Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 2/2/2018 at 11:47 AM, grigoris131994 said:

Γενικα, τι παιζει οσον αφορα το κοστος ζωης εκει και την ποιοτητα?

θα με βοηθεισετε πολυ!!!!!!  ευχαριστω

Για την εργασία, κλπ, το πιό απλό είναι να μπεις σε ιταλικά sites τύπου jobs.it, κλπ, ή στο LinkedIn (αν και είναι περισσότερο για Software και Τεχνολογία) και να δεις τι ζήτηση υπάρχει, όπως και τους μισθούς που δίνουν. Στο εξωτερικό, αρκετές εταιρίες λένε το μισθό στην αγγελία.

Για το κόστος ζωής, θα δεις το Numbeo, πχ σύγκριση Αθήνας με Ρώμη: https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&country2=Italy&city1=Athens&city2=Rome

Όμως, ο πιό σημαντικός δείκτης είναι το "Local Purchasing Power in Rome is 38.56% higher than in Athens" που σημαίνει στην πράξη, ότι ζεις καλύτερα βάσει μισθών στη Ρώμη γιατί και πιό ακριβή που είναι η ζωή, ο μέσος μισθός σου δίνει περισσότερες δυνατότητες.

Για το Μιλάνο, εκτός αν βρεις κάτι φανταστικό, θα έλεγα να το αποφύγεις. Θεωρείται ίσως η πιό μολυνσμένη ατμόσφαιρα στην Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/2/2018 στις 5:35 ΠΜ, Member_Of_Dada είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Τον ερχόμενο Νοέμβριο σκέφτομαι να μετακομίσω μόνιμα στην αγγλια και αυτό το καιρό ψάχνω λίγο το θέμα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τα έγραφα που χρειάζομαι για να δουλέψω στο ΗΒ και για να νοικιάσω ένα σπίτι. Σχετικά με τα έγγραφα για εργασία ξέρω ότι χρειάζομαι το National Insurance number και ξέρω ότι για να το πάρω χρειάζομαι έγραφα που να αποδεικνύουν ποιος είμαι τα οποία έχω αλλά θέλει και μόνιμη κατοικία την οποία δεν έχω στην αγγλια αυτή τη στιγμή. Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω με αυτό το θέμα αν είναι απολύτως απαραίτητο να έχω σπίτι στην αγγλια η αν μπορώ να έχω τα υπόλοιπα έγραφα μόνο και να βγάλω ΝΙ. Επίσης δεν ξέρω καθόλου με το σπίτι τι έγραφα χρειάζομαι και δεν μπορώ να βρω κάπου που να μου εξηγεί ξεκάθαρα. Διάβασα ότι σε ξένους επειδή ίσως αρχικά να μην έχουν εργασία η τραπεζικό λογαριασμό δεν νοικιάζουν εύκολα σπίτι οπότε ποια είναι η λύση για αυτό ; Γενικά οπούς έχει συμβουλές για το ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω από εδώ για να είμαι έτοιμος όταν πάω εκεί και μερικά TIPS θα του ήμουν ευγνώμων. 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Στην Αγγλια θα πας _αφού_ έχεις βρεί δουλειά και θα κανονίσει η εταιρία τα χαρτιά σου.

Διαφορετικά, θα μπλέξεις με το "τερας". Θα δεις τις Ελληνικες Δημοσιες υπηρεσιες με πολυ διαφορετικό ματι εαν το κάνεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gpolic είπε

Στην Αγγλια θα πας _αφού_ έχεις βρεί δουλειά και θα κανονίσει η εταιρία τα χαρτιά σου.

Διαφορετικά, θα μπλέξεις με το "τερας". Θα δεις τις Ελληνικες Δημοσιες υπηρεσιες με πολυ διαφορετικό ματι εαν το κάνεις αυτό.

Μπορεις να αναφερεις περισσοτερα ; γιατι με ενδιαφερει και μενα, ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα γνωριζω απο ιστοριες αλλων που δουλευουν σε φαρμακευτικη στην Αγγλια. (δεν ειναι Ελληνες, αλλα διαφορων εθνικοτητων)

Μπορεις να ρωτησεις και να μαθεις. Μεσα απο καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας υποθετω, η απο καποιο γνωστο σου που μενει Αγγλια.

