Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Από μία άλλη σκοπιά βέβαια, για να μην τα ρίχνουμε στους φλώρους έλληνες και λέμε τι μάγκες είναι οι ξένοι ευρωπαΐοι, το σημείο-κλειδί είναι η ιδιοκτησία. Όταν οι γονείς έχουν (πολλές φορές κι εκείνοι από τους δικούς τους γονείς) ακίνητο στην κατοχή τους, είναι λίγο παράλογο να πας να συγκατοικήσεις με 2-3 αγνώστους (δεν μιλάω για φίλους) σε ένα ενοικιαζόμενο σπίτι, με κοινόχρηστη τουαλέτα "επειδή είναι cool".

Προ μνημονίων οι νέοι νοίκιαζαν σπίτια, ακόμα κι αγόραζαν, επειδή έφευγαν από τους δικούς τους. Δουλειές υπήρχαν, καλά λεφτά υπήρχαν κι όλοι ήθελαν την αυτονόμησή τους. Η επιστροφή στις οικογένειες επισπεύσθηκε την τελευταία επταετία-οκταετία, ξεκάθαρα για οικονομικούς λόγους. Άλλη μία χώρα που λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο λόγω ιδιοκτησίας ήταν η Ισπανία (δεν είμαι γνώστης, απλά έχω αρκετούς φίλους που ξέρω ότι έμεναν ή γύρισαν σε κατοικίες που ανήκαν σε μέλη της οικογενείας τους επειδή δεν έβγαιναν). Στην Ιταλία ισχύουν επίσης οι οικογενειακοί δεσμοί, παρ' όλα αυτά δεν ξέρω ούτε νομίζω ότι έχει να κάνει με την ιδιοκτησία.

Ας μην θεωρούμε λοιπόν μαμμόθρεφτους τους έλληνες, υπάρχουν και κοινωνικές συνθήκες ή κουλτούρα που επηρεάζουν μερικές αποφάσεις. Προσωπικά έχω δάνειο για πρώτη κατοικία το οποίο με μεγάλη δυσκολία καταφέρνω να φέρω βόλτα, αλλά δεν γύρισα στους γονείς μου. Παρ' όλα αυτά, θα ήταν αυτή η επιλογή μου και όχι η συγκατοίκηση με αγνώστους. Σιγά τους πολιτισμένους ευρωπαΐους κιόλας, επειδή χρησιμοποιούν την ίδια τουαλέτα ή κοινή κουζίνα και σαλόνι. Θέμα νοοτροπίας και κουλτούρας είναι όλα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για να χαμογελάσουμε και λίγο, πείτε τους να φάνε κοκορετσάκι και μία χαρά ξεχνούν τον ευρωπαϊκό τους πολιτισμό. Να τα λέτε, να τα γράφετε.

Ότι σαν χώρα έχουμε υπερβολικό δέσιμο με την οικογένεια δεν είναι ψέμα. Όταν η μάνα πλένει τα ρούχα του 35αρη και του βαζει φαΐ από την κατσαρόλα στο πιάτο και μετά τον ρωτάει, χόρτασες αγόρι μου; Αυτό δείχνει μια κοινωνία που αρνείται να ενηλικιωθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε, καλά. Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Αναφερόμουν φυσικά στο θέμα της ιδιοκτησίας και τον τρόπο με τον οποίο ζούμε γύρω από αυτήν, όχι όλες τις άλλες παράμετρους της ελληνικής οικογένειας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Ότι σαν χώρα έχουμε υπερβολικό δέσιμο με την οικογένεια δεν είναι ψέμα. Όταν η μάνα πλένει τα ρούχα του 35αρη και του βαζει φαΐ από την κατσαρόλα στο πιάτο και μετά τον ρωτάει, χόρτασες αγόρι μου; Αυτό δείχνει μια κοινωνία που αρνείται να ενηλικιωθεί.

Καλύτερα αυτό παρά να σε διώχνουν από το σπίτι στα 18 κι αν θες βοήθεια να είναι δανεικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Καλύτερα αυτό παρά να σε διώχνουν από το σπίτι στα 18 κι αν θες βοήθεια να είναι δανεικά...

