Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είχα ρωτήσει πάνω στο θέμα και πριν λίγο καιρό, αλλά επανέρχομαι γιατί χρειάζομαι βοήθεια.

Με δέχτηκαν στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που ήθελα, αλλά ήθελα να κάνω αίτηση για το δάνειο για να πληρώσω τα δίδακτρα. Για να ολοκληρώσω την αίτηση όμως χρειάζομαι UK National Insurance number και αγγλικό λογαριασμό τραπέζης. 

Αυτό σημαίνει οτι δεν παίζει να την ολοκληρώσω την αίτηση μέχρι να πάω Αγγλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, grigoris93 είπε

Καλησπέρα, είχα ρωτήσει πάνω στο θέμα και πριν λίγο καιρό, αλλά επανέρχομαι γιατί χρειάζομαι βοήθεια.

Με δέχτηκαν στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που ήθελα, αλλά ήθελα να κάνω αίτηση για το δάνειο για να πληρώσω τα δίδακτρα. Για να ολοκληρώσω την αίτηση όμως χρειάζομαι UK National Insurance number και αγγλικό λογαριασμό τραπέζης. 

Αυτό σημαίνει οτι δεν παίζει να την ολοκληρώσω την αίτηση μέχρι να πάω Αγγλία;

Καλησπέρα.

Γενικάστο Ηνωμένο Βασίλειο ο κανόνας είναι πως πρέπει να έχεις μια μόνιμη διεύθυνση. Ένα proof of address που λέμε και στο Λιανοκλάδι. Η πιο διαδεδομένη μορφή απόδειξης διεύθυνσης είναι τα utility bills, aka λογαριασμοί από γκάζι, Δήμο κλπ.

Για να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό χρειάζεσαι απόδειξη διεύθυνσης. Το ίδιο και για να βγάλεις national insurance number.

Οπότε στη περίπτωσή σου το βλέπω σχεδόν αδύνατο.

Αν βρεις έστω και μια απόδειξη διεύθυνσης όλα τα άλλα γίνονται σχεδόν αυθημερόν.

 

Επεξ/σία από ANHLIKOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ANHLIKOS είπε

Καλησπέρα.

Γενικάστο Ηνωμένο Βασίλειο ο κανόνας είναι πως πρέπει να έχεις μια μόνιμη διεύθυνση. Ένα proof of address που λέμε και στο Λιανοκλάδι. Η πιο διαδεδομένη μορφή απόδειξης διεύθυνσης είναι τα utility bills, aka λογαριασμοί από γκάζι, Δήμο κλπ.

Για να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό χρειάζεσαι απόδειξη διεύθυνσης. Το ίδιο και για να βγάλεις national insurance number.

Οπότε στη περίπτωσή σου το βλέπω σχεδόν αδύνατο.

Αν βρεις έστω και μια απόδειξη διεύθυνσης όλα τα άλλα γίνονται σχεδόν αυθημερόν.

 

Μια μικρή διόρθωση. Πολλα πανεπιστήμια συνεργάζονται με τράπεζες για να ανοιξεις εναν λογαριασμό χωρις μονιμο κατοικιας, πχ. Strathclyde και Southampton με την Santander. Τον αριθμό ασφάλισης τον βγαζεις μονο κατ ιδιαν.


Συγχαρητήρια για αρχή.

 

Από οτι ειδα μπορείς να εγγραφεις στο σύστημα για τα φοιτητικά δάνεια μεταπτυχιακών σπουδών χωρις αριθμο ασφαλισης. Θα πρέπει να τον δώσεις για να παρεις τα χρηματα βέβαια.

Επεξ/σία από Mourloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, grigoris93 είπε

Καλησπέρα, είχα ρωτήσει πάνω στο θέμα και πριν λίγο καιρό, αλλά επανέρχομαι γιατί χρειάζομαι βοήθεια.

Με δέχτηκαν στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που ήθελα, αλλά ήθελα να κάνω αίτηση για το δάνειο για να πληρώσω τα δίδακτρα. Για να ολοκληρώσω την αίτηση όμως χρειάζομαι UK National Insurance number και αγγλικό λογαριασμό τραπέζης. 

