Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, χθες τη βρήκα τη θέση και τώρα αρχίζω να ετοιμάζομαι. Απλά ήθελα να δω πρώτα αν βγαίνεις, γιατί σε κάτι αγγλίες που κοίταγα έμπαινες και μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι δεν έχω κάνει ακόμα την αίτηση αλλά το πρόγραμμα είναι πάρα πολύ κοντά σε ό,τι έχω ήδη κάνει εδώ και ο βαθμός μου είναι πάνω από 8, οπότε θεωρώ ότι έχω καλές πιθανότητες. Για το ποσό αν και στο λέβεν δεν το λένε στην ανακοίνωση , διδακτορικό του ίδιου προγράμματος στο ghent δίνει τα 1850 μαζί με επιπλέον παροχές ασφάλισης και μεταφορών. Και απ' ό,τι έχω δει στο λέβεν τα διδακτορικά κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα. Άρα λοιπόν βγαίνεις και μόνος σου, nice :) .

Επειδή τυχαίνει να έχω κάνα δυο γνωστούς που κάνανε διδακτορικό στην Λουβενη, μην το εχεις κάποια τοσο σίγουρο. Και οι δύο ήτανε άτομα με επαγγελματική εμπειρία. Μην υποτιμάς τον ανταγωνισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει πρακτική ή ακόμη και να έχει δουλέψει σε κάποιο φορέα της Ευρωπαϊκής Ένωσης (επιτροπή, τράπεζα επενδύσεων, επιτροπή των περιφερειών κλπ κλπ)? Όποιος θέλει ας μας πει για την εμπειρία του: μισθοί, κόστος ζωής, πληροφορίες για τη δουλειά, δυσκολίες με τη γλώσσα ή με την εύρεση διαμονής και ο,τι άλλο θέλει ο καθένας σχετικά με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το σταζ, άλλο η θεση μόνιμου/συμβασιούχου κτλ. Για το σταζ λίγο πολύ η διαδικασία είναι ότι κάνεις αίτηση όταν βγαινει η προκύρηξη (πχ για την επιτροπή και το συμβούλιο δυο φορές το χρόνο, έχω την εντύπωση οτι στο κοινοβούλιο έχει καταργηθεί) και εφόσον πληρούνται τα γενικά κριτήρια τότε μπαίνεις στο λεγόμενο "μπλε βιβλίο", μαλλον το blue book αποδίδεται καλυτερα ως μπλε βίβλος. Η διαδικασία αυτή είναι κατά βάση αδιάβλητη.

 

Από τη στιγμή που σου ανακοινώνεται οτι εισαι στους επιτυχόντες ξεκινάει το λομπάρισμα, στέλνεις βιογραφικά στα διάφορα units, παίρνεις τηλέφωνα, βάζεις το θείο σου να το πει στον ξάδερφο του παλιού του συμμαθητή που είναι τώρα προϊστάμενος στις Βρυξέλλες κτλ. Εφόσον γινουν όλα αυτα σου λενε συγχαρητήρια για τους επομενους έξι μήνες είσαι σταζιέρ στην επιτροπή. Ο μισθός είναι 1000 ευρώ καθαρά τον μηνα κα ουσιαστικά η μόνη εξυπηρετηση που σου κάνουν είναι να σου ανοιξουν τραπεζικο λογαριασμό.

 

Με τέτοιο μισθο εννοείται οτί δεν βγαίνεις αλλά το σταζ το κάνεις είτε για την εμπειρια αν είσαι πολύ πολύ νέος είτε ως επένδυση για να δικτυωθείς όσο το δυνατον καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτοναι να φυγω αγγλια.

 

Τι χαρτιά χρειαζονται; πρεπει να βγαλω διαβατηριο;

οχι δεν χρειάζεται αλλα θα ταν καλύτερα να έχεις. Μονο κ μονο που περνάς αέρας απο το αεροδρόμιο. Τι αλλα χαρτια νομιζεις πως χρειάζεσαι??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηξερα δεν θα χα αποριες.

 

Πες μου αν ξερεις τι χρειαζεται να χει μαζι του ταξιδευοντας αγγλια, αν σου ειναι ευκολο.

 

Πχ εμενα η ταυτοτητα μου εχει λατινικούς χαρακτηρες αλλα ειναι γραμμενη στο χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηξερα δεν θα χα αποριες.

 

Πες μου αν ξερεις τι χρειαζεται να χει μαζι του ταξιδευοντας αγγλια, αν σου ειναι ευκολο.

 

Πχ εμενα η ταυτοτητα μου εχει λατινικούς χαρακτηρες αλλα ειναι γραμμενη στο χερι

μονο ταυτότητα τπτ αλλο απο κει κ περα είναι καθαρα θεμα διευκόλυνσης δικιάς σου σε κάποια θεματα(πχ έλεγχος αεροδρόμιο, τραπεζα). Εγω ηρθα μ διαβατήριο , σακο κ το πτυχιο μου μεταφρασμένο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτοναι να φυγω αγγλια.

Τι χαρτιά χρειαζονται; πρεπει να βγαλω διαβατηριο;

Ελπιζω να εχεις βαλιτσες ετοιμες και να μη το φιλοσοφεις ακομα επειδη τελειωνει ο χρονος...

 

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/03/16/queen-give-royal-assent-article-50-bill-clearing-way-theresa/

 

Οι εποχες που η αγγλια ηταν ο παραδεισος της μεταναστευσης εχει τελειωσει και παει να γινει τωρα κατι πολυ εχθρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να εχεις βαλιτσες ετοιμες και να μη το φιλοσοφεις ακομα επειδη τελειωνει ο χρονος...

 

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/03/16/queen-give-royal-assent-article-50-bill-clearing-way-theresa/

 

Οι εποχες που η αγγλια ηταν ο παραδεισος της μεταναστευσης εχει τελειωσει και παει να γινει τωρα κατι πολυ εχθρικο.

ακομα ουτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θέλουν. Πχ Η Σκωτία θελει πλήρη ελευθερία μετακίνησης οποτε εχει αρκετο ψωμί τι θα γίνει κ τι θα ισχυει τελικα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμες βαλιτσες δεν εχω, σκέφτομαι να την κανω απο δω γιατι μελλον δεν υπαρχει.. προτειμω να ζοριστω αλλα με καποια ανταποκριση.

 

Το καλο ειναι οτι εχω συγγενεις εκει για τους πρωτους μηνες προσαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμες βαλιτσες δεν εχω, σκέφτομαι να την κανω απο δω γιατι μελλον δεν υπαρχει.. προτειμω να ζοριστω αλλα με καποια ανταποκριση.

 

Το καλο ειναι οτι εχω συγγενεις εκει για τους πρωτους μηνες προσαρμογής.

σε ποια πόλη???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...