Η ιστορια αν θυμαμαι καλα εχει να κανει με τα εξης:

πρεπει να εχεις μονιμη κατοικια. (με χαρτια)

πρεπει να εχεις λογαριασμο στην τραπεζα

πρεπει να εχεις δουλεια! (νομιμη)

Το προβλημα ειναι πολυ δυσκολο στην λυση του γιατι προυποθεση για το 1 ειναι τα αλλα 2.

 

Καποιο τηλεφωνο στην Πρεσβεια η στο Βρετανικο συμβουλιο;  Απο εκει θα ξεκινουσα εγω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gpolic είπε

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα γνωριζω απο ιστοριες αλλων που δουλευουν σε φαρμακευτικη στην Αγγλια. (δεν ειναι Ελληνες, αλλα διαφορων εθνικοτητων)

Μπορεις να ρωτησεις και να μαθεις. Μεσα απο καποιο γραφειο ευρεσης εργασιας υποθετω, η απο καποιο γνωστο σου που μενει Αγγλια.

Η ιστορια αν θυμαμαι καλα εχει να κανει με τα εξης:

πρεπει να εχεις μονιμη κατοικια. (με χαρτια)

πρεπει να εχεις λογαριασμο στην τραπεζα

πρεπει να εχεις δουλεια! (νομιμη)

Το προβλημα ειναι πολυ δυσκολο στην λυση του γιατι προυποθεση για το 1 ειναι τα αλλα 2.

Καποιο τηλεφωνο στην Πρεσβεια η στο Βρετανικο συμβουλιο;  Απο εκει θα ξεκινουσα εγω.

μάλλον σε κοροϊδεύουν γιατί τίποτα από τα παραπάνω δεν χρειάζεται κ οι συναλλαγές με το δημόσιο είναι άπειρα περιορισμένες. βέβαια υπάρχουν κ εξαιρέσεις.

 

16 ώρες πριν, gpolic είπε

Στην Αγγλια θα πας _αφού_ έχεις βρεί δουλειά και θα κανονίσει η εταιρία τα χαρτιά σου.

Διαφορετικά, θα μπλέξεις με το "τερας". Θα δεις τις Ελληνικες Δημοσιες υπηρεσιες με πολυ διαφορετικό ματι εαν το κάνεις αυτό.

τι χαρτιά ακριβώς θα κανονίσει η εταιρεία για σένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζευτήκαμε ένα βράδυ και ο καθένας είχε μια φανταστική ιστορία που την έβγαλε απο το κεφάλι του, για να με κοροϊδέψουν.

Τίποτα δεν είναι απίθανο.

 

Το θέμα είναι μην ξεκινήσουν κάποιοι για Αγγλια, και τα βρούνε αυτά στο δρόμο τους.

Όσο άφορα το δημόσιο, δεν γνωρίζω. Δεν ανέφερα για δημόσιο αλλά ο πιο πάνω απο μένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ιστορια παει ως εξης:

Για να ανοιξεις λογαριασμο σε τραπεζα UK πρεπει να εχεις, εκτος απο διαβατηριο: συμβολαιο σπιτιου και συμβολαιο εργασιας.

Για να εχεις δουλεια, πρεπει να εχεις εκτος απο διαβατηριο: λογαριασμο τραπεζης (το προβλημα αυτο μας το ελυσε η Revolut που δινει λογαριασμο αγγλικό και γινονται κανονικά πληρωμες σε αυτόν) και διευθυνση σπιτιου (δλδ τη διευθυνση που μενεις, ειτε ειναι δωματιο απο σπιτι που νοικιαζεις μεσω airbnb ή δωμάτιο ξενοδοχειου.

Αφου εχεις δουλεια, ΜΕΤΑ αρχιζεις και ψαχνεις μονιμα σπίτι, οπότε και ΜΕΤΑ πας σε αγγλική τραπεζα να ανοιξεις λογαριασμο και μετά δηλωνεις το νεο σου λογαριασμο στην εταιρεια.

