Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Είναι δυνατόν κάποιος να κάνει ξεκίνημα στο εξωτερικό για εργασία χωρίς να έχει σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο;Δηλαδή ως ανιδείκευτος.Το κύριο πρόβλημα θα είναι η στέγαση και χρειάζεται κάποιο ποσό για ξεκίνημα;

Η γίνεται πχ να κλείσεις δουλειά που θα προσφέρει σπίτι;Υπάρχουν περιορισμοί αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει;

Εδω που ειμαι εγω, οι περισσοτεροι Ελληνες που γνωρισα εκτος σχολης ειναι ανιδικευτοι. Δουλειες παρα πολυ δυσκολες και κουραστικες, αλλα αν θελεις να φυγεις απο την Ελλαδα τι θα κανεις? Για τη στεγαση οι περισσοτεροι βρισκουν ατομα για συγκατοικηση, δεν ειμαι σιγουρος αλλα η Σουηδια βοηθαει για τη στεγαση το πρωτο 3μηνο, αλλα δε θα παιρνα και ορκο. Αυτοι που γνωρισα παντως, ολοι εχουν καποιον θειο θεια, καποιο γνωστο που τους φιλοξενουν

Ενας φιλος που ηρθε απο Ελλαδα προσφατα για δουλεια, νοικιαζει ενα δωματιακι απο μια οικογενεια και σχετικα φτηνα. Τετοιες λυσεις υπαρχουν εδω, αλλα πρεπει μεινεις με 2-3 αγνωστους στο ιδιο σπιτι, πολλοι δεν το κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Είναι δυνατόν κάποιος να κάνει ξεκίνημα στο εξωτερικό για εργασία χωρίς να έχει σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο;Δηλαδή ως ανιδείκευτος.Το κύριο πρόβλημα θα είναι η στέγαση και χρειάζεται κάποιο ποσό για ξεκίνημα;

Η γίνεται πχ να κλείσεις δουλειά που θα προσφέρει σπίτι;Υπάρχουν περιορισμοί αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει;

Δύσκολη ερώτηση.

Γενικά δεν θα το συνιστούσα. Αντ' αυτού να ψάξεις όσο μπορείς προγράμματα για ανέργους και να αποκτήσεις μια ειδίκευση σε κάτι που σου αρέσει ή επιθυμείς να ασχοληθείς.

Τώρα στις ερωτήσεις σου. Ναι μπορείς να κάνεις κάποιο ξεκίνημα σε χώρες με χαμηλή ανεργία και με μια βασική γνώση της γλώσσας. Δυστυχώς οι δουλειές που θα βρεις, στον Ηνωμένο Βασίλειο ή στην Γερμανία, δεν πληρώνουν ιδιαίτερα καλά. Υπάρχουν πολλές εταιρίες που προσφέρουν (πολύ συγκεκριμένη) εκπαίδευση χωρίς εφάπαξ πληρωμή, αλλά σου κρατάνε από τον μισθό ή ξεκινάς σχετικά χαμηλά. Και στις δύο χώρες που προανέφερα το κύριο έξοδο θα είναι η στέγαση.

Για το Η.Β. θα έλεγα μια μέση τιμή να νοικιάσεις ένα αξιοπρεπές δωμάτιο, όχι σπίτι, είναι κοντά στις 500 λίρες, ενώ ο μισθός 8ώρου μισθωτού είναι 1200 μέχρι 1400. Ναι, χρειάζεσαι κάποιο ποσό κοντά στα 2000 με 3000 για να ξεκινήσεις. Δουλειές που σου προσφέρουν σπίτι για ανειδίκευτους δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια. Η φιλοξενία επιτρέπεται φυσικά. Δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει μείνει μόνος του με την πρώτη. Όχι ότι δεν γίνεται, αλλά θέλει περισσότερα χρήματα και μια καλή δουλειά για να ανταπεξέλθεις οικονομικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά όσοι βρίσκεστε Αγγλία τι μεταφράσεις έχετε κάνει για τα έγγραφα σας; επιλέξατε το υπουργείο εξωτερικών, επικυρωμένη ή επίσημη μετάφραση ισότιμη του υπουργείου εξωτερικών από ιδιωτικο φορεα ή απλη μετάφραση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Είναι δυνατόν κάποιος να κάνει ξεκίνημα στο εξωτερικό για εργασία χωρίς να έχει σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο;Δηλαδή ως ανιδείκευτος.Το κύριο πρόβλημα θα είναι η στέγαση και χρειάζεται κάποιο ποσό για ξεκίνημα;

