Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nikοs είπε

Μα εννοείται ότι το ψάχνω διαρκώς! Δεν επαναπαύομαι, απλά πάνω κάτω ακούω τα ίδια!!! Το Linkedln η αλήθεια είναι πως δεν το έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής ...

Μπράβο σου. Συνέχισε να ψάχνεις με υπομονή και επιμονή.

Όσο για την μετανάστευση, σκέψου τι θα σε έκανε πιο χαρούμενο και προχώρα.

Και για να σου ανεβάσω λίγο το ηθικό:

 

Επεξ/σία από Mourloz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, Mourloz είπε

Μπράβο σου. Συνέχισε να ψάχνεις με υπομονή και επιμονή.

Όσο για την μετανάστευση, σκέψου τι θα σε έκανε πιο χαρούμενο και προχώρα.

Και για να σου ανεβάσω λίγο το ηθικό:

Σε ευχαριστώ, αν και το ηθικό μου είναι ακμαιότατο αχαχαχαχα... Σήμερα δυστυχώς νιώθεις προνομιούχος και μόνο που δουλεύεις στην Ελλάδα! Το πρόβλημα είναι ότι αν σε μια χώρα του εξωτερικού ρωτήσεις έναν νέο πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε 10 χρόνια έχει κάτι να σου πει, εδώ αν κάνεις την ίδια ερώτηση στον οποιοδήποτε δεν μπορεί να σου απαντήσει τίποτα απολύτως γιατί δεν μπορείς να κάνεις όνειρα έτσι όπως έχει η κατάσταση!!! Δεν είμαι απαισιόδοξος , το αντίθετο σε προσωπικό επίπεδο είμαι υπερ αισιόδοξος, όμως όταν επικρατεί αυτή η ανασφάλεια και βλέπεις ότι όσο και αν το κυνηγάς δεν φτάνει τότε σου κόβονται τα φτερά και η μετανάστευση μοιάζει ως μόνη διέξοδος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nikοs είπε

Σε ευχαριστώ, αν και το ηθικό μου είναι ακμαιότατο αχαχαχαχα... Σήμερα δυστυχώς νιώθεις προνομιούχος και μόνο που δουλεύεις στην Ελλάδα! Το πρόβλημα είναι ότι αν σε μια χώρα του εξωτερικού ρωτήσεις έναν νέο πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε 10 χρόνια έχει κάτι να σου πει, εδώ αν κάνεις την ίδια ερώτηση στον οποιοδήποτε δεν μπορεί να σου απαντήσει τίποτα απολύτως γιατί δεν μπορείς να κάνεις όνειρα έτσι όπως έχει η κατάσταση!!! Δεν είμαι απαισιόδοξος , το αντίθετο σε προσωπικό επίπεδο είμαι υπερ αισιόδοξος, όμως όταν επικρατεί αυτή η ανασφάλεια και βλέπεις ότι όσο και αν το κυνηγάς δεν φτάνει τότε σου κόβονται τα φτερά και η μετανάστευση μοιάζει ως μόνη διέξοδος!

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκιο.

Είναι πολλά τα στραβά της ελληνικής κοινωνίας, ιδιαίτερα γύρω από την εργασία.

Ποτέ δεν θα καταλάβω πως, έχει επικρατήσει οι δημόσιοι υπάλληλοι να παίρνουν περισσότερα από τους ιδιωτικούς υπαλλήλους, οι εταιρίες προσλαμβάνουν μειοδοτικά, κανένας σεβασμός στις ώρες εργασίας κ.ο.κ.

Ως προς τους μισθούς μια είναι η λύση, και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν εφαρμόζεται. Πρέπει να ανέβουν δραστικά οι μισθοί των υπαλλήλων στον ιδιωτικό τομέα. Ένας καλός εργαζόμενος αξίζει και προσφέρει όσο 10 κακοπληρωμένοι.

Ας βρεθεί μια φόρμουλα, η οποία να έχει μια σταθερή βάση, πχ. προϋπηρεσία και εκπαίδευση, και σε συνάρτηση με την κερδοφορία της εταιρίας να βγαίνει ο τελικός μισθός, με κατώτατο πάνω από τον κατώτατο του δημοσίου.