Αυτό σημαίνει οτι δεν παίζει να την ολοκληρώσω την αίτηση μέχρι να πάω Αγγλία;

Υπάρχουν πολλές τράπεζες. Τι σημαίνει αυτό; Πως δεν έχουν όλες τα ίδια κριτήρια και αρκετές ανοίγουν λογαριασμό πολύ άνετα. Στην HSBC ζητάνε πολλές μαλακίες. Ένας γνωστός άνοιξε στη Barclays μέσα σε 30 λεπτά. Ένας άλλος φίλος πήγε σε μια άλλη και απλά δήλωσε διεύθυνση ξενοδοχείου. Τόσο απλά.

Βασική προϋπόθεση να είσαι στο νησί και να πας σε ένα από τα χιλιάδες υποκαταστήματα κάποιας λογικής τράπεζας. Δεν ξέρω πως μπορείς να ανοίξεις χωρίς φυσική παρουσία. Το NIN μετά θέλει ραντεβού αλλά πάνε δεκαετίες από τότε που το έβγαλα και δεν θυμάμαι να σου πω λεπτομέρειες. Μπες στο gov.uk και δες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Το θέμα είναι ότι το πανεπιστήμιο ζητά τα δίδακτρα μπροστά, πριν την εγγραφή δηλαδή. 

Εγώ υπολόγιζα να τα δώσω από το δάνειο και τώρα οι δικοί μου θα δυσκολευτούν πολύ να τα μαζέψουν, ακόμα και αν πάρω το δάνειο όταν πάω Αγγλία. 

Έκανα αίτηση για το δάνειο, αλλά μου λένε ότι για να ολοκληρωθεί η αίτηση χρειάζομαι ΝΙΝ και λογαριασμό τραπεζης. 

Όποτε το θέμα είναι αν μπορώ να ολοκληρώσω την αίτηση με αυτά τα δυο στοιχεία προτού πάω στην Αγγλία για το registration. 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό θα το εκτιμούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, grigoris93 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Το θέμα είναι ότι το πανεπιστήμιο ζητά τα δίδακτρα μπροστά, πριν την εγγραφή δηλαδή. 

Εγώ υπολόγιζα να τα δώσω από το δάνειο και τώρα οι δικοί μου θα δυσκολευτούν πολύ να τα μαζέψουν, ακόμα και αν πάρω το δάνειο όταν πάω Αγγλία. 

Έκανα αίτηση για το δάνειο, αλλά μου λένε ότι για να ολοκληρωθεί η αίτηση χρειάζομαι ΝΙΝ και λογαριασμό τραπεζης. 

Όποτε το θέμα είναι αν μπορώ να ολοκληρώσω την αίτηση με αυτά τα δυο στοιχεία προτού πάω στην Αγγλία για το registration. 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό θα το εκτιμούσα. 

Καλημέρα,

Σύμφωνα με το https://www.gov.uk/national-insurance δεν μπορείς να βγάλεις ΝΙΝ χωρίς να είσαι στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Μίλα με το international office του πανεπιστημίου, αν μπορεί να καθυστερήσει η πληρωμή και σε ποια τράπεζα μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό. Κάτι θα μπορεί να γίνει. Διαφορετικά πρέπει να ταξιδέψεις 2-3 μέρες για να τα κανονίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, grigoris93 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Το θέμα είναι ότι το πανεπιστήμιο ζητά τα δίδακτρα μπροστά, πριν την εγγραφή δηλαδή. 

Εγώ υπολόγιζα να τα δώσω από το δάνειο και τώρα οι δικοί μου θα δυσκολευτούν πολύ να τα μαζέψουν, ακόμα και αν πάρω το δάνειο όταν πάω Αγγλία. 

Έκανα αίτηση για το δάνειο, αλλά μου λένε ότι για να ολοκληρωθεί η αίτηση χρειάζομαι ΝΙΝ και λογαριασμό τραπεζης. 

Όποτε το θέμα είναι αν μπορώ να ολοκληρώσω την αίτηση με αυτά τα δυο στοιχεία προτού πάω στην Αγγλία για το registration. 

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό θα το εκτιμούσα. 

