Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Πως έχει επικρατήσει αυτό; Για να μας φοβήσουν; :lol:

είναι σαν το μύθο με το στοιχειωμένο σπίτι της γειτονιάς.που τελικά ήταν απλά ένα χαμόσπιτο που προσπαθούσαν οι γονείς να τρομάξουν τα παιδιά να μην πλησιάζουν και τους έρθει κανας σοβάς στο κεφάλι :lol:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, zio10 είπε

Πιστεύω ότι στην πράξη είναι δύσκολο να το κάνεις. Όχι εσύ, γενικά.

Εγω παντως αυτο εκανα,στα 18 εφυγα και εκτοτε μενω μονος.

Πολυ δυσκολη ζωη,αλλα τοτε ηταν σχετικα πιο ευκολο.
Οποιος το δοκιμασει τωρα δε θα την παλεψει,εκτος και αν του στελνουν λεφτα οι δικοι του.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, webparts είπε

Εγω παντως αυτο εκανα,στα 18 εφυγα και εκτοτε μενω μονος.

Πολυ δυσκολη ζωη,αλλα τοτε ηταν σχετικα πιο ευκολο.
Οποιος το δοκιμασει τωρα δε θα την παλεψει,εκτος και αν του στελνουν λεφτα οι δικοι του.

Και τώρα πιστεύω κάποιοι το κάνουν και κάποιοι τα καταφέρνουν. Αυτό που λέω είναι ότι εμένα δεν μου φαίνεται λογικό ας το πούμε να έχει τη δυνατότητα ο γονιός να βοηθήσει και να μη το κάνει επειδή «δεν πρέπει».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, zio10 είπε

Και τώρα πιστεύω κάποιοι το κάνουν και κάποιοι τα καταφέρνουν. Αυτό που λέω είναι ότι εμένα δεν μου φαίνεται λογικό ας το πούμε να έχει τη δυνατότητα ο γονιός να βοηθήσει και να μη το κάνει επειδή «δεν πρέπει».

Καλο ειναι να "απογαλακτιζονται" νωρις τα παιδια και οχι επειδη πανε φοιτητες.
Τα ειδαμε τα χαλια τους,αιωνιοι φοιτητες που ακομα τους ζουν οι γονεις τους μετα απο 8 χρονια "σπουδων".

Αλλα εδω δεν το κανανε τα "καλα" χρονια,θα το κανουν τωρα;
Απλα θα συνεχισουν αυτη την ηλιθιοτητα με τις σπουδες,που στελνουν το παιδι σε μια σχολη οτι να'ναι απλα για να πουνε οτι το σπουδασαν.
Ετσι εχουμε πολλους ( και πολυ κακους ) πτυχιουχους σερβιτορους.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Υπεργενικεύεις παλι, δηλαδή όποια πάει να σπουδάσει έξω, θα καταλήξει να εκδίδεται;; (Στην ουσία αυτό λες)

Οχι, απλά λεω στη φίλη που υποστηριζει οτι θα πληρωνει μονο το νοικι στο παιδι της, οτι τα πραγματα δεν είναι τοσο απλά κι ειναι οι πειρασμοι κι οι παγιδες πολλές για κάποιον που πεινάει. Για να ζησει καποιος ως φοιτητης σε ευρωπαικη πολη θέλει το ελαχιστο 400 ευρώ για τροφή, βιβλια, συγκοινωνίες κτλ εκτος από το νοίκι. Πες μου που θα τα βρει αυτά - ποια part time εργασια πληρωνει τόσα.

Τα αρθρα που εβαλα αποδεικνυουν μια πραγματικοτητα που τεινουν να αγνοουν οι περισσοτεροι.