Το οποιο ειναι λιγο αστικος θρυλος οτι γινεται ετσι. Εμενα στη Γερμανια 3 χρονια και μια χαρα εβλεπα ενηλικα παιδια (κατω των 25) να μενουν με τους γονεις τους. Ο ενας μαλιστα δουλευε μπογιατζης, ειχε δικο του αυτοκινητο, ειχε σχεση με κοπελα, μεχρι και δικο του σκυλο ειχε και εμενε στο πατρικο του. Απλα επειδη υπαρχουν δουλειες ακομα και για φοιτητες, δεν υπαρχει η αναγκη να μενει καποιος με τους γονεις του οσο υπαρχει στην Ελλαδα ή σε αλλες μεσογειακες χωρες που εχουν 50% ανεργια στους νεους...

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Από μία άλλη σκοπιά βέβαια, για να μην τα ρίχνουμε στους φλώρους έλληνες και λέμε τι μάγκες είναι οι ξένοι ευρωπαΐοι, το σημείο-κλειδί είναι η ιδιοκτησία. Όταν οι γονείς έχουν (πολλές φορές κι εκείνοι από τους δικούς τους γονείς) ακίνητο στην κατοχή τους, είναι λίγο παράλογο να πας να συγκατοικήσεις με 2-3 αγνώστους (δεν μιλάω για φίλους) σε ένα ενοικιαζόμενο σπίτι, με κοινόχρηστη τουαλέτα "επειδή είναι cool".

Προ μνημονίων οι νέοι νοίκιαζαν σπίτια, ακόμα κι αγόραζαν, επειδή έφευγαν από τους δικούς τους. Δουλειές υπήρχαν, καλά λεφτά υπήρχαν κι όλοι ήθελαν την αυτονόμησή τους. Η επιστροφή στις οικογένειες επισπεύσθηκε την τελευταία επταετία-οκταετία, ξεκάθαρα για οικονομικούς λόγους. Άλλη μία χώρα που λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο λόγω ιδιοκτησίας ήταν η Ισπανία (δεν είμαι γνώστης, απλά έχω αρκετούς φίλους που ξέρω ότι έμεναν ή γύρισαν σε κατοικίες που ανήκαν σε μέλη της οικογενείας τους επειδή δεν έβγαιναν). Στην Ιταλία ισχύουν επίσης οι οικογενειακοί δεσμοί, παρ' όλα αυτά δεν ξέρω ούτε νομίζω ότι έχει να κάνει με την ιδιοκτησία.

Ας μην θεωρούμε λοιπόν μαμμόθρεφτους τους έλληνες, υπάρχουν και κοινωνικές συνθήκες ή κουλτούρα που επηρεάζουν μερικές αποφάσεις. Προσωπικά έχω δάνειο για πρώτη κατοικία το οποίο με μεγάλη δυσκολία καταφέρνω να φέρω βόλτα, αλλά δεν γύρισα στους γονείς μου. Παρ' όλα αυτά, θα ήταν αυτή η επιλογή μου και όχι η συγκατοίκηση με αγνώστους. Σιγά τους πολιτισμένους ευρωπαΐους κιόλας, επειδή χρησιμοποιούν την ίδια τουαλέτα ή κοινή κουζίνα και σαλόνι. Θέμα νοοτροπίας και κουλτούρας είναι όλα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για να χαμογελάσουμε και λίγο, πείτε τους να φάνε κοκορετσάκι και μία χαρά ξεχνούν τον ευρωπαϊκό τους πολιτισμό. Να τα λέτε, να τα γράφετε.

Καλα δεν ειπε κανενας οτι ειναι πολιτισμενοι επειδη μενουν με αλλους. Αλλα το να συγκατοικεις επειδη μεχρι εκει μπορεις να πληρωσεις ειναι προτιμοτερο απο το να περιμενεις απο τον πατερα σου να τσονταρει με τη συνταξη για να πληρωσεις το νοικι. Και με τους μισθους που παιζουν σε πολλες δουλειες του ιδιωτικου τομεα, δε βγαινεις και να μενεις μονος σου και να μενεις αξιοπρεπως. Αν παιρνεις 600€, δεν γινεται να πληρωνεις μονος σου ενα σπιτι που εχει ενοικιο ακομα και 250€. Καλυτερα να βρεις ενα φιλο σου και να μεινετε σε ενα τριαρι μαζι μεχρι να ορθοποδησεις, εφοσον για Χ,Υ λογους δε γινεται να μεινεις με μελος της οικογενειας, πχ οι γονεις σου ή τα αδερφια σου μενουν αλλου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε
39 λεπτά πριν, zio10 είπε

Καλύτερα αυτό παρά να σε διώχνουν από το σπίτι στα 18 κι αν θες βοήθεια να είναι δανεικά...

Το οποιο ειναι λιγο αστικος θρυλος οτι γινεται ετσι.

