Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Liverpool.

Εισαι ηδη επαγγελματικά "κατι" στη ζωη σου?εχεις καποια εξειδίκευση με καποια προϋπηρεσία που μπορεις να την υποστηριξεις με συστατικές?Υπαρχει ζήτηση στο Λίβερπουλ όσον αφορα το πρωτο?Αν η απάντηση ειναι ναι σε ολα θα πρεπε να ειχες φυγει χθες...αν οχι δεν εχει και πολυ νοημα η κινηση και οτι και να σου γραψω θα το αντιληφθείς αφου ανεβεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς ποσο καιρό παίρνει να βγάλεις διαβατήριο; Είναι κι αυτό τα ζώα μου αργά σαν το δίπλωμα;

Μια βδομάδα όπως λέει ο salazar. Εκτός αν αλλάζει από πόλη σε πόλη.

 

 

  

Liverpool.

Ε που θα πήγαινε ο Liverpool! :D

 

Καλή τύχη ρε παιδιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι ηδη επαγγελματικά "κατι" στη ζωη σου?εχεις καποια εξειδίκευση με καποια προϋπηρεσία που μπορεις να την υποστηριξεις με συστατικές?Υπαρχει ζήτηση στο Λίβερπουλ όσον αφορα το πρωτο?Αν η απάντηση ειναι ναι σε ολα θα πρεπε να ειχες φυγει χθες...αν οχι δεν εχει και πολυ νοημα η κινηση και οτι και να σου γραψω θα το αντιληφθείς αφου ανεβεις.

Κοιτα εχω σπουδασει μηχανολόγος μηχανικος και εχω δουλεψει σε βιομηχανια σαν υπευθυνος παραγωγης και προισταμενος. Τωρα πια κανω αλλη δουλειά εδω στην ελλαδα γιατι απλα δεν εχω βρει κατι στο τομεα μου.

 

Κοιτα στο Λίβερπουλ μενει ο θειος(αδερφος του πατερας μου) πανω απο 20 χρονια με δικο του μαγαζι και μεγαλη πελατεία, οπου θα ερθει η στιγμη που ή θα το πουλησει ή θα το κλεισει, διοτι βιολογικα παιδια δεν εχει και τα παιδια της γυναικας του εχουν δικες τους δουλειες και δεν ενδιαφερονται να το παρουν. Απο μονος του έψαξε για μενα εχει γνωριμιες που μπορει να με προωθησει, αλλιως με ειπε καθεσαι στο μαγαζι και δουλευεις. Εχω ακομα ενα συν. Πριν τρια χρονια πηγε ο αδερφος μου εκει, εστησε την δικια του δουλεια, εχει δυο υπαλληλους και πηγαινει πολυ καλα, οταν μιλαμε παντα με κραζει που καθομαι ελλαδα και παιρνω 19€ την μερα για εξαημερη δουλεια με ωραριο 7:00-14:00 17:00-20:00(στην καλυτερη σπανια)22:00 συχνα. Περιπου 12ωρες την ημερα. Μου τονισε οτι και αν δεν βρω κατι να παω να δουλεψω, θα δουλευω σε αυτον με 60λιρες την μερα.

 

Δεν ξερω κατα ποσο θα φτανουν αυτα τα λεφτα για να επιβιωσει κάποιος στην αγγλια, αλλα προτειμω να τα βροντηξω ολα και να παω να ζοριστω καπου με εξελιξη, παρα εδω στην ελλαδα που παιρνω το μηνα 500€ και μου λενε καθε φορα αλλου θα σουν χειροτερα. Και αυτα τα 500€ τα παιρνω μονο απο τον μαρτιο ως τον Οκτώβριο. Νοεμβριο μεχρι φεβρουαριο παιρνω 300€ το μηνα γιατι παω μονο πενθημερο.