Επεξ/σία από Cro-Magnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν είμαι off-topic, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό για να ρωτήσω. Θέλω να κάνω μετάφραση-επικύρωση αναλυτικής βαθμολογίας για να τη στείλω σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Επειδή επείγει, γνωρίζετε ποια είναι η πιο γρήγορη μέθοδος; Αν το κάνω σε μεταφραστικό γραφείο θα γίνει δεκτό απο το πανεπιστήμιο; Χρειάζεται το πρωτότυπο έγγραφο της αναλυτικής για να γίνει η επικύρωση ή αρκεί και αντίγραφο μέσω φαξ (το ελληνικό πανεπιστήμιο που σπούδασα βρίσκεται σε άλλη πόλη απο τον τόπο κατοικίας μου); Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Cro-Magnon είπε

Οχι, απλά λεω στη φίλη που υποστηριζει οτι θα πληρωνει μονο το νοικι στο παιδι της, οτι τα πραγματα δεν είναι τοσο απλά κι ειναι οι πειρασμοι κι οι παγιδες πολλές για κάποιον που πεινάει. Για να ζησει καποιος ως φοιτητης σε ευρωπαικη πολη θέλει το ελαχιστο 400 ευρώ για τροφή, βιβλια, συγκοινωνίες κτλ εκτος από το νοίκι. Πες μου που θα τα βρει αυτά - ποια part time εργασια πληρωνει τόσα.

Τα αρθρα που εβαλα αποδεικνυουν μια πραγματικοτητα που τεινουν να αγνοουν οι περισσοτεροι.

400€?? Μονο για προσωπικά έξοδα ειναι κ πολλά. Οσα θες Ελλάδα θες κ έξω. Τα τρόφιμα πχ μπορεί να ναι κ πιο φθηνά σε συγκεκριμένες χώρες (ΗΒ). Επίσης με part-time δουλειά βγάζεις άνετα το 400αρι που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grigoris93 είπε

Συγγνώμη αν είμαι off-topic, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο σχετικό για να ρωτήσω. Θέλω να κάνω μετάφραση-επικύρωση αναλυτικής βαθμολογίας για να τη στείλω σε αγγλικό πανεπιστήμιο. Επειδή επείγει, γνωρίζετε ποια είναι η πιο γρήγορη μέθοδος; Αν το κάνω σε μεταφραστικό γραφείο θα γίνει δεκτό απο το πανεπιστήμιο; Χρειάζεται το πρωτότυπο έγγραφο της αναλυτικής για να γίνει η επικύρωση ή αρκεί και αντίγραφο μέσω φαξ (το ελληνικό πανεπιστήμιο που σπούδασα βρίσκεται σε άλλη πόλη απο τον τόπο κατοικίας μου); Ευχαριστώ!

Καλησπέρα φίλε.

Το Βρετανικό κάνει 1-3 μερες, και από ότι διαβάζω δεν εχει κάποια γρηγορότερη υπηρεσία για έγγραφα ελληνικών πανεπιστημιων. Η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου κάνει 3 εργάσιμες το επείγον.

Δεν γνωριζω για το μεταφραστικό. Το πανεπιστήμιο θα δεχθεί το μεταφρασμένο. Κατ ιδίαν ή αργότερα, ίσως σου ζητήσουν το πρωτότυπο.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με επικύρωση-μεταφραση. Η μετάφραση από εξουσιοδοτημενους φορείς, δεν χρειάζεται επικύρωση. Η μετάφραση απο μη εξουσιοδοτημενους φορείς δεν επικυρώνεται, καθώς τα ΚΕΠ δεν επικυρωνουν ξενόγλωσσα έγγραφα.