Quoted for emphasis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Προ μνημονίων οι νέοι νοίκιαζαν σπίτια, ακόμα κι αγόραζαν, επειδή έφευγαν από τους δικούς τους. Δουλειές υπήρχαν, καλά λεφτά υπήρχαν κι όλοι ήθελαν την αυτονόμησή τους. Η επιστροφή στις οικογένειες επισπεύσθηκε την τελευταία επταετία-οκταετία, ξεκάθαρα για οικονομικούς λόγους.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Για να χαμογελάσουμε και λίγο, πείτε τους να φάνε κοκορετσάκι και μία χαρά ξεχνούν τον ευρωπαϊκό τους πολιτισμό. Να τα λέτε, να τα γράφετε.

Μα το θεό τι είναι αυτά που γράφετε επειδή δεν αντέχετε οι Έλληνες να κάνουν κριτική στους εαυτούς τους. Ειλικρινά δεν έχουν καμία βάση όλα αυτά και εννοείται, εντελώς αναφορικά, ότι δεν αποσκοπεύω να συσπειρώσω το ελληνικό γένος

1) Οι νέοι στην πλειοψηφία τους δεν αγόραζαν προ μνημονίων. Για την ακρίβεια, τσόνταραν οι γονείς χρήματα για την αγορά ή τους έχτιζαν σπίτι. Τα ξέρω γιατί το ζούσα από φίλους, γνωστούς αλλά και από τη δική μου ζωή

2) Δουλειές υπήρχαν. Οι ίδιες που υπάρχουν τώρα αλλά σε μικρότερη ποσότητα. Ενώ τα λεφτά δεν ήταν καλά αν δεν είχες κερδοφόρο μαγαζί ή δεν ήσουν μέλος σε συγκεκριμένους κύκλους (πχ συνδικαλισμός). Έπρεπε να πάρεις το 439803το επίδομα ή 13-14το μισθό προκειμένου να είναι κάπως καλά

3) Η Ελλάδα τότε (προ μνημονίων) είχε 10% ανεργία. Τόσο έχει η Γαλλία την τελευταία δεκαετία. Και είναι σίγουρο ότι οι νέοι Γάλλοι δεν κάθονται "σπίτι" τους

4) Το θέμα με τη συγκατοίκηση έχει ξεφύγει σε κλασικές καφενειακές συζητήσεις που κλασικά οδεύει σε αναμασημένα μονοπάτια και σε κλασικά γενικευμένα στερεότυπα. Αναρωτήθηκε κανείς αν το να μένεις με τους γονείς σου θεωρείται συγκατοίκηση; Προφανώς με γονείς θα είναι κάπως καλύτερα από ότι με φίλους ή με αγνώστους. Αλλά η ουσία είναι ότι το μπάνιο και η τουαλέτα παραμένουν κοινά για μια 4-5μελής οικογένεια. Είναι να μην τύχει να θέλουν να αφοδεύσουν ταυτόχρονα τρεις άνδρες στο ίδιο σπίτι

5) Όχι άλλο "έλληνες vs ξένοι" ή "έλληνες vs ευρωπαίοι". Αυτές οι κόντρες δεν βοηθάνε κανέναν, ιδίως όταν τα επιχειρήματα προέρχονται από το υπερπέραν αντί της πραγματικότητας

6) Οι γονείς καλά κάνουν που θέλουν να βοηθάνε τα παιδιά τους. Το άκρο του σκληροπυρηνικού πατέρα που τα πετάει (μεταφορικά) στο δρόμο για να τους διδάξει αντόχη στη σκληρή ζωή είναι εμετικό...

Αναφορά σε κείμενο

Δεν τα ξέρω από πρώτο χέρι, μπορεί να κάνω λάθος. Έτσι μου τα έχουν μεταφέρει

Στην πυρά αυτές οι συνήθειες. Στην πυρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει @ProponitisTouKanape ουσιαστικά για έμφαση έγραψα με αυτόν τον τρόπο. Προφανώς δεν περιμένω να δω τον πολιτισμό των ξένων από αυτό το γεγονός :D Αλλά δεν περιμένω να κρίνω και τον έλληνα από το αν μένει στο πατρικό του σπίτι ή αν τσοντάρουν οι δικοί του, ειδικά την τελευταία δεκαετία με τα όσα έχουν συμβεί στη χώρα. Είμαι σίγουρος ότι αν υπάρχουν δουλειές για τους νέους και στην Ελλάδα (με αξιοπρεπείς μισθούς φυσικά και δεν εννοώ "1000 ευρώ και να αράζω", ελπίζω να συνεννοούμαστε), θα ήταν διαφορετική και η συμπεριφορά των νέων. Υποθέσεις κάνω βέβαια, ίσως είμαι λάθος.