Δεν ξέρω σε τι χρειάζεσαι απάντηση. Βασικά δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "εγώ υπολόγιζα να τα δώσω από το δάνειο". Το φοιτητικό δάνειο πάει απευθείας στο πανεπιστήμιο, εσύ δεν παίρνεις τίποτα από αυτό. Υπάρχουν δυο ειδών φοιτητικά δάνεια στην Αγγλία. Το ένα για δίδακτρα (αυτό που ήθελες να κάνεις λογικά) και το άλλο για έξοδα διαβίωσης. Το δεύτερο δεν φτάνει για τα δίδακτρα αν θυμάμαι καλά...

Μήπως δεν κατάλαβες κάτι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς που δουλεύεται κυρίως στην βόρεια Ευρώπη στον IT τομέα, αντιμετωπίζεται πρόβλημα στην εύρεση προσωπικού στις εταιρείες που δουλεύεται? 

Πχ. εδώ Ολλανδία, υπάρχει τεράστια έλλειψη από software engineers. Οι εταιρείες ψάχνουν διακαώς άτομα, οι recruiters spammaroun αβέρτα κτλπ. αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στην εταιρεία που δουλεύω ψάχνουμε εδώ και πόσους μήνες άτομα αλλά τίποτα. Το ίδιο ισχύει και στις περισσότερες εταιρείες εδώ βέβαια.

Στις υπόλοιπες χώρες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, satafaka είπε

Εσείς που δουλεύεται κυρίως στην βόρεια Ευρώπη στον IT τομέα, αντιμετωπίζεται πρόβλημα στην εύρεση προσωπικού στις εταιρείες που δουλεύεται? 

Πχ. εδώ Ολλανδία, υπάρχει τεράστια έλλειψη από software engineers. Οι εταιρείες ψάχνουν διακαώς άτομα, οι recruiters spammaroun αβέρτα κτλπ. αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στην εταιρεία που δουλεύω ψάχνουμε εδώ και πόσους μήνες άτομα αλλά τίποτα. Το ίδιο ισχύει και στις περισσότερες εταιρείες εδώ βέβαια.

Στις υπόλοιπες χώρες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

Ναι ισχύει για Ολλανδία τουλάχιστον. Σε κάθε εταιρεία που έχω περάσει υπάρχει έλλειψη. Γι'αυτό και το γύρισα στο freelancing. Περισσότερα λεφτά, ποικιλία δουλειάς χωρίς το άγχος του αν θα βρίσκω εταιρείες να συνεργαστώ. Πλέον βέβαια το κάνω remote απο Ελλάδα αλλά και πάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satafaka είπε

Εσείς που δουλεύεται κυρίως στην βόρεια Ευρώπη στον IT τομέα, αντιμετωπίζεται πρόβλημα στην εύρεση προσωπικού στις εταιρείες που δουλεύεται? 

Πχ. εδώ Ολλανδία,

Bro, η Ολλανδία δεν είναι βόρεια Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, triapoulakiakathontan είπε

Δεν ξέρω σε τι χρειάζεσαι απάντηση. Βασικά δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "εγώ υπολόγιζα να τα δώσω από το δάνειο". Το φοιτητικό δάνειο πάει απευθείας στο πανεπιστήμιο, εσύ δεν παίρνεις τίποτα από αυτό. Υπάρχουν δυο ειδών φοιτητικά δάνεια στην Αγγλία. Το ένα για δίδακτρα (αυτό που ήθελες να κάνεις λογικά) και το άλλο για έξοδα διαβίωσης. Το δεύτερο δεν φτάνει για τα δίδακτρα αν θυμάμαι καλά...

Μήπως δεν κατάλαβες κάτι σωστά;

Νομίζω πως κανεις λάθος. Δίνουν ένα ποσο (γύρω στις 10.500 λίρες) το οποίο χρησιμοποιείς είτε σε δίδακτρα είτε σε κόστος διαβίωσης.  Άλλωστε αν πήγαινε κατευθείαν στο πανεπιστήμιο δεν θα χρειάζονταν και λογαριασμό στην τράπεζα να στα καταθέσουν φαντάζομαι. 

@Mourloz τους έστειλα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται ΝΙΝ για φοιτητές εκτός UK. Θα τους ρωτησω και για την τράπεζα. 