Παλιά είχα ακούσει οτι μπορεις να απευθυνθείς και σε δικηγόρο, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Όταν χρειάστηκα μια επείγουσα μεταφραση, μετεφρασα το ελληνικό κείμενο στα αγγλικά και το έστειλα στην γραμματεία μου ώστε να το εκτυπωσει και να το σφραγίσει. Βέβαια δεν ξερω κατά πόσο επιτρέπεται ή όχι, αλλά μου φαινόταν χαζό να μην μπορεί το ίδιο το πανεπιστήμιο να παρέχει τον τίτλο σπουδών και σε άλλες γλωσσες. Όπως και να έχει, αυτό χρειάζεται ενα επίπεδο οικειότητας και εμπιστοσύνης. Αν δεν την έχεις, πας μέσω εξουσιοδοτημενων φορέων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mourloz είπε

Καλησπέρα φίλε.

Το Βρετανικό κάνει 1-3 μερες, και από ότι διαβάζω δεν εχει κάποια γρηγορότερη υπηρεσία για έγγραφα ελληνικών πανεπιστημιων. Η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου κάνει 3 εργάσιμες το επείγον.

Δεν γνωριζω για το μεταφραστικό. Το πανεπιστήμιο θα δεχθεί το μεταφρασμένο. Κατ ιδίαν ή αργότερα, ίσως σου ζητήσουν το πρωτότυπο.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με επικύρωση-μεταφραση. Η μετάφραση από εξουσιοδοτημενους φορείς, δεν χρειάζεται επικύρωση. Η μετάφραση απο μη εξουσιοδοτημενους φορείς δεν επικυρώνεται, καθώς τα ΚΕΠ δεν επικυρωνουν ξενόγλωσσα έγγραφα.

Παλιά είχα ακούσει οτι μπορεις να απευθυνθείς και σε δικηγόρο, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.

Όταν χρειάστηκα μια επείγουσα μεταφραση, μετεφρασα το ελληνικό κείμενο στα αγγλικά και το έστειλα στην γραμματεία μου ώστε να το εκτυπωσει και να το σφραγίσει. Βέβαια δεν ξερω κατά πόσο επιτρέπεται ή όχι, αλλά μου φαινόταν χαζό να μην μπορεί το ίδιο το πανεπιστήμιο να παρέχει τον τίτλο σπουδών και σε άλλες γλωσσες. Όπως και να έχει, αυτό χρειάζεται ενα επίπεδο οικειότητας και εμπιστοσύνης. Αν δεν την έχεις, πας μέσω εξουσιοδοτημενων φορέων.

 

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Όταν λέω μετάφραση-επικύρωση εννοώ αυτό που είπες κι εσύ, μετάφραση από πιστοποιημένο φορέα που φέρει και σφραγίδα ή υπογραφή για να φαίνεται οτι δεν το έκανα μόνος μου πχ. Και το βρετανικό συμβούλιο στις υπηρεσίες του έτσι το αναγράφει.

Όσον αφορά τα μεταφραστικά, τα σκεφτόμουν ως λύση ανάγκης μήπως μπορέσω να το έχω έτοιμο αυθημερόν ή την επόμενη μέρα. Στα σάιτ τους αναφέρουν οτι γίνονται δεκτά συνήθως απο ξένα πανεπιστήμια αλλά ο καθένας λέει οτι θέλει.

Με τη γραμματεία της σχολής δεν νομίζω να βγάλω άκρη σε κάτι τέτοιο.

Με λίγα λόγια πιστεύεις μπορώ να χρησιμοποιήσω το φαξ της αναλυτικής δηλαδή για να κάνω τη μετάφραση και αν χρειαστεί να δώσω το πρωτότυπο στο πανεπιστήμιο, το δίνω όταν το ζητήσουν σωστά; Άλλωστε ζητάνε να κάνω upload στη βάση δεδομένων scan ή φωτογραφία της αναλυτικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, grigoris93 είπε

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Όταν λέω μετάφραση-επικύρωση εννοώ αυτό που είπες κι εσύ, μετάφραση από πιστοποιημένο φορέα που φέρει και σφραγίδα ή υπογραφή για να φαίνεται οτι δεν το έκανα μόνος μου πχ. Και το βρετανικό συμβούλιο στις υπηρεσίες του έτσι το αναγράφει.