@triapoulakiakathontan δεν σε κατηγόρησα :) Άποψη γράφω, μιλώντας με προσωπικές εμπειρίες.

1) Για κάθε έναν από αυτούς που ξέρεις, έχω να σου δείξω έναν που ξέρω εγώ και είχε φύγει από το σπίτι του. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε μπορώ να σου (υπο)δείξω ένα φιλικό ζευγάρι που άφησε το πατρικό σπίτι του (ο καθένας), ενώ η αδερφή του αγοριού μένει επίσης σε δικό της σπίτι. Μέσα στην δεκαετία κρίσης. Νομίζω ότι απλά τσουβαλιάζεις (άποψή μου) και γενικολογείς.

2) Ασχολίαστο. Σου το λέει άνθρωπος που σε αυτά τα δέκα χρόνια έχασε το 60% του μισθού του. Και τότε υπήρχαν τόσες πολλές δουλειές στον κλάδο μου που παρακαλούσα συναδέλφους να αναλαμβάνουν αντί για εμένα προκειμένου να μην κλείνω πόρτες.

3) Είπα ότι υπάρχει θέμα κουλτούρας. Θα ήθελα να μου πεις το ποσοστό ακίνητης ιδιοκτησίας των οικογενειών στη Γαλλία πριν μπούμε σε συγκρίσεις. Εκτός αν θέλεις να έχει μία οικογένεια 1-2 ακίνητα και το παιδί να μένει σε άλλο σπίτι επειδή "έτσι".

4) Σε αυτό έχεις δίκιο. Αλλά δεν νομίζω ότι έγραψα κάτι διαφορετικό. Εννοείται ότι στην Ελλάδα αν είναι να συγκατοικήσεις με άγνωστο, συγκατοικείς με τους γονείς και γλιτώνεις έξοδα. Δεν βλέπω το παράλογο (εκτός του ότι ο νέος δεν είναι "cool ευρωπαΐος").

5) Καμία κόντρα ρε μάστορα. Αλλά αν θέλεις να κρίνεις τους έλληνες σαν ξένους, ίσως πρέπει να κρίνεις και τους ξένους σαν έλληνες. Vice versa λέγεται.

6) Σε κάθε ένα από τα παραπάνω μπορούσα να σου γράψω τη λέξη "στερεότυπα", αλλά την κράτησα γι' αυτό το σημείο. Δεν ξέρω με ποιους κάνεις παρέα, αλλά στον δικό μου κύκλο αυτοί οι γονείς είναι σπάνιοι. Υπάρχουν φυσικά, αλλά είναι ελάχιστοι. Όπως άλλου είδους στερεότυπα θα υπάρχουν στο εξωτερικό (φαντάζομαι).