 

Τα εξοδα μου εδω ειναι το μηνα

 

110€ νοικι

 

100€ σουπερ μαρκετ πολυ συντηρητικά

 

Βενζινα για να πηγαινω στην δουλεια 100€ το μηνα περιπου, γιατι ειναι σπαστο ωραριο. (Κατεληξα να παρω ποδηλατο και να κανω 24χλμ την μερα για να γλιτωσω την βενζινα, αλλα δεν γινεται παντα)

 

Παγια εξοδα αυτοκινητου βαζω 50€ μηνα που σε αυτα ειναι ασφαλεια καποια βλαβη, χωρις να υπολογισω καποια εξοδο.

 

70€ και λιγα βαζω δεη πετρέλαιο νερο, ίντερνετ δεν εχω.

 

100+110+100+50+70=430€ εχω μονο εξοδα εβαλα το μισο ποσο σουπερ μαρκετ νοικι και παγια εξοδα του σπιτιου οπως δεη κλπ γιατι μενω με την κοπελα μου, δηλαδη το νοικι ειναι 220€ το μηνα, μονο η δεη να μην ειναι διπλασια να ναι 40% πιο πανω. Αλλα ερχεται στα ισια της με την θερμανση γιατι εγω πχ θα κανω υπομονη αν εχει λιγο κρυο, η γυναίκα οχι.

 

Μου μενουν 70€ για ολο τον μηνα αν πληρωσω και το γυμναστήριο 45€. Μελλον για οικογένειες κλπ ουτε για σκεψη. Εχω και ενα σκυλακι που και αυτο θελει περιποιηση. Πολλες φορες λεω τζαμπα καθομαι και δουλευω τοσες ωρες. Δεν λεω αν ηταν 8ωρες και μπορουσα να το συνδυασω με καποια αλλη δουλεια για κανένα εξτρα θα ηταν αλλιως τωρα ομως ειμαι εγκλωβισμενος σε μια δουλεια και χωρις εξελιξη

 

 

Απο το γεναρη η κοπελα μου εμεινε χωρις δουλεια και ολα τα εξοδα πεσανε σε μενα, αν δεν ηταν οι γονεις μου θα χρωστουσα παντου και θα λοιμοκτονουσα. Μερικές μερες δεν ειχα λεφτα ουτε για βενζινη να παω στην δουλεια και ντρεπομουν να πω δεν ερχομαι γι αυτο το πραγμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liverpool η δουλειά του αδερφού σου και του θείου σου είναι κάτι που μπορείς νσ κανείς ή να υο μάθεις σύντομα; Με τα αγγλικά σου είσαι οκ;

 

Και να σου πω την αλήθεια, έτσι όπως σε έχω δει, πιστεύω ότι εδώ στην Ελλάδα θα έπρεπε να ψαχτείς προς την εστίαση. Καφέδες, μπαρ κλπ. Θα έβγαζες αρκετά περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχα φύγει προχθές! :P

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι με κραταει εδω περα απο την οικογενεια που στις αρχες θα ναι δυσκολο, μετα επειδη εχω δικους μου εκει θα καλμαρει λιγο.

 

Ζιο οσο και να στραφω σε εκείνον τον τομεα δεν μου βγαινει να το κανω. Δεν ξερω γιατι. Δεν εχω ασχοληθει ποτε με τον χωρου του καφε κλπ και ποτε δεν με τραβηξε αυτος ο χωρος.

 

Αλλα θα δειξει μεσα στους επεμενους δυο μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54.000 μεικτα στην πολη του Leeds (Αγγλια) τι ζωη εξασφαλιζουν ? Μπορει καποιος να μεταφρασει τα χρηματα αυτα σε Ελληνικο κοστος ? Δηλαδη πχ ειναι σαν να παιρνεις στην ελλαδα 25.000 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54.000 μεικτα στην πολη του Leeds (Αγγλια) τι ζωη εξασφαλιζουν ? Μπορει καποιος να μεταφρασει τα χρηματα αυτα σε Ελληνικο κοστος ? Δηλαδη πχ ειναι σαν να παιρνεις στην ελλαδα 25.000 ?