Το κακό βέβαια είναι ότι ο κάθε υπουργός θα βάζει υπο-συνθήκες και παράθυρα για να εξυπηρετεί συμφέροντα και κατεστημένα. Άρα πάλι στην αρχή όλων των προβλημάτων ήρθαμε, στο πολιτικό σύστημα... (και βγαίνω off topic:P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, nikοs είπε

Σε ευχαριστώ, αν και το ηθικό μου είναι ακμαιότατο αχαχαχαχα... Σήμερα δυστυχώς νιώθεις προνομιούχος και μόνο που δουλεύεις στην Ελλάδα! Το πρόβλημα είναι ότι αν σε μια χώρα του εξωτερικού ρωτήσεις έναν νέο πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου σε 10 χρόνια έχει κάτι να σου πει, εδώ αν κάνεις την ίδια ερώτηση στον οποιοδήποτε δεν μπορεί να σου απαντήσει τίποτα απολύτως γιατί δεν μπορείς να κάνεις όνειρα έτσι όπως έχει η κατάσταση!!! Δεν είμαι απαισιόδοξος , το αντίθετο σε προσωπικό επίπεδο είμαι υπερ αισιόδοξος, όμως όταν επικρατεί αυτή η ανασφάλεια και βλέπεις ότι όσο και αν το κυνηγάς δεν φτάνει τότε σου κόβονται τα φτερά και η μετανάστευση μοιάζει ως μόνη διέξοδος!

Στη σελίδα 55 (αν δεν κάνω λάθος) εδώ είχα δώσει reddit link για IT careers. Ψάξε βρες το

Πιστεύω θα σε βοηθήσει. Γκουντ λακ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, zio10 είπε

Καλύτερα αυτό παρά να σε διώχνουν από το σπίτι στα 18 κι αν θες βοήθεια να είναι δανεικά...

Ειλικρινά θα το προτιμούσα 1000 φορές αυτό παρά να εμένα μέχρι τα 26 με τους γονείς μου (σπούδασα και στην ίδια πόλη που εμένα) , ουσιαστικά μην παλεύοντας για τα προς το ζην.

Αν κρίνω από τον εαυτό μου πάντως (που ήμουν πολύ καλομαθημένη μέχρι που έφυγα από το σπίτι) , στο παιδί μου όταν φτάσει τα 18 δεν θα το διωξω από το σπίτι αλλά αν αποφασίσει να σπουδάσει θα το στηρίξω οικονομικά μόνο στο νοίκι. Όπως και να έχει, αν θέλει λεφτά καλά θα κάνει να βρει δουλειά.

Επεξ/σία από mary
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mary είπε

Ειλικρινά θα το προτιμούσα 1000 φορές αυτό παρά να εμένα μέχρι τα 26 με τους γονείς μου (σπούδασα και στην ίδια πόλη που εμένα) , ουσιαστικά μην παλεύοντας για τα προς το ζην.

Αν κρίνω από τον εαυτό μου πάντως (που ήμουν πολύ καλομαθημένη μέχρι που έφυγα από το σπίτι) , στο παιδί μου όταν φτάσει τα 18 δεν θα το διωξω από το σπίτι αλλά αν αποφασίσει να σπουδάσει θα το στηρίξω οικονομικά μόνο στο νοίκι. Όπως και να έχει, αν θέλει λεφτά καλά θα κάνει να βρει δουλειά.

Πιστεύω ότι στην πράξη είναι δύσκολο να το κάνεις. Όχι εσύ, γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mary είπε

Ειλικρινά θα το προτιμούσα 1000 φορές αυτό παρά να εμένα μέχρι τα 26 με τους γονείς μου (σπούδασα και στην ίδια πόλη που εμένα) , ουσιαστικά μην παλεύοντας για τα προς το ζην.

Αν κρίνω από τον εαυτό μου πάντως (που ήμουν πολύ καλομαθημένη μέχρι που έφυγα από το σπίτι) , στο παιδί μου όταν φτάσει τα 18 δεν θα το διωξω από το σπίτι αλλά αν αποφασίσει να σπουδάσει θα το στηρίξω οικονομικά μόνο στο νοίκι. Όπως και να έχει, αν θέλει λεφτά καλά θα κάνει να βρει δουλειά.

Ναι, αλλά μετά να μην γκρινιάζεις όταν θα βλέπεις τα εγγόνια σου κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα σε καρτ-ποστάλ, σου τηλεφωνεί το παιδί σου μόνο στα γενέθλιά σου και την Πρωτοχρονιά και μετά καταλήξεις στο γηροκομείο, όπου δε θα πατάει κανένας να σε δει...

