Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει τον ίδιο βαθμό ευκολίας/δυσκολίας όπως σε μια οποιαδήποτε χώρα του δυτικού κόσμου Αν θες να βρεις γυναίκα ντόπια της χώριας προέλευσης ή πολύ περισσότερο ασχέτως της καταγωγής, γυναίκα που έχει γεννηθεί και μεγαλώσει εκεί, το πρώτο και κυριότερο είναι να μιλάς άριστα την γλώσσα, η γλώσσα και κατ' επέκταση η επικοινωνία έχουν τον πρώτο λόγο. Σπαστή προφορά και έλλειψη ευφράδειας ξενερώνουν τις γυναίκες που έχουν την γλώσσα μητρική ή σαν μητρική (άπταιστη χρήση). Οπότε αν δεν το έχεις σε αυτόν τον τομέα, κοιτάς για γυναίκες άλλων εθνικοτήτων και μετανάστριες.

Ισχυει 100% σε οσες χωρες εχω ζησει (15 χρονια εξω) και στην Αμερική μου το εχει πει φιλος χρονια εκει. Οι καλες ντοπιες φευγουν αμεσως μολις ακουσουν προφορα ή ότι δεν μιλας καλα την γλωσσα. Βεβαια αν τα καταφερεις οικονομικα μετα από χρονια μπορει να σε δεχτουν αλλα τα πρωτα χρονια θα εισαι στο μηδεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγκρίνω μικρες / μικρομεσαίες επιχειρήσεις σε μέχρι μεσαίου μεγέθους πόλεις. Πχ στο Μόναχο παίζουν άλλοι μισθοί λόγο και κόστους ζωής.

 

Την βασίζω σε προσωπικες εμπειρίες. Συγκρίνω κάποιον με μικρή εμπειρία, δεν συζητάμε κάποιος να έχει δουλέψει 10 χρόνια σε εταιρείες στη Γερμανία.

 

Και συγκρίνω και με άλλες χώρες, πχ Αγγλία όπου συνήθως κάποιος που κάνει διδακτορικό παίρνει ελαχιστα, εκτός και άμα έχει βαρβατη υποτροφία.

 

Χμμ, σίγουρα θα εξαρτάται και από το κάθε επάγγελμα. Οσον αφορά μηχανικούς και πληροφορικάριους τουλάχιστον, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στη βιομηχανία και σε γραφεία (μικρά ή μεγάλα) οι μισθοί είναι κατά μερικά κατοστάρικα υψηλότεροι (για απόφοιτους χωρίς επαγγελματική εμπειρία), εξαιτίας και της ύπαρξης του κατώτατου μισθού. Στο διδακτορικό νομίζω ξεκινάς συνήθως κάτω από 2000€ (καθαρά).

Αυτό με την Αγγλία δε το κατάλαβα ως επιχείρημα.

 

Οι καλες ντοπιες φευγουν αμεσως μολις ακουσουν προφορα ή ότι δεν μιλας καλα την γλωσσα.

lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για εργασία σε θεσμούς/όργανα της Ε.Ε. (και βαριούνται να γκουγκλάρουν :Ρ), ορίστε τα μάλλον χρησιμότερα λινκ, μιας και ψαχνόμουν κι ο ίδιος:

 

Γενικές πληροφορίες για είδος θέσεων και για διαδικασίες πρόσληψης:

https://europa.eu/european-union/about-eu/working_el

 

Πληροφορίες για (καλοπληρωμένη) πρακτική, για τα διάφορα όργανα-εργοδότες της Ε.Ε. και τις πόλεις που εδρεύουν:

https://europa.eu/european-union/about-eu/working/graduates_el

 

Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Επιλογής Προσωπικού, με δημοσίευση ανοικτών θέσεων κλπ. πληροφορίες:

https://epso.europa.eu/apply/job-offers_el

 

 