Όσον αφορά τα μεταφραστικά, τα σκεφτόμουν ως λύση ανάγκης μήπως μπορέσω να το έχω έτοιμο αυθημερόν ή την επόμενη μέρα. Στα σάιτ τους αναφέρουν οτι γίνονται δεκτά συνήθως απο ξένα πανεπιστήμια αλλά ο καθένας λέει οτι θέλει.

Με τη γραμματεία της σχολής δεν νομίζω να βγάλω άκρη σε κάτι τέτοιο.

Με λίγα λόγια πιστεύεις μπορώ να χρησιμοποιήσω το φαξ της αναλυτικής δηλαδή για να κάνω τη μετάφραση και αν χρειαστεί να δώσω το πρωτότυπο στο πανεπιστήμιο, το δίνω όταν το ζητήσουν σωστά; Άλλωστε ζητάνε να κάνω upload στη βάση δεδομένων scan ή φωτογραφία της αναλυτικής...

Δεν κανει τίποτα. Συγγνώμη, δεν γνώριζα την φρασεολογία που χρησιμοποιείται.

Δυστυχώς οι εμπειρίες που εχω ειναι μονο για πρόσληψη. Από τις 3 περιπτωσεις μονο μια φορα μου ζητηθηκε πρωτότυπο, και αυτο πολλες μερες μετα. Καλο ξημερωμα.

 

Επεξ/σία από Mourloz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα. Έχει πάρει κάποιο παιδί απο εδώ το κρατικό δάνειο για μεταπτυχιακές σπουδές; Δεν ρωτάω για τεχνικές λεπτομέρειες έχω δει τι παίρνεις, πως το αποπληρώνεις κτλ, αλλά αν στην πραγματικότητα αξίζει να το χρησιμοποιήσεις ή γίνεται δυσβάσταχτο όταν τελειώσεις και πιάσεις δουλειά, μαζί με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που θα έχεις αν παραμείνεις στην Βρετανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, grigoris93 είπε

Και κάτι ακόμα. Έχει πάρει κάποιο παιδί απο εδώ το κρατικό δάνειο για μεταπτυχιακές σπουδές; Δεν ρωτάω για τεχνικές λεπτομέρειες έχω δει τι παίρνεις, πως το αποπληρώνεις κτλ, αλλά αν στην πραγματικότητα αξίζει να το χρησιμοποιήσεις ή γίνεται δυσβάσταχτο όταν τελειώσεις και πιάσεις δουλειά, μαζί με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που θα έχεις αν παραμείνεις στην Βρετανία.

Αξίζει αν θες να δουλέψεις στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αν θες να το κανεις και να γυρισεις στην Ελλάδα, δεν νομιζω οτι αξίζει. Από όσο γνωρίζω απο συναδέλφους, δεν ειναι δυσβάσταχτο. Το ποσό με βάση τα graduate salaries δεν θα ειναι πανω απο 100£ τον μηνα, και πολλά λέω. Βέβαια αν σκέφτεσαι μακροπροθεσμα και θες να παρεις ενα σπιτι στο μέλλον, τότε ισως επηρεάσει το μέγιστο ποσό που μπορείς να δανειστείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Mourloz είπε

Αξίζει αν θες να δουλέψεις στο Ηνωμένο Βασίλειο. Αν θες να το κανεις και να γυρισεις στην Ελλάδα, δεν νομιζω οτι αξίζει. Από όσο γνωρίζω απο συναδέλφους, δεν ειναι δυσβάσταχτο. Το ποσό με βάση τα graduate salaries δεν θα ειναι πανω απο 100£ τον μηνα, και πολλά λέω. Βέβαια αν σκέφτεσαι μακροπροθεσμα και θες να παρεις ενα σπιτι στο μέλλον, τότε ισως επηρεάσει το μέγιστο ποσό που μπορείς να δανειστείς.

