εχω την εντύπωση ότι ισχύει το αντίθετο όσον αφορά το μισθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνω μικρες / μικρομεσαίες επιχειρήσεις σε μέχρι μεσαίου μεγέθους πόλεις. Πχ στο Μόναχο παίζουν άλλοι μισθοί λόγο και κόστους ζωής.

 

Την βασίζω σε προσωπικες εμπειρίες. Συγκρίνω κάποιον με μικρή εμπειρία, δεν συζητάμε κάποιος να έχει δουλέψει 10 χρόνια σε εταιρείες στη Γερμανία.

 

Και συγκρίνω και με άλλες χώρες, πχ Αγγλία όπου συνήθως κάποιος που κάνει διδακτορικό παίρνει ελαχιστα, εκτός και άμα έχει βαρβατη υποτροφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τα καταφέρω να ανταπεξέλθω εκει πέρα και να βρω εργασία χωρίς να ξέρω ούτε τα βασικα?

Όχι, εκτός αν μιλάμε για τις χειρότερες των εργασιών (τύπου ελληνικό εστιατόριο).

 

Πρέπει είτε να έχεις τη γλώσσα είτε να βρεις κάποιο πρόγραμμα (δεν ξέρω λεπτομέρειες, μου έχουν πει ότι υπάρχουν) που θα σε ξεκινήσει μεν με κάποια δουλειά στη μέση του πουθενά αλλά παράλληλα θα σου επιδοτήσει μαθήματα.

 

Άποψή μου αφού δεν πεινάς Ελλάδα πρώτα μαθαίνεις γλώσσα μέχρι τουλάχιστον B1 και μετά Γερμανία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ εννοείται, άλλο  οι πιστοποιήσεις και άλλο να παρακολουθήσεις μαθήματα στα γερμανικά.

Αυτό που είπα για τις ευκαιρίες είναι ότι θα έχεις άλλον αέρα να βρεις μια δουλειά με β2 και άλλο άμα δεν ξέρεις λέξη (στη 2η περίπτωση εγκλωβίζεσαι σε δουλειές τύπου ελληνικό εστιατόριο).

Πιστεύω ότι τη γλώσσα να μάθεις να τη μιλάς άνετα θέλει 3 με 4 χρόνια φυσικά με μαθήματα (αναλόγως και το άτομο βέβαια)

 

Μπορει να εχεις και C1 και να μη μπορεις να αρθρωσεις πεντε προτασεις. Σημασια εχει να μιλαει τη γλωσσα. Η πιστοποιηση ειναι καλη οταν μιλας κιολας, αμα εισαι σαν τη Μαρια της Σιωπης, τοτε η πιστοποιηση ειναι αχρηστη. 

 

Το θεμα ειναι οτι στη Γερμανια αυτη τη στιγμη δε βρισκει αξιοπρεπη δουλεια αναλογη των προσοντων του χωρις γνωση Γερμανικων, τετοιες δουλειες παιζουν συνηθως σε ΙΤ, Ναυτιλια αντε και σε καμια βερολινεζικη startup. Για ολα τα αλλα, εισαι χαμενος. 

 

Καλο ειναι να αναφερουμε τα πραγματα οπως ειναι σε ρεαλιστικες συνθηκες και οχι εξιδανικευμενα γιατι μπορει καποιος να φαει ηττα. Μερικοι συνανθρωποι μας εχουν την εντυπωση οτι η Γερμανια ειναι η γη της επαγγελιας και θα πανε εκει με τα χερια στις τσεπες και σε 10 χρονια θα γινουν πλουσιοι οπως πηγαινανε οι Ελληνες στην Αυστραλια το 50 χωρις να ξερουν ουτε να λενε καλημερα στα Αγγλικα. Αυτα δεν ισχυουν πλεον. Οποιος παει ετσι, καταληγει ισοβιος σερβιτορος σε βλαχοεστιατοριο με τσολιαδακια στις χαρτοπετσετες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εγώ είμαι Γερμανία και έφυγα με Goethe Β1 από Ελλάδα και πλέον εδώ έχω C1 έχω να πω ότι προσωπικά μόλις ήρθα εδώ δεν μπορούσα να αρθρώσω ούτε μια σωστή πρόταση...

 

Πλέον είμαι πολύ καλύτερα μιας και τα εξασκώ κάθε μέρα, αλλά χωρίς τη γλώσσα σε παραπάνω από ικανοποιητικό επίπεδο για μένα, είναι δύσκολα τα πράγματα.

 

 Όταν θα περάσεις από Vorstellungsgespräch για μια σοβαρη δουλειά, (συνέντευξη για δουλειά) θα πρέπει τουλάχιστον να καταλαβαίνεις και να μπορείς να απαντήσεις έστω απλά. Μην νομίζετε όμως ότι είναι τόσο εύκολο να καταλάβει κανείς τα Γερμανικά σε επίπεδο Β1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιλογή θα ήταν να κάνεις διδακτορικό, αλλά για να μη το αναφέρεις, υποθέτω δε θα σε ενδιαφέρει. Δε γνωρίζω βέβαια κατά πόσο προσφέρονται αγγλόφωνες θέσεις διδακτορικού στο τομέα των πολιτικών/ ανθρωπιστικών επιστημών, κάτι που ξέρω ότι γίνεται σε άλλους τομείς.

Αγγλόφωνα υπάρχουν. Όμως δεν νομίζω να πληροί τα κριτήριά τους.

 

Είμαι 25 ετών, έχω τελειώσει Πολιτικών Επιστημών και  Ίσως είμαι από τις τεράστιες εξαιρέσεις της σχολής μου βρίσκωντας δουλειά που σχετίζεται άμεσα με αυτό που σπούδας.Ωστόσο, ο μισθός (650) δεν μου επιτρέπει περισσότερα πράγματα απο το να μένω με τους δικού μου και έτσι σκέφτομαι να φύγω εξωτερικό.

 

Από την άλλη πλευρά, οικονομική στήριξη για σπουδές στο εξωτερικό είναι αδύνατη και γι'αυτο το λόγο θα φύγω για εύρεση εργασίας και όχι σπουδές.Δεν με ενδιαφέρει να κάνω ή οχι αυτο που σπούδασα, με ενδιαφέρει να βρω μια σωστή δουλειά που να ζω αξιοπρεπέστατα.

 

Το θέμα είναι οτι ξέρω μόνο αγγλικά και την Αγγλία την απορρίπτω. Κοιτάω προς Γερμανία μεριά χωρίς να έχω ψαχτέι όμως ιδιαίτερα, αυτό που με απασχολεί είναι η γλώσσα, θα τα καταφέρω να ανταπεξέλθω εκει πέρα και να βρω εργασία χωρίς να ξέρω ούτε τα βασικα?

Αν σκέφτεσαι σοβαρά την Γερμανία, μόνο έτσι θέτεις σωστά θεμέλια: ξεκίνα να μαθαίνεις Γερμανικά όσο είσαι ακόμη Ελλάδα. Θες ένα χρόνο μίνιμουμ για αξιοπρεπή γνώση της γλώσσας. Εφόσον ήδη δουλεύεις, κάνε οικονομία από παντού, ώστε να μαζέψεις χρήματα για την μετανάστευση. Του χρόνου κάνεις μετατπυχιακό στην Γερμανία και ίσως καμία ημιαπασχόληση παράλληλα με τις σπουδές.

 

Αλλιώς κοίτα άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...