Επεξ/σία από mary
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mary είπε

Η ιστορια παει ως εξης:

Για να ανοιξεις λογαριασμο σε τραπεζα UK πρεπει να εχεις, εκτος απο διαβατηριο: συμβολαιο σπιτιου και συμβολαιο εργασιας.

Για να εχεις δουλεια, πρεπει να εχεις εκτος απο διαβατηριο: λογαριασμο τραπεζης (το προβλημα αυτο μας το ελυσε η Revolut που δινει λογαριασμο αγγλικό και γινονται κανονικά πληρωμες σε αυτόν) και διευθυνση σπιτιου (δλδ τη διευθυνση που μενεις, ειτε ειναι δωματιο απο σπιτι που νοικιαζεις μεσω airbnb ή δωμάτιο ξενοδοχειου.

Αφου εχεις δουλεια, ΜΕΤΑ αρχιζεις και ψαχνεις μονιμα σπίτι, οπότε και ΜΕΤΑ πας σε αγγλική τραπεζα να ανοιξεις λογαριασμο και μετά δηλωνεις το νεο σου λογαριασμο στην εταιρεια.

Ή πας σε τράπεζα  που δεν θέλει proof of address πχ tsb κ πας μονο με το διαβατήριο/ταυτότητα.

3 ώρες πριν, gpolic είπε

Μαζευτήκαμε ένα βράδυ και ο καθένας είχε μια φανταστική ιστορία που την έβγαλε απο το κεφάλι του, για να με κοροϊδέψουν.

Τίποτα δεν είναι απίθανο.

Το θέμα είναι μην ξεκινήσουν κάποιοι για Αγγλια, και τα βρούνε αυτά στο δρόμο τους.

Όσο άφορα το δημόσιο, δεν γνωρίζω. Δεν ανέφερα για δημόσιο αλλά ο πιο πάνω απο μένα.

Εσύ μιλάς για "τέρας" κ ελ. Δημόσιες υπηρεσίες. Εγω αυτο που δεν καταλαβαίνω οτι αναφέρεις δεν γίνονται απο Ελλάδα κ ουτε η εταιρεία που (θα) δουλεύεις πρόκειται να τα τακτοποιήσει. 

Ακομα δεν καταλαβαίνω τι δυσκολία αντιμετώπισαν στο να βγάλουν proof of address (λογαριασμό, δημοτικά τελη κτλπ κάνουν), να ανοίξεις λογαριασμό: αλλες τράπεζες το κάνουν μονο με διαβατήριο αλλες θέλουν proof of address. Δόξα τα λεφτά τράπεζες υπάρχουν άπειρες. 

Να βρεις δουλειά δεν θέλει τίποτα απο τα παραπάνω. Ακόμα κ χωρίς λογαριασμό ξερω εργοδότες που δίνουν σε επιταγές την μισθοδοσία. 

Ολα υπάρχουν Εδω

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gpolicΠερισσοτερο ηθελα να μου κανεις λογο για τη φραση: "Διαφορετικά, θα μπλέξεις με το "τερας". Θα δεις τις Ελληνικες Δημοσιες υπηρεσιες με πολυ διαφορετικό ματι εαν το κάνεις αυτό."

Ευχαριστω οπως και να χει για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, bilya said:

Ή πας σε τράπεζα  που δεν θέλει proof of address πχ tsb κ πας μονο με το διαβατήριο/ταυτότητα.

Εσύ μιλάς για "τέρας" κ ελ. Δημόσιες υπηρεσίες. Εγω αυτο που δεν καταλαβαίνω οτι αναφέρεις δεν γίνονται απο Ελλάδα κ ουτε η εταιρεία που (θα) δουλεύεις πρόκειται να τα τακτοποιήσει. 

Ακομα δεν καταλαβαίνω τι δυσκολία αντιμετώπισαν στο να βγάλουν proof of address (λογαριασμό, δημοτικά τελη κτλπ κάνουν), να ανοίξεις λογαριασμό: αλλες τράπεζες το κάνουν μονο με διαβατήριο αλλες θέλουν proof of address. Δόξα τα λεφτά τράπεζες υπάρχουν άπειρες. 

