Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mary είναι προφανές πως γράφει ό,τι να 'ναι.  Υπάρχει επίσημη ενημέρωση από τη σελίδα της κυβέρνησης για όποιον θέλει να μάθει τι γίνεται με το Brexit.

Δεν χρειάζεται κανείς να διαβάζεις κάποιον που γράφει μπούρδες τύπου "3,5 εκατομμύρια ευρωπαίοι θα εγκαταλειψουν τη Βρετανία μέχρι το 2019"

(Προφανώς έχει παραλείψει να ρωτήσει και τους 3.500.000)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Υπάρχει επίσημη ενημέρωση από τη σελίδα της κυβέρνησης για όποιον θέλει να μάθει τι γίνεται με το Brexit.

Θεωρούσα την τρομολαγνια χαρακτηριστικό μόνο των Ελλήνων...

Για όποιον θέλει να μάθει εκτός από ομάδες στο φμπ τι λέγετε και τι γίνεται για το Brexit ας κάνει subscribe εδώ - > https://www.gov.uk/government/policies/brexit και ας βγάλει μόνος του συμπεράσματα και όχι από λεγόμενα ήδη υπηκόων του ΗΒ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mary είπε

Κανενα κεφαλι στην αμμο δεν θαβω. Τις δικες σου προθεσεις αμφισβητω.

Και στο Πασοκαρα γκρουπ να μπεις, θα λενε πόσο  γαματη εξακολουθει να ειναι η κομματαρα παρά το 3%.

"Ειμαστε 15 χρονια εδω και μπλαμπλαμπλα" λες... Αν εισαι 15 χρονια εδω, εχεις ηδη την υπηκοοτητα, εσυ και τα παιδια σου. Για ποιους υψηλους φορους και πολιτης δευτερης κατηγοριας, λες οταν εισαι ηδη υπηκοος της χωρας;

 

Κατ αρχήν δεν γίνεσαι "υπήκοος" μιας χώρας αυτόματα. Πρέπει να τα σκάσεις αδρά, και να κάνουν αποδεκτή την αίτηση σου. 

Δεύτερον, έχουν πάρει προσωπικά από εμένα, δεκάδες φορές τα χιλιάρικα που ζητάνε. 

Τρίτον, είναι θέμα αρχής. Το να χρησιμοποιούν 3.5 εκατομμύρια κόσμο, ως bargaining chips, είναι προσβλητικό για όλους όσους έχουν λίγη τσίπα. 

Τέταρτον. Το 3million είναι το "επίσημο" συνδικάτο που αντιπροσωπεύει τους Ευρωπαίους πολίτες στο ΗΒ.  Δεν έχει καμία σχέση με το "Πασοκάρα γρουπ", αλλά για έναν οργανισμό που κάθε μέρα κάνει συναντήσεις με άτομα από Tusk και Barnier μέχρι πρωθυπουργούς, Ευρωβουλευτές, κλπ. Μόνο τον Verhofstandt τον βλέπουν μια φορά την εβδομάδα. Που είναι και ο επικεφαλής της Ευρωβουλής για το Brexit. 

Εξ ού και είχα δίκιο που ανέφερα ότι έχεις  άγνοιά., 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Apoll είπε

Κατ αρχήν δεν γίνεσαι "υπήκοος" μιας χώρας αυτόματα. Πρέπει να τα σκάσεις αδρά, και να κάνουν αποδεκτή την αίτηση σου. 

Δεύτερον, έχουν πάρει προσωπικά από εμένα, δεκάδες φορές τα χιλιάρικα που ζητάνε. 

Τρίτον, είναι θέμα αρχής. Το να χρησιμοποιούν 3.5 εκατομμύρια κόσμο, ως bargaining chips, είναι προσβλητικό για όλους όσους έχουν λίγη τσίπα. 

Τέταρτον. Το 3million είναι το "επίσημο" συνδικάτο που αντιπροσωπεύει τους Ευρωπαίους πολίτες στο ΗΒ.  Δεν έχει καμία σχέση με το "Πασοκάρα γρουπ", αλλά για έναν οργανισμό που κάθε μέρα κάνει συναντήσεις με άτομα από Tusk και Barnier μέχρι πρωθυπουργούς, Ευρωβουλευτές, κλπ. Μόνο τον Verhofstandt τον βλέπουν μια φορά την εβδομάδα. Που είναι και ο επικεφαλής της Ευρωβουλής για το Brexit. 

Εξ ού και είχα δίκιο που ανέφερα ότι έχεις  άγνοιά., 

1. Το αδρα ειναι το 1,5 μηνιατικο; Γιατι σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι ζεις εκει με το βασικο 15 χρόνια. 30κ στη χειροτερη. Δλδ αυτο ποσό για σενα, μόνο αδρά δεν είναι.