Συγγνώμη κιόλας, επειδή δεν σε έχω παρακολουθήσει: ζεις στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Και συγγνώμη για το οφ τόπικ, δυστυχώς "χάλασα" λίγο το νήμα. Ίσως πρέπει να πάμε σε πμ ή σε άλλο νήμα τα ποστ αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να μοιραστώ τις σκέψεις μου για το θέμα της μετανάστευσης...Έχω στην κατοχή μου 2 πτυχία ΙΕΚ, ένα τεχνικού η/υ & ένα τεχνικού δικτύων, πριν πάω στα ΙΕΚ υπήρξα φοιτητής Μηχανικών Πληροφορικής στα ΤΕΙ όπου και αναγκάστηκα να σταματήσω διότι με το σχέδιο "Αθηνά" μου αλλάχτηκε ο τίτλος σπουδών σε "Διοίκηση επιχειρήσεων"...Γενικά έχω παιδευτεί αρκετά με το τελευταίο και όσο και αν προσπάθησα άκρη δεν βγήκε... Είχα την τύχη να κάνω την πρακτική μου στην μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη όταν τελείωσα ως τεχνικός Η/Υ , πράγμα που με βοήθησε αρκετά στο βιογραφικό μου...Σήμερα έχω ήδη 3 χρόνια που δουλεύω πάνω στο αντικείμενό μου και τον τελευταίο χρόνο συγκεκριμένα ως Μηχανογράφος(ΙΤ) με σε μια αρκετά μεγάλη εταιρία...Όταν μιλάμε με φίλους όλοι έχουν την αίσθηση ότι πληρώνομαι αρκετά καλά , πράγμα που απέχει αρκετά από την αλήθεια βέβαια! Στην Ελλάδα σήμερα οι μόνοι νέοι που αμείβονται σχετικά καλά είναι όσοι εργάζονται ως σερβιτόροι , τυλιχτές σε γυράδικα , νύχτα... δεν υποτιμάω τις δουλειές αυτές απλά αναφέρω το γεγονός!!!   Εργασία πάνω στο δικό μου αντικείμενο υπάρχει , αν το κυνηγήσεις βέβαια , αλλά οι μισθοί είναι πραγματικά μικροί και ρωτάω γιατί να κάτσω;;; Γιατί να ξεπουλήσω τον εαυτό  μου για 5-6-7κατοστάρικα;;;Όταν ήμουν φοιτητής και χαζοδούλευα παράλληλα έβγαζα τα 500€ ,  σήμερα που εργάζομαι σε "υπεύθυνο" πόστο τα λεφτά δεν διαφέρουν τρομερά...Για να πω ότι βγάζω αρκετά ώστε να έχω μια καλή ποιότητα ζωής πρέπει να δουλεύω και μετά την δουλειά...και ξανα ρωτάω γιατί να κάτσω εδω;;; Τι μου προσφέρει το εδώ;;; Τον ήλιο ή την θάλασσα;;;Τι να κάνει το ήλιο ή την θάλασσα ο μέσος νέος όταν δεν έχει τα λεφτά να τα χαρεί ;;; Δεν ξέρω, σκέφτομαι έντονα τελευταία να μεταναστεύσω, να πάω κάπου που δεν ξέρω αν θα είναι πιο εύκολα αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα!!! Όταν ήμουν 18-19 δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα συζητούσα κάτι τέτοιο, σήμερα δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα συνεχίσω έτσι... 

Επεξ/σία από nikοs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Καλύτερα αυτό παρά να σε διώχνουν από το σπίτι στα 18 κι αν θες βοήθεια να είναι δανεικά...

Δεν λέμε τι είναι καλύτερο ή χειρότερο, λέμε τι συμβαίνει.

Επίσης, το καλύτερο εξαρτάται από ποια οπτική το βλέπεις. Πχ Το να βλέπω καθημερινά 25αρηδες συνομηλίκουςμου που δεν έχουν ιδέα για το πως να πληρώσουν ένα λογαριασμό ή πώς να κλείσουν ένα τηλεφωνικό ραντεβού δεν μου φαίνεται "καλύτερα" !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, nikοs είπε

Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να μοιραστώ τις σκέψεις μου για το θέμα της μετανάστευσης...Έχω στην κατοχή μου 2 πτυχία ΙΕΚ, ένα τεχνικού η/υ & ένα τεχνικού δικτύων, πριν πάω στα ΙΕΚ υπήρξα φοιτητής Μηχανικών Πληροφορικής στα ΤΕΙ όπου και αναγκάστηκα να σταματήσω διότι με το σχέδιο "Αθηνά" μου αλλάχτηκε ο τίτλος σπουδών σε "Διοίκηση επιχειρήσεων"...Γενικά έχω παιδευτεί αρκετά με το τελευταίο και όσο και αν προσπάθησα άκρη δεν βγήκε... Είχα την τύχη να κάνω την πρακτική μου στην μεγαλύτερη εταιρία πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη όταν τελείωσα ως τεχνικός Η/Υ , πράγμα που με βοήθησε αρκετά στο βιογραφικό μου...Σήμερα έχω ήδη 3 χρόνια που δουλεύω πάνω στο αντικείμενό μου και τον τελευταίο χρόνο συγκεκριμένα ως Μηχανογράφος(ΙΤ) με σε μια αρκετά μεγάλη εταιρία...Όταν μιλάμε με φίλους όλοι έχουν την αίσθηση ότι πληρώνομαι αρκετά καλά , πράγμα που απέχει αρκετά από την αλήθεια βέβαια! Στην Ελλάδα σήμερα οι μόνοι νέοι που αμείβονται σχετικά καλά είναι όσοι εργάζονται ως σερβιτόροι , τυλιχτές σε γυράδικα , νύχτα... δεν υποτιμάω τις δουλειές αυτές απλά αναφέρω το γεγονός!!!   Εργασία πάνω στο δικό μου αντικείμενο υπάρχει , αν το κυνηγήσεις βέβαια , αλλά οι μισθοί είναι πραγματικά μικροί και ρωτάω γιατί να κάτσω;;; Γιατί να ξεπουλήσω τον εαυτό  μου για 5-6-7κατοστάρικα;;;Όταν ήμουν φοιτητής και χαζοδούλευα παράλληλα έβγαζα τα 500€ ,  σήμερα που εργάζομαι σε "υπεύθυνο" πόστο τα λεφτά δεν διαφέρουν τρομερά...Για να πω ότι βγάζω αρκετά ώστε να έχω μια καλή ποιότητα ζωής πρέπει να δουλεύω και μετά την δουλειά...και ξανα ρωτάω γιατί να κάτσω εδω;;; Τι μου προσφέρει το εδώ;;; Τον ήλιο ή την θάλασσα;;;Τι να κάνει το ήλιο ή την θάλασσα ο μέσος νέος όταν δεν έχει τα λεφτά να τα χαρεί ;;; Δεν ξέρω, σκέφτομαι έντονα τελευταία να μεταναστεύσω, να πάω κάπου που δεν ξέρω αν θα είναι πιο εύκολα αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα!!! Όταν ήμουν 18-19 δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα συζητούσα κάτι τέτοιο, σήμερα δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα συνεχίσω έτσι... 

