Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bilya είπε

Για να δουλέψεις νόμιμα σε οικοδομικές εργασίες πρεπει να βγάλεις cscs card.

Γλωσσα: Παίρνουν τόσους Πολωνούς που δουλεύουν χωρίς να μιλάνε γρι αγγλικά , η γλώσσα είναι το τελευταίο που πρέπει να σε ανχωνει.

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις το γραφείο γιατι θα παίρνεις τον ελάχιστο αλλα ίσως είναι μια καλη αρχη να δεις τι χρειάζεται για να πας παρακάτω.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, ειχα την εντυπωση πως copper jointer ειναι ο αντιστοιχος τεχνικος πεδιου εδω περα(βλ τεχνικος δικτυων, απλες συνδεσμολογιες) , και οτι η cscs card ειναι για ηλεκτρολογους οικοδομων και πανω.

Εστω οτι χρειαζεται, πραγμα το οποιο δεν ειναι και κακο, σαν τεχνικος δικτυων απο ιεκ(με πιστοποιηση), θα εχω προβλημα; Δηλαδη, το διπλωμα μου αναγνωριζεται κανονικα ; Θα ρωτησω και εκει οταν παω βεβαια ή θα στειλω mail, αλλα αν ξερεις να μου πεις..

Η γλωσσα δεν με αγχωνει, μια χαρα ειναι τα αγγλικα μου, απλα θελουν ενα ξεσκονισμα, εχω παρατηρήσει οτι στο Nottingham συγκεκριμενα η προφορα τους δεν εχει συμφωνα :P

Φιλε Apoll, ξερω για το brexit, τι ακουγεται και γενικα ειμαι ενημερος. Αλλα απο το να κατσω Ελλαδα(αυτο το διαστημα ειμαι ανεργος) και να παρακαλαω για μια θεση εργασιας που αυριο μεθαυριο θα μεινω παλι ξεκρεμαστος νομιζω οτι στο ζυγι κερδιζει η Αγγλια(προς το παρον τουλαχιστον). Και δεν ειναι οτι ειναι ολα ροδινα στην Αγγλια(και σε οποια αλλη χωρα ακουω κατα καιρους), αλλα εδω εχω ζησει αρκετες φορες μεχρι στιγμης τη δυσκολία του να βρω μια σταθερη δουλεια και το πως ειναι να μενεις ξεκρεμαστος. Οπως και να χει καταλαβαινω το αγχος σου και το πως μπορει να αισθανεσαι αυτο το διαστημα, αλλα μην αγχεσαι, χαλαρωσε και οτι ειναι να γινει-θα γινει. Φιλικα παντα.

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Thulogur είπε

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση, ειχα την εντυπωση πως copper jointer ειναι ο αντιστοιχος τεχνικος πεδιουεδω περα(βλ τεχνικος δικτυων, απλες συνδεσμολογιες) , και οτι η cscs card ειναι για ηλεκτρολογους οικοδομων και πανω.

Εστω οτι χρειαζεται, πραγμα το οποιο δεν ειναι και κακο, σαν τεχνικος δικτυων απο ιεκ(με πιστοποιηση), θα εχω προβλημα; Δηλαδη, το διπλωμα μου αναγνωριζεται κανονικα ; Θα ρωτησω και εκει οταν παω βεβαια ή θα στειλω mail, αλλα αν ξερεις να μου πεις..

Η γλωσσα δεν με αγχωνει, μια χαρα ειναι τα αγγλικα μου, απλα θελουν ενα ξεσκονισμα, εχω παρατηρήσει οτι στο Nottingham συγκεκριμενα η προφορα τους δεν εχει συμφωνα :P

Φιλε Apoll, ξερω για το brexit, τι ακουγεται και γενικα ειμαι ενημερος. Αλλα απο το να κατσω Ελλαδα(αυτο το διαστημα ειμαι ανεργος) και να παρακαλαω για μια θεση εργασιας που αυριο μεθαυριο θα μεινω παλι ξεκρεμαστος νομιζω οτι στο ζυγι κερδιζει η Αγγλια(προς το παρον τουλαχιστον). Και δεν ειναι οτι ειναι ολα ροδινα στην Αγγλια(και σε οποια αλλη χωρα ακουω κατα καιρους), αλλα εδω εχω ζησει αρκετες φορες μεχρι στιγμης τη δυσκολία του να βρω μια σταθερη δουλεια και το πως ειναι να μενεις ξεκρεμαστος. Οπως και να χει καταλαβαινω το αγχος σου και το πως μπορει να αισθανεσαι αυτο το διαστημα, αλλα μην αγχεσαι. Φιλικα παντα.

