Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω πολυ Dr. Μερικες ερωτησεις. Για εξειδικευμενο προσωπικο ποσο θα αναμενει κανεις μεχρι

να βρει την 1η δουλεια? Ποια ειναι η εκτιμηση σου? Κοστος ζωης με σχετικα μετρημενη ζωη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστω πολυ Dr. Μερικες ερωτησεις. Για εξειδικευμενο προσωπικο ποσο θα αναμενει κανεις μεχρι

να βρει την 1η δουλεια? Ποια ειναι η εκτιμηση σου? Κοστος ζωης με σχετικα μετρημενη ζωη?

Συνηθως δεν περιμενεις καθολου. Αν σε χρειαζεται η εταιρεια θα σε προσλαβει αμεσα, ακομα και απο το εξωτερικο.

Το κοστος ζωης εξαρταται απο την πολη, στη Στοκχολμη πχ ειναι ενα θεμα το ενοικιο. Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις σπιτι για ενοικιαση, δεν υπαρχουν αρκετα σπιτια και ολοι  παιρνουν στεγαστικα δανεια και αγοραζουν. Για ενα νορμαλ μικρο σπιτι στην πρωτευουσα, τουλαχιστον χιλιαρικο για νοικι. Καθημερινα εξοδα πιο ακριβα απο Ελλαδα, λογαριασμοι ομως (ρευμα, νερο, κινητο) μαλλον πιο φθηνοι. Θες ενα δυομισαρι βεβαια καθαρα για να πεις οτι ζεις ανετα, καλυτερα 3αρι βεβαια. Το οποιο σημαινει μεικτα 4,5. Επαρχια σαφως φθηνοτερα τα πραγματα, αντιστοιχα λιγοτερες και οι δουλειες στον τομεα της τεχνολογιας βεβαια.

 

Το αλκοολ γενικα πολυ ακριβο, το φαγητο ακριβοτερο απο Ελλαδα, αλλα σε αναλογια με το μισθο ειναι οκ. Αν δουλευεις freelancer πιθανον εχεις τη δυνατοτητα για μονοπροσωπη εταιρεια με φορο 22% (στο χωρο της υγειας γινεται, το κανουν αρκετοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Aυστρία]

 

Είμαι εδώ και 1,5 χρόνο Αυστρία (Vorarlberg), η κατάσταση είναι καλή ειδικά για τεχνικά επαγγέλματα. Τα γερμανικά είναι σχεδόν πάντα απαραίτητα εκτός από μερικές περιπτώσεις για θέσεις ΙΤ και ηλεκτρολόγων μηχανικών. Αλλά η γλώσσα βοηθάει έτσι και αλλιώς στην καθημερινότητα πάντα.

 

Οι μισθοί είναι καλοί (οι καλύτεροι κατά μέσο όρο στην Αυστρία). Κόστος ζωής ξεκάθαρα μεγαλύτερο από την Ελλάδα ειδικά όσον αφορά τα σπίτια. ~600-800 ευρώ για 50+ τ.μ. στο Bregenz/Dornbirn/Feldkirch. Supermarket ~30% ακριβότερο στα τρόφιμα, λίγο φθηνότερο στα υπόλοιπα.

14 μισθοί στον ιδιωτικό τομέα, κρατήσεις ελαφρώς χαμηλότερες από της Ελλάδας, ανάλογα φυσικά και για τι μισθό μιλάμε.

 

Ενδεικτικοί μισθοί:

Ταμίας Σ/Μ χωρίς εμπειρία: 16000-18000 καθαρά ετησίως

Εργάτης εργοταξίου: ~15€ μικτά την ώρα

Προγραμματιστής με εμπειρία 2 χρονών με Μάστερ:  28000+ καθαρά ετησίως

Μηχανικός Εργοταξίου με εμπειρία 5+ ετών: 32000+ καθαρά ετησίως

 

Για υπόλοιπους κλάδους δεν έχω εικόνα, οπότε δεν θέλω να πω κάτι άστοχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος εικόνα για τη ζωή στο Δουβλίνο;

Ζω και δουλεύω εδώ από τον Ιανουάριο του 16, ρώτα ότι θέλεις. 

Γενικά είναι πολύ ζωντανή πόλη, γεμάτη νέους, με ακριβά ενοίκια, αρκετές δουλειές, βροχή και μουντό καιρό  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλεσαν από την εταιρία SYKES στο Cluj-Napoca Ρουμανία σαν εξυπηρέτηση πελατών. Ξέρει κάποιος τίποτα; Με μια πρόχειρη ματιά είδα πολύ χαμηλούς μισθούς,δε ξέρω βέβαια σε τι επίπεδο παίζουν τα ενοίκια εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φιλο που ειχε ζησει εκει. Αν θυμαμαι καλα σε καλο διαμερισμα κανα 40-50τετραγωνικά κανα 250 επιπλωμένο, αεριο και καλή μονωση. Γενικότερα απο τιμες απο οτι καταλαβα οταν τον επισκεφτηκα αλλά και από αυτά που μου ελεγε με ενα 600αρι+ ζεις καλα. Για ρουμανους μου ελεγε παιρνουν κανα 300-400 οποτε παιρνανε δυσκολα και αναγκαζονται να συγκατοικουν.