Να βρεις δουλειά δεν θέλει τίποτα απο τα παραπάνω. Ακόμα κ χωρίς λογαριασμό ξερω εργοδότες που δίνουν σε επιταγές την μισθοδοσία. 

Ολα υπάρχουν Εδω

+1 σε όλα αυτά

Πραγματικά δεν υπάρχει καμία δυσκολία σε τίποτα. Αρκεί να αφιερώσεις αρκετό χρόνο σε αναζήτηση σπιτιού & δουλειάς.

- Μπορείς να βρεις και σπίτι με συγκάτοικο (μικρότερο συμβόλαιο, πιο εύκολο να σε δεχτεί ο ιδιοκτήτης)

- Υπάρχουν τράπεζες που ανοιγουν λογαριασμό πολύ εύκολα (αρκεί να ψάξεις, π.χ. tsb οπως ειπαν οι παραπάνω)

- Εννοείται ότι αν βρεις πρώτα δουλειά όλα τα υπόλοιπα γίνονται ακόμα πιο εύκολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thulogur είπε

@gpolicΠερισσοτερο ηθελα να μου κανεις λογο για τη φραση: "Διαφορετικά, θα μπλέξεις με το "τερας". Θα δεις τις Ελληνικες Δημοσιες υπηρεσιες με πολυ διαφορετικό ματι εαν το κάνεις αυτό."

Ευχαριστω οπως και να χει για το χρονο σου.

 

Αυτό που μπορώ να σου πω οτι άκουσα πολυ "γλαφυρές" περιγραφές.  Απο αυτά που λέμε "μόνο στην Ελλάδα γίνονται" ;   Ε καπως ετσι.

Το πρόβλημα όσο αφορά τον τραπεζικό λογαριασμό προφανώς και λύνεται με το revolut όπως προτάθηκε παραπάνω.

Ισχύει ότι μπορεί να δώσεις για διεύθυνση, την διεύθυνση του ξενοδοχείου; Δεν το γνωρίζω, προφανώς η mary το γνωρίζει οτι γίνεται.

 

Όλα αυτά καλό είναι να τα ψάξει και να τα ξέρει κανείς, π.χ. για το Revolut, πριν ξεκινήσει με ενα εισιτήριο και μια κράτηση ξενοδοχείου, για το Λονδίνο, και προσπαθεί να βγάλει άκρη.

Αυτό προσπαθώ να πω.

Μην πάμε με το σκεπτικό ότι όλα εκεί είναι αυτόματα και οργανωμένα και ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχει γραφειοκρατία και χαρτιά. Γραφειοκρατεία δεν είναι μόνο το δημόσιο. Είναι οι διαδικασίες συνολικά.

 

Επεξ/σία από gpolic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gpolic είπε

Αυτό που μπορώ να σου πω οτι άκουσα πολυ "γλαφυρές" περιγραφές.  Απο αυτά που λέμε "μόνο στην Ελλάδα γίνονται" ;   Ε καπως ετσι.

Το πρόβλημα όσο αφορά τον τραπεζικό λογαριασμό προφανώς και λύνεται με το revolut όπως προτάθηκε παραπάνω.

Ισχύει ότι μπορεί να δώσεις για διεύθυνση, την διεύθυνση του ξενοδοχείου; Δεν το γνωρίζω, προφανώς η mary το γνωρίζει οτι γίνεται.

Όλα αυτά καλό είναι να τα ψάξει και να τα ξέρει κανείς, π.χ. για το Revolut, πριν ξεκινήσει με ενα εισιτήριο και μια κράτηση ξενοδοχείου, για το Λονδίνο, και προσπαθεί να βγάλει άκρη.

Αυτό προσπαθώ να πω.

Μην πάμε με το σκεπτικό ότι όλα εκεί είναι αυτόματα και οργανωμένα και ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχει γραφειοκρατία και χαρτιά. Γραφειοκρατεία δεν είναι μόνο το δημόσιο. Είναι οι διαδικασίες συνολικά.

Ε καλά δε νομίζω να ξεκινάει και κανένας με μια βαλίτσα και μια κράτηση σε ξενοδοχείο, εκτός κάποιων εξαιρέσεων ίσως.