κοίτα σε μια αγγελία που είδα το ζήταγαν. δεν πιστεύω πχ οτι οι τεχνικοί της BT που είναι εξω στους δρόμους δεν έχουν.

καλό θα ταν να τσεκάρεις αγγελίες κ να δεις τι θέλουν (πχ πιστοποίηση cisco). Εδώ λίγα επαγγέλματα έχουν επαγγελματικά δικαιώματα όπως νοούνται στην ελλάδα οπότε η πιστοποίηση που χεις απο ιεκ παιζει κ δεν παίζει ρόλο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apoll ενημερωτικά και χωρίς παρεξήγηση πόσα χρόνια έχεις να έρθεις Ελλάδα και που μένεις ?  γιατί μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράματα εδώ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tonys83 είπε

apoll ενημερωτικά και χωρίς παρεξήγηση πόσα χρόνια έχεις να έρθεις Ελλάδα και που μένεις ?  γιατί μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράματα εδώ ....

Γιατί συνεχίζεται να ασχολείστε με κάποιον που απλά θέλει να τρολλάρει;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Γιατί συνεχίζεται να ασχολείστε με κάποιον που απλά θέλει να τρολλάρει;;

 

Όταν δεν θα μπορεί να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό με τα νέα δικαιολογητικά που απαιτούνται από 1/1/2018, και το HO δεν του δώσει ILR λόγο έλλειψης CIS, να δούμε ποιος τρολλάρει ποιον. 

Όπως έγραψα και παραπάνω. Η άγνοια της σημερινής κατάστασης στην Βρετανία για νέους μετανάστες από ΕΕ, ιδίως μετά τις αλλαγές στην νομοθεσία όπως αυτή ενεργοποιήθηκε μετά τις 29/03/2017 είναι μεγάλη εδώ μέσα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Apoll said:

Όταν δεν θα μπορεί να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό με τα νέα δικαιολογητικά που απαιτούνται από 1/1/2018, και το HO δεν του δώσει ILR λόγο έλλειψης CIS, να δούμε ποιος τρολλάρει ποιον. 

Σόρι ρε συ αλλά τι λες;

Αυτή τη στιγμή δεν χρειάζονται ILR ως πολίτες ΕΕ. Όταν οι πολίτες ΕΕ πάψουν να έχουν αυτόματο ILR στην Αγγλία, κανένας επάνω στον πλανήτη δε γνωρίζει ποιά ακριβώς θα είναι η αντιμετώπισή τους.

Οπότε το να έρχεσαι να λες "και το HO δε θα του δώσει ILR", how is that not fearmongering?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Apoll είπε

Όταν δεν θα μπορεί να ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό με τα νέα δικαιολογητικά που απαιτούνται από 1/1/2018, και το HO δεν του δώσει ILR λόγο έλλειψης CIS, να δούμε ποιος τρολλάρει ποιον. 

Όπως έγραψα και παραπάνω. Η άγνοια της σημερινής κατάστασης στην Βρετανία για νέους μετανάστες από ΕΕ, ιδίως μετά τις αλλαγές στην νομοθεσία όπως αυτή ενεργοποιήθηκε μετά τις 29/03/2017 είναι μεγάλη εδώ μέσα..... 

Φίλος άνοιξε πριν μια βδομάδα στην bank of scotland λογαριασμό με διαβατήριο. 1 βδομάδα στο UK. ΝΕΧΤ

Για πες τι ψηφίστηκε 29/03 γιατί ξέρεις το brexit θα  πρέπει να περάσει κ απο το ευρωκοινοβούλιο. Μέχρι να βγουν κ με την βούλα δεν μπορούν να αλλάξουν ΤΙΠΟΤΑ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχει και συμφορουμιτης που ειχε παει στη συγκεκριμενη εταιρια. Και οσοι βλεπανε κατι αρνητικο στην προοπτικη (οπως πχ οτι η εταιρια δεν δειχνει σοβαρη), τους λεγανε καταστροφολογους...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Υπαρχει και συμφορουμιτης που ειχε παει στη συγκεκριμενη εταιρια. Και οσοι βλεπανε κατι αρνητικο στην προοπτικη (οπως πχ οτι η εταιρια δεν δειχνει σοβαρη), τους λεγανε καταστροφολογους...

