Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους απανταχού εργαζόμενους μετανάστες -ταξιδιώτες. Ξέρει κανεις πως μπορώ επιτέλους να επιλέξω την κατάλληλη αποσκευή + χειραποσκευή. Ταξιδευω συχνά έξω για δουλεις κ έχω ένα trekking backpack κ μια κινεζοβαλιτσα παλιά με χαλια ροδάκια απλά χωράει μπόλικα επειδή έχει φερμουάρ να τη μεγαλώνεις. Με έχουν κουράσει απίστευτα κ τα δυο στη μέση (έχουμε κ ένα θέμα με αυτή) + κάνω overpacking γιατί εγώ βρεθεί στη δυσάρεστη περίπτωση να μην έχουν πλυντήρια + στεγνωτήρια κάποια χοστελ ή ξενοδοχεία να τα έχουν πανάκριβα. Θέλω να βρω μια λύση βαλίτσας με ρόδες σε φυσιολογική τιμή. Κ μιας χειραποσκευής. Επίσης πολλές ευρωπαϊκές πόλεις έχουν αυτό το γαμημενο πλακόστρωτο + ψηφιδωτό που ξεσκίζει τα ροδάκια κ πολλές φορές χωνονται μέσα κ φρενάρουν. Υπάρχουν τίποτα βαλίτσες με μεγαλύτερα ροδάκια κ πιο ανθεκτικά; budget κ για τα 2 μαζί 160 €. Αγορα απο Ελλάδα κι αν γινόταν κι από Αθήνα ακόμη καλύτερα. Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, De@th L0rd είπε

Υπάρχουν τίποτα βαλίτσες με μεγαλύτερα ροδάκια κ πιο ανθεκτικά; budget κ για τα 2 μαζί 160 €.

Υπάρχουν. Όμως με αυτό το budget καλύτερα να κρατήσεις τις ήδη υπάρχουσες βαλίτσες.

Επεξ/σία από Dagobert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/29/2018 στις 7:24 ΠΜ, bilya είπε

πάλι τι εννοείς φθηνό γιατί όλα πάνε συναρτηση του κατώτατου μισθού. πχ εδω στο uk τα σπίτια στις μεγάλες πόλεις εχουν "μεγαλα" ενοίκια γιατί υπάρχει τεράστια ζητήση κ ελέυθερα σπίτια μηδέν, στην ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο. Επίσης πάντα μα πάντα θα χεις την επιλογή να ζήσεις λίγο πιο έξω σε ένα χωριουδάκι. Συνάδελφός μου έχει σπίτι με 4 υπνοδωμάτια, γκαράζ, κήπο  κτλπ κτλπ κ δίνει 200 λίρες λιγότερες απο εμένα που μένω στον αστικό ιστό σε σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο. 

σωστα. αν δες θες να εισαι λονδινο southeast Κλπ βρισκεις κανονικες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρασμένος πλεον απο το συστημα της Ελλάδας και αν και είχα πει οτι δεν θα τα παρατησω... Σκέφτομαι να τα παρατησω. Εργάζομαι σε μεγάλη εταιρία με προοπτικές κλπ. αλλα βλέποντας τις προοπτικές αυτές να μην είναι αυτές που θέλω και με διαδικασίες πολυ άσχημες για την ιδεολογία μου σκέφτομαι πιο πολυ απο ποτε να φύγω.

Ψευτιά υποκρισία και αδιαφάνεια με νίκησαν. 

Μου εχει μείνει μονο η πτυχιακή για το μεταπτυχιακό μου και σκέφτομαι να συνεχίσω σπουδές μετα απο αυτο και στο εξωτερικό, έστω part time με part time ή και full time εργασία. Ειναι κανείς που το έχει κανει ή το εχει δει να συμβαίνει στο κοντινό του περιβάλλον ; Αν ναι σε ποια χώρα και σε τι τομέα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω κάνει αλλά  είμαι ακριβώε στην 'ιδια κατάσταση....τι να το κάνω οτι έχω δουλεία όταν ισχύουν ίδιεσ ή παρεμφερείς καταστάσεις ..................οπότε και εγώ σκέπτομαι για Phd και παράλληλη εργασία κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Μακιαβέλλι said:

Κουρασμένος πλεον απο το συστημα της Ελλάδας και αν και είχα πει οτι δεν θα τα παρατησω... Σκέφτομαι να τα παρατησω.