2. Οπως καθε κρατος ετσι και σε αυτο πληρωνεις φόρους αφού δουλευεις. Λογικη όλων των χωρών.

3. Bargaining chips γινονται και οι Εγγλεζοι σε ευρωπαϊκή χώρα.

4. Δεν θυμαμαι να ψηφισα συνδικατο που να με αντιπροσωπευει.

Αυτα απο μενα. Καλη συνεχεια στην τρομολαγνία σου ευχομαι. Τα λέμε σε 1,5 χρόνο. Αν εχεις φυγει μεχρι τότε, θα σου πω εγω τα νέα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΓΓΛΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνομαι πολύ τον τελευταίο καιρό για εξωτερικό, και με το που τελειώσω το φανταριλίκι, λέω να την κάνω. 

 

Πριν το "brexit" ψηνόμουν πολύ για Αγγλία, λόγω άριστης γνώσης αγγλικών. Ήθελα να συνδυάσω σπουδές με δουλειά, αλλά πλέον θέλω μόνο δουλειά.

 

Γερμανία θέλω να πάω λόγω συγγενών, οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν τον πρώτο καιρό.

 

Ιταλία δεν έχω συγκεκριμένο λόγο, ήταν παλιά ο θείος μου και μου είπε ότι είναι καλά.

 

Ολλανδία θα πάει η αδερφή μου με το γαμπρό μου, παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.

 

Που υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας; Μισθοί; Πράγματα να κάνεις στον ελεύθερο σου χρόνο; Ο καιρός κλπ δε με απασχολεί, μου αρέσει και το κρύο και η ζέστη.

 

Να σημειώσω ότι είμαι 20 χρονών, με πολλή όρεξη για δουλειά.

Επεξ/σία από KatsiTheGreat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπλήσσομαι μετά από τόσα χρόνια, με μηνύματα και απόψεις όπως του από πάνω. 

 

Δηλαδή εσύ τώρα περιμένεις να πας σε κάποια από αυτές τις χώρες και να σε περιμένουν δουλειές και προοπτικές με ανοικτές αγκαλες. 

Τί να πω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14.1.2018 στις 1:20 ΠΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Αν αντέχεις τον καιρό και την εξωφρενική ακρίβεια, τότε ναι!

Η ακριβεια απο μονη της δε λεει τιποτα, σημασια εχει η αγοραστικη σου δυναμη. Και η Ελλαδα φθηνη χωρα ειναι αλλα αμα παιρνεις 600€.μηνα δεν εχεις αγοραστικη δυναμη.

Οσο για το κρυο, ο καιρος συνηθιζεται πολυ ευκολα, το ψυχρο κλιμα για καθημερινοτητα ειναι πιο βολικο απο το σχεδον τροπικο της Ελλαδας συν οτι τα παντα (σπιτια, μαγαζια, αυτοκινητα) ειναι καλυτερα προετοιμασμενα για το κρυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, KatsiTheGreat είπε

ΑΓΓΛΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνομαι πολύ τον τελευταίο καιρό για εξωτερικό, και με το που τελειώσω το φανταριλίκι, λέω να την κάνω. 

Πριν το "brexit" ψηνόμουν πολύ για Αγγλία, λόγω άριστης γνώσης αγγλικών. Ήθελα να συνδυάσω σπουδές με δουλειά, αλλά πλέον θέλω μόνο δουλειά.

Γερμανία θέλω να πάω λόγω συγγενών, οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν τον πρώτο καιρό.

Ιταλία δεν έχω συγκεκριμένο λόγο, ήταν παλιά ο θείος μου και μου είπε ότι είναι καλά.

Ολλανδία θα πάει η αδερφή μου με το γαμπρό μου, παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.

Που υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας; Μισθοί; Πράγματα να κάνεις στον ελεύθερο σου χρόνο; Ο καιρός κλπ δε με απασχολεί, μου αρέσει και το κρύο και η ζέστη.

Να σημειώσω ότι είμαι 20 χρονών, με πολλή όρεξη για δουλειά.

Και τι ξερεις να κανεις, απο εκει ξεκιναμε.