 

Ψιλοκαλή πολη, δεν θα βαρεθεις, εχει και αρκετη νεολαια :P Πολύ ησυχος λαος, εδω εχουμε διαφορετικη εικόνα γιατι όλα τα φυντανια (αντρες - γυναικες) την εχουν κανει απο την χωρα :P , δεν θα αισθανθεις μεγάλη αλλαγη, μου θυμιζε Ελλάδα των 80ς - 90ς. Καλό φαγητο, φθηνη ζωή. 

 

Δες και Numbeo για περισσότερα https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&city1=Athens&country2=Romania&city2=Cluj-napoca

 

Αν θες να μαθεις περισσότερα πες. 

 

Εχει ενα προβλημα οτι ειναι σχετικα απομονωμένη. Δεν εχει πολλες γραμμες για να συνδεεται αεροπορικώς με άλλες περιοχες και η Βουσαπεστη ειναι καπου 7-8 ωρες όπως και το Βουκουρεστι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω και δουλεύω εδώ από τον Ιανουάριο του 16, ρώτα ότι θέλεις. 

Γενικά είναι πολύ ζωντανή πόλη, γεμάτη νέους, με ακριβά ενοίκια, αρκετές δουλειές, βροχή και μουντό καιρό  :-D

 

That's an understatement :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω και δουλεύω εδώ από τον Ιανουάριο του 16, ρώτα ότι θέλεις.

Γενικά είναι πολύ ζωντανή πόλη, γεμάτη νέους, με ακριβά ενοίκια, αρκετές δουλειές, βροχή και μουντό καιρό :-D

Ευχαριστώ! Πρόκειται για φίλο μου, του εχει προταθεί δουλειά στο Clontarf με μισθό 1550 καθαρά. Μπορεί να τα βγάλει πέρα νοικιαζοντας μόνος του ;

Σχετικά με τι;

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την πόλη, τρόπος ζωής, κόστος κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Πρόκειται για φίλο μου, του εχει προταθεί δουλειά στο Clontarf με μισθό 1550 καθαρά. Μπορεί να τα βγάλει πέρα νοικιαζοντας μόνος του ;

 

Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την πόλη, τρόπος ζωής, κόστος κτλ

 

Πάντα εξαρτάται από τη ζωή που κάνει ο καθένας και τι στόχους έχει βάλει. Μόνος με 1550 γίνεται να επιβιώσει αλλά θα είναι πολύ τσίμα τσίμα. Αν θέλει να ζήσει στο Clontarf τότε θα πρέπει για μια τρύπα να υπολογίζει περίπου 1100 ευρώ και μετά άλλα 150 ευρώ για νερό, ιντερνετ, γκαζι, ηλεκτρικό. Με 200 ευρώ που θα θέλει για ψώνια στο σουπερ μαρκετ δε θα έχει και τίποτα να αποταμιεύσει.

 

Αλλιώς μοιράζεται σπίτι με άλλους οπότε θα πληρώνει 450-700 ευρώ το μήνα ή πάει σε διπλανές συνοικίες όπου τα νοίκια για κάποιον που μένει μόνος του μπορεί να είναι και 850 ευρώ αλλά δεν είναι και οι καλύτερες γειτονιές για να βγαίνεις έξω αφού δύσει ο ήλιος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φιλο που ειχε ζησει εκει. Αν θυμαμαι καλα σε καλο διαμερισμα κανα 40-50τετραγωνικά κανα 250 επιπλωμένο, αεριο και καλή μονωση. Γενικότερα απο τιμες απο οτι καταλαβα οταν τον επισκεφτηκα αλλά και από αυτά που μου ελεγε με ενα 600αρι+ ζεις καλα. Για ρουμανους μου ελεγε παιρνουν κανα 300-400 οποτε παιρνανε δυσκολα και αναγκαζονται να συγκατοικουν.

 

Ψιλοκαλή πολη, δεν θα βαρεθεις, εχει και αρκετη νεολαια :P Πολύ ησυχος λαος, εδω εχουμε διαφορετικη εικόνα γιατι όλα τα φυντανια (αντρες - γυναικες) την εχουν κανει απο την χωρα :P , δεν θα αισθανθεις μεγάλη αλλαγη, μου θυμιζε Ελλάδα των 80ς - 90ς. Καλό φαγητο, φθηνη ζωή. 

 

Δες και Numbeo για περισσότερα https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Greece&city1=Athens&country2=Romania&city2=Cluj-napoca

 

Αν θες να μαθεις περισσότερα πες. 

 

Εχει ενα προβλημα οτι ειναι σχετικα απομονωμένη. Δεν εχει πολλες γραμμες για να συνδεεται αεροπορικώς με άλλες περιοχες και η Βουσαπεστη ειναι καπου 7-8 ωρες όπως και το Βουκουρεστι. 