Απλά να συμπληρώσω, ότι όπως καταλαβαίνω, υπάρχει αρκετή ζήτηση για σχετικές θέσεις και σημαντικός ανταγωνισμός... Οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος όμως νομίζω αξίζει να το ψάξει, ειδικά από ανθρωπιστικές, οικονομικές και κοινωνικές/ νομικές επιστήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τη μεγάλη ζήτηση έχει αναπτυχθεί και μια ολόκληρη βιομηχανία σχετικά το πώς περνάς συνεντεύξεις και εξετάσεις σε αυτούς τους διαγωνισμούς με βιβλία που περιέχουν τεστ προσομοίωσης έως και επαγγελματικούς συμβούλους που σου κάνουν τέτοια μαθήματα επί πληρωμή.  Η πρακτική εντάξει δεν την λες και καλοπληρωμένη είναι 1000€ με 1100€ πχ για Βρυξέλλες θέλει συμπλήρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δίκιο έχεις, για πρακτική είναι πολύ καλά, απλά δεν βγαίνεις μόνο με αυτά στις Βρυξέλλες δυστυχώς. Βέβαια δεν ξέρω τι τιμές παίζουν αν νοικιάσεις δωμάτιο σε shared.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για εργασία σε θεσμούς/όργανα της Ε.Ε. (και βαριούνται να γκουγκλάρουν :Ρ), ορίστε τα μάλλον χρησιμότερα λινκ, μιας και ψαχνόμουν κι ο ίδιος:

 

Γενικές πληροφορίες για είδος θέσεων και για διαδικασίες πρόσληψης:

https://europa.eu/european-union/about-eu/working_el

 

Πληροφορίες για (καλοπληρωμένη) πρακτική, για τα διάφορα όργανα-εργοδότες της Ε.Ε. και τις πόλεις που εδρεύουν:

https://europa.eu/european-union/about-eu/working/graduates_el

 

Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Επιλογής Προσωπικού, με δημοσίευση ανοικτών θέσεων κλπ. πληροφορίες:

https://epso.europa.eu/apply/job-offers_el

 

 

Απλά να συμπληρώσω, ότι όπως καταλαβαίνω, υπάρχει αρκετή ζήτηση για σχετικές θέσεις και σημαντικός ανταγωνισμός... Οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος όμως νομίζω αξίζει να το ψάξει, ειδικά από ανθρωπιστικές, οικονομικές και κοινωνικές/ νομικές επιστήμες.

 

 

Επειδή έχω πάρει μέρος σε αρκετούς διαγωνισμούς, για κάθε ανοικτό διαγωνισμό που δημοσιεύεται, αφού κλείσουν οι αιτήσεις ανακοινώνεται και ο αριθμός των αιτήσεων. Επιβεβαιώνω ότι η ζήτηση είναι μεγάλη (συνήθως αρκετές χιλιάδες υποψήφιοι) και ναι μεν μπορεί να κάνει αίτηση ο καθένας που πληροί τα (χαμηλά) βασικά κριτήρια, από την άλλη η διαδικασία της αίτησης είναι χρονοβόρα και αποτρέπει τα πολλά "τρολλ".

Εάν κάποιος έχει δεύτερες σκέψεις για πρακτική, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρόκειται για τεράστια ευκαιρία καθώς αποκτάς μεγάλο προβάδισμα λόγω γνωριμιών-εμπειρίας-οικειότητας για μια κανονική θέση έπειτα. Έχω 2 φίλους που ξεκίνησαν με πρακτική και εξτρά μεροκάματο για να βγάζουν το μήνα και σε 2 χρόνια πήραν μια σαφώς καλύτερη θέση σε όργανα της ΕΕ. Πάντοτε μιλάμε για άτομα που θέλουν να προσπαθήσουν και να εξελιχθούν.

Οι σημειώσεις/φροντιστήρια/webinars κτλ είναι πολύ ακριβά αλλά δεν είναι απαραίτητα, τα πρώτα τεστ δεν είναι γνώσεων αλλά γενικών ικανοτήτων. Επίσης κυκλοφορούν και κάποια samples δωρεάν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη εσύ σε τι διαγωνισμούς πήρες μέρος για μόνιμους ή για συμβασιούχους που βγάζουν; Επίσης ξέρεις οι φίλοι σου από γλώσσες πώς τα πήγαιναν; Πρέπει να ξέρεις τέλεια αγγλικά ή γαλλικά; (επί του πρακτέου εννοώ γτ τα ελάχιστα προσόντα β2 σε ένα από τα δύο θέλουν).