Γερμανια αν δεν ξερεις Γερμανικα και δεν εχεις πτυχιο, λογικα πας για Ελληνικο εστιατοριο και €1,000.μηνα. Αν μαθεις Γερμανικα (καλα ομως, οχι να κουτσοσυννενοησαι), μπορεις να κανεις Ausbildung ή Duales Studium 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

off topic: πληροφοριακά και μόνο (και περισσότερο για αυτούς που είναι ήδη στο εξωτερικό ή έχουν φίλους εκεί και τις οικογένειες τους εδω) αν κάνετε μια αναζήτηση θα βρείτε εταιρείες που ξεκινάνε με πούλμαν από την Ελλάδα και πάνε από Ιταλία μέχρι Αγγλία, Σουηδία, Σκοτία, Γερμανία, Γαλλία, Λουξεμβούργο κ.α., οδικώς και εκτός από επιβάτες (που θεωρώ οτι θα είναι και λίγοι) μεταφέρει δέματα (κούτα νουνού και βαλίτσες με 20€ - 30€ και ντενεκέδες λάδι!!). Απλά οι τιμές είναι οικονομικές οπότε αν υπάρχουν οικογένειες που θέλουν αν στείλουν πράγματα βολεύει.

(επίσης μεταφέρουν και οικοσκευές κτλ)

 

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νορβηγία και Ισλανδία ο βασικός κατώτατος είναι 300.000 κορώνες(μετά τον φόρο) δηλαδή καθαρά 2.500 ευρώ που δεν τα ξαναπληρώνεις. Αν κάποιος είναι γνωστής του fishing industry (ή διατεθιμενος γενικά να ψαρεύει και να σηκώνει τόνους ψαριών κάθε μέρα) τότε μιλάμε για 800.000 τουλάχιστον, δηλαδή 7.500 ευρώ μετά τον φόρο. Επίσης και στα νησιά Φερόες οι μισθοί στο fishing industry είναι υψηλότεροι. 

 

Ισλανδία βρίσκεις δουλειά μόνο με αγγλικά. Είναι η πιο progressive χώρα στον κόσμο. 

Νορβηγία πλέον σου ζητάνε να μιλάς νορβηγικά αλλά έχουν επιδοτούμενα μαθήματα (όπως και στην Ισλανδία) για να μάθεις την γλώσσα τους. 

Νησιά Φερόες μόνο με αγγλικά είσαι οκ μόνο αν μπεις στο fishing industry που νταξει η φάση είναι κλάιν μάιν στο κατάστρωμα.

 

το κόστος ζωής και στις 3 χώρες είναι πανάκριβο αλλά έχεις την μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη στον πλανήτη. 

 

Ενδεικτικά: μόνο δωμάτιο σε shared apartment 900 ευρώ (+2 μήνες deposit)

Μπύρα μισό λίτρο σε μπαρ: 10 ευρώ(η φθηνότερη)

Μηνιαία κάρτα λεωφορείων: 150 ευρώ

(για αμάξι δεν ξέρω επειδή δεν οδηγώ αλλά οι τιμές προσαρμοσμένες στους μισθούς, δηλαδή ακριβά και εδώ)

 

Νυχτερινή ζωή: καμία σχέση με Ελλάδα η οποία είναι μοναδική σε αυτό τον τομέα. Σε αυτές τις 3 χώρες όλα κλείνουνε στις 1 το βράδυ και Παρασκευοσαββατο στις 4 και that’s it. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/14/2018 στις 8:32 ΜΜ, KatsiTheGreat είπε

ΑΓΓΛΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνομαι πολύ τον τελευταίο καιρό για εξωτερικό, και με το που τελειώσω το φανταριλίκι, λέω να την κάνω. 

Πριν το "brexit" ψηνόμουν πολύ για Αγγλία, λόγω άριστης γνώσης αγγλικών. Ήθελα να συνδυάσω σπουδές με δουλειά, αλλά πλέον θέλω μόνο δουλειά.

Γερμανία θέλω να πάω λόγω συγγενών, οι οποίοι μπορούν να βοηθήσουν τον πρώτο καιρό.

Ιταλία δεν έχω συγκεκριμένο λόγο, ήταν παλιά ο θείος μου και μου είπε ότι είναι καλά.

Ολλανδία θα πάει η αδερφή μου με το γαμπρό μου, παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.

Που υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας; Μισθοί; Πράγματα να κάνεις στον ελεύθερο σου χρόνο; Ο καιρός κλπ δε με απασχολεί, μου αρέσει και το κρύο και η ζέστη.

Να σημειώσω ότι είμαι 20 χρονών, με πολλή όρεξη για δουλειά.