Αλλά και να ξεκινήσει έτσι ο άλλος σημαίνει ότι έτσι είναι το στυλ του γενικότερα οπότε πιστεύω θα την βρει την άκρη κι εκεί που θα πάει. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gpolic είπε

Αυτό που μπορώ να σου πω οτι άκουσα πολυ "γλαφυρές" περιγραφές.  Απο αυτά που λέμε "μόνο στην Ελλάδα γίνονται" ;   Ε καπως ετσι.

Το πρόβλημα όσο αφορά τον τραπεζικό λογαριασμό προφανώς και λύνεται με το revolut όπως προτάθηκε παραπάνω.

Ισχύει ότι μπορεί να δώσεις για διεύθυνση, την διεύθυνση του ξενοδοχείου; Δεν το γνωρίζω, προφανώς η mary το γνωρίζει οτι γίνεται.

Όλα αυτά καλό είναι να τα ψάξει και να τα ξέρει κανείς, π.χ. για το Revolut, πριν ξεκινήσει με ενα εισιτήριο και μια κράτηση ξενοδοχείου, για το Λονδίνο, και προσπαθεί να βγάλει άκρη.

Αυτό προσπαθώ να πω.

Μην πάμε με το σκεπτικό ότι όλα εκεί είναι αυτόματα και οργανωμένα και ότι μόνο στην Ελλάδα υπάρχει γραφειοκρατία και χαρτιά. Γραφειοκρατεία δεν είναι μόνο το δημόσιο. Είναι οι διαδικασίες συνολικά.

Εγω προσωπικά ειχα δώσει την διεύθυνση του χοστελ που ζούσα τότε. Άνοιξα λογαριασμό μολις 2 μέρες στο νησι με μονο στοιχειο το διαβατήριό μου. Το θέμα είναι οτι σου στέλνουν καρτα κ πιν οπότε κατι τέτοιο θέλει συνεννόηση με το χοστελ για να μην χαθει κτλπ. Η γυναίκα μου οταν ήρθε 2 χρόνια πριν άνοιξε λογαριασμό με ελληνική χειρόγραφη ταυτότητα. Οπως εγραψα κ παραπάνω δοξα τα λεφτά υπάρχουν τράπεζες για όλους.  Τι γλαφυρά άκουσες γιατι δεν ειπες τίποτα συγκεκριμένο. Απο εμπειρία στο λέω  πολλοί ακόμα κ ντόπιοι κανουν την ζωη τους δύσκολη γιατι απλα βαριουνται να ψάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 07/02/2018 στις 2:13 ΜΜ, gpolic είπε

Στην Αγγλια θα πας _αφού_ έχεις βρεί δουλειά και θα κανονίσει η εταιρία τα χαρτιά σου.

Διαφορετικά, θα μπλέξεις με το "τερας". Θα δεις τις Ελληνικες Δημοσιες υπηρεσιες με πολυ διαφορετικό ματι εαν το κάνεις αυτό.

Για ποια τέρατα μιλάτε ρε παιδιά? Είστε καλα?

+ Καμία εταιρία δεν θα κανονήσει τα χαρτιά σου. Δεν έχει να κανονησεις χαρτια γενικώς (στο UK είπε θα πάει οχι στην Αυστραλία).

Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό χωρίς πολλά πολλά, και σε hostel να μένεις που λέει ο λόγος. Είναι και σε τι υπάλληλο θα πέσεις, για παράδειγμα μπορεί να τύχει να σου ζητήσουν χαρτί proof of address μπορεί απλά να σε ρωτήσουν προφορικά την διευθυνσή σου. Γενικά αν έχεις κάπου να μείνεις απλά τους δίνεις την διεύθυνση και σου στέλνουν την κάρτα σου.

Επίσης μπορείς να βρεις δουλεία ακόμη και αν δεν έχεις λογαριασμό σε τράπεζα. Θα ζητήσεις απλα απο την δουλεία σου ενα supplement letter που θα αποδεικνύει οτι θα έχει σταθερό μηνιαίο εισόδημα, το πας στην τράπεζα και έχεις λογαριασμο στο λεπτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...