Ένα παιδάκι, φοιτητάκι στα 19, τι δουλειά νομιζεις θα βρει στην Ελλάδα για να ζήσει και να σπουδάσει, εκτός από τη μαύρη εκμεταλλευση και το πεζοδρόμιο; Ή μήπως θα'ναι καλύτερα στην ΕΕ της κρίσης και της λαθρομετανάστευσης;

Καλό είναι όσοι μεταναστεύουν έξω, να φέρνουν πίσω τα καλά εκείνων των χωρών κι όχι τις ανύπαρκτες οικογενειακές τους σχέσεις.

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πιστεύω ότι στην πράξη είναι δύσκολο να το κάνεις. Όχι εσύ, γενικά.

Πολλοί τα λένε αυτά, ρομαντικά σκεπτόμενοι, αλλά η πράξη δείχνει ότι η πείνα κι η πορνεία δεν ειναι σπάνια στο φοιτητοκοσμο της Γαλλίας. Τα σουγκαρντάντις σάιτ έχουν γινει θεσμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως σωστή ηλικία για να φύγεις απο το σπίτι είναι μόλις τελειώσεις τις σπουδές κάπου στα 23-25.Εχεις ήδη την βάση και σχετικά ώριμο μυαλό(Σίγουρα ωριμώτερο απο οτι στα 18).Πιάνεις εργασία,νοικιάζεις και ζειςανεξαρτητος/α.

Η συγκατοίκηση με τους γονείς έχει ως αποτέλεσμα το λάθος  "χτίσιμο" της προσωπικότητας,διαφορετικής αντίληψης των πραγμάτων.Το παιδί ζεί έχοντας την υπερπροστατευτική αντιμετώπιση απο τους γονείς.Μειωμένες η καθόλου ευθύνες,μειωμένη αυτοπεποίθηση και δεν γνωρίζει τα όρια ικανότητάς του σε διάφορους τομείς.

Τουλάχιστον στην Ελλάδα υπάρχει απο τους γονείς αυτή η υπερπροστατευτική αντιμετώπιση.Μάλλον είναι θέμα νοοτροπίας.Πόσο μάλλον όταν του παρέχεις παραπάνω απο τις βασικές ανάγκες.Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του παιδιού,διαφορετικά παιδιά στις ίδιες υπερπροστατευτικές συνθήκες θα "χτίσουν" διαφορετική προσωπικότητα.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Cro-Magnon είπε

Ναι, αλλά μετά να μην γκρινιάζεις όταν θα βλέπεις τα εγγόνια σου κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα σε καρτ-ποστάλ, σου τηλεφωνεί το παιδί σου μόνο στα γενέθλιά σου και την Πρωτοχρονιά και μετά καταλήξεις στο γηροκομείο, όπου δε θα πατάει κανένας να σε δει...

Ένα παιδάκι, φοιτητάκι στα 19, τι δουλειά νομιζεις θα βρει στην Ελλάδα για να ζήσει και να σπουδάσει, εκτός από τη μαύρη εκμεταλλευση και το πεζοδρόμιο; Ή μήπως θα'ναι καλύτερα στην ΕΕ της κρίσης και της λαθρομετανάστευσης;

Καλό είναι όσοι μεταναστεύουν έξω, να φέρνουν πίσω τα καλά εκείνων των χωρών κι όχι τις ανύπαρκτες οικογενειακές τους σχέσεις.

Πολλοί τα λένε αυτά, ρομαντικά σκεπτόμενοι, αλλά η πράξη δείχνει ότι η πείνα κι η πορνεία δεν ειναι σπάνια στο φοιτητοκοσμο της Γαλλίας. Τα σουγκαρντάντις σάιτ έχουν γινει θεσμός.

Κι εμένα κάπως μου φαίνεται να έχουν οι γονείς και να μη βοηθάνε τα παιδιά, ή το αντίθετο να έχουν τα παιδιά και να μη βοηθάνε τους γονείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Ειλικρινά θα το προτιμούσα 1000 φορές αυτό παρά να εμένα μέχρι τα 26 με τους γονείς μου (σπούδασα και στην ίδια πόλη που εμένα) , ουσιαστικά μην παλεύοντας για τα προς το ζην.

Αν κρίνω από τον εαυτό μου πάντως (που ήμουν πολύ καλομαθημένη μέχρι που έφυγα από το σπίτι) , στο παιδί μου όταν φτάσει τα 18 δεν θα το διωξω από το σπίτι αλλά αν αποφασίσει να σπουδάσει θα το στηρίξω οικονομικά μόνο στο νοίκι. Όπως και να έχει, αν θέλει λεφτά καλά θα κάνει να βρει δουλειά.