Όταν ένας στόχος βλέπουμε ότι δεν είναι αυτό που περιμέναμε, δε θεωρείται "παραίτηση", αλλά αναπροσαρμογή. Παραιτούμαι, σημαίνει παύω να προσπαθώ, σκύβω το κεφάλι και γίνομαι έρμαιο των καταστάσεων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Όταν ένας στόχος βλέπουμε ότι δεν είναι αυτό που περιμέναμε, δε θεωρείται "παραίτηση", αλλά αναπροσαρμογή. Παραιτούμαι, σημαίνει παύω να προσπαθώ, σκύβω το κεφάλι και γίνομαι έρμαιο των καταστάσεων.

Παραιτουμαι απο το πρότζεκτ η Ελλάδα σώζεται, στην Ελλάδα μπορω, στην Ελλάδα δημιουργώ και μένω εδω να την αλλάξω. Η γενιά μου δεν θέλει, οποτε μαλλον είμαι για να την κανω. 

@mobile_32για που λες;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαμένη υπόθεση είναι η Ελλάδα έτσι όπως πάνε τα πράγματα και αν δεν αλλάξει κάτι στην νοοτροπία. 

Όπου φύγει φύγει  ( χωρίς οι άλλες χώρες να είναι τίποτα παράδεισοι, η Αγγλία είναι μεγάλη απογοήτευση όσον αφορά την ποιότητα του κόσμου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Que sera sera είπε

Χαμένη υπόθεση είναι η Ελλάδα έτσι όπως πάνε τα πράγματα και αν δεν αλλάξει κάτι στην νοοτροπία. 

Όπου φύγει φύγει  ( χωρίς οι άλλες χώρες να είναι τίποτα παράδεισοι, η Αγγλία είναι μεγάλη απογοήτευση όσον αφορά την ποιότητα του κόσμου)

το αποσαφηνίζεις λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίγκα στα λαμόγια. Θα σου πούνε  ψέματα/κλέψουν χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν θα είχαν πρόβλημα να σε βλάψουν για ένα πεντολιρο. Κακοι επαγγελματίες πολλοί από αυτούς . Μύθος τα περί αγγλικής  ακρίβειας αξιοπιστίας κλπ

Οκ υπάρχει προφανώς και καλός κοσμος αλλά γενικά κράτα μικρό καλάθι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Παραιτουμαι απο το πρότζεκτ η Ελλάδα σώζεται, στην Ελλάδα μπορω, στην Ελλάδα δημιουργώ και μένω εδω να την αλλάξω. Η γενιά μου δεν θέλει, οποτε μαλλον είμαι για να την κανω. 

@mobile_32για που λες;

Δυστυχώς ή ευτυχώς και κυρίως λόγω γλώσσας (επίσης και αντικειμένου που ψάχνω) μάλλον uk......

Για Ιταλία έχω κάνει αρκετές προσπαθειες μέχρι τώρα και δεν έχει κάτσει κάτι (οπότε το ξεχνάω). Επίσης οι χώρες του Νότου (καλές καιρικές συνθήκες) είναι όλες λίγο ή πολύ τα ίδια....

4 ώρες πριν, Que sera sera είπε

Τίγκα στα λαμόγια. Θα σου πούνε  ψέματα/κλέψουν χωρίς δεύτερη σκέψη και δεν θα είχαν πρόβλημα να σε βλάψουν για ένα πεντολιρο. Κακοι επαγγελματίες πολλοί από αυτούς . Μύθος τα περί αγγλικής  ακρίβειας αξιοπιστίας κλπ

Οκ υπάρχει προφανώς και καλός κοσμος αλλά γενικά κράτα μικρό καλάθι 

Παντού υπάρχουν αυτά που λές και ειδικά εκεί που πλέον η μετανάστευση έχει γίνει μαζική (παράδειγμα η άνοδος στα ενοίκια στα σπίτια που τα περισσότερα είναι χάλια....)

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...