Καλησπέρα φίλε,

Ασχετα με το ποσα βγάζεις, 3 χρονια προϋπηρεσία ειναι αρκετά για να ψάξεις κάποια θέση σε άλλη εταιρία, με προφανώς καλύτερες αποδοχές (χωρίς αύξηση ωρών).

Αν το έκανες αυτό και δεν βγήκε άκρη, φτιάξε ενα προφίλ στο linkedin και ενεργοποίησε την επιλογη ανοιχτός σε ευκαιρίες. Φρόντισε να "πουλήσεις" σωστά τον εαυτό σου.

Μην αφήσεις την δουλειά σου αν δεν βρεις κάτι άλλο, και μην μεταναστευσεις χωρις να εχεις βρει δουλεια.
 

Επεξεργασία: Σαν πρώτο βήμα. Μετα υπάρχουν πάρα πολλά site στα οποία θα βρεις αγγελίες για όλων των ειδών εργασίες.

Επεξ/σία από Mourloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mourloz είπε

Καλησπέρα φίλε,

Ασχετα με το ποσα βγάζεις, 3 χρονια προϋπηρεσία ειναι αρκετά για να ψάξεις κάποια θέση σε άλλη εταιρία, με προφανώς καλύτερες αποδοχές (χωρίς αύξηση ωρών).

Αν το έκανες αυτό και δεν βγήκε άκρη, φτιάξε ενα προφίλ στο linkedin και ενεργοποίησε την επιλογη ανοιχτός σε ευκαιρίες. Φρόντισε να "πουλήσεις" σωστά τον εαυτό σου.

Μην αφήσεις την δουλειά σου αν δεν βρεις κάτι άλλο, και μην μεταναστευσεις χωρις να εχεις βρει δουλεια.
 

Ακριβώς αυτό θα έλεγα κ εγώ. Κάνε προφίλ στο linkedin αλλά πρόσεχε στις ρυθμίσεις να ενεργοποιήσεις να είσαι ορατός στους εργοδότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εννοείται ότι το ψάχνω διαρκώς! Δεν επαναπαύομαι, απλά πάνω κάτω ακούω τα ίδια!!! Το Linkedln η αλήθεια είναι πως δεν το έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
41 λεπτά πριν, jonkyr είπε

@triapoulakiakathontan δεν σε κατηγόρησα :) Άποψη γράφω, μιλώντας με προσωπικές εμπειρίες.

Δεν έγραψα πουθενά τέτοιο πράγμα (ότι κατηγόρησες) και δεν αμφέβαλλα ότι ήταν η άποψη σου. Αλλά δεν θα απαντήσω περαιτέρω στον κάθε αριθμό γιατί το σεντόνι μου δεν θα λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα

Το λέω αυτό επειδή έγραψες, επί λέξη "Προσωπικά έχω δάνειο ... το οποίο με μεγάλη δυσκολία καταφέρνω να φέρω βόλτα". Παρότι δεν το ζήτησες, ξέρω ότι δεν μπορώ να βοηθήσω πάνω σε αυτό. Τίποτα προσωπικό

Για το τελευταίο, έχω δουλέψει και στην Ελλάδα, και σε ξένες χώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...