Και τι δουλειά θα είναι αυτή ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ψαχνω για δουλεια στην Αγγλια, συγκεκριμενα στο Nottingham που εχω και να μεινω, αλλα ιδανικα θα πηγαινα και Birmingham που εχω γνωστους. Ειχα δει στο παρελθον μια θεση για copper jointer(ειμαι σχετικος) αλλα θα εκανα και αλλες δουλειες για αρχη χωρις προβλημα(κατα προτιμηση που να μην εχουν να κανουν αμεσα με πελατες ή πολυ κοσμο). Οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια :P

  • Γενικα τι παιζει απο θεμα συνεντευξης ;
  • Οι συνεντευξεις για αλλοδαπους ειναι σχετικα ευκολες ;
  • Ποσο μεγαλο διαστημα μεσολαβει απο τη στιγμη που θα κανεις αιτηση για μια δουλεια μεχρι να σε καλεσουν ;
  • Φανταζομαι οτι υπαρχει καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας που μπορω να απευθυνθω, πως λειτουργει η ολη φαση σε αυτο ;
  • Αλλες πληροφοριες που μπορει να χρειαζομαι;

Σκεφτομαι να φυγω προς Απριλιο/Μάιο.

Ευχαριστω

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Καλησπερα, ψαχνω για δουλεια στην Αγγλια, συγκεκριμενα στο Nottingham που εχω και να μεινω, αλλα ιδανικα θα πηγαινα και Birmingham που εχω γνωστους. Ειχα δει στο παρελθον μια θεση για copper jointer(ειμαι σχετικος) αλλα θα εκανα και αλλες δουλειες για αρχη χωρις προβλημα(κατα προτιμηση που να μην εχουν να κανουν αμεσα με πελατες ή πολυ κοσμο). Οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια :P

  • Γενικα τι παιζει απο θεμα συνεντευξης ;
  • Οι συνεντευξεις για αλλοδαπους ειναι σχετικα ευκολες ;
  • Ποσο μεγαλο διαστημα μεσολαβει απο τη στιγμη που θα κανεις αιτηση για μια δουλεια μεχρι να σε καλεσουν ;
  • Φανταζομαι οτι υπαρχει καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας που μπορω να απευθυνθω, πως λειτουργει η ολη φαση σε αυτο ;
  • Αλλες πληροφοριες που μπορει να χρειαζομαι;

Σκεφτομαι να φυγω προς Απριλιο/Μάιο.

Ευχαριστω

 

Περαστικά. Και ξέρω γιατί το λέω όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις το ILR με την νέα νομοθεσία. 

Ίσως καλό θα ήταν να αρχίσεις να μαθαίνεις για το Brexit φίλε μου, πριν κάνεις το βήμα για Αγγλία. 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Καλησπερα, ψαχνω για δουλεια στην Αγγλια, συγκεκριμενα στο Nottingham που εχω και να μεινω, αλλα ιδανικα θα πηγαινα και Birmingham που εχω γνωστους. Ειχα δει στο παρελθον μια θεση για copper jointer(ειμαι σχετικος) αλλα θα εκανα και αλλες δουλειες για αρχη χωρις προβλημα(κατα προτιμηση που να μην εχουν να κανουν αμεσα με πελατες ή πολυ κοσμο). Οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια :P

  • Γενικα τι παιζει απο θεμα συνεντευξης ;
  • Οι συνεντευξεις για αλλοδαπους ειναι σχετικα ευκολες ;
  • Ποσο μεγαλο διαστημα μεσολαβει απο τη στιγμη που θα κανεις αιτηση για μια δουλεια μεχρι να σε καλεσουν ;
  • Φανταζομαι οτι υπαρχει καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας που μπορω να απευθυνθω, πως λειτουργει η ολη φαση σε αυτο ;
  • Αλλες πληροφοριες που μπορει να χρειαζομαι;

Σκεφτομαι να φυγω προς Απριλιο/Μάιο.

Ευχαριστω

Για να δουλέψεις νόμιμα σε οικοδομικές εργασίες πρεπει να βγάλεις cscs card.

Γλωσσα: Παίρνουν τόσους Πολωνούς που δουλεύουν χωρίς να μιλάνε γρι αγγλικά , η γλώσσα είναι το τελευταίο που πρέπει να σε ανχωνει.

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το γραφείο γιατι θα παίρνεις τον ελάχιστο αλλα ίσως είναι μια καλη αρχη να δεις τι χρειάζεται για να πας παρακάτω. 

 

2 λεπτά πριν, Apoll είπε

Περαστικά. Και ξέρω γιατί το λέω όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις το ILR με την νέα νομοθεσία. 

Ίσως καλό θα ήταν να αρχίσεις να μαθαίνεις για το Brexit φίλε μου, πριν κάνεις το βήμα για Αγγλία. 

Να μάθει τι? ότι ακόμα δεν ξέρουν τι θα κάνουν?? Μέχρι τα τώρα δεδομένα δεν χρειάζεται τπτ αν κ οποτε αλλάξει θα ξέρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...