Και αν ξέρεις ενημερωτικά ποια ήταν η δεύτερη δουλειά που έκαναν για το συμπλήρωμα.

(Πολλές οι ερωτήσεις αλλά με ενδιαφέρει το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη εσύ σε τι διαγωνισμούς πήρες μέρος για μόνιμους ή για συμβασιούχους που βγάζουν; Επίσης ξέρεις οι φίλοι σου από γλώσσες πώς τα πήγαιναν; Πρέπει να ξέρεις τέλεια αγγλικά ή γαλλικά; (επί του πρακτέου εννοώ γτ τα ελάχιστα προσόντα β2 σε ένα από τα δύο θέλουν).

Και αν ξέρεις ενημερωτικά ποια ήταν η δεύτερη δουλειά που έκαναν για το συμπλήρωμα.

(Πολλές οι ερωτήσεις αλλά με ενδιαφέρει το θέμα)

 

 

Έχω δηλώσει σε αρκετούς, κυρίως για τις μόνιμες θέσεις που βγάζουν. Φθινόπωρο για assistants, άνοιξη για administrators κατά κύριο λόγο. Συμβασιούχους κυρίως ζητάνε οι περιφερειακοί οργανισμοί όπου πρόκειται συνήθως για θέσεις 3-5ετούς διάρκειας με δυνατότητα ανανέωσης.

Σε γλώσσες θεωρητικά αρκεί να μιλάς μία από τις 25 επίσημες σε άριστο επίπεδο και μία από τις 5 επίσημες σε Β2. Πρακτικά όλοι ζητάνε τα αγγλικά σε καλό επίπεδο. Τα παιδιά από γλώσσες ήταν ούτως ή άλλως καλοί και όταν προκειται είτε για τους περιφερειακούς οργανισμούς (θέσεις συμβασιούχων) που είναι σε διάφορες χώρες είτε στους κεντρικούς (Βρυξέλλες και Λουξεμβούργο) συνήθως ζητείται η γλώσσα αυτής της χώρας.

Οι δευτερεύουσες δουλειές ήταν δουλειές του ποδαριού, σερβις σε μαγαζιά, μεροκάματα κτλ.

Δε χάνεις τίποτα απολύτως να κάνεις μια αίτηση και να πας να "μετρήσεις" τις ικανότητές σου. Μια συμβουλή, μην αφήνεις πολύ οριακά τις προθεσμίες των αιτήσεων καθως κλασικά υπερφορτώνονται οι servers λόγω μεγάλου όγκου και κάνε τακτικά saves.

Επίσης όπως συμπληρώνεις την αίτηση (που είναι ταλαιπωρία) ακριβώς για να γλιτώσεις χρόνο στο μέλλον, κάντα όλα copy-paste σε ένα word και μετα θα ναι παιχνιδάκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ!  Δεν κατάφερες να σε πάρουν κάπου μέχρι στγμής; Για πρακτική το έχεις δοκιμάσει ή δεν σε ενδιαφέρει;

 

Είμαι αρκετά μεγάλος για πρακτική, δεν έχω την υπομονή. Αφου δεν το έκανα όταν έπρεπε τωρα δεν έχω το κουράγιο.

Έχω πετύχει σε έναν για τις πιο "χαμηλές" θέσεις ast-sc απλά η επιτυχία δε σου εγγυάται 100% πρόσληψη. Μπαίνεις σε μια reserve list και από εκεί είναι πολύ πιθανόν να σε προσλάβουν. Εγώ επειδή είμαι λίγο σνομπ αφενός, τρόμπας αφετέρου δεν το έχω κυνηγήσει όσο πρέπει. Το καλοκαίρι αυτό, μετα από 2.5 χρόνια λήγει το validity του reserve list οπότε θα στείλω μερικά βιογραφικά εκεί που δικαιούμαι και θα δω πως θα πάει.