Στο παιδί σου όταν φτάσει τα 18...Ομως δεν έχεις παιδί,σωστά;Αν δεν έχεις αυτά που γράφεις είναι θεωρητικά.Αποψη/εις που εύκολα αναιρούνται η ξεχνιούνται.Θα γίνεις υπερπροστατευτική χαζομαμά.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

Ναι, αλλά μετά να μην γκρινιάζεις όταν θα βλέπεις τα εγγόνια σου κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα σε καρτ-ποστάλ, σου τηλεφωνεί το παιδί σου μόνο στα γενέθλιά σου και την Πρωτοχρονιά και μετά καταλήξεις στο γηροκομείο, όπου δε θα πατάει κανένας να σε δει...

Ένα παιδάκι, φοιτητάκι στα 19, τι δουλειά νομιζεις θα βρει στην Ελλάδα για να ζήσει και να σπουδάσει, εκτός από τη μαύρη εκμεταλλευση και το πεζοδρόμιο; Ή μήπως θα'ναι καλύτερα στην ΕΕ της κρίσης και της λαθρομετανάστευσης;

Καλό είναι όσοι μεταναστεύουν έξω, να φέρνουν πίσω τα καλά εκείνων των χωρών κι όχι τις ανύπαρκτες οικογενειακές τους σχέσεις.

Πολλοί τα λένε αυτά, ρομαντικά σκεπτόμενοι, αλλά η πράξη δείχνει ότι η πείνα κι η πορνεία δεν ειναι σπάνια στο φοιτητοκοσμο της Γαλλίας. Τα σουγκαρντάντις σάιτ έχουν γινει θεσμός.

καλά ρε δεν βαρεθήκατε να αναπαράγεται τετοια τα ηλίθια στερεότυπα?  

Τίποτα απο σα γράφεις δεν ισχύουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, bilya είπε

καλά ρε δεν βαρεθήκατε να αναπαράγεται τετοια τα ηλίθια στερεότυπα?  

Τίποτα απο σα γράφεις δεν ισχύουν. 

https://www.theguardian.com/world/2008/jan/21/internationaleducationnews.france

http://www.businessinsider.com/french-students-prostitutes-2011-10?IR=T

http://www.euroviews.eu/2013/?p=628

 

Από τις ...βαρυγδουπες διαψευσεις μέχρι την πραγματικότητα είναι 3 κλικ δρόμος...

Οποιοσδηποτε σκεφτεται να μεταναστευσει λογω σπουδων πρεπει να σκφτει διπλα το οικονομικό θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Cro-Magnon είπε

https://www.theguardian.com/world/2008/jan/21/internationaleducationnews.france

http://www.businessinsider.com/french-students-prostitutes-2011-10?IR=T

http://www.euroviews.eu/2013/?p=628

Από τις ...βαρυγδουπες διαψευσεις μέχρι την πραγματικότητα είναι 3 κλικ δρόμος...

Οποιοσδηποτε σκεφτεται να μεταναστευσει λογω σπουδων πρεπει να σκφτει διπλα το οικονομικό θέμα.

Δεν μιλάω για το θέμα της Γαλλίας σορρυ που δεν το διευκρίνισα αλλα για το οτι τα παιδιά τα διώχνουν στα 18 που δεν ισχύει φυσικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bilya είπε

Δεν μιλάω για το θέμα της Γαλλίας σορρυ που δεν το διευκρίνισα αλλα για το οτι τα παιδιά τα διώχνουν στα 18 που δεν ισχύει φυσικά.

Πως έχει επικρατήσει αυτό; Για να μας φοβίσουν; :lol:

Επεξ/σία από zio10
ορθογραφία
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cro-Magnon είπε

https://www.theguardian.com/world/2008/jan/21/internationaleducationnews.france

http://www.businessinsider.com/french-students-prostitutes-2011-10?IR=T

http://www.euroviews.eu/2013/?p=628

Από τις ...βαρυγδουπες διαψευσεις μέχρι την πραγματικότητα είναι 3 κλικ δρόμος...

Οποιοσδηποτε σκεφτεται να μεταναστευσει λογω σπουδων πρεπει να σκφτει διπλα το οικονομικό θέμα.

Υπεργενικεύεις παλι, δηλαδή όποια πάει να σπουδάσει έξω, θα καταλήξει να εκδίδεται;; (Στην ουσία αυτό λες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...