Η γίνεται πχ να κλείσεις δουλειά που θα προσφέρει σπίτι;Υπάρχουν περιορισμοί αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει;

Πάρα πολύς κόσμος κανει ξεκινημα στο εξωτερικό χωρίς να έχει σπουδάσει κάτι συγκεκριμένο ή μπορεί να έχει σπουδάσει κάτι το οποίο δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό πχ ελληνική φιλολογία. Αναρωτιέσαι αν είναι δυνατόν; Ναι φυσικα και είναι δυνατόν διότι όταν στην Ελλάδα ο σερβιτόρος παίρνει καθαρα 2,5€ την ώρα και στη Δυτική Ευρώπη παιρνει τα υπερτριπλασια τοτε γιατι να κατσει να τρώει σκατα στην Ελλάδα;;

Για το άλλο που ρωτας, για να σου παρέχει σπιτι μια εταιρεία θα πρέπει να προσφέρεις κατι πολύ εξειδικευμένο και σπανιο, το οποίο δεν μπορούν να το βρουν στους ντόπιους. Εννοείται ότι δεν θα σου προσφέρει σπίτι για μια δουλειά που μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mourloz είπε

Για το Η.Β. θα έλεγα μια μέση τιμή να νοικιάσεις ένα αξιοπρεπές δωμάτιο, όχι σπίτι, είναι κοντά στις 500 λίρες,

αυτα για λονδινο. Μαντσεστερ βρισκεις με αυτα τα λεφτα 1 bedroom flat ( council tax included)

Γενικα μακρια απο Λονδινο, ελατε μαντσεστερ και γυρω γυρω απο αυτο. Ιδιοι μισθοι για ανειδικευτο, μισο κοστος ζωης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Que sera sera είπε

αυτα για λονδινο. Μαντσεστερ βρισκεις με αυτα τα λεφτα 1 bedroom flat ( council tax included)

Γενικα μακρια απο Λονδινο, ελατε μαντσεστερ και γυρω γυρω απο αυτο. Ιδιοι μισθοι για ανειδικευτο, μισο κοστος ζωης

Δεν έχω νοικιάσει στο Λονδίνο (έψαξα σπίτια για κάποια φεγγάρια λόγω εργασίας), αλλά έχω ζήσει σε τέσσερις διαφορετικές πόλεις και δεν έχει τύχει να δω τέτοια τιμή. Βέβαια πάντα προτιμούσα κάποιο δωμάτιο κοντά στην δουλειά μου και το κέντρο.

Για Λονδίνο θα έλεγα 20% με 30% παραπάνω από ότι έγραψα. Εξαρτάται που θέλει να μείνει ο καθένας. Το κόστος ζωής στο Λονδίνο δεν είναι το διπλάσιο, προς Θεού. Υπάρχει ένα μεγαλύτερο κόστος για το σπίτι και για το μηνιαίο πάσο του μετρό. Μαζί με αυτό όμως, υπάρχει και το London Allowance που είναι περίπου 2500 καθαρά τον χρόνο και δίνονται επιπρόσθετα του μισθού (στο δημόσιο), ενώ οι ιδιωτικές επιχειρήσεις πληρώνουν αρκετά παραπάνω για να εξισορροπήσουν αυτή την διαφορά.

