Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Fortistis είπε

Διαφωνώ. 

Η "χώρα" καθορίζει:

  • Τον ελάχιστο μισθό
  • Την φορολογία
  • Το επίπεδο διαβίωσης
  • Την κοινωνική ασφάλιση (και το επίπεδό της)
  • Την τελική αγοραστική δύναμη
  • Την πρόσβαση σε αγαθά
  • Την πρόσβαση σε άλλες χώρες
  • Τις υποδομές
  • Το κλίμα
  • Το εάν θα είσαι (τελικά) ο συγγενής στην φωτογραφία πάνω από το τζάκι

Η "εταιρία" καθορίζει

  • Περιβάλλον εργασίας
  • Ευκαιρίες εξέλιξης

Τέλος, εδώ που είμαι (βόρεια Ευρώπη) έρχονται άνθρωποι από Σλοβακία για καλύτερη τύχη (και δεν είμαι σε μη-εξελιγμένο/χαμηλό τομέα). Δεν πιστεύω ότι η Σλοβακία είναι από τις χώρες που εγώ (προσωπικά) θα πήγαινα για να εργαστώ, ιδιαίτερα με αυτά που ακούω. 

Το αυτό. Να βάλεις στην λίστα τα συνδικάτα επίσης.

Εδώ είναι εξαιρετικά ισχυρά και ο κύριος λόγος που οι αφεντικοί προσφέρουν τόσα πολλά.

Επίσης συμφωνώ για Σλοβακία, είναι καλά εάν δεν έχεις άλλη εναλλακτική ή είσαι ερωτικός μετανάστης, ειδάλλως είναι κακή επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LongTom είπε

Το αυτό. Να βάλεις στην λίστα τα συνδικάτα επίσης.

Εδώ είναι εξαιρετικά ισχυρά και ο κύριος λόγος που οι αφεντικοί προσφέρουν τόσα πολλά.

Επίσης συμφωνώ για Σλοβακία, είναι καλά εάν δεν έχεις άλλη εναλλακτική ή είσαι ερωτικός μετανάστης, ειδάλλως είναι κακή επιλογή.

Σωστή προσθήκη τα συνδικάτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fortistis είπε
  • Το κλίμα

Ο κυριοτερος λογος που δεν θελω να εργαστω στη βορεια Ευρωπη... Αυτο που περασα 2 10ημερα που πηγα Αγγλια, ηταν βασανιστηριο. ΟΚ συνηθιζεται το καταλαβαινω αλλα εβλεπα τον κοσμο ποσο μαγκωμενος ηταν λογω αυτου ως προς τις επιλογες του για τον ελευθερο χρονο του. Αλλα ρε γαμωτο ολα τα εξειδικευμενα πανεπιστημια σε αναλογα κλιματα ειναι μαζεμενα!

Αν βρω επιδοτουμενο phd θα ανεβω παντως, για δουλεια το ψιλοαποκλειω μεχρι να εχω την εμπειρια που θα κοστιζει ενα πολυ καλο μισθο.

Ο συγγενης πανω απο το τζακι τι φαση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ο κυριοτερος λογος που δεν θελω να εργαστω στη βορεια Ευρωπη... Αυτο που περασα 2 10ημερα που πηγα Αγγλια, ηταν βασανιστηριο. ΟΚ συνηθιζεται το καταλαβαινω αλλα εβλεπα τον κοσμο ποσο μαγκωμενος ηταν λογω αυτου ως προς τις επιλογες του για τον ελευθερο χρονο του. Αλλα ρε γαμωτο ολα τα εξειδικευμενα πανεπιστημια σε αναλογα κλιματα ειναι μαζεμενα!

Αν βρω επιδοτουμενο phd θα ανεβω παντως, για δουλεια το ψιλοαποκλειω μεχρι να εχω την εμπειρια που θα κοστιζει ενα πολυ καλο μισθο.

Ο συγγενης πανω απο το τζακι τι φαση;

Την Αγγλία δεν την λες και βόρεια Ευρώπη. 

Το "συγγενής στην φωτογραφία πάνω από το τζάκι" παρομοιάζει τους συγγενείς που έχουν φύγει σε χώρες με διαφορά ώρας πάνω από 7. Κατά συνέπεια, η όποια επικοινωνία γίνεται δύσκολα και, μετά από λίγο καιρό, σπάνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) https://en.m.wikipedia.org/wiki/False_dilemma

Β) Όταν μείνεις ποτέ σε χώρα με διαφορά ώρας πάνω από 7 (όχι για διακοπές, αλλά εγκατασταθείς) τότε τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε, μόνο εικασίες επειδή άκουσες, ένας φίλος σου είπε κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Fortistis είπε

Α) https://en.m.wikipedia.org/wiki/False_dilemma

Β) Όταν μείνεις ποτέ σε χώρα με διαφορά ώρας πάνω από 7 (όχι για διακοπές, αλλά εγκατασταθείς) τότε τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε, μόνο εικασίες επειδή άκουσες, ένας φίλος σου είπε κτλ. 