Για το θέμα της Τσεχίας: ο ίδιος παραδέχτηκε ότι οι συνθήκες στέγασης δεν είναι καλές. Ωστόσο, το κύριο ζήτημα είναι οι αμοιβές. Ο συμφορουμίτης ανέφερε ότι η αμοιβή του είναι 1000 ευρώ χωρίς υπερωρίες, στο ρεπορτάζ που δημοσιεύτηκε σήμερα γίνεται λόγος για αμοιβή 540 ευρώ καθαρά. Υπάρχει μια σημαντική απόκλιση, όπως και να το κάνουμε. Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την εργασία στην Τσεχία, απλώς ανέφερα το ρεπορτάζ και στα 2 θέματα, για να το διαβάσει κάποιος που τυχόν ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/20/2018 στις 10:53 ΠΜ, consumer είπε

Για το θέμα της Τσεχίας: ο ίδιος παραδέχτηκε ότι οι συνθήκες στέγασης δεν είναι καλές. Ωστόσο, το κύριο ζήτημα είναι οι αμοιβές. Ο συμφορουμίτης ανέφερε ότι η αμοιβή του είναι 1000 ευρώ χωρίς υπερωρίες, στο ρεπορτάζ που δημοσιεύτηκε σήμερα γίνεται λόγος για αμοιβή 540 ευρώ καθαρά. Υπάρχει μια σημαντική απόκλιση, όπως και να το κάνουμε. Εν πάση περιπτώσει, υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την εργασία στην Τσεχία, απλώς ανέφερα το ρεπορτάζ και στα 2 θέματα, για να το διαβάσει κάποιος που τυχόν ενδιαφέρεται.

Η χώρα έχει δικό της νόμισμα και οποία αναφορά μισθού σε ευρώ είναι λόγο πολύ άτοπη.

Γιατι σήμερα ο μισθός σου ανάλογα με την ισοτιμία είναι 1000 ευρώ και σε ένα μήνα 800.

Αρα ο μισθός πρέπει να αναφέρεται στο τοπικό νόμισμα μόνο.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/20/2018 στις 7:36 ΠΜ, consumer είπε

 

Δεν άνοιξα το λινκ αλλά άρθρο από το ίδιο σάιτ δεν είχε μπει πρόσφατα εδώ που εκθείαζε το γραφείο που στέλνει κόσμο στην Τσεχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, militarist είπε

Η χώρα έχει δικό της νόμισμα και οποία αναφορά μισθού σε ευρώ είναι λόγο πολύ άτοπη.

Γιατι σήμερα ο μισθός σου ανάλογα με την ισοτιμία είναι 1000 ευρώ και σε ένα μήνα 800.

Αρα ο μισθός πρέπει να αναφέρεται στο τοπικό νόμισμα μόνο.

Την αμοιβή σε ευρώ την ανέφεραν οι ίδιοι οι εκεί εργαζόμενοι στο άρθρο (και ο συμφορουμίτης). Επί της ουσίας, ναι μεν ισχύει αυτό που λες για τη συναλλαγματική ισοτιμία, αλλά στο διάστημα από τότε που ξεκίνησε η ιστορία αυτή τους τελευταίους μήνες, η μεταβολή είναι αμελητέα (ζήτημα να έχει πάει μέχρι 10-20 ευρώ η διαφορά στο τελικό ποσό). Οπότε η αναφορά μισθού σε ευρώ είναι χρήσιμη ως μέτρο σύγκρισης.

 

13 ώρες πριν, Speculoos είπε

Δεν άνοιξα το λινκ αλλά άρθρο από το ίδιο σάιτ δεν είχε μπει πρόσφατα εδώ που εκθείαζε το γραφείο που στέλνει κόσμο στην Τσεχία;

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, consumer είπε

Την αμοιβή σε ευρώ την ανέφεραν οι ίδιοι οι εκεί εργαζόμενοι στο άρθρο (και ο συμφορουμίτης). Επί της ουσίας, ναι μεν ισχύει αυτό που λες για τη συναλλαγματική ισοτιμία, αλλά στο διάστημα από τότε που ξεκίνησε η ιστορία αυτή τους τελευταίους μήνες, η μεταβολή είναι αμελητέα (ζήτημα να έχει πάει μέχρι 10-20 ευρώ η διαφορά στο τελικό ποσό). Οπότε η αναφορά μισθού σε ευρώ είναι χρήσιμη ως μέτρο σύγκρισης.

Ακριβώς.

Για την ακριβεια τον τελευταιο χρονο, η Τσεχικη Κορωνα εχει παρει και λιγο τα πανω της εναντι του Ευρω. Και προφανως δεν κανει τοσο μεγαλες βουτιες ωστε να αλλαζει δραματικα απο μηνα σε μηνα. 

Συγκριτικα πριν ενα χρονο ακριβως η 1CZK=0,037EUR και σημερα 1CZK=0,03937EUR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο ζωής των Τσέχων πώς είναι;; Έχουν καλύτερο βιοτικό επίπεδο από τους Έλληνες; (Μιλάω για το 2018, μην μου πείτε για όταν έπεσε ο κομμουνισμός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...