8 ώρες πριν, darredevvil είπε

Καλησπέρα, παιδιά όσοι βρίσκεστε Αγγλία τι μεταφράσεις έχετε κάνει για τα έγγραφα σας; επιλέξατε το υπουργείο εξωτερικών, επικυρωμένη ή επίσημη μετάφραση ισότιμη του υπουργείου εξωτερικών από ιδιωτικο φορεα ή απλη μετάφραση; 

Όπως πολύ σωστά γράφεις, ή θα πας στο υπουργείο εξωτερικών ή στο βρετανικό συμβούλιο. Νομίζω η μεταφραστική του υπουργείου είναι πιο φθηνή και κάνει μια χαρά την δουλειά της. Έχω ακούσει και για δικηγόρους, αλλά δεν έχω εμπειρία επ' αυτού. Από όσο γνωρίζω θέλει μετάφραση και σφραγίδα ελληνικού κράτους. Τα ΚΕΠ δεν κάνουν επικυρώσεις σε ξενόγλωσσα έγγραφα, ακόμη και αν προσκομίσεις το πρωτότυπο.

Επεξ/σία από Mourloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, darredevvil είπε

Καλησπέρα, παιδιά όσοι βρίσκεστε Αγγλία τι μεταφράσεις έχετε κάνει για τα έγγραφα σας; επιλέξατε το υπουργείο εξωτερικών, επικυρωμένη ή επίσημη μετάφραση ισότιμη του υπουργείου εξωτερικών από ιδιωτικο φορεα ή απλη μετάφραση; 

Μετέφρασα πριν μια βδομάδα ένα λογαριασμό τηλεφωνίας στα Αγγλικά στο υπουργείο. Επειδή το βιαζομουν το έβαλα με υψηλή προτεραιότητα και το είχα σε μια βδομάδα με κόστος 14€. Το κακό είναι ότι το κόστος είναι fixed είτε μεταφράσεις μια πρόταση είτε μια σελίδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mourloz είπε

Δεν έχω νοικιάσει στο Λονδίνο (έψαξα σπίτια για κάποια φεγγάρια λόγω εργασίας), αλλά έχω ζήσει σε τέσσερις διαφορετικές πόλεις και δεν έχει τύχει να δω τέτοια τιμή. Βέβαια πάντα προτιμούσα κάποιο δωμάτιο κοντά στην δουλειά μου και το κέντρο.

http://www.rightmove.co.uk/property-to-rent/property-72148742.html

αλλα ακομα και στο μαντσεστερ εχουν ανεβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

http://www.rightmove.co.uk/property-to-rent/property-72148742.html

αλλα ακομα και στο μαντσεστερ εχουν ανεβει

Αυτό το studio δεν το εντάσσω στα αξιοπρεπή (υποκειμενικά κριτήρια). Βγαίνουμε off topic όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μία αναζήτηση, είδα ότι η πόλη "Στόουκ" ή "Stoke" δεν εμφανίζεται στα αποτελέσματα, οπότε θα κάνω την ερώτηση.

Έχει "περάσει"/είναι τώρα κάποιος στο Στόουκ για να μου δώσει μερικές πληροφορίες; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Έκανα μία αναζήτηση, είδα ότι η πόλη "Στόουκ" ή "Stoke" δεν εμφανίζεται στα αποτελέσματα, οπότε θα κάνω την ερώτηση.

Έχει "περάσει"/είναι τώρα κάποιος στο Στόουκ για να μου δώσει μερικές πληροφορίες; Ευχαριστώ.

http://www.rightmove.co.uk/property-to-rent/find.html?searchType=RENT&locationIdentifier=REGION^1271&insId=1&radius=0.0&minPrice=&maxPrice=&minBedrooms=&maxBedrooms=&displayPropertyType=&maxDaysSinceAdded=&sortByPriceDescending=&_includeLetAgreed=on&primaryDisplayPropertyType=&secondaryDisplayPropertyType=&oldDisplayPropertyType=&oldPrimaryDisplayPropertyType=&letType=&letFurnishType=&houseFlatShare=