Για Evidence of identity βγάζω επικυρωμένο αντίγραφο ταυτότητας ή διαβατηρίου και στέλνω με ταχυδρομείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το "Northwestern":

Αναφορά σε κείμενο

Northwestern Europe, or Northwest Europe, is a loosely defined region of Europe, overlapping northern and western Europe. The region can be defined both geographically and ethnographically.

https://en.wikipedia.org/wiki/Northwestern_Europe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@grigoris93

Εξαρτάται πώς θα το στείλεις. Αν στείλεις ταχυδρομικά έγγραφα ναι, αν τα στείλεις μέσω email ένα σκανάρισμα είναι αρκετό (με επιφύλαξη).

Γενικά τα student offices απαντούν πολύ γρήγορα. Βομβάρδισε τους με ερωτήσεις.

Ότι ξέρω είναι από προσωπική εμπειρία, μπορεί να κάνω λάθος.

Επεξ/σία από Mourloz
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
54 λεπτά πριν, satafaka είπε

Έπρεπε δηλαδή να πεταχτείς από το πουθενά και να γράψεις κάτι, απλά για να γράψεις. Δεν με ενδιαφέρει αν η Ολλανδία είναι βόρεια, νότια, στην Αφρική ή οπουδήποτε. Με ενδιαφέρει που αντί να γράψεις κάτι ουσιώδες ή να απαντήσεις ή whatever ρε παιδί μου να βάλεις και εσύ ένα λιθαράκι στο νήμα, πετάχτηκες και μας είπες αυτό.

You must be fun at parties. 

Έπρεπε να του πετάξεις αυτό* https://simple.wikipedia.org/wiki/Northern_Europe  και να τον αποφορτίσεις

*γράφει Netherlands

 

ΥΓ. Σχετικά με αυτό που ρώτησες, ναι. Κάνουν γλέντι οι αγγελίες σε τακτική αν όχι καθημερινή βάση. Το τελευταίο τρίμηνο είχα βάλει ειδοποιήσεις από indeed σε 4 διαφορετικούς κλάδους for the lulz και συνέχεια κάτι είχε. Το αν υπάρχει πρόβλημα στην εταιρεία είναι σχετικό. Κάποιες αγγελίες είναι on-going αλλά σε συγκεκριμένα projects που οι ανάγκες είναι εξειδικευμένες, τότε οι headhunters είναι οι καλύτεροι φίλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, satafaka είπε

Εσείς που δουλεύεται κυρίως στην βόρεια Ευρώπη στον IT τομέα, αντιμετωπίζεται πρόβλημα στην εύρεση προσωπικού στις εταιρείες που δουλεύεται? 

Πχ. εδώ Ολλανδία, υπάρχει τεράστια έλλειψη από software engineers. Οι εταιρείες ψάχνουν διακαώς άτομα, οι recruiters spammaroun αβέρτα κτλπ. αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στην εταιρεία που δουλεύω ψάχνουμε εδώ και πόσους μήνες άτομα αλλά τίποτα. Το ίδιο ισχύει και στις περισσότερες εταιρείες εδώ βέβαια.

Στις υπόλοιπες χώρες συμβαίνει κάτι αντίστοιχο?

Νομίζω ότι κάποια στιγμή ίσως πρέπει να σταματήσει αυτός ο μύθος.

Μιας που σκέφτομαι κι εγώ γενικά για Ολλανδία μια ματιά στο linkedin για java development πχ βλέπω μέσο όρο πάνω από 150 applicants.

Δεν ξέρω για τη δική σου εταιρία αλλά αδυνατώ να καταλάβω πώς δεν υπάρχει ένα άτομο που να ταιριάζει. Αρχίζω να πιστεύω ότι οι εταιρείες ψάχνουν τον τέλειο και να είναι έτοιμος.

Έχουν καταλάβει ότι το κόστος του μη συντηρήσιμου κώδικα είναι πολύ περισσότερο από  εκείνο του να περιμένουν να βρεθεί το τέλειο.

Έχω δει επίσης αγγελίες που ζητάνε και λίγο από όλα, πχ. support, operations, project management, business analysis, administration κτλ. ΟΚ για startup αλλά κι εγώ αν ψάχνω την τέλεια γκόμενα όσες και να δω θα τις απορρίψω.

Και τέλος βλέπω οτι τα ενοίκια πχ. στο Amsterdam είναι μέσος όρος > 1000 ευρώ.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...