Παράλληλα κυνηγάω και τυς πιο high profile διαγωνισμούς καθώς και τις ενδιαφέρουσες "προσωρινές" θέσεις εκτός Βρυξελλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω λίγο αυτούς που ξέρουν από Αγγλία γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Θα πληρωθώ για 3 μήνες το καλοκαίρι ένα ποσό που δεν υπερβαίνει τα 11.5κ αφορολόγητου . Ο μισθός σαν νούμερο μου δόθηκε ετήσιος και μου είπαν να υπολογίσω /12 και μετά *3 . Ακόμα θα πάρω 4κ (καθαρά/net όπως μου είπαν) για το relocation με τα οποίο ξεπερνάω τα 11.5κ.

 

Τι ακριβώς θα φορολογηθεί και πόσο γιατί έχω μπερδευτεί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, με μπερδεύει το 4Κ net που σου είπαν. Δεν ξέρω μήπως αυτά δεν φορολογούνται επειδή είναι για συγκεκριμένο σκοπό.

 

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, μέχρι το όριο του αφορολόγητου δεν πληρώνεις τίποτα και για τα επιπλέον πληρώνεις 20%. Υπάρχει μετά και 40% και 45% φορολογική κλίμακα, αλλά προφανώς δεν σε αφορά.

 

Οπότε αν πχ το (ετήσιος/12)*3 βγαίνει 10Κ, ακόμα κι αν τα 4Κ δεν είναι τελικά αφορολόγητα, θα πληρώσεις φόρο για τα 2.5Κ που υπερβαίνουν τα 11.5Κ. Προσοχή, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα έχεις άλλες κρατήσεις, όπως national insurance.

 

Δοκιμές εδώ: https://listentotaxman.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, με μπερδεύει το 4Κ net που σου είπαν. Δεν ξέρω μήπως αυτά δεν φορολογούνται επειδή είναι για συγκεκριμένο σκοπό.

 

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, μέχρι το όριο του αφορολόγητου δεν πληρώνεις τίποτα και για τα επιπλέον πληρώνεις 20%. Υπάρχει μετά και 40% και 45% φορολογική κλίμακα, αλλά προφανώς δεν σε αφορά.

 

Οπότε αν πχ το (ετήσιος/12)*3 βγαίνει 10Κ, ακόμα κι αν τα 4Κ δεν είναι τελικά αφορολόγητα, θα πληρώσεις φόρο για τα 2.5Κ που υπερβαίνουν τα 11.5Κ. Προσοχή, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα έχεις άλλες κρατήσεις, όπως national insurance.

 

Δοκιμές εδώ: https://listentotaxman.com/

 

Έχω υπολογίσει το NI και είναι ελάχιστα πάνω από 350/μήνα και το ξέρω ότι αυτό δεν το γλιτώνω. Τώρα ο φόρος στον ετήσιο βγαίνει ~450/μήνα και ψάχνομαι για αυτό.

 

Το extra πάνω από τα 11.5κ είναι περίπου όσο λες οπότε στην χειρότερη θα έχω αυτό - 20%.

 

Το θέμα μου είναι ότι από ότι διάβασα αν δικαιούσαι επιστροφή φόρου πρέπει να την ζητήσεις πριν φύγεις και για αυτό ψάχνομαι. Πιθανότατα θα με καθοδηγήσουν και από την εταιρία αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω υπολογίσει το NI και είναι ελάχιστα πάνω από 350/μήνα και το ξέρω ότι αυτό δεν το γλιτώνω. Τώρα ο φόρος στον ετήσιο βγαίνει ~450/μήνα και ψάχνομαι για αυτό.

 

Το extra πάνω από τα 11.5κ είναι περίπου όσο λες οπότε στην χειρότερη θα έχω αυτό - 20%.

 

Το θέμα μου είναι ότι από ότι διάβασα αν δικαιούσαι επιστροφή φόρου πρέπει να την ζητήσεις πριν φύγεις και για αυτό ψάχνομαι. Πιθανότατα θα με καθοδηγήσουν και από την εταιρία αλλά θέλω να ξέρω τι μου γίνεται.

δεν παιζει ναναι τοσο πολύ το ni, κατι υπολογίζεις λάθος. Εκτος κ αν σου δίνουν 3k+ τον μήνα. Να ξέρεις τοτε υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν παρακράτηση φόρου γιατί στην ποβλεψη θα φαίνεται να ξεπερνας τα 11κ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...