Δεν έχω βρεθεί ποτέ στο Στόουκ. Πληροφορίες μπορείς να βρεις ψάχνοντας Stoke-on-Trent, όπως είναι ολόκληρο το όνομα της πόλης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, σαφώς έκανα το γκουγκλάρισμα μου ήδη :) Έχω ήδη μιλήσει στο παρελθόν με βρετανούς κι έλληνες γνωστούς, απλά σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος συμφορουμίτης είναι ήδη εκεί. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Είναι όμως ενδιαφέρον, πρέπει να ρωτήσω εσάς που μένετε στο ΗΒ: τι είδους σπίτι αναζητά παντρεμένο ζευγάρι; Στούντιο; Flat/Appartment; Terraced; Για εμάς τους έλληνες είναι άγνωστες λέξεις όλα αυτά (εκτός του διαμερίσματος προφανώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Ευχαριστώ, σαφώς έκανα το γκουγκλάρισμα μου ήδη :) Έχω ήδη μιλήσει στο παρελθόν με βρετανούς κι έλληνες γνωστούς, απλά σκέφτηκα ότι ίσως κάποιος συμφορουμίτης είναι ήδη εκεί. Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Είναι όμως ενδιαφέρον, πρέπει να ρωτήσω εσάς που μένετε στο ΗΒ: τι είδους σπίτι αναζητά παντρεμένο ζευγάρι; Στούντιο; Flat/Appartment; Terraced; Για εμάς τους έλληνες είναι άγνωστες λέξεις όλα αυτά (εκτός του διαμερίσματος προφανώς).

Flat/apartment είναι πιο κοντά σε αυτό που έχουμε στις ελληνικές πόλεις. Είναι το διαμέρισμα, το οποίο μπορεί να είναι είτε σε κάποιο σύγχρονο κτίριο είτε σε κάποιο παλαιότερο, τα λεγόμενα tenements. Mετά πάμε στα terraced που είναι η μονοκατοικία μας, και στα semi-terraced που είναι μονοκατοικίες με μεσοτοιχία. To studio είναι συνήθως ένα μεγάλο δωμάτιο, με κρεβάτι κουζίνα και ξεχωριστή τουαλέτα. Πολλές φορές είναι και χώροι ειδικά διαμορφωμένοι μέσα σε παλιά σπίτια, ώστε να αυξήσουν τα άτομα που μπορούν να μένουν μέσα στο ίδιο οίκημα ταυτόχρονα.

Με την λιγοστή εμπειρία που έχω, τα διαμερίσματα σε παλιά κτίρια είναι σχετικά κρύα, ιδίως η βορινή πλευρά, ενώ τα semi terraced είναι πολύ θορυβώδη, ιδίως αν ο γείτονας έχει παιδιά ή περίεργα ωράρια.

Με σειρά προτίμησης terraced/flat(νεόδμητα)/semi-terraced/studio(νεόδμητα). Αν επιτρέπει ο μισθός πάντα.

edit: όπου terraced αντικατέστησε με detached

Επεξ/σία από Mourloz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mourloz είπε

Mετά πάμε στα terraced που είναι η μονοκατοικία μας, και στα semi-terraced που είναι μονοκατοικίες με μεσοτοιχία.

to terraced δεν ειναι μονοκατοικια. Ειναι σπιτι με μεσοτοιχια δεξια και αριστερα

μονοκατοικια ειναι το detached

semidetached ειναι αυτα που ειναι δυο σπιτια με μεσοτοιχια.

end of terrace ειναι το ακραιο σπιτι σε μια σειρα απο terraced

studio ειναι συνηθως ενα υπνοδωματιο με ανοιχτο χωρο ομως με το σαλονι και κουζινα+τουαλετα. Ο βρετανικος νομος απαφορευει να εχεις υπνοδωματιο χωρις παραθυρο, για αυτο και αρκετα 1 bed appartments τελικα γινονται studio λογω διαρυθμισης

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Que sera sera είπε

to terraced δεν ειναι μονοκατοικια. Ειναι σπιτι με μεσοτοιχια δεξια και αριστερα

μονοκατοικια ειναι το detached

semidetached ειναι αυτα που ειναι δυο σπιτια με μεσοτοιχια.

end of terrace ειναι το ακραιο σπιτι σε μια σειρα απο terraced

studio ειναι συνηθως ενα υπνοδωματιο με ανοιχτο χωρο ομως με το σαλονι και κουζινα+τουαλετα. Ο βρετανικος νομος απαφορευει να εχεις υπνοδωματιο χωρις παραθυρο, για αυτο και αρκετα 1 bed appartments τελικα γινονται studio λογω διαρυθμισης

Σωστό. Συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...