 

Το κοίταξα το numbeo ευχαριστώ για τα out of context info έτσι αποκτώ μια πιο συνολική εικόνα, ειδικά από άτομο που έχει ζήσει εκεί. Εγώ θα ξεκινήσω σε επίπεδα βασικού Ελλάδας κ μετα ανεβαίνω με τα πριμ. Είναι όντως απομονωμένη, δύσκολα πας εκεί από Βουκουρέστι. Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς είδα ότι συμφέρει να πάρεις αεροπλάνο για Βουδαπέστη, και μετά ξανα αεροπλάνο για Κλούζ. Όλα τα υπόλοιπα μέσα είναι στις ώρες που είπες. Αν μπορείς ρώτα τον φίλο σου, για τις μετακινήσεις (Ελλάδα-Κλούζ αλλα κ στην πόλη)κ για τα σπίτια εκεί. Με ενδιαφέρουν 3 πράγματα 1) Ησυχία 2) Θέρμανση το χειμώνα 3) Να μην είναι τρώγλη.  Υποθετικά όλα αυτά έτσι; Περιμένω ακόμη την τελευταία συνέντευξη, δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα με πάρουν.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα εξαρτάται από τη ζωή που κάνει ο καθένας και τι στόχους έχει βάλει. Μόνος με 1550 γίνεται να επιβιώσει αλλά θα είναι πολύ τσίμα τσίμα. Αν θέλει να ζήσει στο Clontarf τότε θα πρέπει για μια τρύπα να υπολογίζει περίπου 1100 ευρώ και μετά άλλα 150 ευρώ για νερό, ιντερνετ, γκαζι, ηλεκτρικό. Με 200 ευρώ που θα θέλει για ψώνια στο σουπερ μαρκετ δε θα έχει και τίποτα να αποταμιεύσει.

 

Αλλιώς μοιράζεται σπίτι με άλλους οπότε θα πληρώνει 450-700 ευρώ το μήνα ή πάει σε διπλανές συνοικίες όπου τα νοίκια για κάποιον που μένει μόνος του μπορεί να είναι και 850 ευρώ αλλά δεν είναι και οι καλύτερες γειτονιές για να βγαίνεις έξω αφού δύσει ο ήλιος.

 

οι τιμές για τα σπιτια έχουν ξεφύγει. Πλεον στα viewings παίζουν μέχρι και πλειστηριασμοι. Συνάδελφοι πρόσφατα έχασαν δυάρι στην ταλμποτ (σσ: σαν να λέμε αγ.παντελεήμονας) με προσφορά 1900.

Γενικά εξαρτάται αν αξίζει με τη δική σου κατάσταση, με γυναίκα και παιδί, αν δε δουλεύετε και οι δυο δε βγαινει εύκολα. 

οταν λέω δε βγαίνει εύκολα, υπολογίζω ένα μέσο μισθό 2200-2500 και οτι θα θες να μην κάθεσαι ολη μερα καθε μερα μεσα, και κανα ταξιδι προς ελλαδα το χρονο.

η καλύτερη φάση είναι ζευγάρι χωρίς παιδί που δουλεύουν και οι δυο. ακόμη και δουλειά του ποδαριού. Ο βασικός για φουλ ταημ είναι πανω κάτω 1400 καθαρα (να φτιαχνεις σαντουιτς ξερω γω), και βγαίνουν σχεδον τα έξοδα για ένα ζευγάρι. Ο δεύτερος μισθός θα είναι τσέπη/ταξιδια/οτι θες.

Απο την άλλη αν είσαι ειδικευμένος ΙΤ τότε χτυπάς άνετα 3-4 χιλιάρικα καθαρά , και αν είσαι και καλός πας και παραπάνω, και στα τρώει όλα η εφορία.

tax calculator

http://services.deloitte.ie/tc/

 

Γενικά έχει ζωή, αν σου αρέσουν οι μπύρες. Οι Ιρλανδοί πολιτικοί πανηγυρίζουν οτι βγήκαν από τα μνημόνια, αλλά ακόμη πληρώνουμε τις τράπεζες PRSI και Universal Social Charge κερατιατικα. Και οι άστεγοι είναι μιλούνια, τα ζάκια επίσης. Και να φροντίσεις να μη χρειαστείς γιατρό, ιδιωτικά να πας θα κλείσεις ραντεβου σε ενα μήνα στην καλύτερη. Η πόλη είναι τίγκα στους μετανάστες, ειδικά στο κέντρο οι ντόπιοι κάτοικοι είναι λιγότεροι από τους ξένους. 

Επίσης δυο μηνες πριν άνοιξε το πρώτο ελληνικού τύπου σουβλατζίδικο - επιτέλους.

 

 

TL;DR 

αν είσαι ΙΤ έρχεσαι και όλα μια χαρά, αν όχι κανόνισε να ζητήσεις αρκετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το πλάνο είναι να ξεκινούσε στη δουλειά αυτή με τα 1550 και παράλληλα να έψαχνε για κάτι με περισσότερα. Έμαθα πως υπάρχει μεγάλη προσφορά εργασίας γενικά, δεν ξέρω όμως κατά πόσο ισχύει αυτό και στον τουριστικό τομέα που τον ενδιαφέρει και έχει προϋπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...