μιλάμε για 3k καθαρά τον μήνα περίπου.  κόστος ζωής τα έξοδα του σπιτιού περίπου 800-1000 (ανάλογα το ενοίκιο κ τους λογαριασμούς βέβαια αλλά αυτό είναι στο τι ψάχνεις) , σουπερμαρκετ είναι πιο φθηνό απο ελλάδα απο κει κ πέρα είναι τι ζωή κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54.000 μεικτα στην πολη του Leeds (Αγγλια) τι ζωη εξασφαλιζουν ? Μπορει καποιος να μεταφρασει τα χρηματα αυτα σε Ελληνικο κοστος ? Δηλαδη πχ ειναι σαν να παιρνεις στην ελλαδα 25.000 ?

Όπως είπε ο φίλος, αυτά είναι κάπου £3000 καθαρά τον μήνα. Σύμφωνα με το numbeo αυτό αντιστοιχεί σε λίγο πάνω από 2500 ευρώ τον μήνα στην Αθήνα.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&country2=United+Kingdom&city1=Athens&city2=Leeds

 

Σύγκριση με μισθούς UK:

https://www.google.co.uk/amp/s/amp.theguardian.com/money/2014/mar/25/uk-incomes-how-salary-compare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 3000 στο leeds ζεις κυριολεκτικα σαν αυτοκρατορας.

 

Oσοι ενδιαφερεστε για το νησι, τρεχτε γιατι εχετε 1 βδομαδα καιρο μεχρι να αρχισουν επισημα οι διαδικασιες αποχωρησης του ΗΒ απο την ΕΕ

 

http://www.telegraph.co.uk/news/0/article-50-triggered/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και να αρχίσουν οι διαδικασίες αποχώρησης, τι νομίζεις ότι θα αλλάξει;;  Λάβε υπόψη ότι θα χρειαστούν μίνιμουν 2 χρόνια με δυνατότητα παρατάσης όσο πάει.  Το Brexit (όοοοοταν γίνει μετά από χρόνια) θα είναι απλά τυπικό, όχι ουσιαστικό.  Πολύ απλά εκτός ΕΕ χάνουν τα πάντα, οπότε η φόρμουλα που θα βρεθεί θα είναι τυπικά εκτός και ουσιαστικά σε όλα εντός!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιος που να μενει Σουηδια? Να μας πει λιγο για τη ζωη εκει, πως εχουν τα πραγματα, ποσο αναγκαιο

ειναι να ξερεις τη γλωσσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη Σουηδία εξαρτάται από τη δουλειά. Στον τομέα της υγείας πχ, η γλώσσα είναι το Α και το Ω. Αν είσαι ΙΤ προφανώς και υπάρχουν δουλειές και με αγγλικά. Γενικά στη Σουηδία υπάρχουν δουλειές, αλλά ζητούν εξειδικευμένο προσωπικό. Είχα δει πρόσφατα μια μελέτη που έλεγε ότι για δουλειές ανειδίκευτου εργάτη (easy jobs στην περιγραφή) υπάρχουν ως και 11 υποψήφιοι για μια θέση. Σαν είσαι εξειδικευμένος όμως, οι πιθανότητες είναι πολύ καλύτερες. Αν είσαι γιατρός η νοσοκόμος και ξέρεις καλά τη γλώσσα, μπορείς να βρεις δουλειά με το που θα πάρεις την άδεια ασκήσεως.

 

Κατά τα άλλα, 8ωρο συνήθως, ΣΚ free, αλλιώς πληρώνεται x2. Φορολογία ως 57%, επίπεδο που φτάνεις σχετικά εύκολα. Τα σκοτάδια Είναι ζόρι το χειμώνα, ο ήλιος μέχρι αργά το καλοκαίρι είναι λίγο περίεργος στην αρχή, αλλά μετά τον εκτιμάς. Οι Σουηδοί ευγενικοί, αλλά σχετικά απόμακροι. Πολλοί ξένοι δουλεύουν εδώ, θέλουν περισσότερους, αλλά όπως είπαμε, εξειδικευμένο προσωπικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...