Δεν άκουσα, ούτε μου είπαν. Τους άγγιξα, και τα παιδιά τους είδα.

Οπότε δεν τα ξαναλέμε καν. Όταν θα αποφοιτήσετε από Oxford, τότε θα απαντήσω σε όλα 24/7. Μέχρι τότε δεν αξίζει να ασχολούμαι.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Ο κυριοτερος λογος που δεν θελω να εργαστω στη βορεια Ευρωπη... Αυτο που περασα 2 10ημερα που πηγα Αγγλια, ηταν βασανιστηριο. ΟΚ συνηθιζεται το καταλαβαινω αλλα εβλεπα τον κοσμο ποσο μαγκωμενος ηταν λογω αυτου ως προς τις επιλογες του για τον ελευθερο χρονο του. Αλλα ρε γαμωτο ολα τα εξειδικευμενα πανεπιστημια σε αναλογα κλιματα ειναι μαζεμενα!

Αν βρω επιδοτουμενο phd θα ανεβω παντως, για δουλεια το ψιλοαποκλειω μεχρι να εχω την εμπειρια που θα κοστιζει ενα πολυ καλο μισθο.

Ο συγγενης πανω απο το τζακι τι φαση;

Νομιζω εχει ξανασυζητηθει σε προηγουμενες σελιδες το θεμα του κλιματος. Οταν εχεις δουλειες και δεν αραζεις για καφεδαρες, το "τροπικο" κλιμα της Ελλαδας ειναι απαραδεκτο. Αντιθετα, το κλιμα στη Βορεια Ευρωπη ειναι πιο βολικο για την, ας πουμε, ρουτινα σου. Δεν σε κλεινει τιποτα μεσα. Ισα, ισα, που μπορεις να ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερες δραστηριοτητες εκτος σπιτιου οταν το καλοκαιρι εχει 15-20β και οχι 35-40. Ακομα και καμπριο αυτοκινητο καλυτερα το ευχαριστιεσαι στην Β. Ευρωπη παρα στο καμινι της Αθηνας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς, ποιος είπε ότι Τσεχία Σλοβακία είναι καλύτερα από Αγγλία Σουηδία Γερμανία κλπ; δεύτερον, Μπρατισλάβα, Πράγα, μπρνο, καμία σχέση με την υπόλοιπη χώρα. Τεράστια ανισότητα. 

Άγγλοι Αμερικάνοι Γερμανοί κλπ που δουλεύουν εδώ δεν νομίζω να είναι χαζοί. Την δουλειά τους κάνουν. 

Πόσοι Άγγλοι θέλουν να φύγουν από τη χώρα τους; γνώρισα πάρα πολλούς. 

Δε μετράνε μόνο τα λεφτά, ούτε το επίπεδο της χώρας, σε λογικά πλαίσια. Υπάρχουν πολλές παράμετροι που κρίνουν την απόφαση. 

Το θέμα είναι ότι ακόμα και Σλοβακία και Τσεχία που τις υποτιμάτε, είναι πολύ μπροστά (σε πολλά) από την Ελλάδα και αυτό είναι το λυπηρό. 

 

 

Επεξ/σία από tsakonas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στην Σλοβακια ηρθα λοηω γυναικας.

Αρχισα χαμηλα, αλλα μετα απο 6 χρονια εχω διπλασιασει αρκετες φορες τον μισθο μου....

 

τωρα ο καθενα εχει την δικια του γνωμη αλλα και εδω αν θες μπορεις να κανεις πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Νομιζω εχει ξανασυζητηθει σε προηγουμενες σελιδες το θεμα του κλιματος. Οταν εχεις δουλειες και δεν αραζεις για καφεδαρες, το "τροπικο" κλιμα της Ελλαδας ειναι απαραδεκτο. Αντιθετα, το κλιμα στη Βορεια Ευρωπη ειναι πιο βολικο για την, ας πουμε, ρουτινα σου. Δεν σε κλεινει τιποτα μεσα. Ισα, ισα, που μπορεις να ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερες δραστηριοτητες εκτος σπιτιου οταν το καλοκαιρι εχει 15-20β και οχι 35-40. Ακομα και καμπριο αυτοκινητο καλυτερα το ευχαριστιεσαι στην Β. Ευρωπη παρα στο καμινι της Αθηνας...

Δεν είναι όλοι έτσι. Τα πρώτα χρόνια, μέχρι την αποφοίτηση, δε με ενοχλούσε ο καιρός σχεδόν καθόλου. Όταν άρχισα να δουλεύω, με ενοχλούσε. Φυσικά και δεν ήταν ο λόγος φυγής αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να πάω Αγγλία για δουλειά αλλά άλλοι λένε ότι είναι πολύ δύσκολα άλλοι λένε εύκολα ξέρω καλά αγγλικα αλλά το φοβάμαι από την μια ώμος να δουλεύω εδώ για 20ευρω την ημέρα με σκοτώνει...απλά αν ξέρει κανείς για Αγγλία ας με βοηθήσει για βιογραφικό πως είναι εκεί 

Επεξ/σία από tony211
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...