Αν με δεχτούν στο πρόγραμμα που θέλω και μετά βρω δουλειά εκεί, το σχέδιο είναι να μείνω. Είναι σοβαρή δέσμευση μεν το δάνειο γιατί υπολογίζοντας και τους τόκους θέλω 12-15 χρόνια για να το αποπληρώσω, αλλά προτιμώ να επωμισθώ εγώ τα δίδακτρα παρά να τα φορτώσω στους γονείς μου μαζί με τα έξοδα διαβίωσης. Σ' ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, grigoris93 είπε

Αν με δεχτούν στο πρόγραμμα που θέλω και μετά βρω δουλειά εκεί, το σχέδιο είναι να μείνω. Είναι σοβαρή δέσμευση μεν το δάνειο γιατί υπολογίζοντας και τους τόκους θέλω 12-15 χρόνια για να το αποπληρώσω, αλλά προτιμώ να επωμισθώ εγώ τα δίδακτρα παρά να τα φορτώσω στους γονείς μου μαζί με τα έξοδα διαβίωσης. Σ' ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Προσωπική συμβουλή μην σε απασχολεί. Ιδιως αν ο στόχος σου είναι να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα. Σε μια 5ετια θα μπορείς να το αποπληρώσεις ολόκληρο, μην σου πω και νωρίτερα.

Ο λόγος που υπάρχουν αυτά τα δίδακτρα είναι να βουλώσουν τρύπες στους προϋπολογισμούς των πανεπιστήμιων, και οι όροι τους είναι ιδιαίτερα ευνοϊκοι για τους φοιτητές.

Να είσαι καλά και καλη επιτυχία.

Επεξεργασία: σε ποιό πανεπιστήμιο θες να πας για μεταπτυχιακό; Ελέγξτε και τους δείκτες graduate employability,ώστε να βρεις κατι που να σου ταιριαζει και να εχει άκρως θετική επίδραση στο βιογραφικό σου.

https://www.timeshighereducation.com/student/best-universities/graduate-employability-top-universities-uk-ranked-employers

 

Επεξ/σία από Mourloz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

spoon-feeding με ένα μαύρο δάκρυ να κυλάει

Στις 5/3/2018 στις 10:50 ΜΜ, mary είπε

Ειλικρινά θα το προτιμούσα 1000 φορές αυτό παρά να εμένα μέχρι τα 26 με τους γονείς μου (σπούδασα και στην ίδια πόλη που εμένα) , ουσιαστικά μην παλεύοντας για τα προς το ζην.

Αν κρίνω από τον εαυτό μου πάντως (που ήμουν πολύ καλομαθημένη μέχρι που έφυγα από το σπίτι) , στο παιδί μου όταν φτάσει τα 18 δεν θα το διωξω από το σπίτι αλλά αν αποφασίσει να σπουδάσει θα το στηρίξω οικονομικά μόνο στο νοίκι. Όπως και να έχει, αν θέλει λεφτά καλά θα κάνει να βρει δουλειά.

Κι εγώ είμαι παρόμοιας λογικής. Θα έχω ένα βαρβάτο κομπόδεμα για τα δίδακτρα και έξοδα των σπουδών αλλά θα τα δίνω με το σταγονόμετρο που λέει ο λόγος. Πχ μόνο νοίκι όπως είπες κι εσύ, ή τα μισά από τα συνολικά έξοδα και τα υπόλοιπα να τα βρει από δουλειά, τουλάχιστον για τα πρώτα 1-2 έτη. Θα υπάρχει μεν η οικονομική ασφάλεια αν κάτι πάει στραβά αλλά θα πάρει και το βλαστάρι παράλληλα κανένα μάθημα ζωής.

Μεγάλη εξαίρεση στο παραπάνω αν μπει σε κανένα χαρβαρντ. Εκεί δεν έχει νόημα να τρώει το χρόνο του σε άσκοπες δουλειές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...